Czwartek, 27 lipca 2023

¨Co trzeci pomost może być nielegalny¨
¨Zakaz wjazdu na parking ze strachu przed pożarem samochodu¨
¨NBP ma inne narzędzia walki z inflacją niż stopy procentowe¨
¨Program mieszkaniowy jest kluczowy¨
¨Mieszkania stają się inteligentne, bo to się opłaca¨
¨Rynek nie ucieknie przed wyzwaniami środowiska¨
¨Lokale mieszkalne będą mogły być opodatkowane jak firmowe¨
¨Będą nowe formularze PIT¨
¨Secesja wymaga konserwacji¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w czwartkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Co trzeci pomost może być nielegalny¨. Samowolne postawienie drewnianej konstrukcji na jeziorze czy ogrodzenie działki może wiązać się z karami. W 2023 r. Wody Polskie przeprowadziły około 1300 kontroli dotyczących m.in. nielegalnie zbudowanych pomostów i ogrodzenia działek tak, by uniemożliwić dostęp do brzegu jeziora. Ponad 1/3 z tych kontroli potwierdziła, że doszło do złamania prawa. Właściciele pomostów grodzą je nie tylko aby ich własność pozostała nienaruszona, ale też by uniknąć roszczeń odszkodowawczych, gdy ktoś wejdzie na ich pomost i dozna obrażeń. Tymczasem zgodnie z art. 232 ust. 1  prawa wodnego, grodząc działkę, która ma dostęp do jeziora będącego własnością Skarbu Państwa czy samorządu, trzeba zostawić minimum 1,5 m dostępu od brzegu. Przed budową ogrodzenia dobrze jest złożyć wniosek o ustalenie linii brzegu. Jak dalej czytamy, udzielenie zgody wodnoprawnej nie oznacza uzyskania praw do nieruchomości. Od  1 lipca 2023 r.  w przypadku zawarcia z Wodami Polskimi umowy na użytkowanie lub umowy dzierżawy na korzystanie z nieruchomości, korzystający ma obowiązek oznaczyć w sposób trwały i widoczny, że taka umowa została zawarta. Za nielegalne postawienie pomostu grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub aresztu. Grzywna grozi też za  uniemożliwienie powszechnego korzystania z wód lub grodzenie działki. Więcej szczegółów- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 27.07.2023.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Zakaz wjazdu na parking ze strachu przed pożarem samochodu¨. Wykluczenie postoju elektrycznych aut obroni się na terenie prywatnym, ale nie we wspólnocie mieszkaniowej. Zakazanie wjazdu samochodom elektrycznym na kolejne parkingi wywołuje duże emocje. Samochody elektryczne zaczynają być traktowane przez niektórych zarządców parkingów jak auta z instalacjami LPG. W efekcie trafiają na tzw. czarną listę. Jak wskazują prawnicy, zakaz parkowania aut elektrycznych nie wynika wprost z żadnego przepisu prawa. Zasady korzystania z parkingu prywatnego są kształtowane według uznania właściciela lub zarządcy parkingu. Jednak w orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjęto, że wspólnota mieszkaniowa nie może podejmować uchwał, które wykraczają poza zarząd nieruchomością wspólną, ingerując w prawo odrębnej własności lokalu. Z tego względu kontrowersyjne będą zakazy parkowania aut elektrycznych wprowadzane uchwałami wspólnot mieszkaniowych. Problem będzie przybierał na sile. Liczba elektryków rośnie. Z najnowszych statystyk Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych wynika, że na początku tego roku w Polsce było zarejestrowanych łącznie 67,1 tys. pojazdów z napędem elektrycznym. Tylko w pierwszych trzech miesiącach 2023 r.  ich liczba zwiększyła się o 5,5 tys.- czytamy także na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 27.07.2023.).

