Czwartek, 28 maja 2020

¨Mniej za śmieci? Ale brakuje prawa¨
¨Łatwiej o dopłaty do wymiany pieca¨
¨Rząd chce rozruszać budownictwo mieszkaniowe i przygotowuje kolejny pakiet¨
¨Lex deweloper po szczecińsku¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w czwartkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Mniej za śmieci? Ale brakuje prawa¨. Przepisy dotyczące tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producentów powinny być gotowe 5 lipca. To jednak nierealne. Opłaty za śmieci dla mieszkańców poszybowały w górę. Niektórzy płacą za nie nawet 300 proc. więcej niż przed rokiem. Można je zmniejszyć, i to bardzo, obciążając producentów opakowań dodatkowymi opłatami lub obowiązkiem zbiórki niektórych frakcji oraz ich recyklingiem. Do 5 lipca Polska ma obowiązek przygotować przepisy unijne w tej sprawie, ale już wiadomo, że tego nie zrobimy. Polska miała dwa lata na implementację unijnej dyrektywy w sprawie rozszerzonej odpowiedzialności  producentów. Jednak do tej pory Ministerstwo Klimatu pokazało jedynie wstępne propozycje. Żadna nie była satysfakcjonująca. Tymczasem z opłat pobieranych od producentów opakowań powinien być sfinansowany system segregacji odpadów, ich zbiórki, transportu a także edukacji. Dzięki temu mieszkańcy płaciliby o wiele mniej za wywóz odpadów- czytamy na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.05.2020.).

¨Rz¨ w dodatku ¨Moje pieniądze¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨Łatwiej o dopłaty do wymiany pieca¨. Od połowy maja można składać wnioski w nowej odsłonie programu ¨Czyste powietrze 2.0¨. Na udogodnienia trzeba jednak jeszcze chwilę poczekać. Na program ¨Czyste powietrze¨, który będzie trwał do 2029 r. przeznaczono 103 mld zł. Na finansowanie mogą liczyć właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych domów lub wydzielonych mieszkań w budynkach jednorodzinnych. Nie ma natomiast możliwości finansowania inwestycji w domach, których budowa jeszcze trwa. Nie wszyscy też dostaną po równo. Na dopłaty do wymiany przestarzałych kotłów, pomp ciepła , ocieplenie domu i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej może liczyć 3 mln gospodarstw. Więcej- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.05.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje z kolei: ¨Rząd chce rozruszać budownictwo mieszkaniowe i przygotowuje kolejny pakiet¨. Deweloperzy będą nabywać gminne nieruchomości, powstaną Społeczne Agencje Najmu, a osoby do 35. roku życia  i rodziny z co najmniej trójką dzieci dostanie ulgę w PIT. Wynika to z opublikowanego projektu zmian składającego się na drugą część pakietu mieszkaniowego. Szczegóły- na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 28.05.2020.).

¨Kurier Szczeciński¨ zauważa: ¨Lex deweloper po szczecińsku¨. To pierwszy w Szczecinie wniosek złożony na podstawie ustawy zwanej Lex deweloper. Zakłada budowę pięciokondygnacyjnego kompleksu mieszkalno- usługowego, wraz z podziemnym garażem, tuż przy zacisznej uliczce jednorodzinnych domów i ogrodów, a na terenie, który według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miał zostać zielony i ogólnodostępny, funkcjonalnie zarezerwowany głównie dla potrzeb rekreacji i sportu. Formalnie to wniosek złożony przez mieszkańca Leśna Górnego (gm. Tanowo), a dotyczący ¨ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowych i inwestycji towarzyszących, polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami usługowymi i garażem podziemnym wraz z niezbędną infrastrukturą przy ul. Wiosny Ludów w Szczecinie¨. Na czterech naziemnych kondygnacjach miałoby się znaleźć 50- 57 mieszkań o powierzchni od 25 do 90 mkw. W parterze zaplanowano miejsce dla działalności handlowej. Taka inwestycja nie musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ale nie powinna być sprzeczna ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Szczecina- informowała ostatnio radnych z- ca dyrektora Wydziału Urbanistyki Administracji Budowlanej UM. Jaki finał czeka pierwszy wniosek złożony na podstawie przepisów ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących? Radni na ostatnim posiedzeniu Komisji ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa jednomyślnie zdecydowali o odmowie lokalizacji inwestycji. Szczegóły- na piątej stronie ¨Kuriera¨.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 28.05.2020.).

Zobacz również