Czwartek, 30 listopad 2017

Bitwa o nowe centrum, Rzeczpospolita
Ulga mieszkaniowa w spadku, Rzeczpospolita
Spór o kontynuowanie ulgi mieszkaniowej przez spadkobierców pozostał, Dziennik Gazeta Prawna
Stolica sprzeda działki, zmniejszy tłok w klasach, Dziennik Gazeta Prawna

Więcej poniżej.

 

Czwartkowa "Rzeczpospolita" odnotowuje krótko: "Bitwa o nowe centrum". Rada Miasta Warszawy ma na dzisiejszym posiedzeniu przyjąć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Śródmieścia Południowego w rejonie ulicy Poznańskiej. Dyskusja nad kształtem dokumentu trwa nieprzerwanie od siedmiu lat. Tydzień wcześniej, na posiedzeniu Komisji Ładu Przestrzennego Rady Warszawy, radni pozytywnie zaopiniowali ten plan. Na braku uchwalonego plano najbardziej traci miasto. Plan przygotowała wybitna ekspertka w dziedzinie planistyki prof. Krystyna Góranowska- Gruszecka. Jakość wykonanej pracy potwierdził w opinii prof. Piotr Lorens, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich- czytamy na czwartej stronie części ekonomicznej.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 30.11.2017.).

 

"Prawo co dnia" zauważa: "Ulga mieszkaniowa w spadku". Zwolnienie z podatku od sprzedaży nieruchomości to prawo majątkowe, które przechodzi na spadkobiercę zmarłego podatnika. NSA oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który upierał się, że spadkobierca nie może odziedziczyć prawa do ulgi. Kanwą sporu była życiowa sprawa podatnika. Fiskus twierdził, że odziedziczyć w podatkach można tylko prawa majątkowe, a ulga mieszkaniowa do nich nie należy. Urzędnicy stwierdzili, że w opisanej sytuacji spadkobierca będzie musiał uiścić podatek za zmarłego ojca. WSA w Łodzi uchylił tę interpretację. Jego zdaniem fiskus popełnił błąd, uznając, że sporne zwolnienie podatkowe jest prawem ściśle związanym z osobą spadkodawcy, i w związku z tym nie podlega dziedziczeniu. Racji fiskusowi nie przyznał też sąd kasacyjny. Więcej szczegółów- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 30.11.2017.).

 

Do sprawy wraca też "Dziennik Gazeta Prawna" w tekście: "Spór o kontynuowanie ulgi mieszkaniowej przez spadkobierców pozostał". Syn, którego ojciec sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia z zamiarem przeznaczenia pieniędzy na cel mieszkaniowy, ale przed śmiercią nie zdążył tego nawet zadeklarować, może zrealizować ulgę za niego. To skutek wczorajszego orzeczenia NSA, utrzymującego w mocy wyrok sądu pierwszej instancji. Podatnik wygrał, bo fiskus postawił zły zarzut w skardze kasacyjnej. Stwierdził, że ulga mieszkaniowa nie jest prawem majątkowym, tylko osobistym, które nie może być dziedziczone. Tymczasem prawo do zwolnienia podatkowego ma charakter prawa majątkowego. Błąd kosztował fiskusa przegraną- czytamy na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 30.11.2017.).

 

"DGP" odnotowuje też: "Stolica sprzeda działki, zmniejszy tłok w klasach". BBI Development złoży wniosek do prokuratury i CBA o ściganie aktywistów blokujących przyjęcie planu zagospodarowania przestrzennego. Dziś Rada Warszawy podejmie jedną z najważniejszych decyzji tej kadencji. Samorządowcy zawyrokują, czy najważniejszy dokument dotyczący zagospodarowania przestrzennego miasta, czyli plan miejscowy dla Śródmieścia Południowego w rejonie ulicy Poznańskiej, w końcu stanie się obowiązującym prawem. Wart kilka miliardów złotych plan dopuszcza m.in. budowę wieżowców w rejonie skrzyżowania ul. Emilii Plater i Nowogrodzkiej, w tym na terenie dawnego liceum Hoffmanowej (teren miasta) oraz na gruntach archidiecezji warszawskiej. Uchwalenie planu miejscowego uchyli kontrowersyjne wuzetki, w licznych przypadkach stanowiące przedłużenie dzikiej reprywatyzacji. Na terenie objętym projektem planu jest kilkadziesiąt adresów będących w trakcie lub już zreprywatyzowanych. Kolejnych kilkanaście objętych jest decyzjami o warunkach zabudowy wydanymi w ostatnich latach, a kilka adresów jest i w wykazie nieruchomości objętych roszczeniami, i mają wydane wuzetki. Plan daje możliwość sprzedaży działek, które od lat nie mogą doczekać się kupców i wykorzystania pieniędzy z tego na cele edukacyjne. Więcej szczegółów- na czwartej stronie głównego wydania.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 30.11.2017.).

 

 

Zobacz również