W ¨Rz¨ znajdziemy również tekst pod hasłem: ¨NBP ma inne narzędzia walki z inflacją niż stopy procentowe¨. Projekcja NBP nie wskazuje na powrót inflacji do celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. To sugeruje, że nie ma miejsca na jej łagodzenie- ocenia Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP. W niedawnej ankiecie ¨Rz¨ 90 proc. spośród 42 ekonomistów uznało, że na koniec br. tzw. stopa referencyjna NBP powinna być na dzisiejszym poziomie lub nawet wyżej. Jak wskazuje rozmówca ¨Rz¨, zgodnie z projekcją NBP przed końcem 2025 r.  inflacja najprawdopodobniej tylko otrze się o 3,5 proc., czyli o górną granicę pasma dopuszczalnych wahań wokół celu. W takiej sytuacji nie ma przestrzeni do obniżania stóp procentowych. Projekcja sugeruje, że inflacja będzie powyżej celu w horyzoncie co najwyżej dwóch lat. Dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej jest zasadne, ale nie w drodze podwyżek stóp procentowych. Problemem pozostaje natomiast słaba koordynacja między polityką pieniężną a fiskalną. Stopy procentowe mocno wzrosły, ale skutki są osłabiane przez najwyższy od lat deficyt w sektorze finansów publicznych. Pełny tekst rozmowy- na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 27.07.2023.).

¨Rz¨ rozmawia także z Izabelą Leszczyną, wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej. W tekście ¨Program mieszkaniowy jest kluczowy¨ ogłasza: W ciągu pierwszych stu dni rządów ogłosimy pakiet ustaw mieszkaniowych. Odpowiadając an zarzut obecności populizmu w obietnicach m.in. ¨kredytu zero procent¨ wskazuje: Systemowy, składający się z różnych segmentów program mieszkaniowy jest rozwiązaniem absolutnie fundamentalnego problemu, przed którym stoi Polska- problemu demograficznego. I dalej: Traktuję nas program mieszkaniowy jako cywilizacyjną zmianę, której oczekują młodzi ludzie w Polsce. Jaki jest pomysł PO? Polacy lubią mieć własny dom. Jednak bardzo często nie mają zdolności kredytowej, szczególnie teraz, przy wysokim oprocentowaniu. Mówimy więc, że jeśli chcesz przez 25- 30 lat zrezygnować z różnych przyjemności i oszczędzać, żeby spłacać ratę, to państwo powinno ci w tym pomóc. Ale dziś rata przy kredycie na pół miliona to ponad 4 tys. zł. W kredycie zero procent będzie to niecałe 2 tys. zł. Jak dalej czytamy, taki kredyt będzie mógł być zaciągnięty tylko na zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Mają być nim objęte tylko te mieszkania, które odpowiadają określonym parametrom. Żadna patodeweloperka ani betonoza- podkreśla rozmówczyni ¨Rz¨. Wykluczony więc będzie cały rynek wtórny, bowiem program PO ma dwa cele: pomoc młodym ludziom w zaspokojeniu swoich aspiracji, ale też zacząć w Polsce budować mieszkania w standardzie takim, jaki obowiązuje na Zachodzie. Jednocześnie stwierdza: Jesteśmy tu na antypodach z Konfederacją. Oni mówią, że mieszkania będą tańsze o 30 proc., jeśli nie trzeba będzie płacić za emisję CO2. To jest równoznaczne z wyjściem z UE, innej możliwości nie ma. My mówimy: nie. Środowisko jest ważne, zdrowie ludzi jest ważne, a mieszkanie ma być tanie w użytkowaniu. Deweloperzy którzy myślą tylko o tym, żeby wybudować jak najwięcej jak najmniejszych mieszkań i jak najwięcej na tym zarobić nie załapią się na nasz program. Może zarobią na kredycie na 2 proc….I zapowiada dalej: Będziemy realizować szeroki program mieszkaniowy, w którym mieści się i budownictwo czynszowe i socjalne, ale też kredyt 0 proc. oraz dopłaty do najmu. Te ostatnie mają być dostępne dla tych, którzy nie są właścicielami żadnego mieszkania. Rzeczywiście jest to rozwiązanie droższe niż dopłaty do kredytu, szacujemy, że mogłoby kosztować nawet  7- 8 mld zł w skali roku. Mieszkanie jest towarem, ale jednocześnie ludzie muszą gdzieś mieszkać i w demokratycznym kraju mają do tego prawo. Myślę, że ten komponent będzie jednak krótkotrwały, że jak ruszy kredyt 0 proc. i dobra współpraca z gminami w budowaniu mieszkań czynszowych, w remoncie pustostanów, to podaż mieszkań będzie większa, ceny wynajmu przestaną szokować. Bardziej szczegółowo o mieszkaniowym programie PO- na 22 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 27.07.2023.).

