Czwartek, 27 lutego 2020

¨Ulgę ma właściciel, który oddał dom do użytkowania¨
¨Krajobraz Warszawy na razie bez zmian¨
¨Mieszkania wciąż drożeją. Kupić czy się wstrzymać?¨
¨Reakcje na zniszczenie zielonej oazy¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w czwartkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Ulgę ma właściciel, który oddał dom do użytkowania¨. Kto chce skorzystać na wydatkach na termomodernizację, musi mieć tytuł prawny oraz zakończyć budowę. Warunki te należy spełnić na dzień dokonania odliczenia. Właściciele domów mogą już korzystać z ulgi termomodernizacyjnej za 2019 r. Nowa preferencja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Stanowisko fiskusa nie jest jednak jednolite. Skarbówka wydała właśnie interpretację korzystną dla przedsiębiorcy, który rozlicza się podatkiem liniowym według stawki 19 proc. Od lipca 2019 r. jest współwłaścicielem domu jednorodzinnego. Dom został oddany do użytkowania 4 lipca 2019 r. Wnioskodawca poniósł koszty zakupu oraz montażu kotła gazowego kondensacyjnego i armatury dodatkowej. Wydatek jest udokumentowany fakturą. W domu trwa montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepłego powietrza. Podatnik pytał, czy może skorzystać z ulgi za 2019 r., skoro jest współwłaścicielem domu tylko przez pół roku. Odpowiedź Krajowej Informacji Skarbowej jest pozytywna. Dyrektor KIS przypomniał, że obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. przepisy pozwalają odliczyć 53 tys. zł z tytułu przedsięwzięć termomodernizacyjnych w należących do podatnika budynkach. Podatnik nie może przy tym odliczyć wydatków na dom będący w budowie. Zgodnie z ustawą- Prawo budowlane formalnym zakończeniem budowy domu jest moment oddania go do użytkowania. Według dyrektora KIS, zgodnie z art. 26h ust. 1 ustawy o PIT wystarczy, by podatnik był współwłaścicielem budynku na dzień dokonania odliczenia. To oznacza, że może odliczyć wydatki na montaż kotła gazowego. Montaż wentylacji może odliczyć za kolejny rok- czytamy na 14 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 27.02.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa z kolei: ¨Krajobraz Warszawy na razie bez zmian¨. Wojewoda unieważnił stołeczną uchwałę krajobrazową, a ratusz będzie walczył o nią w sądzie. Są miasta, którym udało się już wygrać. Wczoraj negatywna decyzja wojewody mazowieckiego stała się faktem. To o tyle zaskakujące, że w Radzie Warszawy nowe przepisy porządkujące reklamę zostały przyjęte bez kontrowersji. W uzasadnieniu decyzji wojewoda wskazał, że naruszono tryb sporządzenia uchwały. Chodzi o to, że w trakcie sesji wprowadzono liczne zmiany, nieuzgodnione z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Stołeczny ratusz zapowiedział zaskarżenie tej decyzji do sądu administracyjnego. Nie stoi na przegranej pozycji, bo w Gdańsku sąd stanął po stronie samorządu i oddalił zastrzeżenia wojewody pomorskiego wobec uchwały rady miasta. Ze szpecącą miasto reklamą walczy Łódź. Do WSA uchwałę zaskarżył m.in. wojewoda. WSA uchwałę unieważnił, ale miasto się odwołało do NSA, który pod koniec 2019 r. skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Problemy z realizacją uchwały ma też Opole. NSA zastanawia się, czy nakaz demontowania nośników reklamowych, które są niezgodne z zapisami uchwały, nie narusza konstytucji, bo prowadzi do wywłaszczenia inwestora bez odszkodowania i rekompensaty. Trybunał Konstytucyjny dostał w tej sprawie zapytania. Szczegóły- na szóstej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 27.02.2020.).

