Czwartek, 29 październik 2020
¨Chcesz sprzedać lokal bez podatku, weź zadatek¨
¨Rzecznik finansowy do likwidacji¨
¨Pandemia może zwiększyć kredytową zapaść¨
¨Ucieczka z dużych centrów do sklepów jak najbliżej domu¨
¨Jesienna fala pandemii może być dla branży dotkliwsza¨
¨Mieszkanie ma chronić wartość¨
¨Pandemia może pogrążyć finansowo wiele hoteli¨
¨Opłata targowa to pierwszy krok¨
¨Kontrowersyjne zmiany już po Sejmie¨
¨Zacznijmy od domów¨
Więcej poniżej.
¨Prawo co dnia¨ w czwartkowej ¨Rzeczpospolitej¨ radzi: ¨Chcesz sprzedać lokal bez podatku, weź zadatek¨. Sprzedający nieruchomość nie zapłaci PIT, nawet jeśli część pieniędzy otrzyma przed upływem 5 lat od jej nabycia. Wystarczy, że akt notarialny podpisze po tym terminie. Sprzedaż nieruchomości przed końcem roku może okazać się podatkową pułapką. Wszystko zależy od tego, ile czasu upłynęło od jej nabycia. Osoby, które kupiły mieszkanie w 2015 r., mogą je sprzedać bez podatku dopiero w 2021 r. Jest sposób, by otrzymać część zapłaty wcześniej i uniknąć daniny. Skarbówka potwierdza, że jest nim otrzymanie części a nawet całości ceny w formie zadatku. Taką odpowiedź otrzymała podatniczka, która kupiła mieszkanie w 2015 r. i planuje je sprzedać w 2021 r. Transakcja będzie zwolniona z podatku. Potencjalny kupiec chciałby jednak jeszcze w 2020 r., na podstawie umowy cywilnoprawnej, wpłacić zadatek aby zarezerwować lokal. Kobieta zapytała, czy zadatek otrzymany przed upływem pięciu lat będzie w jakikolwiek sposób opodatkowany. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że podatniczka uniknie daniny, bo otrzymanie zadatku to jeszcze nie sprzedaż. Więcej- na dziewiątej stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.10.2020.).
¨Prawo co dnia¨ informuje też: ¨Rzecznik finansowy do likwidacji¨. Rząd wysłał do Sejmu projekt przewidujący wchłonięcie instytucji przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. A myśl projektu prezes UOKiK będzie odpowiadał za ochronę klientów, którzy korzystają z usług podmiotów rynku finansowego. Podstawową zaletą tego rozwiązania ma być zdaniem rządu rozszerzenie dostępnych źródeł informacji o naruszeniach prawa występujących na rynku finansowym. Pozwoli to na lepszy monitoring rynku i przełoży się na zwiększenie efektywności postępowań w sprawach ochrony zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych potrzeb konsumentów- czytamy na 11 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.10.2020.).
¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Pandemia może zwiększyć kredytową zapaść¨. Klienci mogą być ostrożniejsi w zaciąganiu długów, a banki mogą zaostrzyć warunki udzielania finansowania. Na koniec września wartość kredytów i innych należności (głównie od gospodarstw domowych i przedsiębiorstw niefinansowych) polskiego sektora bankowego urosła tylko o 0,1 proc. rok do roku. W przypadku gospodarstw domowych dane Biura Informacji Kredytowej wskazują, że od maja, czyli od odmrożenia gospodarki po marcowo- kwietniowym lockdownie, sprzedaż kredytów odbijała. Wciąż jest jednak dużo mniejsza niż rok temu. Sprzedaż tych mieszkaniowych i gotówkowych, największych pod względem wartości, była we wrześniu odpowiednio o 2,5 proc. i 23 proc. niższa. We wrześniu popyt na hipoteki, mierzony przez BIK, był o 5 proc. wyższy niż rok temu, to pierwszy dodatni wynik od początku pandemii. Jednak sytuacja na rynku hipotek determinowana jest nie tylko zachowaniem klientów, ale też banków udzielających kredyty. We wrześniu poluzowały m.in. wymagania co do wkładu własnego. Ważna będzie reakcja zarówno samych kredytobiorców, jak i banków, które w warunkach rosnącej niepewności mogą ponownie zdecydować się na zaostrzenie polityki kredytowej. Szczegóły- na 15 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.10.2020.).
