Czwartek, 6 kwietnia 2016
Posłowie poprawiają przepisy o wycince, Rzeczpospolita
Sprzedający lokal nie odliczy odsetek, Rzeczpospolita
Ulga mieszkaniowa nie dla każdego, Rzeczpospolita
Lex Szyszko wersja 2.0, Dziennik Gazeta Prawna
Bułgaria przegrała ze smogiem i Unią. Polska następna, Dziennik Gazeta Prawna
Mieszkanie Plus. Na działkach przy ulicach Śniadeckiego i Broniewskiego, Kurier Szczeciński
Więcej poniżej.
"Prawo co dnia" w czwartkowej "Rzeczpospolitej" informuje: "Posłowie poprawiają przepisy o wycince". Kupujący działkę będzie musiał uważać. Jeśli wcześniej usunięto na niej drzewo, może za to słono zapłacić. Szykują się nowe zasady wycinki. Podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska udało się, po trzech wcześniejszych nieudanych próbach, doprowadzić do końca pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, autorstwa posłów PiS. I tym razem nie obyło się bez niespodzianek. Posłowie PiS wycofali bowiem większość poprawek i zaproponowali nowe. Najwięcej emocji wywołała propozycja pięcioletniego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na prywatnej nieruchomości, na której wycięto drzewo. W środę parlamentarzyści zaproponowali, że jeżeli prywatny właściciel wytnie drzewo, a następnie będzie chciał dla tej części nieruchomości, na której rosło, uzyskać pozwolenie na budowę dla inwestycji związanej z działalnością gospodarczą, to musi poczekać pięć lat. Jeżeli wystąpi o nie wcześniej, zapłaci za wycinkę. Bez dyskusji przyjęto, by to minister ochrony środowiska, tak jak przed Nowym Rokiem, określał stawki opłat za wycinkę. Dopóki nie będzie rozporządzenia, będą stosowane stawki z ustawy o ochronie przyrody, czyli 500 zł razy obwód drzewa (mierzony na wysokości 150 cm). Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 06.04.2017.).
"Prawo co dnia" zauważa też: "Sprzedający lokal nie odliczy odsetek". Odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości nie mogą być kosztem przy jej sprzedaży. Wydatki związane z kredytem nie stanowią kosztów uzyskania przychodów i nie pomogą sprzedającemu obniżyć podatku. Uznała tak Izba Skarbowa w Bydgoszczy. Przypomniała, że dochód podlega opodatkowaniu, jeśli sprzedaż nastąpi przed upływem pięciu lat. Kosztem są udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość nieruchomości w czasie jej posiadania- czytamy. Więcej- na czwartej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 06.04.2017.).
"Dziennik Gazeta Prawna" odnotowuje: "Ulga mieszkaniowa nie dla każdego". Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy zamierzają zaspokajać swoje potrzeby lokalowe, kupując nieruchomość obciążoną kredytem osób trzecich. Spłata takiego kredytu też mieści się w ramach realizacji celu mieszkaniowego- orzekł wczoraj NSA. To oznacza, że ze zbycia innej nieruchomości, przeznaczonej na spłatę kredytu zaciągniętego nie przez podatnika, tylko np. przez spółdzielnię, będzie zwolniony z PIT. Zasadą jest, że każdy, kto sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia, a pieniędzy nie przeznaczył w ciągu dwóch lat na realizację własnego celu mieszkaniowego, musi złożyć PIT- 39 i zapłacić podatek. Problemy pojawiają się przy spłacie kredytu zaciągniętego pod nieruchomość. Orzecznictwo jednoznacznie potwierdza, że nie ma przeszkód do skorzystania z ulgi, gdy podatnik, sprzedając nieruchomość, spłaca kredyt zaciągnięty na inny dom lub mieszkanie, w którym nadal mieszka. Tak orzekł NSA w wyroku z 21 marca 2017 r. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 06.04.2017.).
"DGP" wraca również do sprawy w tekście: "Lex Szyszko wersja 2.0". Nieprecyzyjne i łatwe do obejścia- tak opozycja ocenia przepisy o wycince wprowadzone przez posłów PiS. Osoba, która planuje wycinkę na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, będzie musiała zgłosić ten fakt w gminie. Ta, po przeprowadzeniu oględzin, będzie mogła w ciągu 14 dni wnieść swój sprzeciw. Jeśli tego nie zrobi, właściciel będzie mógł usunąć drzewa czy krzewy wskazane w zgłoszeniu bez żadnych opłat. Jeżeli jednak w ciągu pięciu lat od dokonania oględzin wystąpi o pozwolenie na budowę i będzie ona mieć związek z prowadzeniem działalności gospodarczej, a także będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosły wycięte drzewa lub krzewy, gmina nałoży na właściciela obowiązek uiszczenia opłaty za wycinkę. Takie zmiany wprowadziła sejmowa komisja ochrony środowiska. Wątpliwości budzą natomiast przepisy, które regulują kwestie dotyczące sytuacji, gdy gmina po zgłoszeniu chęci wycinki przez właściciela sprzeciwi się temu. Nieścisłe są też regulacje dotyczące karania właścicieli nieruchomości- czytamy. Więcej szczegóły- na siódmej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 06.04.2017.).
