Czwartek, 2 maja 2024

Czwartkowa „Rzeczpospolita” odnotowuje: „Klienci zaklepują mieszkania”. Polacy rzucili się rezerwować mieszkania. Wygląda na to, że zelektryzowała ich prezentacja projektu programu „Na start”. Chcą zdążyć przed kolejnymi podwyżkami cen. W połowie kwietnia tzw. średni wskaźnik dziennych rezerwacji mieszkań wynosił 140, a w całym I kwartale: 90–100 – podaje Otodom Analytics. O kilkudziesięcioprocentowym wzroście liczby rezerwacji mówi też Agnieszka Mikulska z CBRE. Skoki odnotowano po przedstawieniu założeń programu „Na start”.  To sygnał, że może on mocno wpłynąć na rynek. Dziś trudno powiedzieć, czy rezerwacji dokonują osoby liczące na tani kredyt, czy raczej osoby, które obawiają się powtórki z ubiegłego roku, kiedy „Bezpieczny kredyt 2 proc.” podniósł ceny i chcą zdążyć z zakupem przed kolejnymi zawirowaniami. Wg Otodom średnia cena lokali rezerwowanych w stolicy to 949 tys. zł, w Trójmieście – 769 tys., w Krakowie – 815 tys., a w Łodzi – 552 tys. zł- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 02.05.2024.).

„Prawo co dnia” informuje natomiast: „Resort ułatwi sortowanie gruzów”. Firmy budowlane i deweloperzy będą mogli przekazywać odpady innemu podmiotowi, który zadba o ich wysegregowanie. Takie rozwiązanie jest zawarte w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o odpadach. Zakłada on, że przedsiębiorcy, w tym firmy budowlane i deweloperzy, od 1 stycznia 2025 r. będą musieli segregować odpady budowlane i rozbiórkowe (m.in. drewno, metale, szkło, beton, cegły, płytki). Ministerstwo Klimatu i Środowiska przychyliło się do apeli branży budowlanej, aby wspomniane odpady można było przekazywać innemu podmiotowi, który przejmie obowiązek segregacji. O tego typu rozwiązania apelowała też Izba Branży Komunalnej. Chodzi o to, aby umożliwić segregację nie tylko na placu budowy, ale także za pośrednictwem profesjonalnej firmy, która odbierze odpady, a następnie je posegreguje. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 02.05.2024.).

„Prawo co dnia” zauważa też: „Dwa terminy startu KSeF będą w dwóch nowelizacjach ustawy o VAT”. Obowiązkowe e-fakturowanie zostanie ustawowo przesunięte do 2026 roku. Z przyjętego przez Radę Ministrów projektu nowelizacji ustaw o VAT wynika, że Krajowy System e-Faktur ma być obowiązkowo stosowany od 1 lutego 2026 r. Rządowy komunikat potwierdza też wcześniejsze zapowiedzi Ministerstwa Finansów, że firmy o rocznych obrotach brutto poniżej 200 mln zł będą zobowiązane do używania KSeF dwa miesiące później – od 1 kwietnia 2026 r. Ta druga data ma być określona w osobnej ustawie – wskazuje komunikat po posiedzeniu rządu. Nowelizacja ustawy o VAT jest konieczna w związku z decyzją MF podjętą po audycie technicznym systemu KSeF. Wyniki weryfikacji potwierdziły, że system wykazuje zbyt małą przepustowość. Jak przewidywał minister Andrzej Domański, groziłoby to „paraliżem gospodarczym”.  KSeF oznacza obowiązkowe wystawianie faktur w jednolitej formie elektronicznej- czytamy na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 02.05.2024.).

„Rz” wraca również do zasygnalizowanej wcześniej sprawy w obszernym tekście: „Polacy zaklepują lokale. Obawiają się drożyzny”. Lokali szukają i rezerwują je nie tylko chętni na dopłaty z programu „Na start”, ale i gotówkowicze. Na wszystkich analizowanych rynkach cena całkowita przeciętnego lokalu rezerwowanego w kwietniu br. jest wyższa – od 15 proc. we Wrocławiu do 41 proc. w Trójmieście – niż tych rezerwowanych w styczniu 2023 r. Jak dalej czytamy, duża liczba rezerwacji być może jest reakcją na zapowiedź nowego programu. Ale nie każda rezerwacja oznacza sprzedaż, część zarezerwowanych lokali wraca do oferty. Wzrost zainteresowania mieszkaniami po zapowiedzi programu „Na start” zauważa Atal. O lokale pytają i chętni na dopłaty, i gotówkowicze. Angelika Kliś, członkini zarządu Atalu, tłumaczy, że także ci drudzy obawiają się zwyżek cen mieszkań m.in. ze względu na prognozowany wzrost popytu czy utrzymującą się presję inflacyjną. Coraz więcej zainteresowanych dopłatami klientów pojawia się w biurach J.W. Construction.  Część już teraz decyduje się na zakup lokalu z odroczonym terminem płatności kwoty, na którą zamierzają pozyskać kredyt- wskazuje spółka. Transakcje na rynku wtórnym analizuje Metrohouse. W I kwartale br. 40 proc. transakcji to zakup pierwszej nieruchomości, 30 proc. – inwestycje. Za największą część zakupów (37 proc.) odpowiadali klienci w wieku 30–40 lat. Za 28 proc.: 40–50 lat. Więcej szczegółów- na 15 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: „Rzeczpospolita”– 02.05.2024.).

Zobacz również