¨Rz¨ informuje też: ¨Ucieczka z dużych centrów do sklepów jak najbliżej domu¨. Polacy znów uciekają z galerii handlowych, ruch w nich spada, także w efekcie zamykania choćby gastronomii. Tracą największe sklepy, a w cenie jest robienie zakupów szybko i blisko domu. Ostatni tydzień z rekordowymi wskaźnikami zachorowań spowodował istny exodus z centrów handlowych- z badania Shopper Trak Index Poland wynika, że w tygodniu od 25 października spadek w ujęciu rocznym wynosił niemal 50 proc., a w stosunku do wcześniejszego tygodnia- 15,3 proc. Po miesiącach odrabiania strat handel ponownie staje przed ogromnymi wyzwaniami, a ograniczeń dla pracy sklepów przybywa. Odpływ klientów z największych sklepów trwa od lat, rozwój segmentu w zasadzie się zatrzymał. Pandemia przyspieszyła ten trend- czytamy na 14 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.10.2020.).
¨Rz¨ zauważa również: ¨Jesienna fala pandemii może być dla branży dotkliwsza¨. Generalni wykonawcy relatywnie lekko przeszli przez wiosenne uderzenie pandemii. Tym razem zawirowania na placach budów mogą być poważniejsze. W środę na spadkowym rynku kurs lidera indeksu WIG- budownictwo i największego generalnego wykonawcy w Polsce trzymał się nieźle, papiery taniały maksymalnie 1 proc., do 236 zł. Budimex przyznał, komentując wyniki finansowe po trzech kwartałach, że od kilku tygodni przybywa zakażonych pracowników, co wpływa na destabilizację prac i powoduje opóźnienia kolejnych kontraktów. Firma spodziewa się dalszego wzrostu zachorowań wśród załogi, licząc na stabilizację w perspektywie kolejnych kwartałów. Cytowany przez ¨Rz¨ ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa przyznaje, że z powodu drugiej fali mniejsza aktywność budowlana będzie utrzymywała się w kolejnych miesiącach. Firmy wykonawcze ponownie wdrożyły restrykcyjne procedury sanitarne, zdeterminowane, by zachować ciągłość procesu budowlanego. Więcej szczegółów- na 17 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.11.2020.).
¨Rz¨ rozmawia w innym miejscu z Nikodemem Iskrą, prezesem Murapolu. W tekście ¨Mieszkanie ma chronić wartość¨ czytamy: Opłacalność oszczędzania spada, kapitał szuka bezpiecznej przystani. W objętym lockdownem II kwartale, kiedy branża notowała mocne spadki sprzedaży, sprzedaż Murapolu podskoczyła do prawie 880 lokali, wobec 607 w ciągu pierwszych trzech miesięcy i 655 w III kwartale. Na pytanie, co przesądziło o tym skoku, i dlaczego w III kw. zapał kupujących ostygł, rozmówca ¨Rz¨ odpowiada: Rok 2020 od niemal pierwszych jego miesięcy jest zupełnie inny, specyficzny i trudny do porównania z jakimkolwiek okresem z przeszłości. Niepewność wywołana pandemią wpływa na różne dziedziny życia gospodarczego, ale i emocje rzutują teraz silnie na zachowania klientów i ich decyzje zakupowe w poszczególnych miesiącach. Z jednej strony mamy do czynienia z obawami dotyczącymi stabilności zatrudnienia i dochodów pozwalających na spłatę kredytów hipotecznych, czy też zaostrzeniem warunków ich przyznawania. Z drugiej- niskie stopy procentowe sprawiają, że osoby posiadające wolne środki finansowe szukają możliwości ochrony ich wartości w dłużśzym okresie. Beneficjentem tego przyszłościowego myślenia o ucieczce przed utratą siły nabywczej posiadanego kapitału jest w ocenie prezesa Murapolu właśnie rynek nieruchomości mieszkaniowych, który już nieraz pokazał, że w czasach turbulencji- jakiekolwiek byłyby ich źródła- jest najbardziej stabilną i przewidywalną formą inwestycji. Zdaniem rozmówcy ¨Rz¨ ten trend będzie wpływał na sytuację na rynku mieszkaniowym w kolejnych miesiącach, sprawiając, że kondycja branży pozostanie dobra. Pełny tekst rozmowy- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.11.2020.).
