Czwartek, 23 czerwiec 2022

¨Firmy – frankowicze testują spłaty¨
¨Limit nieprzekroczony, a gotówką nie zapłacisz¨
¨Termomodernizacja- szansa dla Polski¨
¨Na rynku sprzedaży ochłodzenie, gorąco na rynku najmu¨
¨Cenne mieszkania w sercu miasta¨
¨Najwyższe czynsze w handlu i gastronomii¨
¨Rośnie popyt na powierzchnie biurowe¨
¨Rynek wynajmu prosperuje¨
¨Kilka słów przekreśla szanse w przetargu¨
¨Gmina już nie przekształci terenu za plecami mieszkańców¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w czwartkowej ¨Rzeczpospolitej¨ informuje: ¨Firmy – frankowicze testują spłaty¨. Dowolność  w ustalaniu wysokości świadczeń jest niedopuszczalna w każdej umowie frankowej- nie tylko konsumenckiej- to sedno najnowszego wyroku SO w Warszawie. To bodaj pierwsze takie orzeczenie po uchwale z 28 kwietnia 2022 r., w której Sąd Najwyższy przypomniał, że dowolność w ustalaniu wysokości świadczeń jest niedopuszczalna w każdej umowie, nie tylko konsumenckiej. W opisywanej sprawie zaciągniętego kredytu firmowego Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy podzielił pogląd, że kredyt frankowy, którego mechanizm wymaga stosowania wewnętrznych kursów bankowych, narusza naturę umowy, a w konsekwencji jest nieważny. Bank nie dał za wygraną i w apelacji wskazywał, że umowa jest ważna, a stosowanie kursów z tabel bankowych powszechnie przyjęte i zgodne z prawem. Sąd Okręgowy w Warszawie apelację banku oddalił. W ustnym uzasadnieniu sędzia przywołała właśnie niedawną uchwałę SN z 28 kwietnia 2022 r., w której SN potwierdził, że odesłanie do kursów z tabel bankowych narusza naturę stosunku umowy kredytu indeksowanego. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.06.2022.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Limit nieprzekroczony, a gotówką nie zapłacisz¨. Przy umowie najmu na czas nieokreślony płatność bezgotówkowa może obowiązywać od początku umowy, nawet gdy czynsz nie przekracza 15 tys. zł. NSA wydał bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców, którzy regulują powtarzające się płatności z umów na czas nieokreślony. Wynika z niego, że w większości przypadków do rozliczenia takiego wydatku w koszty podatkowe muszą od początku korzystać z rachunku bankowego i to nawet jeśli pojedyncza należność nie przekracza limitu 15 tys. zł. W konsekwencji, gdy zapłacą gotówką, pożegnają się z prawem do kosztów. Więcej dla zainteresowanych- na 14 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.06.2022.).

¨Rz¨ zamieszcza również tekst pod hasłem: ¨Termomodernizacja- szansa dla Polski¨. W dobie kryzysu energetycznego przed Polską pojawiło się  wiele wyzwań związanych z cenami energii. Jednym z pomysłów na pomoc w rozwiązaniu trudnej sytuacji na rynku energetycznym jest termomodernizacja budynków. Do rozmowy pod hasłem ¨Długoterminowa strategia renowacji w świetle obecnych wyzwań energetyczno- klimatycznych ¨Rz¨ zaprosiła przedstawicieli rządu oraz ekspertów ze sfery biznesowej Piotra Uścińskiego- podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Jacka Siwińskiego, prezesa firmy VELUX, Aleksandrę Stępniak- konsultantkę ds. efektywności energetycznej w firmie Danfoss, Szymona Firlaga- prezesa Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa, Barbarę Bakę- zastępczynię dyrektora w Departamencie Programów Infrastrukturalnych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, przedstawił założenia ¨Długoterminowej strategii renowacji budynków, która ma odpowiedzieć na trudności rynku energetycznego- plan został przyjęty przez rząd w lutym 2022 r. W trakcie debaty przedstawiono  dane na temat rynku  mieszkaniowego w Polsce oraz cele, jakie stawia nowa strategia. Mamy 14 mln budynków, a 40 proc. z nich to budynki mieszkalne jednorodzinne. W latach 2021- 2050 zostało zaplanowane 7,5 mln termomodernizacji, z tego 5,5 mln to mają być termomodernizacje ¨głębokie¨. W latach 2020- 2030 zaplanowano termomodernizację 236 tys. rocznie, a w latach 2030- 2040 ta liczba wzrośnie do 270 tys. budynków, od 2040 r. termomodernizacji ma podlegać 240 tys. budynków. Ale czy strategia jest już realizowana? Pełny zapis debaty- na 25 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.06.2022.).

