Czwartek, 23 kwietnia 2020

¨Dokumenty planistyczne w sieci¨
¨Miała być ulga w czynszu, są kłopoty¨
¨Co miesiąc hotele omija 1 mld zł
¨W najbliższej przyszłości hipoteki będą mniej dostępne¨
¨Minimalna danina należy się również od parkingu w galerii handlowej¨
¨Nowa wysokość wskaźnika¨
¨Szczecińskie TBS- y chwalą się rozmachem. Budują najwięcej w kraju¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w czwartkowej ¨Rzeczpospolitej¨ informuje: ¨Dokumenty planistyczne w sieci¨. Będzie ułatwiony dostęp do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Zmianę w tej sprawie zawiera nowelizacja prawa geodezyjnego i kartograficznego podpisana  w środę przez prezydenta. Nowe przepisy przewidują obowiązek tworzenia zbiorów danych dla wszystkich aktów planowania przestrzennego, wraz z określeniem ich minimalnego zakresu. Wymaganie to ma dotyczyć także aktów już obowiązujących. Do tych zadań samorządy mogą wykorzystać nieodpłatnie i powszechnie dostępne oprogramowanie typu open source. W rezultacie mniej aktywne samorządy łatwiej włączą się w proces cyfryzacji planowania przestrzennego. Dzięki temu powstaną w skali kraju jednolite zbiory, które opisują zasięgi aktów planowania przestrzennego oraz powiązanych z nimi dokumentów. Zniknie część procedur dla geodetów oraz zostanie uproszczony sposób pobierania od nich opłat za dokumenty potrzebne im do pracy. Będzie można rozpocząć prace geodezyjne w każdej chwili- trzeba je zgłosić w ciągu pięciu dni- czytamy na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.04.2020.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Miała być ulga w czynszu, są kłopoty¨. Przepisy o abolicji czynszowej w centrach handlowych są niejasne. Trudno ustalić koszty i co będzie darowane. Najemcy zamkniętych sklepów w galeriach handlowych nie będą płacić czynszu za okres pandemii. Problem w tym, że ze stosowaniem tych przepisów mogą być spore trudności. Chodzi o art. 152 nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid- 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, tzw. tarczy antykryzysowej 2.0. Przepis przewiduje, że podczas zakazu działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. mkw. wygasają zobowiązania stron umowy najmu, dzierżawy lub podobnej. W ciągu trzech miesięcy od zniesienia zakazu, najemca powinien wystąpić do właściciela lub zarządzającego galerią z ofertą przedłużenia umowy na dotychczasowych warunkach o okres obowiązywania zakazu, plus dodatkowe sześć miesięcy. Cel jest jeden: najemcy lub dzierżawcy objęci zakazem nie powinni płacić za okres pandemii czynszu ani opłat eksploatacyjnych. Prawnicy wskazują, że regulacja jest bardzo nieprecyzyjna i wywołuje wiele wątpliwości interpretacyjnych. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.04.2020.).

¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Co miesiąc hotele omija 1 mld zł¨. Brak realnej pomocy ze strony państwa, spodziewany wzrost kosztów i spadek cen mogą zatopić polską branżę hotelarską. Każdy miesiąc zamknięcia hoteli z powodu pandemii oznacza spadek przychodów całej polskiej branży hotelowej w granicach od 870 mln zł do 1 mld zł- wynika z szacunków Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Jak dotąd rząd nie podał terminu, w którym hotele będą mogły wznowić działalność. Hotelarze mają nadzieję, że stanie się to nie później niż w połowie maja. Jeśli zamknięcie potrwa dłużej, skutki okażą się katastrofalne- czytamy na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.04.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje z kolei: ¨W najbliższej przyszłości hipoteki będą mniej dostępne¨. Na korzyść klientów chcących pożyczyć na mieszkanie przemawiają niższe stopy procentowe. I tu dobre informacje się kończą. Ograniczenie dostępu do kredytów mieszkaniowych jest już faktem. Banki zaostrzają wymogi badania zdolności kredytowej. Odeszły też od udzielania kredytów wyższych niż 80 proc. wartości zabezpieczenia- informuje szef AMRON, bankowej bazy danych o cenach mieszkań. Jeszcze niedawno niektóre instytucje zgadzały się pożyczyć kwotę odpowiadająca do 90 proc. wartości nieruchomości. Brakujący wkład własny można było ubezpieczyć. W efekcie faktyczna sprzedaż hipotek będzie mniejsza. Mogą być tez podwyższane inne wymogi, które wpłyną na zdolność kredytową. Większość elementów decydujących o wysokości kredytu będzie więc w najbliższym czasie przemawiać na niekorzyść kredytobiorców. Sprzyjać im będą tylko niższe stopy procentowe. Więcej szczegółów- na czwartej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 23.04.2020.).