Czwartkowa ¨Rz¨ publikuje również komercyjną wkładkę ¨Nieruchomości¨. W tekście wprowadzającym- ¨Mieszkania stają się inteligentne, bo to się opłaca¨ czytamy: Smart home w mieszkaniu poprawia komfort i bezpieczeństwo domowników. Obniża też rachunki za media. Czujniki, wskaźniki sterujące, zdalne sterowanie temperatury, klimatyzacji czy oświetlenia za pośrednictwem aplikacji w smartfonie- jak wskazuje ekspert portalu RynekPierwotny.pl, liderzy rynku mieszkaniowego dążą, aby tego typu rozwiązania i udogodnienia stały się normą, niezależnie od standardu mieszkań. Zaznacza, że czołowi gracze właśnie tak budują. Ale biorąc pod uwagę cały rynek, smart home dopiero się ¨kreuje¨. Trend ten docenia m.in. Robyg, deweloper budujący mieszkania w głównych aglomeracjach. Jako pierwszy wprowadził w standardzie, bez dodatkowych opłat, systemy smart house w mieszkaniach. Firma sięga też po rozwiązania niskoemisyjne. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie wkładki.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 27.07.2023.).

We wkładce ¨Nieruchomości¨ czytamy również: ¨Rynek nie ucieknie przed wyzwaniami środowiska¨. Wdrażanie inicjatyw, które jeszcze kilka lat temu stanowiły jedynie trend, dziś staje się już standardem. ESG na rynku nieruchomości stanowi podstawę odpowiedzialnego inwestowania, a jej założenia konkretyzują się w formie regulacji prawnych i doświadczeń rynkowych. Jak wskazują tegoroczne badania firmy doradczej JLL, ESG nie jest tylko chwilowym trendem, ale nowym paradygmatem na stałe zmieniającym kryteria postrzegania długoterminowych perspektyw i szans rozwoju. Wymagania zarówno inwestorów, jak i najemców sprawiły, że standardem jest włączanie aspektów zrównoważonego rozwoju w proces projektowania i konstrukcji budynków. Kluczowym zagadnieniem stało się budowanie ¨odporności¨ zarówno na poziomie konkretnych aktywów, jak i całego portfela- podkreślają eksperci. Jak dalej czytamy, nieruchomości spełniające wymogi ESG przyciągają szerszą pulę  najemców, zwiększając popyt i ograniczając liczbę pustostanów, a także potencjalnych inwestorów, skłonnych do zapłacenia wyższej ceny za aktywa. Zainteresowanych bon motami typu: ¨Niedopasowanie profilu emisyjnego budynku względem docelowej krzywej dekarbonizacji (cel: net- zero do 2050 r.) kreuje ryzyko płynności wywierające presje na wartość inwestycyjną nieruchomości¨- odsyłam dalej na drugą stronę wkładki.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 27.07.2023.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje natomiast: ¨Lokale mieszkalne będą mogły być opodatkowane jak firmowe¨. Podatnik, który kupił mieszkania na wynajem, choćby długoterminowy, ale ujął je w firmowej ewidencji, a wydatki na ich utrzymanie zalicza do kosztów, płaci podatek od nieruchomości według najwyższej stawki ? orzekł NSA w trzech wyrokach. Chodziło o spółkę, która w deklaracjach na podatek od nieruchomości nie wykazała wynajmowanych przez siebie lokali mieszkalnych jako związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Prezydent miasta uznał, że zaniżyła ona przez to podatek. Zwrócił uwagę na to, że spółka ujęła te mieszkania w ewidencji środków trwałych, wydatki na ich utrzymanie zaliczała do podatkowych kosztów, a jednym z przedmiotów jej działalności ujawnionych w Krajowym Rejestrze Sądowym jest obsługa nieruchomości, obejmująca ich wynajmowanie, kupowanie i sprzedaż na własny rachunek. Spółka zatrudniła też profesjonalnego zarządcę, który zajął się poszukiwaniem najemców. Spółka się z tym nie zgodziła. Uważała, że budynki wynajmowane w celu zaspokojenia długoterminowych potrzeb mieszkaniowych osób trzecich nie powinny być uznawane za zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Przegrała jednak w sądach. WSA w Krakowie przywołał wyrok z 23 stycznia 2020 r., w którym NSA orzekł, że o przeznaczeniu budynku mieszkalnego lub jego części do celów firmowych decydują takie czynniki jak: ujęcie go w ewidencji środków trwałych, zaliczanie wydatków związanych z jego utrzymaniem do kosztów uzyskania przychodu, dokonywanie odpisów amortyzacyjnych (od 2023 r. nie można już amortyzować lokali ani budynków mieszkalnych). Więcej szczegółów- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 27.07.2023.).