¨Rz¨ w kolejnym dodatku- ¨Rynek Nieruchomości¨ odnotowuje: ¨Na rynku sprzedaży ochłodzenie, gorąco na rynku najmu¨. Po serii podwyżek stóp procentowych rynek nieruchomości zmienił się diametralnie. Sprzedaż mieszkań spada. Z pandemicznej zapaści wyszedł najem. Zdolność kredytowa Polaków po cyklu podwyżek stóp procentowych drastycznie spadła. A to jeszcze nie koniec zacieśniania polityki monetarnej. W dodatku od kwietnia banki przy ocenie możliwości potencjalnego kredytobiorcy do bieżącej stopy (już 6 proc. po czerwcowej podwyżce) doliczają 5 pkt. procentowych. To na wypadek dalszego wzrostu stóp. Efekt jest łatwy do przewidzenia. O kredyt hipoteczny stara się dwa razy mniej osób niż rok temu. Pośrednicy podkreślają, że rynek sprzedaży zamarł z dnia na dzień. Na rynku pozostali klienci z gotówką. Aktywni są inwestorzy. Po pandemicznej zapaści odżył rynek najmu. Mieszkań szukają nie tylko uchodźcy, ale też klienci, którzy nie dostali kredytu na mieszkanie. Stawki najmu idą w górę- czytamy na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.06.2022.).

¨Rynek Nieruchomości¨ zauważa też: ¨Cenne mieszkania w sercu miasta¨. Centra miast są zarezerwowane dla inwestycji typu premium. Ziemia w Śródmieściu jest na wagę złota. Mieszkania drożeją. Emmerson Evaluation podaje w najnowszym raporcie, że pod koniec 2021 r. mediana cen transakcyjnych nowych lokali w Warszawie to już 12,3 tys. zł, 14 proc. więcej niż rok wcześniej. W połowie dzielnic mediany cen za mkw. przekroczyły próg 10 tys. zł za mkw.- wskazują analitycy. Najdroższe inwestycje powstają w Śródmieściu, gdzie mediana cen transakcyjnych mkw mieszkań deweloperskich przekroczyła już 20,7 tys. zł. Szczegóły- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.06.2022.).

Niżej w ¨Rynku Nieruchomości¨ czytamy: ¨Najwyższe czynsze w handlu i gastronomii¨. W centrach miast na inwestorów czekają lokale na usługi, handel, na biura. Do wynajęcia są powierzchnie i komercyjne, i komunalne. Zainteresowanie- duże. W maju tego roku w serwisie Otodom, w całej Polsce było prawie 29,3 tys. ofert komercyjnych lokali na wynajem i 14,6 tys.- na sprzedaż. Najwięcej ofert lokali na wynajem- 12,2 tys., było w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. Najmniej- w miejscowościach do 100 tys. – 7,2 tys. Inaczej wygląda rynek lokali na sprzedaż. Najmniejszą liczbę ofert serwis odnotował w największych miastach- 3,6 tys., a najwięcej takich ogłoszeń jest w miastach małych- 7,1 tys. Więcej szczegółów- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.06.2022.).

¨Rynek Nieruchomości¨ odnotowuje również: ¨Rośnie popyt na powierzchnie biurowe¨. Popyt się odradza, gorzej jest z podażą, bo po wybuchu pandemii deweloperzy wstrzymali wodze, szczególnie na największym rynku warszawskim. Według szacunków firmy Walter Herz w I kw. br. deweloperzy oddali w siedmiu największych miastach ponad  320 tys. mkw. biur, czyli o 50 proc. więcej niż rok wcześniej i niemal trzy razy tyle, co dwa lata wcześniej. Na rynku widać wyraźny wzrost popytu, w siedmiu miastach zawarto umowy najmu 413 tys. mkw., czyli dwa razy tyle, co rok wcześniej. W stolicy w I kw. br. oddano ponad 90 tys. mkw. biur, przez co zasoby wzrosły  do 6,24 mln mkw. W tym czasie popyt sięgnął ponad 270 tys. mkw. i okazał się najwyższy w skali kwartału od lat. W budowie na koniec marca było tylko ponad 320 tys. mkw. biur, co bardzo mocno odstaje od średniej sprzed pandemii. W efekcie Warszawa już zaczyna borykać się z luką podażową, co sygnalizują operatorzy powierzchni elastycznych przeżywających oblężenie. Więcej- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.06.2022.).

