Czwartek, 20 lutego 2025

„Rzeczpospolita” w czwartek informuje: „Sektor MŚP skarży się na rachunki grozy”. Klienci mogliby negocjować ze sprzedawcami niższe ceny, gdyby tylko spróbowali. A przede wszystkim, gdyby wiedzieli, że mają taką możliwość.

Po odejściu z końcem 2024 r. od mrożenia cen na poziomie 693 zł/MWh, klienci z sektora MŚP są rozliczani według cen wynikających z kontraktów lub cenników. Rząd uznał, że mrożenie cen jest już niepotrzebne, biorąc pod uwagę ceny na rynku. I faktycznie, aktualnie cena hurtowa energii elektrycznej na TGE z dostawą na kolejny dzień wynosi 475 zł/MWh, na marzec – 436 zł/MWh, a na przyszły rok – 451,5 zł/MWh. Jednak poziom cen energii dla klienta z segmentu MŚP to kwestia indywidualna i zależy od rodzaju oferty, z której korzysta klient. To właśnie nieznajomość cenników doprowadziła wiele firm na początku tego roku do sytuacji, w której płacą kilkadziesiąt procent więcej za prąd niż w poprzednim roku.

Więcej szczegółów na stronie szesnastej w części ekonomicznej głównego wydania. 

(Źródło: „Rzeczpospolita” – 20.02.2025 r.). 

„Rz” zamieszcza Raport pod hasłem: „Mniej zainteresowanych wynajmem mieszkania, rynek czekają zmiany”. Podaż nowych ofert hamuje, ale najemcy raczej nie mają problemu ze znalezieniem lokalu. Czynsze się stabilizują, w niektórych miastach są też korekty. Część wynajmowanych dotąd nieruchomości trafia na rynek sprzedaży.

Ruch na rynku mieszkań na wynajem lekko wzrósł. W styczniu zainteresowanie ogłoszeniami najmu w portalu Nieruchomosci-online.pl – mierzone liczbą kontaktów nawiązanych przez poszukujących lokali z ogłoszeniodawcami – było o ponad 25 proc. większe niż w grudniu – podaje ekspert tego serwisu. Taki wzrost zainteresowania mieszkaniami nie jest jednak wyjątkowy. Jest na tym rynku typowy. 

Oferta mieszkań na wynajem dla potencjalnych najemców jest „w pełni satysfakcjonująca”. Nie mają oni większych problemów ze znalezieniem odpowiedniego lokalu – zapewniają eksperci. – Rośnie też liczba inwestorów, którzy oddają wynajem mieszkań w ręce firm pośredniczących w najmie. Często są to osoby, które mają więcej niż jeden lokal. Na spadek podaży mieszkań na wynajem w największych miastach wskazują analizy GetHome.pl. 

Z analiz portalu Nieruchomosci- online.pl (portal cyklicznie ankietuje pośredników z całej Polski) wynika, że w I kwartale tego roku czynsze za wynajmowane mieszkania nie powinny wzrosnąć. – Podwyżek stawek spodziewa się średnio tylko co siódmy pośrednik, który wziął udział w grudniowym badaniu nastrojów rynkowych. Ocenia się, że w najbliższych miesiącach nie zapowiadają się istotne zmiany na rynku najmu. 

Więcej szczegółów na stronie dwudziestej trzeciej w części ekonomicznej głównego wydania. 

(Źródło: „Rzeczpospolita” – 20.02.2025 r.). 

„Dziennik Gazeta Prawna” zauważa: „Akademiki za złotówkę? Studenci płacą krocie”. 

464,7 mln zł – tyle łącznie wynoszą roczne opłaty pobierane od studentów, którzy korzystają z akademików. Tak wynika z danych Ministerstwa Nauki i  Szkolnictwa Wyższego. 

W 2024 r. pierwszy raz przeprowadziło badanie ankietowe dotyczące domów studenckich należących do uczelni publicznych nadzorowanych przez ten resort. Sprawdziło m.in., ile osób ubiega się o miejsce w akademiku, ile wynoszą opłaty, jaki jest stan techniczny budynków. Z zebranych danych wynika, że rocznie ponad 101 tys. osób wnioskuje o pokój w domu studenta. Najmniej za miejsce płacą studenci w woj. lubuskim – średnio 222 zł miesięcznie, a najwięcej w woj. warmińsko-mazurskim oraz lubelskim – 643 zł. Okazuje się też, że 60 proc. akademików wymaga remontu

Więcej na stronach głównej wkładki prawnej.

(Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna” – 20.02.2025 r.). 

Prasa lokalna / regionalna 

„Głos Szczeciński” informuje: „Budowa kwartału 36 na finiszu. Kiedy mieszkańcy wprowadzą się do mieszkań? Nie  wiadomo”. W tym półroczu zakończą się prace przy budowie nowego kwartału w centrum Szczecina. To kwartał między ulicami Małkowskiego, ks. Bogusława, Bohaterów Getta Warszawskiego oraz Królowej Jadwigi. Do zakończenia prac pozostało niewiele.

– Obecnie zakończyły się prace nad częścią parkingową (trwają próby bezpieczeństwa p.poż., instalacji), trwają również intensywne prace wykończeniowe budynku mieszkalnego i siedziby STBS, po ich zakończeniu będzie można przystąpić do ostatniego etapu prac tj. zagospodarowania wnętrza kwartału – wyjaśnia rzecznik prasowy ZBiLK w Szczecinie.

W ramach inwestycji powstaje m.in. budynek A z 30 mieszkaniami, który wyposażony zostanie w windę, a na jego dachu powstanie taras przeznaczony do spacerów. Na parterze powstanie żłobek i centrum usług społecznych. Wolnych mieszkań już nie ma – na 14, które były dostępne, było aż 106 chętnych i konieczne było losowanie. Największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania dwupokojowe duże (o powierzchni 53,06 metra kwadratowego). W budynku B będzie nowa siedziba spółki STBS. Budynek C, czyli plomba od strony ul. Małkowskiego, będzie mieścił usługi medyczne. 

Termin odbioru wykonanych robót budowlanych planowany jest w pierwszej połowie br. – nie jest możliwe na ten moment podanie dokładnego terminu uzyskania pozwolenia na użytkowanie. 

Więcej na stronach „Głosu”.

(Źródło: „Głos Szczeciński” – 20.02.2025 r.).

Zobacz również