Czwartek, 30 marca 2017

Właściciela nie da się eksmitować, Rzeczpospolita
Promocja opłacalna dla dewelopera, 
Rzeczpospolita
Tylko niektóre banki stawiają na hipoteki, 
Rzeczpospolita
Biura i magazyny zostawiły w tyle powierzchnie handlowe, 
Dziennik Gazeta Prawna
Mieszkaniówka ostrzy sobie zęby na kolejne rekordy,
 Dziennik Gazeta Prawna
Komunalne do remontu, 
Kurier Szczeciński

Więcej poniżej.

 

„Prawo co dnia” w czwartkowej „Rzeczpospolitej” odnotowuje: „Właściciela nie da się eksmitować”. Nowe przepisy mogą zablokować eksmisję na wiele lat- ostrzega Krajowa Rada Komornicza. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad zmianami do przepisów regulujących zasady eksmisji z mieszkań. Zawiera je kodeks postępowania cywilnego, a zmiany do niego wprowadza się przy okazji prac nad projektem nowelizacji dwóch ustaw: o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych oraz o ochronie praw lokatorów. Chodzi o propozycję zmiany art. 1046 § 4 kodeksu postępowania cywilnego. Projekt wykreśla część tego przepisu przewidującą, że komornik wstrzymuje się z wykonaniem eksmisji maksymalnie na sześć miesięcy. Po upływie tego terminu eksmituje osobę z wyrokiem do noclegowni, schroniska lub innej placówki wskazanej przez gminę. Jeżeli komornik uzna, że eksmitowanemu potrzebne jest pomieszczenie tymczasowe, poinformuje o tym gminę. Taka sytuacja dotyczy np. właścicieli mieszkań. Im nie przysługuje prawo do lokalu socjalnego. Według Ministerstwa Infrastruktury zmiana ma wyeliminować występującą patologię. Zdarza się bowiem, że eksmitowanemu przysługuje prawo do pomieszczenia tymczasowego, a mimo to eksmituje się go do noclegowni czy schroniska, co jest jednoznaczne z eksmisją na bruk. Pomysł nie do końca podoba się Krajowej Radzie Komorniczej. Zwraca ona uwagę na niebezpieczeństwo, jakie wiąże się z wykreśleniem sześciomiesięcznego terminu wstrzymania eksmisji. Efekt może być taki, że po wszczęciu postępowania egzekucyjnego i wezwaniu gminy do zapewnienia pomieszczenia komornik będzie zmuszony wstrzymać się z egzekucją na nieograniczony czas. Sądy powszechne wydają rocznie ok. 18 tys. wyroków w sprawie eksmisji- czytamy na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: „Rzeczpospolita”- 30.03.2017.)

 

„Prawo co dnia” informuje też: „Promocja opłacalna dla dewelopera”. Jeśli spółka oferuje wykończenie mieszkań za 1000 zł, wspólnik zapłaci PIT od części tej kwoty odpowiadającej jego udziałowi. Nie wpłynie to na wysokość kosztów podatkowych. Krajowa Informacja Skarbowa rozstrzygnęła w interpretacji, w jaki sposób należy rozliczać promocje. Z pytaniem zwrócił się komandytariusz spółki komandytowej, którego udział w zyskach wynosi 49,99 proc. Spółka nie ma osobowości prawnej, dlatego podatnikami są wspólnicy. Płacą PIT od kwoty odpowiadającej udziałowi w zyskach. Spółka jest właścicielem nieruchomości. Co do zasady sprzedaje lokale mieszkalne w stanie deweloperskim. Na życzenie klienta możliwe jest jednak wykończenie pod klucz. Ze względu na dużą konkurencję rynkową spółka chce zorganizować akcję promocyjną. Zaoferuje klientom możliwość wykończenia lokalu w obniżonej cenie. Wnioskodawca chciał potwierdzić, że na gruncie ustawy o PIT jego przychodem będzie część przyjętej przez spółkę ceny promocyjnej odpowiadającej jego udziałowi w zysku spółki. Otrzymał odpowiedź, że promocyjna cena nie wpływa na rozliczenie kosztu uzyskania przychodów. Szczegóły- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: „Rzeczpospolita”- 30.03.2017.).