¨Rynek Nieruchomości¨ zamieszcza także tekst: ¨Rynek wynajmu prosperuje¨. Obecnie jest on ponownie rozgrzany- po pandemicznych turbulencjach. Tym bardziej, że wysoka inflacja każe poszukiwać sposobów chronienia gotówki przed utratą wartości. Renesans najmu to pochodna dwóch czynników- jest konsekwencją najazdu Rosji na Ukrainę i napływu do Polski milionów uchodźców. Po drugie, rosnące stopy procentowe i zaostrzona od kwietnia polityka banków w zakresie badania zdolności kredytowej przekłada się na spadek możliwości zaciągnięcia pożyczki- a co za tym idzie- popytu na mieszkania. Maj został ochrzczony czarnym miesiącem u deweloperów, bo sprzedaż lokali w siedmiu największych miastach skurzyła się o blisko jedną trzecią wobec średniego poziomu z pierwszych miesięcy tego roku. To powoduje, że duża część niedoszłych nabywców poszukuje alternatywy w postaci wynajmu. Więcej szczegółów- także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.06.2022.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje z kolei: ¨Kilka słów przekreśla szanse w przetargu¨. Standardowa klauzula banku czy ubezpieczyciela gwarancji sprawia, że firmy tracą kontrakty na setki milionów. Co gorsza, wszystko zależy od tego, na jaki skład orzekający trafią. Nowe przepisy o zamówieniach publicznych nie wymagają już żądania wadium, ale w większych przetargach jest ono standardem. Jest bowiem zabezpieczeniem dla zamawiających na wypadek, gdyby zwycięzca przetargu nie chciał zawrzeć umowy. Gdy kwota wadium jest liczona w setkach tysięcy czy nawet milionach złotych, firmy raczej nie wpłacają go przelewem. Korzystają z gwarancji ubezpieczeniowych lub bankowych. Na ich treść zazwyczaj nie mają wpływu ? same podają jedynie termin związania ofertą, a wystawca korzysta z własnego wzorca. I tu pojawia się problem, bo część banków i ubezpieczycieli zaznacza w dokumencie, że żądanie zapłaty gwarancji musi zostać zgłoszone w terminie jej ważności. Przepisy ustawy ? Prawo zamówień publicznych z 2021 r. nie mówią nic o terminie wysuwania roszczeń z tytułu gwarancji. Liczy się, by obejmowała ona cały okres związania ofertą. Krajowa Izba Odwoławcza w części orzeczeń uznaje jednak, że jeśli nie można zgłaszać żądania zapłaty po terminie związania ofertą, to takie wadium jest nieważne. Może się bowiem zdarzyć, że zamawiający z jakichś względów nie zdąży zgłosić swego żądania w ostatnim dniu ważności gwarancji. Firma startująca w przetargu musi więc liczyć się z tym, że gwarancja, w której zastrzeżono konieczność zgłoszenia żądania zapłaty w terminie jej ważności, może zostać podważona. Problem w tym, że firmy nie mają większego wpływu na jej treść, bo ta zależy od banku czy ubezpieczyciela. Więcej szczegółów- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 23.06.2022.).

W ¨DGP¨ czytamy również: ¨Gmina już nie przekształci terenu za plecami mieszkańców¨ Rząd chce, aby obywatele brali większy udział w tworzeniu planów zagospodarowania przestrzennego. Eksperci uważają, że nowe regulacje rozwiążą tylko część problemów. Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) chce zwiększyć udział społeczeństwa, w tym właścicieli działek, w opracowywaniu planów zagospodarowania przestrzennego w danej gminie. Jak? Zainteresowany ? na swój wniosek ? otrzyma informację o każdym działaniu gminy dotyczącym procedowania aktów planowania przestrzennego, np. o zamieszczeniu w rejestrze urbanistycznym uchwały o przystąpieniu do sporządzania tego aktu oraz opublikowaniu kolejnych wersji projektu. Resort chce, aby konsultacje odbywały się w dogodnej dla mieszkańców formie, np. po godzinach pracy i w miejscach dostosowanych do osób ze szczególnymi potrzeba#mi (albo za pomocą środków porozumiewania się na odległość). Takie zmiany znajdują się w projekcie nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, który przygotował resort rozwoju. Zdaniem ekspertów są one niewystarczające. Więcej szczegółów- na siódmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 23.06.2022.).

Zobacz również