Czwartek, 26 sierpnia 2021

¨Gdy nie starcza gotówki na własne M¨
¨Gdzie, ile, na jakich warunkach¨
¨Znikająca hipoteka: nikomu nie dzieje się krzywda¨
¨W pół roku o połowę więcej spraw¨
¨Energię ze słońca zatrzymać na dłużej¨
¨Rynek stali wzrósł, ale ceny chwilowo są niższe¨
¨UKNF i BGK mają swoje propozycje w sprawie polskich REIT- ów¨
¨Samorządy przeciwne domom bez formalności¨
¨Trzy mieszkania do wynajęcia. Nabór wniosków w programie <>¨

Więcej poniżej.

Czwartkowa ¨Rzeczpospolita¨ w dodatku ¨Moje pieniądze¨ zamieszcza tekst: ¨Gdy nie starcza gotówki na własne M¨. Kredyty hipoteczne są zaciągane na coraz wyższe kwoty. Sprzyjają temu niskie stopy procentowe i łagodniejsza polityka kredytowa banków. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w I półroczu 2021 r. banki udzieliły prawie 23 proc. więcej kredytów niż w tym samym okresie ub.r. i na kwoty o 33 proc. wyższe niż dwa lata temu. Rekordowa była również wysokość wnioskowanego kredytu w lipcu. Wprawdzie coraz częściej mówi się o rosnącym ryzyku podwyżki stóp procentowych, ale na razie nikt się tym nie przejmuje. Chętnych na swoje mieszkanie, podobnie jak na lokal na wynajem, nie brakuje. Nie zanosi się też na to, że własne M będzie można kupić taniej, choćby ze względu na drożejące w dwucyfrowym tempie materiały budowlane i brak dostępności nowych lokali, mimo rekordowej liczby rozpoczętych budów. Zainteresowaniu mieszkaniami sprzyjają nie tylko niskie stopy procentowe i tym samym niskie oprocentowanie kredytów, ale również wysoka inflacja. Gdyby stopy procentowe zaczęły rosnąć w tym lub na początku przyszłego roku, i tak jeszcze długo ich wysokość nie przebiłaby szybkiego wzrostu cen. W lipcu odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wzrósł o 33,2 proc., co oznacza, że banki i SKOK przesłały do Biura Informacji Kredytowej pytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 33,2 proc. w porównaniu z lipcem 2020 r, jednocześnie wzrosła średnia wartość wnioskowanego kredytu. W lipcu wyniosła 328 tys. zł i jest wyższa o 14,6 proc. od wartości z lipca 2020 r. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.08.2021.).

¨Moje pieniądze¨ radzą też: ¨Gdzie, ile, na jakich warunkach¨. Różnica między najtańszym a najdroższym kredytem może przekraczać 100 tys. zł. W promocji nie musi być najkorzystniej. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że ponad 55 proc. udzielonych kredytów miało wartość wyższą niż 350 tys. zł, a ponad jedna czwarta- wyższą niż 500 tys. zł. Padł rekord, po raz pierwszy w historii miesięczna akcja kredytowa przekroczyła 8 mld zł. Lipiec jest już piątym z rzędu miesiącem o wartości miesięcznej akcji powyżej 7,5 mld zł. Pieniędzy jednak też potrzebujemy więcej. Zgodnie z rekomendacją S minimalny wkład własny powinien wynosić 20 proc. wartości nieruchomości. Coraz więcej banków udziela jednak kredytów z 10- proc. wkładem własnym, choć stawia warunki, np. wykupienie ubezpieczenia, które wpływa na koszt kredytu. Dobrą wiadomością dla potencjalnych kredytobiorców jest natomiast akceptowanie przez banki dochodów z różnych umów. Minęły czasy, w których szanse na kredyt mieli tylko etatowcy. Nie ma też znaczenia, czy dochody gospodarstwa domowego wynoszą 6 tys. zł czy 9 tys. zł. Ważną zmianą, wynikającą z nowelizacji rekomendacji S jest wprowadzenie do oferty kredytów ze stałą stopą procentową. W większości banków ma ona obowiązywać przez pięć lat. Po upływie tego czasu będzie można zdecydować, czy chce się zmiany sposobu naliczania odsetek czy nie, ale trzeba liczyć się z tym, że bank zaproponuje nową stawkę. Tekst zilustrowano także tabelarycznym porównaniem ofert banków. Pod uwagę wzięto dwa kryteria: kredyt na 350 tys. zł udzielony na 30 lat, z wkładem własnym 10 proc. oraz kredyt o tych samych parametrach, z wkładem do 20 proc. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.08.2021.).

