Czwartek, 19 październik 2017

Deweloperzy na pełnych obrotach, Rzeczpospolita
Trybunał: nie wolno wyrzucać na bruk, Rzeczpospolita
Funkcjonariusze bez eksmisji na bruk, Dziennik Gazeta Prawna
Komisja prześwietla kolejną kamienicę, Rzeczpospolita
Wysokie koszty obniżą podatek od najmu, Rzeczpospolita
Chaotyczny rozwój miast, Rzeczpospolita
Smog znowu będzie straszyć tej zimy, Dziennik Gazeta Prawna
Magazyny chcą wejść do miast, Dziennik Gazeta Prawna
Klucze dla rzetelnych najemców, Gazeta Wyborcza
Nowe mieszkania dla rzetelnych szczecinian, Głos Szczeciński

Więcej poniżej.

 

Czwartkowa "Rzeczpospolita" odnotowuje: "Deweloperzy na pełnych obrotach". Po rekordowym 2017 r. wolumeny sprzedaży będą się raczej stabilizować, ale najwięksi gracze mogą dalej notować zwyżki. Według szacunków firmy doradczej REAS w III kw. w sześciu największych aglomeracjach w Polsce deweloperzy sprzedali 17,5 tys. mieszkań- to suma umów deweloperskich (to jako sprzedaż wykazują spółki), jak i wszelkich płatnych rezerwacji. W ciągu trzech kwartałów deweloperzy znaleźli nabywców na 53,9 tys. lokali, czyli o 24 proc. więcej niż rok wcześniej. Analitycy REAS podtrzymują, że popyt w całym roku przebije 70 tys., wobec 62 tys. w 2016 r. Możliwe jest też 72 tys., szacowane przez REAS w lipcu. To by oznaczało, że w IV kwartale sprzedaż sięgnie 18 tys. lokali. Jest to wielkość możliwa do uzyskania. W IV kwartale będzie jeszcze odczuwalny pozytywny wpływ programu MdM- mieszkania będą rezerwowane przez osoby chcące skorzystać z ostatniej możliwej do uzyskania dopłaty na początku 2018 r. Więcej- na drugiej stronie części ekonomicznej.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 19.10.2017.).

 

"Prawo co dnia" zauważa: "Trybunał: nie wolno wyrzucać na bruk". Sędziowie stanęli po stronie lokatorów i zabronili eksmisji na podstawie przepisów administracyjnych. Dzięki temu mniej rodzin trafi na ulicę. W środę Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ważny dla tysięcy lokatorów. Przesądził, że nie wolno eksmitować ludzi na bruk na podstawie przepisów o egzekucji w administracji. Nie chronią one w podstawowy sposób przed bezdomnością. Naruszają też godność człowieka. Wyrok Trybunału dotyczy mieszkań służb mundurowych, a także właścicieli lokali, którzy utracili je na podstawie specustawy, m.in. drogowej. Szczegóły- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 19.10.2017.).

 

Obszernie o wyroku TK informuje "Dziennik Gazeta Prawna" w tekście: "Funkcjonariusze bez eksmisji na bruk". Nie będzie można wyrzucić mundurowego z mieszkania służbowego, jeśli nie zostanie mu wskazany lokal zastępczy. Taką ochroną zostaną objęte osoby, które nie są w stanie same zapewnić sobie lokum. Wczoraj Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 144 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie, w jakim przepis ten uprawnia do wyrzucenia na bruk lokatora mieszkania resortowego bez wskazania mu lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie, jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Specjalna ochrona ma dotyczyć osób, które nie są w stanie we własnym zakresie zaspokoić potrzeb mieszkaniowych. Trybunał nie odracza wejścia w życie orzeczenia. Tym samym przepis ten zostanie wykluczony z obrotu prawnego z dniem ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. TK wezwał jednak ustawodawcę do przygotowania nowych przepisów określających zasady usuwania z mieszkań służbowych funkcjonariuszy. Może to jest właściwa chwila do sprawdzenia całego zasobu mieszkaniowego MSWiA. Także pod kątem, czy takie lokale są wykorzystywane we właściwy sposób- czytamy na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 19.10.2017.)

 

"Prawo co dnia" w "Rz" informuje natomiast: "Komisja prześwietla kolejną kamienicę". W środę komisja weryfikacyjna badała reprywatyzację kamienicy przy ul. Nowogrodzkiej 6a. Zeznawali lokatorzy. To już trzecia kamienica, którą zajmuje się komisja. Dla poprzednich wydała decyzje nakazujące ich zwrot miastu. W środę komisja weryfikacyjna badała sprawę kamienicy przy ul. Nowogrodzkiej 6a. Na rozprawę wezwano lokatorów oraz prokurenta spółki Jowisz, która kupiła od spadkobierców nieruchomość. Stawili się tylko lokatorzy. Skarżyli się na bardzo wysokie podwyżki czynszu. Jedna z lokatorek zeznała, że przed reprywatyzacją czynsz wynosił w kamienicy 6 zł za mkw., a po przejęciu jej przez spółkę poszybował w górę i dziś wynosi 70 zł za metr. Oznacza to, że w wypadku dużego mieszkania o powierzchni 100 mkw. wynosi obecnie 7 tys. zł- czytamy na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 19.10.2017.).

