Czwartek, 5 wrzesień 2024

„Prawo co dnia” w czwartkowej „Rzeczpospolitej” odnotowuje: „Koniec bajek  o podatku od krasnali i kapliczek”. Nowa wersja projektu zmian w opodatkowaniu budowli usuwa wiele wątpliwości interpretacyjnych. Ale nie będzie postulowaną generalną reformą. Ministerstwo Finansów przedstawiło drugą już wersję projektu zmian w podatku od nieruchomości dotyczących opodatkowania budowli. Poprzednia wzbudziła lawinę krytyki ze strony przedsiębiorców, zwłaszcza z branży energetycznej. Zawierała bowiem wiele fragmentów, które sugerowały wzrost opodatkowania np. elektrowni słonecznych. Inne zapisy krytykowano za brak precyzji. Mogłoby to potencjalnie doprowadzić – jak wskazywali eksperci podatkowi – nawet do tak absurdalnych interpretacji, jak uznanie za budowlę samochodu osobowego i butelki ze szkła. Doszło nawet do publikacji w mediach domysłów, że 2-proc. podatek obliczany od wartości budowli obejmie nawet krasnale ogrodowe i kapliczki. W nowym projekcie wyraźnie wskazano, że budowlami nie są obiekty kultu religijnego, figury ogrodowe ani piaskownice czy huśtawki. Jednak dokonano też znacznie ważniejszych dla przedsiębiorców poprawek. Zdefiniowano budynki i budowle jako obiekty wzniesione w wyniku robót budowlanych. Poprzedni zapis, odnoszący się do wykonania z użyciem wyrobów budowlanych, mógł bowiem prowadzić do wniosku, że jeden z takich wyrobów, czyli szkło, mógł posłużyć do wytworzenia małego zbiornika, będącego po prostu szklaną butelką. MF poszło też na rękę podatnikom, którzy z obawą spoglądają na kalendarz, a spodziewają się zmian w opodatkowaniu ich budowli. Wciąż bowiem zakłada się wejście w życie nowych przepisów z początkiem 2025 roku, a przedtem musi je zaakceptować rząd, parlament i prezydent. Zaproponowano zatem przesunięcie z 31 stycznia na 31 marca 2025 r. terminu dla przedsiębiorców do złożenia deklaracji o posiadanych nieruchomościach. Kto będzie chciał skorzystać z tego uprawnienia, powinien o tym zamiarze poinformować organ podatkowy (czyli swoją gminę) i do czasu złożenia deklaracji płacić co miesiąc „zaliczki” na ten podatek w wysokości 1/12 dotychczas płaconego rocznego podatku od budowli. Więcej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 05.09.2024.).

„Rz” zauważa też: „Stopy procentowe bez zmian. RPP tym razem nie zaskoczyła”. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna wynosi 5,75 proc.). Tym razem obyło się więc bez zaskoczenia. Żaden z ekonomistów w ankiecie „Rz” i „Parkietu” nie przewidywał obniżki ani podwyżki stóp podczas wrześniowego posiedzenia. Również rynek nie oczekiwał innej decyzji. Brak zmiany stóp jest spójny z komunikacją z Rady Polityki Pieniężnej – większość członków RPP widzi możliwość dyskusji o obniżkach dopiero w 2025 r. Była to już dziesiąta z rzędu decyzja RPP o pozostawieniu stóp bez zmian. Polityka pieniężna wciąż pozostaje restrykcyjna. Przesłanką do braku obniżek jest odbicie inflacji, w sierpniu wskaźnik kształtował się na poziomie 4,3 proc. Dodatkowym argumentem jest niepewność związana z cenami energii, które najpewniej ponownie podbiją wskaźnik na początku roku. Ten punkt znalazł odzwierciedlenie w komunikacie po posiedzeniu RPP. Zapisano w nim m.in., że inflacja jest i w najbliższych miesiącach nadal będzie istotnie podwyższana przez wzrost cen nośników energii- czytamy na 15 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 05.09.2024.).

