Czwartek, 25 czerwca 2020

¨Mieszkanie da się rozliczyć w firmie¨
¨Frankowicze oskarżają Skarb Państwa¨
¨Deweloperzy na niższych obrotach¨
¨Znów przed wyborami projekt antyreprywatyzacyjny¨
¨Mieszkanie dla sędziego na wieczny spoczynek¨
¨Mieszkanie plus dla sędziów emerytów¨
¨Frankowicze teraz pozywają państwo¨
¨Praca zdalna wciąż pełna pułapek na pracodawców i pracowników¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w czwartkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Mieszkanie da się rozliczyć w firmie¨. Lokal do nocowania w kosztach działalności gospodarczej? Tak, jeśli jest przy siedzibie kontrahenta- potwierdza fiskus. Dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy mają kontrahenta w innym mieście. Jeżeli kupią sobie tam mieszkanie, mogą je w całości rozliczyć w podatkowych kosztach swojej firmy. Fiskus się na to zgadza. Podkreśla, że lokal w takim przypadku należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych i amortyzować. Czy w kosztach można też rozliczyć wydatki na wynajęcie mieszkania w miejscu wykonywania kontraktu? Tak, fiskus nie powinien mieć obiekcji. Pokazują to wcześniejsze interpretacje. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.06.2020.).

¨Rz¨ informuje również: ¨Frankowicze oskarżają Skarb Państwa¨. Kredytobiorcy twierdzą, że oprócz banków na ryzyko walutowe naraziły ich instytucje państwowe. Proces ma ułatwić im drogę do odszkodowań. Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu złożyło w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew grupowy przeciwko Skarbowi Państwa. Dotychczas przystąpiło do niego ok. 400 osób, dołączać mają kolejne. Pozew dotyczy odpowiedzialności za szkody poniesione przez osoby zawierające umowy hipotek walutowych. SBB już w 2018 r. zapowiadało jego złożenie.  Według Stowarzyszenia co najmniej od 2002 r. organy państwa wiedziały o ryzyku związanym z zaciąganiem kredytów walutowych. SBB twierdzi też, że proces powinien wyjaśnić okoliczności w jakich doszło do wprowadzenia na rynek hipotek walutowych. I przekonuje: gdy wiadomo już było, iż do Polski docierają skutki kryzysu z lat 2008- 2009, strona pozwana w dalszym ciągu pozostawała bierna i nie podjęła żadnych kroków, by zaradzić szkodzie konsumentów. Na koniec 2019 r. wartość hipotek frankowych wynosiła 101,8 mld zł (te w euro były warte 22 mld zł). Przez rok zmalała o 5 proc., mimo umocnienia się kursu franka wobec złotego o ok. 3 proc. Liczba czynnych hipotek frankowych wynosiła na koniec roku 451,63 tys., przez rok zmalała o 3,9 proc. Kredytów tych systematycznie ubywa. Łącznie udzielono ich ok. 750 tys., z czego ponad 560 tys. między 2005 a 2008 r. W ciągu trzech lat (2017- 2019) liczba czynnych kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich zmniejszyła się o 13,3 proc.- czytamy na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.06.2020.).

¨Rz¨ zauważa też: ¨Deweloperzy na niższych obrotach¨. Podaż mieszkań na rynku pierwotnym wyraźnie spada, szczególnie w największych aglomeracjach. Niepewność zniechęca firmy do inwestowania w wieloletnie projekty. Po słabym kwietniu, w maju deweloperzy wciąż notowali mocne spadki rok do roku, jeśli chodzi o liczbę uzyskanych pozwoleń na budowę i rozpoczynanych inwestycji. Nie spełniły się jednak pesymistyczne scenariusze, że majowe wartości będą jeszcze gorsze od kwietniowych. W maju deweloperzy rozpoczęli budowę 6,19 tys. mieszkań, o prawie 45 proc. mniej rok do roku, ale niemal tyle samo, ile w kwietniu. Firmy uzyskały pozwolenie na budowę 10,7 tys. lokali, o 36 proc. mniej rok do roku, ale i o 11 proc. więcej miesiąc do miesiąca. Po pięciu miesiącach liczba mieszkań, które deweloperzy zaczęli stawiać, wyniosła 44,2 tys., to o 21 proc. mniej niż rok wcześniej. Liczba lokali objętych pozwoleniem na budowę skurczyła się z kolei o 11 proc., do 57,5 tys. Znacznie sprawniej idzie wydawanie mieszkań. W maju deweloperzy oddali 11,2 tys. lokali, o 21 proc. więcej niż rok temu. Po pięciu miesiącach firmy oddały 51,95 tys. mieszkań, o 4,4 proc. więcej niż rok temu. Uwagę zwraca odbicie w maju względem kwietnia, jeśli chodzi o aktywność inwestorów indywidualnych. Polacy zaczęli budowę 8,72 tys. mieszkań, jedynie o 3 proc. mniej rok do roku i 23 proc. więcej miesiąc do miesiąca. Analiza danych GUS wskazuje, że sytuacja w pewien sposób się unormowała, a deweloperzy są zdecydowani kontynuować działalność na nieco mniejszą skalę. Więcej szczegółów- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.06.2020.).

