Czwartek, 26 listopada 2020

¨Covid uderza w biura¨
¨Deweloperów biurowych kuszą mieszkania¨
¨Fiskus potwierdza: praca zdalna z podatkowymi korzyściami¨
¨Szansa na bezpłatną poradę u rejenta¨
¨Tradycyjne branże odporne na wirusa¨
¨Stare spadki bez ulgi na spłatę długów¨
¨Formularz nie odnowi obowiązku¨
¨Gdzie nieruchomość, tam i VAT¨
¨Wadium jest ważne, jeśli zabezpiecza ewentualne roszczenia¨
¨Spis pieców jedyną szansą na uwolnienie gmin od smogu¨
¨<> w końcu wypięknieje? Wody Polskie chcą wyremontować niszczejące budynki¨

Więcej poniżej.

Czwartkowa ¨Rzeczpospolita¨ odnotowuje: ¨Covid uderza w biura¨. Najmocniej spadł popyt w starszych budynkach. Branża uspokaja: to przejściowe. Echo Investment, gracz z pierwszej trójki deweloperów biurowych w Polsce, zapowiedział w środę zdecydowane zaangażowania w mieszkaniówkę. Coraz więcej firm rezygnuje z gotowych planów biurowców i chce tam stawiać mieszkania. Czy świadczy to o poważnym kryzysie rynku biurowego dotkniętego pandemią i przechodzeniem na pracę zdalną? Jak dalej czytamy, za wcześnie, by wieszczyć zapaść. Jednak to,, że wrócimy do pracy stacjonarnej jest pewne, pytanie tylko kiedy. Z szacunków Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych wynika, że popyt na nowe powierzchnie biurowe w III kwartale spadł w dziewięciu największych aglomeracjach spadł o ponad 35 proc. w skali roku. W wyniku gospodarczych następstw pandemii firmy rewidują potrzeby, zarówno jeśli chodzi o wynajmowane obecnie powierzchnie, jak i o przyszłość. Można zaobserwować większą chęć podnajmu i skłonność do planowania części etatów w formie pracy zdalnej. W perspektywie krótkoterminowej skutkiem takiej optymalizacji będzie wzrost liczby pustostanów i większa ostrożność deweloperów przy podejmowaniu decyzji o inwestycjach. Wskaźnik pustostanów w Warszawie wyniósł 9,6 proc. na koniec września. Poza stolicą to 11,9 proc.- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨Rz¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Deweloperów biurowych kuszą mieszkania¨. Pandemia potwierdza, że zbyt wąska specjalizacja może być sporym ryzykiem. Inwestujący w biurowce szukają teraz nowych pomysłów na rozwój biznesu. Rynek mieszkaniowy ma w Polsce bardzo duży potencjał rozwoju, jeśli chodzi zarówno o lokale kupowane przez prywatnych nabywców, jak i rynek instytucjonalnego najmu długoterminowego. W obu przypadkach strukturalny popyt jest duży- wskazuje cytowany już wcześniej prezes Echo Investment. Firma, która w ciągu trzech kwartałów br. sprzedała 1,1 tys. mieszkań (wzrost o prawie 18 proc. rok do roku), chce relatywnie szybko wskoczyć na branżowe pudło. Niezależnie od tego plan budowy portfela mieszkań na wynajem (Resi4Rent) to 10 tys. lokali do 2025 r. Więcej szczegółów- na 17 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.11.2020.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa z kolei: ¨Fiskus potwierdza: praca zdalna z podatkowymi korzyściami¨. Przedsiębiorca rozliczy w kosztach PIT/CIT sprzęt przekazywany pracownikom do home office. Dobra wiadomość dla  firm, które w czasie pandemii wysłały załogę na pracę zdalną. I musiały wyposażyć ją w komputery, drukarki, skanery czy telefony. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że wydatki na te urządzenia należy zaliczyć do podatkowych kosztów pracodawcy. Szczegóły- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.11.2020.).

¨Prawo co dnia¨ informuje też: ¨Szansa na bezpłatną poradę u rejenta¨. W sobotę, 28 listopada, w godz. 10- 16 zaplanowano Dzień Otwartego Notariatu. Będzie można uzyskać poradę prawną z dziedzin, którymi zajmują się notariusze. Ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo uczestników tym razem samorząd notarialny zrezygnował ze stacjonarnych spotkań. Informacje prawne dotyczące spraw związanych z ochroną majątku będzie można uzyskać mailowo oraz na czacie i w trakcie transmisji prowadzonej na żywo w sobotę, 28 listopada. Ale także telefonicznie w indywidualnych rozmowach z notariuszami. Porady oczywiście są bezpłatne. W tym roku notariuszom będą towarzyszyć eksperci z Biura Rzecznika Finansowego. Mają informować, na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy kredytu oraz pożyczki. Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem: www.porozmawiajznotariuszem.pl ? czytamy na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.11.2020.).

