Czwartek, 30 kwietnia 2020
¨Zaświadczenie miasto przyśle później¨
¨O kredyt na lokum coraz trudniej¨
¨Rosną wymogi kredytowe¨
„Po majówce otwarcie hoteli i miejsc noclegowych¨
Więcej poniżej.
¨Prawo co dnia¨ w czwartkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Zaświadczenie miasto przyśle później¨. Przezn pandemię jest większy poślizg w uwłaszczeniu gruntów pod blokami. Tysiące osób wciąż czekają na zaświadczenia potwierdzające przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Przez pandemię poślizg będzie większy. Nie zawsze jednak spowoduje to utratę bonifikaty w opłacie przekształceniowej. Na zaśwaidczenie czeka 220 tys. warszawiaków. Miasto planowało zakończyć uwłaszenie w ostatnich dniach czerwca. Nie będzie to jednak możliwe. Stołeczni urzędnicy wystawiają zaświadczenia, lecz oczekując zakończenia pandemii ich nie wysyłają. Białystok z kolei sukcesywnie wydaje zaświadczenia potwierdzające przekształcenie wraz z informacją o wysokości opłaty jednorazowej. Do wydania zostało jeszcze 5700 zaświadczeń. W Łodzi poślizg jest większy. Trzeba jeszcze wydać ich 40 tys. W Krakowie- 25 tys., w Katowicach- 32,5 tys. W wielu miastach, takich jak Katowice, Łódź czy Kraków, bonifikata w opłacie za użytkowanie wieczyste zmniejszana jest z każdym rokiem o 10 proc. Ale użytkownicy nie otrzymali zaświadczenia za 2019 r. , kiedy bonifikata była najwyższa, nie ze swojej winy. Z tego powodu wiele rad miast podjęło uchwały gwarantujące mieszkańcom bonifikatę w wysokości z 2019 r. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 30.04.2020.).
¨Rz¨ w dodatku ¨Moje pieniądze¨ zamieszcza tekst: ¨O kredyt na lokum coraz trudniej¨. Pierwsze banki zwiększyły już wymagania dotyczące wysokości wkładu własnego dla kredytów hipotecznych. Marcowa i kwietniowa obniżka stóp procentowych rozbudziła nadzieje kredytobiorców na niższe raty. Banki też nie zostały obojętne na decyzje RPP ale nie w takiej formie, jakiej oczekiwaliby kredytobiorccy. Zaczęły podwyższać marże, aby oprocentowanie kredytów nie spadło za bardzo. Na taką decyzję wpłynęło ryzyko kredytowe wraz z szerzącą się pandemią. Z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w marcu banki oraz SKOK- i udzieliły o 4,1 proc. więcej kredytów mieszkaniowych niż przed rokiem. BIK zwraca jednak uwagę, że o udzielane w marcu kredyty wnioskowano w styczniu. Obecnie mamy jednak efekt czarnego łabędzia- i o tym można przeczytać dalej na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 30.04.2020.).
¨Moje pieniądze¨ rozwijają wątek w kolejnym tekście: ¨Rosną wymogi kredytowe¨. Niezależnie od tego, czy popyt na kredyty hipoteczne będzie nadal duży czy nie, chętni na mieszkanie będą musieli się zmierzyć z rosnącymi wymaganiami banków. Przed miesiącem 10- procentowy wkład własny przy wyborze kredytu mieszkaniowego wystarczał w ośmiu bankach komercyjnych, w tym PKO BP. Teraz planujący wzięcie kredytu właśnie w tym banku będzie musiał uzbierać na wkład własny drugie tyle, co będzie sporym utrudnieniem dla potencjalnych kredytobiorców. Na podobny krok zdecydował się Bank Ochrony Środowiska. ING Bank Śląski natomiast już wcześniej wymagał 20- proc. wkładu włąsnego, ale i on zdecydował się na zmiany. Teraz trzeba mieć oszczędności na niemal jedną trzecią wartości nieruchomości. Szczegóły- na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 30.04.2020.).
¨Gazeta Wyborcza¨ odnotowuje: ¨Po majówce otwarcie hoteli i miejsc noclegowych¨. Rząd od 4 maja zapowiedział otwarcie hoteli oraz innych miejsc noclegowych. W hotelach obowiązywać będą bezwzględnie surowe reżimy sanitarne. Początkowo nie było pewności odnośnie tego, jak ma wyglądać wydawanie posiłków. W świetle nowych przepisów, restauracje hotelowe będą mogły działać, tyle że goście muszą siedzieć w odległości 2 m od siebie. Szczegóły- na szóstej stronie ¨Gazety¨.
(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨- 30.04.2020.).