Czwartek, 20 maja 2021
¨Frankowicze mają jasność przynajmniej co do podatku¨
¨Czy Getin Noble rzeczywiście wygrywa z frankowiczami¨
¨Słony rachunek za prąd zapłacą wszyscy Polacy¨
¨Liczy się nie kod PKD, lecz wykonywana działalność¨
¨Nowo wydawane WZ maja być ważne przez trzy lata¨
¨Budowlanka boi się przegrzania¨
¨Będzie trudniej o kredyt hipoteczny¨
Więcej poniżej.
¨Prawo co dnia¨ w czwartkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Frankowicze mają jasność przynajmniej co do podatku¨. Fiskus potwierdza: przewalutowanie kredytu nie tworzy przychodu, a więc nie płaci się PIT. Fiskus formalnie informuje więc- takie operacje nie spowodują konieczności zapłaty podatku dochodowego. To liberalne stanowisko władz skarbowych wynika z interpretacji wydanej 6 maja dla jednego z banków. Szef Krajowej Informacji Skarbowej rozwiewa w tym dokumencie wątpliwości, jakie mogą być podatkowe skutki porozumień frankowiczów z bankami. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.05.2021.).
W innym miejscu ¨Rz¨ zastanawia się: ¨Czy Getin Noble rzeczywiście wygrywa z frankowiczami¨. Bank w oficjalnych raportach podaje, że to on jest górą w sądach, ale statystyki kancelarii prawnych pokazują coś odwrotnego. Getin Noble Bank podał, że do końca marca tego roku zapadło w jego sprawach łącznie 168 prawomocnych wyroków sądowych dotyczących kredytów indeksowanych do walut obcych. Z tego ponad 73 proc. orzeczeń było korzystnych dla banku. To skrajnie odmienne statystyki od tych, które publikuje kancelaria Votum Robin Lawyers, reprezentująca frankowiczów. W 2020 r. na 160 wyroków zapadłych przeciw GNB bank wygrał tylko jedną sprawę, w siedmiu przypadkach wyrok został uchylony, a w 152 wygrali kredytobiorcy. Jak tłumaczy rzecznik banku, większość statystyk publikowanych przez kancelarię to wyroki nieprawomocne. GNB odnosi się zaś do prawomocnych rozstrzygnięć- czytamy. Więcej- na 17 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.05.2021.).
W ¨Rz¨ czytamy również: ¨Słony rachunek za prąd zapłacą wszyscy Polacy¨. Jeśli Polska nie dokona szybkiego zwrotu w stronę zielonej energii, znacznie więcej zapłacimy za wszystkie produkty potrzebne w codziennej egzystencji- pisze prezes PSEW. Według analiz Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami w 2022 i 2023 r. cena praw do emisji CO2 wyniesie 46 euro, czyli aż o 7 euro więcej niż obecnie. Już bieżący rok przyniósł liniowy wzrost ceny w dwóch pierwszych kwartałach niemal o połowę oraz nieoczekiwany, chwilowy skok ponad granicę 50 euro. Prognozy na kolejne lata zapowiadają wzrost nawet do 70 euro za tonę w 2030 r. W ubiegłym roku za jedną tonę trzeba było zapłacić 20 euro. Więcej szczegółów- na 20 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.05.2021.).
¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje natomiast: ¨Liczy się nie kod PKD, lecz wykonywana działalność¨. Niedopełnienie obowiązku aktualizacji danych nie może pozbawiać pomocy publicznej związanej z wybuchem epidemii COVID- 19- uznał Sąd Okręgowy w Olsztynie. Główne narzędzia wsparcia przedsiębiorców w czasie epidemii są niemal niezmienne. Kolejne tarcze antykryzysowe przewidują m.in. zwolnienie z opłacania składek, postojowe, świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy i dotacje na pokrycie bieżących kosztów działalności. I chociaż przesłanki przyznawania pomocy były modyfikowane, to od pewnego czasu regułą jest warunek prowadzenia przeważającej działalności pod określonym kodek PKD. Problem w tym, że nie zawsze to, co wynika z oficjalnych baz, pokrywa się ze stanem faktycznym. Tę rozstrzygnął sąd. Więcej- na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 20.05.2021.).