¨Rz¨ w dodatku ¨Moje pieniądze¨ zamieszcza natomiast tekst: ¨Tradycyjne branże odporne na wirusa¨. Wspólnie z analitykami ¨Rz¨ przyjrzała się spółkom, które, mimo iż działają w tradycyjnych branżach ¨starej gospodarki¨, przechodzą przez kryzys suchą stopą. Kryzys dość łagodnie obszedł się z branżą budowlaną. Kontrakty były realizowane bez większych zakłóceń. Skorzystali na tym najwięksi giełdowi przedstawiciele tej branży z dużymi portfelami zleceń. Korzystne warunki do wzrostu miała branża artykułów wykończenia i dekoracji wnętrz. Kluczem do osiągnięcia lepszych od oczekiwań rezultatów była aktywność konsumentów w zakresie remontów, co sprawiło, że popyt na produkty do wykańczania wnętrz utrzymywał się na wysokim poziomie. Znalazło to odbicie wyników firm wiodących w tej branży. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.11.2020.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa w innym miejscu: ¨Stare spadki bez ulgi na spłatę długów¨. Kto odziedziczył nieruchomość przed końcem 2018 r., przy jej sprzedaży nie odliczy kosztów spłaty kredytu. Osoby przyjmujące w spadku zadłużoną nieruchomość mogą skorzystać z ulgi na spłatę długów. Dotyczy to jednak tylko spadków nabytych po 1 stycznia 2019 r. W gorszej sytuacji są ci, którzy rozliczają spadki nabyte przed tą datą. Wtedy jeszcze przepis nie pozwalał na odliczenie. Skarbówka wyjaśniła te zasady w najnowszej interpretacji. Szczegóły- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.11.2020.).

¨Prawo co dnia¨ informuje również: ¨Formularz nie odnowi obowiązku¨. Złożenie zeznania o nabyciu majątku po przedawnieniu nie otwiera fiskusowi drogi do opodatkowania. Choć fiskus ma ponad pięć lat, żeby ścigać podatników, i jeszcze kilka legalnych sposobów, by dokupić sobie na to czas, wciąż sięga po naciągane sztuczki. Taką kombinację niedawno osądził WSA w Rzeszowie. Sprawa dotyczyła podatniczki, która na czas nie zgłosiła do opodatkowania spadku. W styczniu 2020 r. złożyła zeznanie o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych, w którym wykazała odziedziczony po ojcu udział w mieszkaniu. Wydawało się, że fiskus nic już nie będzie mógł zrobić, bo spadkodawca zmarł w czerwcu 2009 r., a postanowienie o nabyciu spadku sąd wydał w maju 2010 r. Obowiązek podatkowy powstał bowiem pierwotnie 13 maja 2010 r., tj. z chwilą uprawomocnienia się postanowienia stwierdzającego nabycie spadku. A od tej daty minęło prawie  dziesięć lat. Fiskus uznał jednak, że spadkobierczyni nie zgłosiła nabycia spadku w terminie, a obowiązek podatkowy odnowił się z chwilą powołania się przez nią na fakt jego nabycia, tj. w dniu złożenia zeznania. Nie zgodził się z tym WSA, uznając, że złożenie zeznania przez skarżącą, gdy nie ma już takiego obowiązku, jest oczywiście dopuszczalne. Nie może jednak pociągać negatywnych, z punktu widzenia podatnika, konsekwencji prawnych, czyli przedłużać kompetencji fiskusa do ustalenia zobowiązania- czytamy także na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.11.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje z kolei: ¨Gdzie nieruchomość, tam i VAT¨. Polski przedsiębiorca, który udostępnia mieszkania w Niemczech Polakom zatrudnianym przez krajowe firmy, powinien rozliczać się z podatku z niemieckim fiskusem, chyba że działa jak pośrednik- stwierdził dyrektor KIS w interpretacji. Spytała o to podatniczka prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na podnajmie wynajmowanych nieruchomości. Planowała rozszerzyć ją również na terytorium Niemiec, z tym że na rzecz polskich firm budowlanych (mających siedzibę w Polsce). W tym celu zamierzała wynajmować mieszkania od ich niemieckich właścicieli i zarządców, a następnie podnajmować je pracownikom budowlanym delegowanym do pracy na niemieckich budowach. Chciała się jednak upewnić, czy świadczone przez nią usługi będą opodatkowane w Niemczech. Dyrektor KIS potwierdził, że jeżeli usługi podnajmu są wykonywane we własnym imieniu i na własny koszt, to o miejscu ich opodatkowania decyduje położenie mieszkania, lokalu bądź innej nieruchomości. Więcej- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 26.11.2020.).