¨Prawo co dnia¨ zamieszcza również obszerny tekst: ¨Znikająca hipoteka: nikomu nie dzieje się krzywda¨. Sąd Najwyższy postawiony wobec faktów dokonanych, szukał uzasadnienia dla tego, co już się stało. Wierzyciel hipoteczny nie może utracić swojego zabezpieczenia. Inaczej przecież cała konstrukcja hipoteki opartej na własności lokalu ległaby w gruzach. W tekście dokonano obszernej analizy istniejących w polskim prawie uregulowań, dotyczących wprost tego, co mogłoby się stać z hipoteką po arbitralnym zniesieniu odrębnej własności lokalu. Lektura komentarzy do orzecznictwa SN w tym zakresie- na 14 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.08.2021.).

¨Rz¨ informuje w innym miejscu: ¨W pół roku o połowę więcej spraw¨. Przez sześć miesięcy przybyło 20 tys. spraw frankowych toczących się w polskich sądach. W czerwcu było ich już 58 tys., czyli o prawie 20 proc. więcej niż na koniec 2020 r.- wynika z danych Związku Banków Polskich. Oznacza to, że na koniec czerwca sprawami sądowymi objętych było 14 proc. spośród czynnych wtedy 415 tys. umów hipotek frankowych. Ministerstwo Sprawiedliwości podało niedawno, że w samym II kw. do polskich sądów wpłynęło 17,2 tys. nowych spraw frankowych, co jest kolejnym rekordem. W I półroczu napłynęło 31,9 tys. pozwów, czyli nie tak dużo mniej niż w całym 2020 r.- gdy było to 37,2 tys. Z danych ZBP wynika, że zaledwie 6 proc. spraw znajdujących się w sądach jest w II instancji. Spośród spraw, które nie mają prawomocnego rozstrzygnięcia i znajdują się w II instancji, 83 proc. zostało wygranych przez klientów (pozostałe 17 proc. to wyroki korzystne dla banków)- informuje ZBP. To nieco wyższy wskaźnik niż podany w maju, gdy wynosił 79 proc. Obecnie sądy I instancji najczęściej orzekają unieważnienie umowy. Z informacji ¨Rz¨ wynika, że to nawet 90 proc. spośród korzystnych dla klientów wyroków. Zmniejszył się zaś odsetek spraw, w których orzekane jest ¨odfrankowienie¨ kredytu, czyli przewalutowanie na złote po kursie z dnia zaciągnięcia i pozostawienie frankowej stawki LIBOR. Na 2 września zaplanowano posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego dotyczące problemów prawnych hipotek frankowych, ale większość ekspertów nie spodziewa się wydania uchwały. To może oznaczać, że banki prawdopodobnie nie zdecydują się na oferowanie powszechnych ugód frankowych czekając na uchwałę. To z kolei przyczyni się do dalszego napływu pozwów i trwania sporów. Jeśli tempo z ostatnich miesięcy zostanie utrzymane w II półroczu, na koniec tego roku może się toczyć 78 tys. spraw frankowych- czytamy na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.08.2021.).

¨Rz¨ zauważa też: ¨Energię ze słońca zatrzymać na dłużej¨. Polacy zaczęli produkować własny prąd, ale wszyscy wiemy, że po zachodzie słońca i tak jesteśmy zdani na energię z sieci. Zasady gry mogą zmienić coraz popularniejsze przydomowe magazyny energii. Rozwiązaniem wspierającym dalszy, bezpieczny rozwój fotowoltaiki są przydomowe magazyny energii lub uruchomienie programu budowy większych magazynów dla lokalnych magazynów- tłumaczy cytowany w tekście wiceprezes  Tauron Polska Energia. Więcej szczegółów- na 21 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.08.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje natomiast: ¨Rynek stali wzrósł, ale ceny chwilowo są niższe¨. W odpowiedzi na rosnący popyt zwiększyła się globalna produkcja stali. W kwestii cen wiele zależy od Chin. Według danych Światowego Stowarzyszenia Stali, w lipcu jej produkcja zwiększyła się do poziomu 161,7 mln ton, a więc o 3,3 proc .r./r. Dużym zaskoczeniem jest to, ze wzrost odnotowano mimo znacznego spadku u największego światowego producenta. Chiny dostarczyły o ok. 8,4 proc. mniej surowca niż rok wcześniej. Na cięciach chińskiej produkcji korzystają kraje, które teraz mają okazję odbić się po pandemicznym kryzysie. Do gry wróciła UE, produkując w lipcu 13 mln ton stali, a więc aż o 30 proc. więcej niż rok temu. Wzrostowa dynamika utrzymuje się mimo bardzo wysokich cen uprawnień do emisji CO2, które przekraczają od czerwca poziom 50 euro za tonę. Obecna sytuacja przełożyła się na utrzymanie cen, które obecnie biją rekordy. Spotkało się to również z zadowoleniem polskiego biznesu, borykającego się z ogromnym wzrostem kosztów. Ceny przestały rosnąć w tempie, który straszył branżę budowlaną, motoryzacyjną i AGD od początku 2021 r. Z punktu widzenia firm budowlanych sytuacja jest jednak daleka od komfortowej. Profil HEB kosztuje 4,5- 6,5 tys. zł za tonę, pręty zbrojeniowe 4,1- 4,2 tys. zł za tonę, a blacha gorącowalcowana 5,8- 6 tys. zł za tonę, czyli o 50- 100 proc. więcej niż na początku roku. Eksperci są jednak zgodni, że pozytywna dla odbiorców zmiana może nie potrwać długo. Spodziewają się wzrostu cen w IV kw. br. Prawdziwym sprawdzianem dla rynku okaże się przyszły rok. Z jednej strony istnieje presja na redukowanie mocy wytwórczych w związku z polityką klimatyczną, z drugiej są ogromne plany infrastrukturalne UE i USA, które będą generować popyt- czytamy. Więcej- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 26.08.2021.).

