Czwartek, 31 październik 2019

 

Resort energii zwleka z decyzją w sprawie cen prądu w 2020 r., Rzeczpospolita
Pod względem śmiecenia udało nam się już dogonić Zachód, Rzeczpospolita
Biznes i design idą w parze, Rzeczpospolita
Split payment obowiązkowy już od jutra, Dziennik Gazeta Prawna
Zdążyć z pomocą, Kurier Szczeciński

Więcej poniżej.

 

Czwartkowa "Rzeczpospolita" odnotowuje: "Resort energii zwleka z decyzją w sprawie cen prądu w 2020 r.". O powrocie do cen prądu sprzed kilkunastu miesięcy nie ma mowy. W powietrzu wisi pytanie, czy rząd ma wciąż refundować obecne ceny, czy pozwolić na podwyżki? Proces prowadzący do ewentualnego uwolnienia cen energii dla gospodarstw domowych będzie wymagał pogłębionych analiz zmieniającego się rynku energii- tak wiceminister energii Tadeusz Skobel odpowiedział na interpelację poselską dotyczącą sytuacji na rynku energii i jej wpływu na ceny prądu po ewentualnym "odmrożeniu cen". Wiceszef resortu energii jednego wydaje się pewny: zapowiedziana wcześniej operacja zachowania obniżonej akcyzy ( z 20 do 5 zł za MWh) oraz opłaty przejściowej ( o 95 proc.) zostanie utrzymana. Wcześniej przedstawiciele resortu energii zapewniali, że może to zneutralizować nawet 50- 60 proc. potencjalnych podwyżek. Ustawa prądowa zamroziła ceny dla odbiorców indywidualnych, ale nie jest w stanie wpłynąć na ceny prądu na rynku hurtowym w Polsce, tym bardziej w Europie- ocenia prof. Rafał Weron, analityk rynku energii Politechniki Wrocławskiej. Jego zdaniem nie można utrzymywać cen, bez przerwy przerzucając koszty na producentów energii, które są przecież spółkami Skarbu Państwa. Rok wyborczy się skończy, to zniknie presja polityczna- czytamy na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 31.10.2019.).

 

"Rz" zamieszcza również obszerny tekst pod hasłem: "Pod względem śmiecenia udało nam się już dogonić Zachód". Mamy w Polsce problem ze śmieciami zmieszanymi- przyznawał w rozmowie z "Rz" minister środowiska Henryk Kowalczyk. Choć jest ich stopniowo coraz mniej, to wciąż za dużo. Dyrektywa odpadowa nakłada na nas pewne obowiązki: w 2020 r. 50 proc., a w roku 2035 aż 65 proc. odpadów powinniśmy poddawać recyklingowi, a nadają się do tego tylko odpady zbierane selektywnie. Jak się wydaje, kluczowa metodą rozwiązania problemu stały się podwyżki. W połowie października cała Polska mogła przeczytać np. o podwyżkach w Łodzi: odbiór śmieci segregowanych zdrożał tam z 13 do 24 zł miesięcznie. Kto nie segreguje, płaci więcej. Inna sprawa, że dogoniliśmy już Zachód pod względem wyrzucania: ogółem Polacy produkują co roku 12,5 mln ton śmieci, wypada po 300 kg na głowę. Z tych samych statystyk wynika, że w 2018 r. zaledwie 19 proc. odpadów, jakie wylądowały w naszych koszach, zostały poddane recyklingowi. To bardzo daleko od unijnych norm. W sumie trudno się jednak dziwić, skoro aż 67 proc. odpadów jakie lądują w koszach, to odpady zmieszane. Więcej szczegółów- na 20 i 21 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 31.10.2019.).