¨DGP¨ przypomina też: ¨Wadium jest ważne, jeśli zabezpiecza ewentualne roszczenia¨. Oceniając prawidłowość wniesienia wadium trzeba brać pod uwagę przede wszystkim możliwość skutecznego zaspokojenia roszczeń zamawiającego. Jeśli więc wadium w pieniądzu można było wpłacić na rachunek inwestora zastępczego działającego w imieniu zamawiającego, to również na niego można było wystawić gwarancję ubezpieczeniową- uznała Krajowa Izba Odwoławcza. Czasem zdarza się, że kto inny prowadzi przetarg, a kto inny udziela zamówienia. Pierwszy ze wskazanych podmiotów działa wówczas z upoważnienia drugiego. Najczęściej można się z tym spotkać przy zamówieniach udzielanych przez gminę i miasto, które mają powołane spółki celowe. Wymaga to zwiększonej uwagi od przedsiębiorców składających ofertę. Muszą pamiętać, że prowadząca przetarg spółka komunalna nie jest zamawiającym. W omawianej sprawie przesądzającym dla KIO był fakt, że specyfikacja, choć wymagała wskazania w gwarancji beneficjenta zamawiającego, to jednocześnie, w przypadku wnoszenia wadium w pieniądzu, nakazywała przelać jego kwotę na rachunek inwestora zastępczego. Szczegóły- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 26.11.2020.).

¨DGP¨ zwraca również uwagę: ¨Spis pieców jedyną szansą na uwolnienie gmin od smogu¨. Samorządy zaczynają inwentaryzację źródeł ciepła, bo taki obowiązek nakładają na nie regionalne programy ochrony powietrza. Niedługo będą musiały kolejny raz zebrać podobne dane, tym razem do ewidencji centralnej. Kluczowe pytanie brzmi: kiedy zaczniemy oddychać czystym powietrzem? Kolejne alarmujące dane dotyczące pyłów i szkodliwych substancji, które codziennie wdychamy w Polsce, opublikowała kilka dni temu Europejska Agencja Środowiskowa. Wynika z nich, że na zbyt wysokie stężenia benzo(a)pirenu, który przyczynia się do chorób płuc, w tym nowotworów, są narażeni niemal wszyscy mieszkańcy zurbanizowanych terenów. Na wdychanie smogowej mieszanki ze szkodliwymi cząstkami pyłów zawieszonych: PM10 i PM2,5, odpowiednio 82 i 34 proc. Polaków. Za tzw. niską emisję odpowiadają w dużej części źródła ogrzewania w domach: niskiej jakości kotły i piece, a także rodzaj stosowanego w nich paliwa. Eksperci podkreślają, że kluczowe są trzy elementy: prawo, które obliguje do wymiany trujących kopciuchów- to uchwały antysmogowe i programy ochrony powietrza (POP, uchwalane przez sejmiki województw), inwentaryzacja źródeł ciepła oraz programy, które finansowo wspierają gminy i mieszkańców (¨Czyste powietrze¨ oraz ¨Stop smog¨). Środkowy element niewątpliwie szwankuje. Polski Alarm Smogowy wysyła zapytania do gmin, ile kotłów wymieniono, a ile zostało do likwidacji. Bardzo często pada odpowiedź: nie wiemy. Nie prowadzą ewidencji, bo nie mają takiej potrzeby. Luka ma zostać uzupełniona m.in. dzięki Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do elektronicznej bazy mają trafić dane o wszystkich źródłach ciepła w kraju (tych o mocy do 1 MW). Zanim ruszy CEEB- w ostatnim wywiadzie dla ¨DGP¨ Dorota Cabańska, p.o. główny inspektor nadzoru budowlanego, poinformowała, ze system w pełni ma funkcjonować w 2023 r.- niektóre województwa przeprowadzą własną inwentaryzację źródeł ciepła. Przyjęty we wrześniu przez Sejmik Województwa Mazowieckiego POP zobowiązał do tego wszystkie gminy i dał czas na przeprowadzenie spisu do końca przyszłego roku. Pytanie tylko, czy nie jest to powielanie tych samych działań na różnych szczeblach. Działacze Polskiego Alarmu Smogowego podkreślają, ze warto, by gminy zbierały dane, których zakres jest zgodny z CEEB. Nie wiadomo jednak na razie, jaki ten zakres będzie- czytamy. Więcej szczegółów- na siódmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 26.11.2020.).

¨Głos Szczeciński¨ zastanawia się: ¨<<Szczecińska Wenecja>> w końcu wypięknieje? Wody Polskie chcą wyremontować niszczejące budynki¨. Według zapowiedzi inwestycja ma zakończyć się w 2023 r. Razem z planowanym przez miasto remontem ulicy Kolumba będzie stanowić wizytówkę tej części Szczecina. To ambitny projekt, ale możliwy do realizacji. Wody Polskie planują zmodernizować budynek przy ul. Kolumba 79/80 w Szczecinie. Zostanie odrestaurowany i przystosowany do funkcji biurowej. Mamy ambicje uczynienia z tego miejsca nie tylko siedziby Wód Polskich i Zarządu Zlewni w Szczecinie, ale i śródlądowego centrum życia naszego miasta- zapowiada dyrektor Wód Polskich w Szczecinie. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 26.11.2020.).

Zobacz również