¨DGP¨ informuje również: ¨UKNF i BGK mają swoje propozycje w sprawie polskich REIT- ów¨. Rejestr funduszy inwestujących w nieruchomości powinny prowadzić organy podatkowe- uważa Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Zaś Bank Gospodarstwa Krajowego jest zdania, że budownictwo mieszkaniowe powinno być traktowane jako poboczny obszar działalności FIN- ów. Zdaniem BGK FIN- y to czysto komercyjna formuła, co oznacza, że raczej nie należy oczekiwać po nich udostępniania mieszkań na wynajem o umiarkowanych stawkach czynszu. W ocenie BGK wpływ FIN na rynek mieszkaniowy, jak również tematyka regulacji dotyczącej aktywności tych podmiotów, wymaga pogłębionej analizy. Bank uczestniczy w pracach zespołu ze względu na swoje doświadczenie w finansowaniu budownictwa mieszkaniowego zarówno w formule funduszy inwestycyjnych, jak i programów rządowych. Jak dalej czytamy, bank przeanalizował praktykę rynków, na których REIT- y cieszą się dużą popularnością, np. USA, Holandii czy Francji. Zwraca też uwagę na to, że REIT- y na rynkach zagranicznych są spółkami notowanymi na giełdzie, sugerując wprowadzenie analogicznych rozwiązań w przypadku polskich FIN- ów. Więcej szczegółów- na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 26.08.2021.).

¨DGP¨ zauważa też: ¨Samorządy przeciwne domom bez formalności¨. Związek Gmin Wiejskich RP uważa, że umożliwienie budowania domów do 70 mkw. bez zezwolenia jedynie pogłębi urbanistyczny chaos. Domaga się reformy planowania przestrzennego, ale innej, niż proponuje rząd. Tak wynika z opinii do projektu nowelizacji ustawy- Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Nowe przepisy przygotowało Ministerstwo Rozwoju i są one realizacją jednego z założeń Polskiego Ładu. Rządowa propozycja zakłada m.in. umożliwienie budowy domów jednorodzinnych o powierzchni do 70 mkw. bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, bez ustanawiania jej kierownika oraz prowadzenia dziennika. Według raportu NIK bezładne rozproszenie zabudowy mieszkaniowej generowało corocznie koszty ok. 68 mld zł. Zupełnie ignoruje się to, że przestrzeń jest dobrem publicznym- krytycznie ocenia projekt nowelizacji ZGW RP. Podsumowuje, że brak stabilnego prawa i fachowej kontroli nad zabudową negatywnie odbijają się na efektach gospodarowania przestrzenią, których symbolami są niekontrolowane procesy rozlewania się zabudowy, zanikanie odrębności regionalnej oraz cech architektonicznych typowych dla określonych obszarów kulturowych. Związek dodaje, że konieczna jest reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego, ale nie taka, jaką zakłada projekt ustawy przedłożony przez resort rozwoju. Samorządowcy obawiają się, że projekt wywoła wiele niekorzystnych skutków dla gmin, np. pozostawi je z problemem emisyjności budynków powstałych na podstawie planowanych przepisów- czytamy na ósmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 26.08.2021.).

¨Kurier Szczeciński¨ poinformował: ¨Trzy mieszkania do wynajęcia. Nabór wniosków w programie <<Dom dla seniora>>¨. Seniorzy, którzy ukończyli 70. rok życia mogą wynająć jedno z trzech mieszkań wspomaganych w budynku przy ul. Bł. Królowej Jadwigi 45b w Szczecinie. Termin składania wniosków mija 31 sierpnia. To oferta gminnego programu ¨Dom dla seniora¨. Jest on skierowany do osób starszych, które w związku z ukończeniem określonego wieku wymagają lub będą wymagać w niedalekiej przyszłości wsparcia w środowisku zamieszkania. Lokale stanowią własność Szczecińskiego TBS. Do wynajęcia są trzy mieszkania dwupokojowe z oddzielną kuchnią i łazienką. Każde ma ok. 50 mkw. powierzchni. Zaprojektowano je tak, by spełniały potrzeby osób niepełnosprawnych. Barier architektonicznych nie ma też w budynku i jego otoczeniu. W mieszkaniach zainstalowano system opieki domowej w formule zdalnego monitoringu 24- godzinnego centrum opieki- odnotowano na łamach ¨Kuriera¨.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 25.08.2021.).

Zobacz również