 

„Rz” zauważa też: „Tylko niektóre banki stawiają na hipoteki”. W tym roku może być trudno utrzymać taką sprzedaż kredytów mieszkaniowych jak w ubiegłym, ale nie musi być tak źle jak wskazuje ankieta KNF. Z ankiety przeprowadzonej wśród banków wynika, że portfel wszystkich kredytów udzielonych sektorowi niefinansowemu ma wzrosnąć w 2017 r. o 5,9 proc. Jednak apetyt na kredyty hipoteczne był znikomy- przewidywany wzrost wartości tego portfela to tylko 0,4 proc. Gdyby ta prognoza okazała się prawdziwa, musiałoby dojść do wyraźnych spadków sprzedaży nowych kredytów mieszkaniowych w tym roku. Ostatnie lata były pod tym względem niezłe. Z danych AMRON SARFiN wynika, że w całym 2016 r. nowa sprzedaż tych kredytów dla gospodarstw domowych sięgnęła 39,5 mld zł. Z danych KNF wynika, że w ubiegłym roku wartość wszystkich mieszkaniowych kredytów w polskim sektorze bankowym wzrosła o 5 proc., do 400 mld. zł. Wynik ten zaburzają kredyty walutowe, które już właściwie nie są sprzedawane (ich wartość zmalała o 2 proc., do 166 mld zł), bo wartość samych kredytów złotowych zwiększyła się o 10,6 proc., do 234 mld zł- czytamy. Szczegóły- na siódmej stronie części ekonomicznej.

(Źródło: „Rzeczpospolita”- 30.03.2017.).

 

„Dziennik Gazeta Prawna” w dodatku „Biznes Nieruchomości” zamieszcza tekst: „Biura i magazyny zostawiły w tyle powierzchnie handlowe”. Najwięcej wyzwań czeka deweloperów i właścicieli centrów handlowych oraz biurowców. Z największym optymizmem na przyszłość mogą patrzeć inwestorzy z rynku magazynów. Ubiegły rok okazał się bardzo dobry dla polskiego rynku biurowego. I to zarówno na rynku warszawskim, jak i w miastach regionalnych. W stolicy pozwolenie na użytkowanie otrzymało 21 projektów o łącznej powierzchni ponad 400 tys. mkw. Tym samym podaż przekroczyła 5 mln mkw. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w pustostanach. Na koniec 2016 r., jak wyliczyli analitycy Cushman Wakefield średnia ich stopa wyniosła 14,2 proc. Mimo dużego nasycenia i spadku czynszów aktywność deweloperów wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Jak wyliczają międzynarodowe agencje nieruchomości, w budowie znajduje się ponad 60 projektów, które dostarczą na rynek 850 tys. mkw.- czytamy na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”- 30.03.2017.).

 

„DGP Biznes” informuje też: „Mieszkaniówka ostrzy sobie zęby na kolejne rekordy”. Deweloperzy chcą maksymalnie wykorzystać świetną koniunkturę i ogromny popyt na nowe mieszkania. Sprzyjają im niskie stopy procentowe. Duży skok na rynek szykuje m.in. Dom Development, jeden z największych krajowych deweloperów. Firma zamierza w 2017 r. wprowadzić w fazę realizacji około 3,6 tys. lokali, z czego około 2,2 tys. jeszcze w pierwszej połowie roku. Nie próżnuje też Atal, który od stycznia do połowy marca ruszył ze sprzedażą sześciu projektów na 730 lokali łącznie. W całym roku grupa Atal planuje uruchomienie 20 nowych projektów, które łącznie obejmą budową około 3,58 tys. mieszkań. Według ustaleń firmy doradczej Reas w sześciu największych aglomeracjach, w całym 2016 r. sprzedanych zostało prawie 62 tys. mieszkań. To o prawie 20 proc. więcej niż w roku poprzednim. Wartość tych transakcji eksperci szacują na 24,5 mld zł- czytamy. Więcej szczegółów- na czwartej i piątej stronie dodatku.

(Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”- 30.03.2017.).

 

„Kurier Szczeciński” poinformował: „Komunalne do remontu”. Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie na remonty komunalnych kamienic w 2017 r. zamierza przeznaczyć 14 mln zł. To o cztery miliony więcej niż w roku ubiegłym. Na budynkach wymienione zostaną dachy, instalacje, część zyska ocieplenie, odnowione zostaną elewacje. Dzięki dotacji z tegorocznego budżetu Gminy Miasta Szczecin planowane jest wykonanie termomodernizacji oraz remontów elewacji w 19 budynkach. Pierwsze z robót budowlanych zaplanowanych na ten rok, rozpoczęły się już w kilku nieruchomościach, których właścicielem jest gmina. Prowadzone są w budynkach znajdujących się przy ul. Krzywoustego 75, 76, 77, Niemcewicza 35 i Mazurskiej 44. W grafiku tegorocznych remontów dachów figurują z kolei 22 budynki. W ciągu kilku najbliższych dni powinny rozpocząć się prace w kamienicach m.in. przy ul. Kościelnej 20 i Światowida 46. Dzięki kwocie 14 mln zł w 2017 r. zostanie też wyremontowanych 200 mieszkań komunalnych, znajdujących się w zasobie ZBiLK- czytamy na piątej stronie „Kuriera”.

(Źródło: „Kurier Szczeciński”- 30.03.2017.).

 

Zobacz również