Niżej w ¨Rz¨ czytamy: ¨Pandemia może pogrążyć finansowo wiele hoteli¨. Hotelarze liczą na wsparcie rządu. Bez niego wiele obiektów nie ma szans przetrwać pandemii. Pogarsza się sytuacja finansowa hoteli. Z powodu pandemii stoją pustę. Wkrótce może dojść do pierwszych upadłości. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego porównała obłożenie 40 różnych hoteli z terenu całej Polski w poniedziałek 26 października z tym sprzed czterech tygodni. Okazało się, że frekwencja spadła z 30 proc. Do 13 proc. Średnia cena zmniejszyła się natomiast o 28 proc. A przychody spadły aż o 66 proc. Szczegóły- także na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.10.2020.).
¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa z kolei: ¨Opłata targowa to pierwszy krok¨. Na działaniach ratujących lokalnych przedsiębiorców tracą gminy. Oczekują wyrównania tych strat ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID- 19. Na górze listy są utracone wpływy z czynszów. W przyszłym roku zawieszony ma być pobór opłaty targowej. W październiku z opłaty od sprzedających na ulicach, jarmarkach i bazarach zrezygnował Szczecin. Opłata miała marginalny udział w budżecie miasta. Co prawda wpływy z tego tytułu są coraz mniejsze, ale- jak przekonują przedstawiciele samorządów- dla niektórych miejscowości jest to wciąż znacząca pozycja w budżecie. Samorządowcy są więc zadowoleni, że w projekcie nowelizacji ustawy covidowej przewidziano rekompensatę dla gmin za utracone wpływy. Związek Miast Polskich na wczorajszym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zgłosił postulat, by tego typu rozwiązania zastosowano także do opłat z tytułu użytkowania lokali komunalnych. Dla wielu podmiotów prowadzących działalność to właśnie czynsze są największym obciążeniem. Samorządowcy chcieliby, aby działania osłonowe polegające na rekompensacie strat wynikających z ulg dla przedsiębiorców wynajmujących lokale od miasta, obejmowały ten rok i przyszły- czytamy na siódmej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 29.10.2020.).
¨DGP¨ informuje też: ¨Kontrowersyjne zmiany już po Sejmie¨. Posłowie zgodzili się na opodatkowanie spółek komandytowych oraz likwidację ulgi abolicyjnej. Uchwalili też przepisy o estońskim CIT i rozszerzyli prawa do ryczałtu ewidencjonowanego. Teraz obie nowelizacje podatkowych ustaw, m.in. o PIT, CIT i ryczałcie, trafią do Senatu. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 29.11.2020.).
¨DGP¨ w komercyjnej wkładce ¨Zielona Energia¨ zamieszcza z kolei obszerny tekst pod hasłem: ¨Zacznijmy od domów¨. Około 75 proc. budynków w Unii jest nieefektywnych energetycznie. Komisja Europejska przyjęła na początku października strategię ¨fala renowacji¨. Coraz bardziej widoczne zmiany klimatyczne sprawiły, że rośnie świadomość konieczności ograniczenia dwutlenku węgla. Potencjał oszczędności energii tkwiący w już istniejących budynkach dostrzegła Komisja Europejska i najbliższe lata zapowiadają się pod tym względem wręcz rewolucyjnie. Wyzwanie jest olbrzymie- większość budynków w Europie to konstrukcje budowane i projektowane w czasach, kiedy o oszczędności energii niewielu jeszcze myślało. Aby zrealizować unijne cele klimatyczne i energetyczne, należy co najmniej podwoić obecny poziom renowacji budynków. Stąd większa unijna presja na ich modernizację- czytamy. Lektura dla zainteresowanych- na drugiej stronie wkładki.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 29.10.2020.).