¨Gazeta Wyborcza¨ zastanawia się: ¨Mieszkania wciąż drożeją. Kupić czy się wstrzymać?¨. 30 proc. więcej niż rok temu płaci w Gdańsku Kowalski, a ponad 11 tys. zł na każdy mkw. musi wyskrobać Nowak w Warszawie. Ceny mieszkań nie hamują. Z danych Domiporty wynika, że za mkw. mieszkania w największych miastach trzeba dziś zapłacić przynajmniej o kilkanaście procent więcej niż rok wcześniej o tej porze. Wyjątkiem jest Poznań, który odnotował jednocyfrowy wzrost. Z drugiej strony mamy Kraków z 20- procentowym i Gdańsk z aż 31- procentowym wzrostem cen. Gdańsk dołączył zresztą do elitarnego klubu miast, w których średnia stawka przekracza 10 tys. zł za mkw. Wzrost cen to kontynuacja prosperity na rynku mieszkaniowym trwającej już siódmy rok z rzędu. Portal RynekPierwotny.pl mocno akcentuje przy tym korelację wzrostu cen mieszkań i wzrostu płac. Dynamika cen mieszkań utrzymuje się dokładnie między dynamiką płacy średniej a minimalnej. Wśród analityków słychać jednak głosy, że niebawem młodzi ludzie nie będą w stanie pozwolić sobie na zakup pierwszego mieszkania, nawet na kredyt. Z dużym prawdopodobieństwem wydaje się, że ceny powinny się ustabilizować na aktualnych poziomach przez okres 2020 r. Ale mimo wysokich pułapów popyt na nowe mieszkania również pozostaje bardzo wysoki. W tej sytuacji eksperci nie liczą na zatrzymanie cen mieszkań w 2020 r. Tym bardziej, że z rynku nie płyną żadne sygnały, które mogłyby o tym świadczyć. Co więcej, w najbliższych latach dodatkowym impulsem stymulującym wzrost mogą być unijne wymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków- odnotowano na 13 stronie ¨Gazety¨.

(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 27.02.2020.).

¨Głos Szczeciński¨ zauważa: ¨Przedsiębiorcy włączają się w dyskusję o reklamowym krajobrazie¨. Logo dyskontu spożywczego na elewacji Posejdonu rozpętało na nowo dyskusję o konieczności wprowadzenia w Szczecinie uchwały krajobrazowej. Chaos reklamowy na ulicach Szczecina miała ukrócić  uchwała krajobrazowa, której projekt w 2017 r. przedstawił urząd miasta. Od tego czasu znajduje się w biurze rady miasta i nie został poddany jakimkolwiek konsultacjom. Sensowność jej wprowadzenia, w takim czy innym kształcie, powróciła w związku z jaskrawym logiem dyskontu spożywczego, które znalazło się na elewacji Posejdonu. Dlatego przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej wystosowali swoje stanowisko, w którym wyrażają otwartość na dyskusję dotyczącą reklam w przestrzeni miejskiej . Izba deklaruje, że chętnie zabierze głos podczas konsultacji w tej sprawie. Jest również w stanie zaprosić dyskutantów do siebie, przypominając, że zrzesza architektów, marketingowców, artystów i pracowników szeroko rozumianej branży kreatywnej. Więcej szczegółów- na piątej stronie ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 27.02.2020.).

¨Kurier Szczeciński¨ wraca do sprawy w tekście: ¨Reakcje na zniszczenie zielonej oazy¨. Budynki przy ul. Wąskiej od tych z ulicy Herbowej dzieliła w Szczecinie ściana parkowej zieleni. Teraz to pole martwych drzew, po którym przeszedł armagedon. Porażający widok zniszczenia wywołał falę społecznego protestu. Oświadczenia w tej sprawie wydała Społeczna Straż Ochrony Zieleni Szczecina. Wyjaśnień od miejskich urzędników zażądali zarówno osiedlowi, jak i miejscy radni. Drzewa wycięto z terenu (1,3 ha) po byłym szpitalu i przychodni pulomonologicznej, jaki deweloperska spółka Master House kupiła od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Postawi na nim pięć budynków (najwyższy- do 7 kondygnacji) z mieszkaniami. Inwestor wystąpił do magistratu z wnioskiem o wycinkę 170 drzew oraz 50 mkw. krzewów. I ją otrzymał.  Szczegóły- na czwartej stronie ¨Kuriera¨.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 27.02.2020.).

Zobacz również