¨DGP¨ zauważa też: ¨Minimalna danina należy się również od parkingu w galerii handlowej¨. Dla celów opodatkowania parkingu daniną od przychodów z budynków liczą się opłaty od wszystkich kierowców korzystających z miejsca parkingowego w centrum handlowym- wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Chodzi o podatek, który płacą podmioty zarabiające na wynajmie, dzierżawie lub leasingu budynków komercyjnych. Jest on należny, gdy wartość posiadanych przez podatnika budynków przekroczy 10 mln zł, a stawka podatku wynosi 0,035 proc. Szczegóły- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 23.04.2020.).

¨Gazeta Wyborcza¨ w komercyjnym dodatku ¨Docieplenia i termomodernizacje¨ zauważa: ¨Nowa wysokość wskaźnika¨. Budynki wznoszone od nowego roku będą musiały mieć lepszą izolację termiczną i być efektywniejsze energetycznie. Czy przełoży się to na wzrost cen nowo budowanych mieszkań? Ostatnie zmiany Warunków technicznych w zakresie współczynników przenikania ciepła zostały wprowadzone w 2017 r. Od nowego roku będzie to kolejny etap zmian, a właściwie już zmiany docelowe. Na pewno oznaczają one wzrost komfortu cieplnego i większe oszczędności energii. Nowe wymagania będą dotyczyć obiektów, dla których pozwolenie na budowę zostanie wydane w 2021 r., a także przebudowywanych. Wymagania będą oczywiście wyższe niż dzisiaj.  Zdaniem ekspertów, analizując ceny rynkowe popularnych materiałów izolacyjnych, można przypuszczać, że dodatkowy wzrost ich grubości spowoduje zwiększenie kosztów ocieplenia ścian zewnętrznych, z uwzględnieniem dłuższych kołków montażowych, o ok. 10 zł brutto na mkw. W przypadku ocieplenia dachu lub stropodachu dodatkowy koszt związany z grubszą izolacją będzie trochę mniejszy- wyniesie do 8 zł na mkw. W tekście podano przykład budynku, w którym łączna powierzchnia okien oraz powierzchnia dachu wyniosą 1690 mkw. Przyjmując wzrost kosztów docieplenia powierzchni przegród zewnętrznych o 10 zł/ mkw., całkowity wzrost kosztów docieplenia wyniesie więc 16 900 zł brutto. Szczegóły dalszych wyliczeń- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 23.04.2020.).

¨Kurier Szczeciński¨ odnotowuje: ¨Szczecińskie TBS- y chwalą się rozmachem. Budują najwięcej w kraju¨. Najwięcej w Polsce, bo blisko 400 mieszkań wybudowały w zeszłym roku dwa szczecińskie TBS- y. Pod tym względem miasto wyprzedziło Poznań, Wrocław czy Gdańsk. Także szefostwo obu Towarzystw Budownictwa Społecznego pochwaliło się inwestycyjnym rozmachem na tle kraju. Dane opublikował GUS. Wynika z nich, że w 2019 r. wszystkie TBS- y w Polsce wybudowały w sumie 2472 mieszkania. Tylko w samym Szczecinie na nowych osiedlach zrealizowanych przez Szczecińskie TBS i TBS Prawobrzeże powstało 369 lokali.  W ubiegłym roku TBS- y oddały dwa osiedla: na terenach dawnego Fortu Prusy przy ul. Głowackiego oraz Wrzosowe Wzgórze przy ul. Sobala i Romana. W tym roku zapowiadana jest realizacja kolejnych inwestycji mieszkaniowych. W Dąbiu przy ul. Pokładowej kończy się budowa obiektu na blisko 200 mieszkań. Tuż obok, przy ul. Koszarowej, na ostatnim etapie jest osiedle Nad Płonią- 12 mieszkań dla ¨rzetelnych najemców komunalnych¨. W najbliższych planach jest także budowa kolejnego etapu osiedla ¨Wrzosowe Wzgórze¨. W sumie przez ponad 20 lat istnienia oba TBS- y wybudowały w Szczecinie łącznie ok. 5000 mieszkań. Szczegóły- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 23.04.2020.).

Zobacz również