 

"Rz" zauważa też: "Biznes i design idą w parze". Biura coworkingowe szczególnie cenią młodzi pracownicy. W ciągu najbliższych dziesięciu lat co czwarty zatrudniony będzie osoba urodzoną po 1980 r.- wynika z analizy Forbis Group. A najlepszych przyciągnie tylko najlepsze biuro. Pracownicy coraz chętniej wybierają powierzchnie coworkingowe. Takich biur systematycznie przybywa. Jak podaje firma Savills, w Warszawie jest 144,3 tys. mkw. biur serwisowanych i coworków (2,6 proc. stołecznych zasobów biurowych). W Krakowie jest 28,1 tys. elastycznych biur (2,1 proc.), we Wrocławiu 11,85 tys. mkw. (1,1 proc.). A ShareSpece prognozuje stały wzrost przestrzeni coworkingowych na poziomie ok. 30 proc. w najbliższej dekadzie. Szczegóły- na 22 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 31.10.2019.).

 

"Dziennik Gazeta Prawna" przypomina z kolei: "Split payment obowiązkowy już od jutra". Od 1 listopada kupujący towary i usługi wymienione w nowym załączniku nr 15 do ustawy o VAT będą musieli regulować należności w podzielonej płatności. To oznacza, że kwotę netto wpłacą na zwykłe firmowe konto sprzedawcy (rachunek rozliczeniowy w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo- kredytowej), a równowartość podatku od towarów i usług- na specjalny rachunek VAT. Mechanizm podzielonej płatności nie oznacza dla nabywcy obowiązku dokonywania dwóch odrębnych przelewów dla jednej transakcji. Kupujący będzie płacił, korzystając z komunikatu przelewu (będzie mógł go wybrać, wchodząc na konto w swoim banku), a bank rozdzieli płatność. Sprzedający będzie musiał oznaczać faktury słowami "mechanizm podzielonej płatności". Sam natomiast będzie miał ograniczony dostęp do pieniędzy zgromadzonych na swoim rachunku VAT. Równolegle od 1 listopada zlikwidowane zostają: mechanizm odwrotnego obciążenia VAT i kaucja gwarancyjna. Nowy obowiązek nie oznacza natomiast likwidacji dobrowolnej podzielonej płatności. Nie zniknie też solidarna odpowiedzialność za VAT. Obecnie trwają prace nad objaśnieniami do przepisów o obowiązkowej podzielonej płatności. Mogą one zostać opublikowane już do końca przyszłego tygodnia- zapowiada resort finansów. Więcej szczegółów- na drugiej i trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 31.10.2019.).

 

"Kurier Szczeciński" odnotowuje: "Zdążyć z pomocą". Zaczyna się najtrudniejszy czas dla osób pozostających w kryzysie bezdomności. Orientacyjne dane mówią, że na terenie Szczecina jest ich ok. dziewięciuset. Część z nich korzysta ze schronisk, wielu mieszka na terenie ogrodów działkowych, są jednak i tacy, którzy zimować będą w pustostanach, węzłach ciepłowniczych, na miejsce noclegu wybiorą pawilon śmietnikowy czy piwnice. Z myślą o nich służby socjalne, przy współpracy organizacji i instytucji pomocowych, rozpoczynają od 1 listopada wspólne działania Pogotowia Zimowego. W Szczecinie na okres zimy dla osób bezdomnych przygotowano 354 miejsca w schroniskach, 110 w noclegowniach oraz 17 w ogrzewalniach. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przygotował również ulotki, które trafią m.in. do spółdzielni mieszkaniowych, STBS, ZBiLK, ZDiTM, PKP, PKS. To informacje, jak zachować się w przypadku osoby bezdomnej przebywającej na klatkach schodowych, przystankach, dworcach lub w innych miejscach. Służby kierują też apel do mieszkańców miasta, którzy szukają pomocy dla osób bezdomnych, o kontakt. Dział Osób Bezdomnych MOPR: 91 48 75 771, całodobowa Sekcja Interwencji Kryzysowej MOPR: 91 48 57 580, Stowarzyszenie "Feniks": 91 48 36 923, straż miejska: 986 i policja- 112. Więcej szczegółów- na pierwszej i czwartej stronie "Kuriera".

(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 31.10.2019.).

 

Zobacz również