¨DGP¨ informuje też: ¨Nowo wydawane WZ maja być ważne przez trzy lata¨. W tym tygodniu zespół programowania prac rządu zdecydował o wpisaniu projektu tarczy prawnej do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów- poinformowała ¨DGP¨ Anna Kornecka, wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Regulacja ma zakładać m.in. 90- dniowy termin na wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Po tym terminie organ, który zwleka, będzie musiał zapłacić karę. Według niej w przypadku parterowych domów do 70 mkw. możliwe będzie wprowadzenie 30- dniowego terminu. Jak jednak zastrzega, chodzi o domy, które nie oddziałują na działki sąsiednie. Poza tym, zgodnie z projektem tarczy prawnej nowo wydawane decyzje WZ będą ważne przez trzy lata. Jak zapewnia wiceszefowa resortu rozwoju, reforma planowania będzie miała charakter ewolucji, a nie rewolucji. Wprowadzając zmiany resort nie uchyli więc dotychczasowych planów. Projekt reformy planowania przestrzennego powinien być gotowy do końca III kw. br. Szczegóły- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 20.05.2021.).
¨DGP¨ zauważa w innym miejscu: ¨Budowlanka boi się przegrzania¨. Wraz z dużymi pieniędzmi na inwestycje branża budowlana spodziewa się wysypu zamówień. Wskazuje jednak na zagrożenia. Budowlanka będzie dużym beneficjentem środków z Polskiego Ładu, unijnego Funduszu Odbudowy czy kolejnych odsłon trwających już programów, jak choćby ¨Czyste powietrze¨. Krajowy Plan Odbudowy może oznaczać dla budowlanki zastrzyk ok. 14 mld euro wydanych w formie grantów. Polski Ład też ma napędzać budownictwo- tylko finansowanie przez państwo wkładu własnego do mieszkań może mieć wartość ok. 8 mld zł rocznie. Na razie optymizm odzwierciedlają notowania deweloperów- indeks WIG- Nieruchomości urósł po ogłoszeniu planów o ok. 3 proc. Sama branża wskazuje natomiast szereg problemów. W kraju brakuje wykwalifikowanych pracowników, nie bez znaczenia jest również narastająca presja płacowa. Innym problemem jest cena materiałów. Według wyliczeń Polskich Składów Budowlanych w kwietniu 2021 r. ceny materiałów średnio wzrosły o 4,7 proc. rok do roku. Wysokie ceny sprawiają, że w poszukiwaniu redukcji kosztów na atrakcyjności zyskują tańsze materiały spoza UE. Najlepszym przykładem jest cement- tylko w 2020 r. import z Białorusi wyniósł 440 tys. ton i wzrósł o 80 proc. rok do roku. Dlatego branża producentów cementu apeluje do Komisji Europejskiej, aby jak najszybciej wprowadziła mechanizm ochrony granic przed niekontrolowanym importem. Z kolei cena stali na przestrzeni ostatniego półrocza wzrosła o prawie 100 proc- czytamy na 10 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 20.05.2021.).
¨Gazeta Wyborcza¨ ogłasza natomiast: ¨Będzie trudniej o kredyt hipoteczny¨. Zamiast pomocy w kupnie własnego M będzie chaos. Wprowadzając gwarancje wkładu własnego, PiS obniży zdolność kredytową młodych Polaków- kredyty będą jeszcze droższe. W ramach ¨Polskiego ładu¨ PiS chce zwolnić Polaków do 40. roku życia z wkładu własnego do kredytu mieszkaniowego. Twierdzi, że tym samym ułatwi zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego. Na razie wiadomo jedynie, że o gwarancje wkładu własnego do kredytu będą mogły się starać osoby w wieku 20- 40 lat. Wciąż niejasne jest jednak, czy ten bonus ma dotyczyć wszystkich, czy tylko młodych rodzin z dziećmi. Podobnie jak przy poprzednich rządowych programach wspierających zakup nieruchomości- ¨Mieszkanie dla Młodych¨ czy ¨Rodzina na swoim¨- również tu ma być ustalony górny limit ceny za mkw. W poprzednich latach wymuszało to na osobach chcących skorzystać z ulg osiedlanie się na przedmieściach dużych miast. Teraz, żeby móc wziąć kredyt hipoteczny, trzeba najpierw oszczędzić przynajmniej 10 proc. jego wartości. A im więcej klient uzbierał, tym kredyt jest dla niego tańszy. Obecnie średnia marża dla kredytu z 10- proc. wkładem własnym wynosi 2,69 proc., a z 20- proc. jest to 2,12 proc. Czyli im więcej mamy gotówki, tym tańszy otrzymujemy kredyt. Co to oznacza? Ci, którzy skorzystają z rządowych gwarancji, bez własnych oszczędności, zapłacą więcej. Na tym nie koniec. W przypadku korzystania z rządowych gwarancji zmienia się też kwota kredytu. Bez wkładu własnego mamy mniej pieniędzy do dyspozycji i albo musimy kupić tańsze mieszkanie, albo wziąć większy kredyt- podkreśla ekspert cytowany w tekście. Więcej szczegółów- na 13 stronie ¨Gazety¨.
(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 20.05.2021.).