„Rz” w części poświęconej tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego zamieszcza tekst pod hasłem: „WIBOR- u nie da się podważyć”. Kancelarie prawne szukają nowej niszy, próbując podważyć WIBOR, ale tego się nie da zrobić. Kredytobiorcy muszą to usłyszeć, zanim wstąpią na drogę sądową i zapłacą tym kancelariom za ich „usługi” – mówi prawnik dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich. Odpowiadając na pytanie, czy polski rynek mieszkaniowy potrzebuje wzmocnienia w postaci kredytu „Na start” podkreśla: Staramy się być neutralni w dyskusji, dostarczając wiedzę ekspercką, banki są bowiem tylko operatorem systemu dopłat dla kredytobiorców ze strony państwa. Głównym beneficjentem tych programów są kredytobiorcy. W każdym państwie UE funkcjonują podobne rozwiązania, które wspierają młode rodziny w nabyciu pierwszego mieszkania. Jeżeli część kredytobiorców nie ma zewnętrznego impulsu w postaci dopłat do oprocentowania, nie może sobie pozwolić na zakup pierwszego mieszkania w czasie i w lokalizacji, jakiej by chcieli. Jednak głównym wątkiem rozmowy jest forsowana przez część kancelarii prawnych możliwość podważania wskaźnika WIBOR, tym razem pod kontem unieważnienia umowy kredytowej w rodzimej walucie. W ocenie prezesa ZBP, to problem wyimaginowany przez kancelarie, które szukają nowej niszy, sprawa. Sprawy frankowe się powoli kończą, więc na siłę szukają nowego pola do zagospodarowania. Pierwsze pozwy WIBOR-owe pojawiły się dwa i pół roku temu, ale liczba spraw sądowych jest relatywnie bardzo mała. Czynnych kredytów mamy ponad 2,3 mln, a spraw sadowych jest nieco ponad 1000. WIBOR jest jednym z pięciu wskaźników kluczowych w UE. Jest wprost wymieniony z nazwy w unijnym rozporządzeniu o wskaźnikach (BMR) jest więc częścią prawa unijnego. Od lat podlega nadzorowi administracyjnemu ze strony KNF. Wielokrotnie publikowała oświadczenia, gdzie stwierdzała, że nie było podstaw do wysuwania zarzutów przeciwko wskaźnikowi. Nigdy nie było nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego wskaźnika. Pełny tekst rozmowy- na 24 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 05.09.2024.).

„Dziennik Gazeta Prawna” zamieszcza z kolei tekst: „Nie stać nas na kredyt #naStart”. Chciałbym, aby nadzór nad departamentem mieszkalnictwa znalazł się w moich kompetencjach. Nowa Lewica ma pomysł na to, jak systemowo podejść do kwestii mieszkań – mówi Tomasz Lewandowski, nowo powołany wiceminister rozwoju i technologii z Nowej Lewicy, poznański radny, były wiceprezydent Poznania. Pełny tekst rozmowy- w czwartkowej „DGP”.

(Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”– 05.09.2024.).

„DGP” zamieszcza również tekst: „Oprocentowanie kredytów na razie bez zmian. Kiedy nastąpi obniżka stóp?”. Uważamy, że wzrost cen dotyka nas mocniej, niż wynikałoby z oficjalnych danych. Ekonomiści cieszą się, że dotkliwość inflacji się zmniejsza. RPP nie zmienia podejścia. Najnowsze oficjalne dane na temat inflacji mówią, że w ciągu 12 miesięcy zakończonych w sierpniu br. ceny płacone przez konsumentów zwiększyły się o 4,3 proc. Sami konsumenci widzą to dużo mniej optymistycznie. Średnie wskazanie to… 24 proc. Wiemy to z najnowszego badania United Surveys na zlecenie „DGP” i RMF FM. Ankieterzy odpytywali dobraną losowo grupę w minione piątek i sobotę. Przed weekendem GUS podawał wstępne szacunki inflacji za miniony miesiąc- odnotowano.

(Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”– 05.09.2024.).

„DGP” przypomina również: „Nowe zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy”. Wśród licznych zmian, które wprowadziła ubiegłoroczna reforma planistyczna, są nowe zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy (WZ). Po wejściu w życie planów ogólnych (a te gminy muszą uchwalić najpóźniej do końca przyszłego roku) WZ-ki będą co do zasady wydawane jedynie w obszarach uzupełnienia zabudowy. Od tej reguły są tylko nieliczne wyjątki. Inaczej mówiąc, położenie działki w obszarze uzupełnienia zabudowy będzie podstawowym warunkiem wydania WZ-ki oprócz obowiązku spełnienia zasady dobrego sąsiedztwa. O tym, jakimi zasadami muszą się kierować gminy, wyznaczając obszary uzupełnienia zabudowy – „DGP” pisał w dodatku „Samorząd i Administracja” z 21 sierpnia br. w tekście „Obszary uzupełnienia zabudowy: jak wyznaczyć ich granice oraz jakie będą zmiany w wydawaniu WZ-ek”. Dziś wyjaśnia, jak zmieni się postępowanie organów przy wydawaniu WZ-ek. Chodzi m.in. o sposób przeprowadzania analizy urbanistycznej i parametry określane w WZ-ce.

(Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”– 05.09.2024.).

Zobacz również