Czwartek, 29 kwietnia 2021
¨Frankowicze czekają na sąd. Sąd czeka na Trybunał¨
¨Luksemburg znów o frankowiczach¨
¨Wzrost cen mieszkań trudno zatrzymać¨
¨Nie warto zaczynać robót przed zgłoszeniem¨
¨Boom na działki¨
Więcej poniżej.
Czwartkowa ¨Rzeczpospolita¨ w dodatku ¨Moje pieniądze¨ odnotowuje: ¨Frankowicze czekają na sąd. Sąd czeka na Trybunał¨. Trybunał Sprawiedliwości UE da odpowiedź, na którą czekają posiadacze kredytów we frankach szwajcarskich. Na rozstrzygnięcie TSUE czeka też polski Sąd Najwyższy, który z tego względu wstrzymuje się z publikacją uchwały w sprawie zagadnień prawnych dotyczących kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych. Da ona odpowiedź na to, jak zostanie ostatecznie rozwiązany problem z kredytami frankowymi. Z kolei na rozstrzygnięcie SN czekają banki, które z tego powodu nie oferują ugód dla kredytobiorców. Wszystko wskazuje na to, że dziś (czwartek, 29 kwietnia) Trybunał da wreszcie odpowiedź w sprawach, zgłoszonych przez Sąd Okręgowy w Gdańsku. Chodzi w nich o pytania: od którego momentu umowa zawierająca postanowienia nieuczciwe jest nieważna. Czy od daty jej zawarcia, czy od chwili powołania się na tę nieważność przez konsumenta, czy od daty wyroku stwierdzającego nieważność umowy? Kolejne pytanie podnosi kwestię, czy bankom należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.04.2021.).
¨Prawo co dnia¨ w ¨Rz¨ zamieszcza również rozmowę pod hasłem: ¨Luksemburg znów o frankowiczach¨. TSUE wypowie się dziś w kwestiach w znacznej części już rozstrzygniętych- ocenia Marcin Szymański, adwokat zajmujący się sprawami frankowymi. Jego zdaniem można odnieść wrażenie, że gdański sąd chce się upewnić, czy ochrony udzielanej konsumentom nie można zawęzić. Nowe jest zagadnienie, jakich informacji musi udzielić sąd konsumentowi, gdy stwierdzi, że bezskuteczność abuzywnych postanowień prowadzi do nieważności umowy. Informacje o skutkach nieważności umowy i roszczeniach, z którymi może wystąpić bank, powinny umożliwić konsumentowi podjęcie decyzji o ewentualnej zgodzie na zastąpienie abuzywnego postanowienia i uniknięciu stwierdzenia nieważności umowy. Pełny tekst rozmowy- na 10 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.04.2021.).
¨Rz¨ informuje również: ¨Wzrost cen mieszkań trudno zatrzymać¨. Rekord sprzedaży lokali zamiast cieszyć, martwi. Popyt jest mocno rozgrzany, a deweloperzy nie nadążają z podażą- to przepis na dalsze podwyżki. 19,5 tys. mieszkań sprzedanych w sześciu głównych aglomeracjach w I kw. 2021 r., to nowy kwartalny rekord według szacunków JLL. To o 3 proc. więcej rok do roku- przy czym I kw. 2020 r. był wyśmienity i niewiele słabszy od rekordowego IV kw. 2017 r. To równocześnie aż o 40- 47 proc. więcej niż w dwóch ostatnich kwartałach zeszłego roku, kiedy rynek odbudowywał się po lockodwnie. Popyt jest rozgrzany, bo napędzają go rekordowo niskie stopy procentowe. Kredyty hipoteczne są najtańsze w historii i znów chętnie przyznawane przez banki. Śmierć lokat wypycha też gotówkę z banków na uznawane za relatywnie mało ryzykowny rynek nieruchomości. Osoby lokujące gotówkę w mieszkaniach niespecjalnie się przy tym martwią wzrostem ich cen, widząc w tym potwierdzenie słuszności lokaty. Ryzykiem są flipperzy, czyli kupujący mieszkanie na etapie dziury w ziemi, by sprzedać je po kilku miesiącach z zyskiem wynikającym ze wzrostu cen. Za rogiem czają się kolejne kłopoty mające wpływ na ceny mieszkań. Już mocno drożeją materiały, a kiedy ruszą inwestycje infrastrukturalne, pogorszy się dostępność pracowników i wzrośnie presja na płace. Poza tym drożeją grunty. Więcej- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.04.2021.).
¨Dziennik Gazeta Prawna¨ także krótko: 3,2 proc.- o tyle wzrosła w I kw. tego roku średnia cena mkw. mieszkania na rynku wtórnym dla 23 największych miast w Polsce- wynika z raportu Forsal.pl i Nieruchomości- online.pl.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 29.04.2021.).
¨DGP¨ przypomina też: ¨Nie warto zaczynać robót przed zgłoszeniem¨. Inwestor nie odpowiada solidarnie wobec podwykonawcy, który wszedł na plac budowy przed zgłoszeniem robót. Co istotne, zgłoszenie to musi określać szczegółowy przedmiot prac, w przeciwnym razie należy go traktować tak, jakby go nie było- wynika z niedawnego wyroku Sądu Okręgowego w Szczecinie. Więcej szczegółów- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 29.04.2021.).
¨Gazeta Wyborcza¨ w dodatku ¨Dom¨ odnotowuje: ¨Boom na działki¨. Nie tylko tuż przed majówką chętnych na działki nie brakuje. Łupem padają parcele na Mazurach, w górach czy nad morzem, ale też w okolicach dużych miast czy mniejszych lub większych atrakcji turystycznych. Największy ruch widać na rynku działek budowlanych. W I kw. tego roku zainteresowanie nimi było nie tylko o 2/3 wyższe niż przed rokiem, ale też w ogóle najwyższe w historii. Również zainteresowanie działkami rekreacyjnymi w rodzinnych ogrodach działkowych wzrosło także o połowę. Większym zainteresowaniem niż przed rokiem (wzrost o 38 proc.) cieszyły się też w I kw. 2021 r. działki rolne- czytamy na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 29.04.2021.).