¨DGP¨ obok informuje: ¨Będą nowe formularze PIT¨. Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej projekty nowych formularzy PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS oraz załączników do nich: PIT/B, PIT/BR, PIT/IP, PIT/M i PIT/SE. Wcześniej, 13 lipca, resort opublikował projekty nowych formularzy dla podatników stosujących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: PIT-28, PIT-28S i PIT-28/B. Wszystkie nowe wzory będą miały zastosowanie do rozliczenia dochodów za 2023 r. Więcej- także na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 27.07.2023.).

¨Kurier Szczeciński¨ wskazuje: ¨Secesja wymaga konserwacji¨. Z elewacji lecą cegły! Zaalarmowali o tym ¨Kurier¨ mieszkańcy budynku znajdującego się przy al. Piastów 65 w Szczecinie. Okazało się, że do niebezpiecznej sytuacji doszło prawdopodobnie w niedzielę 16 lipca. Na bruk poleciały cegły oderwane od elewacji. Niestety, ale to się zdarza zwłaszcza w przypadku ponadstuletnich budynków, które wymagają stałej konserwacji i napraw. Taka sytuacja pojawia się znienacka, ale najczęściej dochodzi do niej na skutek zjawisk atmosferycznych oddziałujących latami na elewację.  W poniedziałek 17 lipca rano wydano dyspozycję skucia niebezpiecznych fragmentów elewacji ? poinformowała Patrycja Twardowska, inspektorka ds. zleceń i rozliczeń STBS. Skucie fragmentów elewacji było doraźnym zabezpieczeniem, które można było wykonać praktycznie od razu. Dalszym etapem zabezpieczenia powinno być położenie siatki oraz konstrukcji zadaszenia chroniącego przed spadającymi fragmentami muru.  Mimo monitów i zapytań do dziś (26.07) na elewacji nie ma żadnych zabezpieczeń ? informował w środę  czytelnik.  Na co odpowiedział inspektor nadzoru w STBS: W trybie pilnym zleciliśmy założenie siatki zabezpieczającej. Zapewnił, że w nadchodzącym tygodniu ekipa budowlana przystąpi do naprawy elewacji. Potrzebne będą również roboty dekarskie, aby zabezpieczyć elewację przed wodą spływającą z dachu- czytamy na czwartej stronie ¨Kuriera¨.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 27.07.2023.).

Zobacz również