W ¨Rz¨ czytamy również: ¨Znów przed wyborami projekt antyreprywatyzacyjny¨. Najnowsza propozycja PiS w zasadzie zamyka możliwości zwrotów nieruchomości warszawskich niemal 75 lat po wydaniu dekretu Bieruta- mówi Krzysztof Wiktor, radca prawny, starszy doradca w Kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Rozmówca ¨Rz¨ zauważa: Czas złożenia projektu nie jest przypadkowy. Już kolejny raz projekty ustaw zwanych szumnie reprywatyzacyjnymi, a w rzeczywistości będących antyreprywatyzacyjnymi, pojawiają się przed wyborami. Pełny tekst rozmowy- także na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.06.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje natomiast: ¨Mieszkanie dla sędziego na wieczny spoczynek¨. Dziewięciu sędziów Sądu Najwyższego w stanie spoczynku od wielu lat zajmuje duże mieszkania służbowe w Warszawie. Płacą jedynie za media. Nowa I prezes SN chce ukrócić tę praktykę. Sędziemu SN spoza Warszawy przysługuje służbowe mieszkanie w stolicy. Do 2005 r. wewnętrzne przepisy wskazywały, że w takim lokalu mogą zamieszkiwać- w zasadzie przez nieograniczony czas- również sędziowie już nieorzekający. W 2015 r. regulacje zmieniono. Ale sędziów w stanie spoczynku bezpłatnych, dużych mieszkań w najlepszych lokalizacji stolicy nie pozbawiono. Dziś spośród 19 mieszkań ¨rodzinnych¨, którymi dysponuje sąd, aż dziewięć zajmują nieorzekający sędziowie. Dodatkowo płacą oni wyłącznie za media. Z informacji ¨DGP¨ wynika, że co najmniej jeden z tych lokali jest wynajmowany. W innym nie mieszka sam sędzia, lecz jego dziecko- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨DGP¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Mieszkanie plus dla sędziów emerytów¨. Mimo przelewu na ponad 15 tys. zł co miesiąc, mieszkanie w Warszawie mają za darmo. Z takiego przywileju od wielu lat korzysta dziewięcioro sędziów SN w stanie spoczynku. Więcej- na piątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 25.06.2020.).

¨DGP¨ informuje również: ¨Frankowicze teraz pozywają państwo¨. Pozew zbiorowy ma dotyczyć okresu boomu w sprzedaży kredytów walutowych- od lutego 2006 r. do listopada 2008 r. ¨Co najmniej od 2002 r. organy państwa w pełni identyfikowały ryzyka związane z zawieraniem umów objętych ryzykiem walutowym. Miały pewną świadomość, że kredytobiorcy i pożyczkobiorcy tych ryzyk nie identyfikują, a kredyty i pożyczki objęte ryzykiem walutowym masowo sprzedawane są jako produkty bezpieczne i korzystniejsze finansowo¨- uważa stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. Wczoraj poinformowano o pozwie zbiorowym grupy ok. 400 osób przeciwko Skarbowi Państwa. Więcej- na ósmej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 25.06.2020.).

¨DGP¨ zamieszcza również tekst: ¨Praca zdalna wciąż pełna pułapek na pracodawców i pracowników¨. Tarcza 4.0 doprecyzowuje zasady wykonywania obowiązków poza firmą. Ale pomija m.in. kwestie bhp i ekwiwalentu dla zatrudnionych. Nie ułatwi to uregulowania na stałe tej formy świadczenia zadań. Czy zatrudnionemu trzeba zapłacić za prąd, który zużywa w domu podczas pracy na służbowym laptopie. Jeśli przy takim wykonywaniu obowiązków dojdzie do wypadku, to czy firma musi się liczyć z roszczeniami. Czy firma może pytać podwładnego o jego prywatne warunki lokalowe i co ma zrobić, gdy stwierdzi on, że nie może pracować z domu? To tylko przykładowe pytania, które w tej chwili zadają sobie pracodawcy i zatrudnieni, którzy chcą stosować pracę zdalną- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 25.06.2020.).

Zobacz również