"DGP" informuje też: "Bułgaria przegrała ze smogiem i Unią. Polska następna?". Trybunał Sprawiedliwości UE pokazał wczoraj żółtą kartkę największemu trucicielowi Europy. W bezprecedensowym wyroku orzekł, że Bułgaria od wielu lat nie wywiązuje się ze swoich obowiązków w kwestii ochrony powietrza, czym łamie unijne prawo. To szczególnie zła wiadomość dla Polski, tym bardziej że fatalna jakość powietrza utrzymuje się w naszym kraju od wielu lat. Zwraca na to uwagę KE, wzywając nas do bardziej radykalnych działań. Na razie nie widać jednak efektów. Z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że w Polsce wciąż nie można oddychać pełną piersią. W 2015 r. na 46 stref, dla których dokonuje się rocznych ocen jakości powietrza, normy zachowano jedynie w sześciu. Szczegóły- także na siódmej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 06.04.2017.).
"Kurier Szczeciński" odnotowuje: "Mieszkanie Plus. Na działkach przy ulicach Śniadeckiego i Broniewskiego". Stargard jest piątym miastem na Pomorzu Zachodnim, w którym zostaną wybudowane nowe lokale w ramach rządowego programu "Mieszkanie Plus". List intencyjny w tej sprawie podpisali p.o. prezydenta miasta Paweł Bakun, starosta stargardzki Ireneusz Rogowski, dyrektor departamentu mieszkalnictwa w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Stanisław Kurdoń oraz prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. To na razie wstęp do przeprowadzenia szczegółowych analiz. Prezes BGKN przypomniał, że spółka stawia na nowatorskie pomysły konstrukcyjne i rozwiązania technologiczne, które zapewniają jakość budynków przy stosunkowo niskim koszcie budowy. Program "Mieszkanie Plus" zakłada budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Paweł Bakun wyjaśnia, że na mieszkanie komunalne w mieście czeka 500 rodzin. Na realizację programu "Mieszkanie Plus" przygotowane są dwie działki: przy ul. Śniadeckiego i ul. Broniewskiego. Pierwsza, na której może być wybudowanych 100 lokali, jest już uzbrojona i budowę będzie można tu zacząć w 2018 r. Na drugiej działce może być wybudowanych więcej mieszkań, ale trzeba jeszcze ją przeanalizować pod kątem przydatności na ten cel- czytamy na czwartej stronie "Kuriera".
(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 06.04.2017.).
"Tygodnik Pilski" informuje: Prezydent Piły zapewnia, że na jedenastu mieszkaniach już oddanych i czternastu dopiero co włączonych do programu na pewno się nie zakończy. W budowie jest już kolejny blok Pilskiego TBS, w którym powstanie 49 mieszkań. Ale to nie wszystko. Prezydent chce, by łącznie było to nawet sto mieszkań w systemie rotacyjnym. Przeprowadzono wcześniej w Pile przegląd lokali. Są wśród nich takie, które pozostają puste, bowiem ktoś wyprowadził się z miasta, a są w bardzo dobrym stanie. I je także samorząd chciałby wykorzystać w ramach programu "Mieszkanie na start", adresowanym szczególnie do ludzi młodych.
(Źródło: "Tygodnik Pilski"- 31.03.2017.).
"Gazeta Krakowska Nowosądecka" odnotowuje: Na najmłodszym sądeckim osiedlu Błonia jeszcze w tym roku powstanie pawilon handlowy, żłobek i przedszkole. To nie koniec planów STBS. Spółka otrzymała od miasta hektarową działkę, którą chce zagospodarować. Rozpoczęto od przebudowy linii energetycznej średniego napięcia. W lipcu rozpocznie się budowa pawilonu handlowo- usługowego. W nowym budynku ma się znaleźć nie tylko sklep wielobranżowy, ale także punkt Poczty Polskiej. Obiekt ma być gotowy do końca tego roku. Jesienią spółka zamierza rozpocząć budowę kolejnego z przeznaczeniem na żłobek i przedszkole. Ostatni etap to budowa bloku. TBS zdecydował się na inwestycję, mimo że nie udało się jej wejść do rządowego programu Mieszkanie Plus. Ale zapotrzebowanie na mieszkania czynszowe jest ogromne. Na osiedlu Błonia w Nowym Sączu mieszka około trzy tysiące osób. Dzielnica rozrasta się, mieszkańców przybywa. W teren inwestuje nie tylko miejska spółka, ale też prywatni przedsiębiorcy- czytamy.
(Źródło: "Gazeta Krakowska…"- 06.04.2017.).