Czwartek, 25 marzec 2021
¨Czołowe banki wstrzymują decyzję o ugodach¨
¨W sprawie frankowej w SN wiele może się wydarzyć¨
¨Banki czekają na Sąd Najwyższy¨
¨Spółki nieruchomościowe. Informacje dopiero za rok¨
¨Koszt u spadkobiercy tylko według udziału w spadku¨
¨Dział spadku może mieć wpływ na terminy w PIT¨.
¨Kryteria oceny ofert nie mogą być pozorne¨
Więcej poniżej.
Czwartkowa ?Rzeczpospolita? odnotowuje: ¨Czołowe banki wstrzymują decyzję o ugodach¨. Większość frankowiczów musi uzbroić się w cierpliwość. Na razie tylko kredytobiorcy PKO BP, Pekao, ING BSK i BOŚ mogą liczyć na ugody. W środę odbyły się zwyczajne walne zgromadzenia Millenium, BNP Paribas i mBanku. W porządku walnych zgromadzeń każdego z tej trójki znalazł się punkt dotyczący porozumień z frankowiczami, do których wezwał w grudniu szef KNF. Chodzi o przewalutowanie kredytu po kursie z dnia zaciągnięcia i potraktowanie go, jakby od początku był złotowym. Jednak akcjonariusze wszystkich trzech banków nie głosowali nad przystąpieniem banków do powszechnego oferowania porozumień frankowiczom. Oprócz ING Banku Śląskiego, Pekao i BOŚ, które łącznie odpowiadają tylko za niecałe 5 proc. frankowych hipotek w Polsce, uruchomienie ugód spośród największych graczy zadeklarował tylko PKO BP, który ma prawie 22 proc. udziału w rynku tych kredytów.- czytamy na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.03.2021.).
¨Prawo co dnia¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨W sprawie frankowej w SN wiele może się wydarzyć¨. Bez względu, kiedy zostanie wyznaczony termin uchwały o kredytach w szwajcarskiej walucie, nie możemy zapominać o wyroku TSUE i uchwale trzech połączonych Izb SN- mówi ¨Rz¨ sędzia Dariusz Zawistowski, prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Zwięzła całość rozmowy- na 12 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.03.2021.).
¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa też: ¨Banki czekają na Sąd Najwyższy¨. Zagraniczne podmioty z dużymi portfelami kredytów walutowych wciąż nie są skore do ugód z frankowiczami. Potwierdziły to wczorajsze walne zgromadzenia. W skrajnym przypadku rozstrzygnięcia SN mogą kosztować sektor bankowy ponad 200 mld zł. Banki będą musiały bowiem wycenić na nowo wartość kredytów. Nie oznacza to, że nawet po pozytywnych dla klientów uchwałach SN kredytobiorcy natychmiast odzyskają pieniądze od banków. Będą musieli wygrać z nimi sprawy sądowe, co może potrwać kilka lat. Przystąpienie przez banki do ugód po rozstrzygnięciach SN sprawiłoby, że korzyści dla klientów byłyby mniejsze, ale pojawiłyby się szybciej. Szczegóły- na ósmej stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 25.03.2021.).
¨DGP¨ przypomina również: ¨Spółki nieruchomościowe. Informacje dopiero za rok¨. Po raz pierwszy trzeba będzie powiadomić szefa Krajowej Administracji Skarbowej o podmiotach posiadających walory spółek nieruchomościowych do końca marca 2022 r.- wyjaśnił wiceminister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Chodzi o podmioty, których ponad połowę aktywów stanowią nieruchomości (lub prawa do nich) położone na terytorium Polski, o wartości ponad 10 mln zł. Obowiązkiem spółki nieruchomościowej jest pobrać i wpłacić 19- proc. podatek ¨u źródła¨, w sytuacji gdy nierezydent sprzedaje udziały lub akcje tych spółek, dające co najmniej 5 proc. praw głosu. Więcej- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 25.03.2021.).
¨DGP¨ zauważa też: ¨Koszt u spadkobiercy tylko według udziału w spadku¨. Kto sprzedaje odziedziczoną nieruchomość, może uwzględnić w kosztach wydatki, jakie na jej nabycie poniósł spadkodawca, ale tylko proporcjonalnie do swego udziału w spadku- wyjaśnił dyrektor KIS. Od 1 stycznia 2019 r. przepisy zmieniły się na korzyść spadkobierców. Przede wszystkim płacą oni PIT od dochodu ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości tylko wtedy, gdy nie upłynęło jeszcze 5 lat od nabycia lub wybudowania jej przez spadkodawcę, a nie od daty otwarcia spadku. Ponadto mogą odliczyć m.in. wydatki na nabycie lub wybudowanie nieruchomości poniesione przez spadkodawcę- czytamy także na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej. Niżej ¨DGP¨ przypomina: ¨Dział spadku może mieć wpływ na terminy w PIT¨. Jeżeli wskutek działu spadku podatnik otrzymał więcej, niż wynosił jego udział w masie spadkowej, to 5- letni termin, po upływie którego może sprzedać dom lub mieszkanie bez podatku, liczy się częściowo od daty jej nabycia przez spadkodawcę, a częściowo od daty podziału między spadkobierców. Więcej- także na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 25.03.2021.).
¨DGP¨ zwraca również uwagę: ¨Kryteria oceny ofert nie mogą być pozorne¨. Informacje wykonawców muszą być weryfikowalne już na etapie przetargu- uznał sąd w precedensowym wyroku, który może położyć kres przyznawania punktów za same deklaracje. Od 2016 r. cena nie może stanowić więcej niż 60 proc. wagi wszystkich kryteriów oceny ofert. Eksperci od lat powtarzają jednak, że wymogi te mają mało wspólnego z rzeczywistością. W wielu przetargach pojawiają się bowiem kryteria pozorne, a koniec końców i tak o wyborze decyduje cena. Najczęściej stosowanymi kryteriami pozacenowymi pozostaje termin realizacji zamówienia oraz okres gwarancji. Problem w tym, że większość wykonawców deklaruje najkrótszy z możliwych termin realizacji i najdłuższy okres gwarancji. Koniec końców znów więc o wszystkim decyduje cena. Więcej szczegółów- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 25.03.2021.).