 

"Prawo co dnia" zwraca również uwagę: "Wysokie koszty obniżą podatek od najmu". Wynajmujący zapłaci mniej fiskusowi, jeśli odliczy wydatki na ulepszenie i wyposażenie lokalu oraz odsetki od kredytu. Może też amortyzować mieszkanie według stawki 10 proc. Jeśli właściciel mieszkania poniósł wysokie nakłady, by uczynić je atrakcyjnym dla lokatorów, powinien rozważyć rozliczenie dochodów z najmu na zasadach ogólnych. Skarbówka wyjaśnia w najnowszych interpretacjach, które wydatki będzie mógł wówczas zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Z pytaniem zwrócił się mężczyzna, który kupił na kredyt mieszkanie w bloku i zamierza je wynajmować za pośrednictwem specjalistycznych portali. Będzie to tzw. najem krótkoterminowy, na doby. Zapytał, czy może odliczyć wszystkie wydatki na remont, ulepszenie i wyposażenie lokalu oraz- po zaliczeniu mieszkania do środków trwałych- dokonywać odpisów amortyzacyjnych od jego wartości początkowej według stawki 10 proc. Więcej szczegółów- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 19.10.2017.).

 

"Rz" zaprasza też do debaty pod hasłem: "Chaotyczny rozwój miast". System planowania urbanistycznego został zdegradowany. Przekłada się to na coraz wyższe koszty funkcjonowania aglomeracji. Dopóki mamy dofinansowanie Funduszy Europejskich, jakoś sobie radzimy. Później trzeba będzie stworzyć instrumenty, które pozwolą zastąpić zewnętrzne finansowanie. Interwencja państwa w stworzenie systemu regulacji do zintegrowanego planowania może stać się niezbędna. Takie wnioski płyną z debaty "MIASTO- IDEA- Kierunki rozwoju w zarządzaniu miastem" zorganizowanej przez "Rz". Odbyła się ona w ramach przygotowania do kongresu Open Eyes Economy Summit, który odbędzie się 14- 15 listopada w Krakowie. Więcej szczegółów- na ósmej stronie części ekonomicznej.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 19.10.2017.).

 

"Dziennik Gazeta Prawna" ostrzega natomiast: "Smog znowu będzie straszyć tej zimy". Mimo starań rządu i władz regionów w tym roku najpewniej czeka nas powtórka z ubiegłorocznego kryzysu związanego ze złą jakością powietrza. Jak wygląda z ustaleń "DGP", ogłoszony na początku tego roku rządowy program "Czyste powietrze" jest daleki od pełnej realizacji. Skutki zaś uchwał antysmogowych przyjmowanych przez kolejne województwa realnie odczujemy dopiero za kilka- kilkanaście lat- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. "DGP" wraca do sprawy w kolejnym tekście: "Smog znów zapuka do naszych okien". 18 stycznia rząd ogłosił 14- punktowy program "Czyste powietrze". Dzięki jego realizacji jakość powietrza w naszym kraju już od kolejnego, czyli obecnego sezonu grzewczego, miała być lepsza. Czy jednak tak się stanie? Na razie rząd i samorządy obrzucają się oskarżeniami: kto ile zrobił i dlaczego za mało. Na początku września 2017 r. resort rozwoju ogłosił wreszcie rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Z poślizgiem, bo miało być gotowe już w kwietniu, by jego postanowienia zaczęły obowiązywać od 1 października. Zakazuje ono sprzedaży najgorszych pieców, tzw. kopciuchów i przewiduje dopłaty do wymiany kotłów na najlepsze, klasy V. Resort pracuje też nad rozwiązaniami, które pozwoliłyby włączyć opiekę społeczną w działania na rzecz wymiany kotłów oraz termomodernizacji budynków osób ubogich- czytamy. Więcej szczegółów- na siódmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 19.10.2017.).

 

"DGP" informuje też: "Magazyny chcą wejść do miast". Kurczy się pula gruntów pod inwestycje deweloperskie. Tym samym kończy się łatwe budowanie. Deweloperzy budujący biura, sklepy i mieszkania mają nowego rywala w walce o grunty w dużych miastach. Po latach budowy magazynów na peryferiach teraz inwestorzy szykują się do zakupów działek w aglomeracjach. Ma to pomóc m.in. sprawniej przesyłać towary w ramach handlu internetowego. Ten trend potwierdzają eksperci z Colliers International, którzy zauważają, że rosną grupy firm konkurujących o zakup tej samej działki. Na razie deweloperzy specjalizujący się w powierzchniach magazynowych przegrywają, bo nie są w stanie zaproponować tak atrakcyjnej ceny, jak konkurenci. Kłopoty zaczęły się w połowie 2016 r., kiedy weszły w życie ograniczenia w handlu ziemią rolną, której w miastach nie brakuje. Jeśli rolne działki nie są objęte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem np. na budownictwa mieszkaniowe, deweloperzy nie mogą ich kupić. Kolejny problem to rządowy program "Mieszkanie plus", w ramach którego mają powstawać tanie lokale na wynajem, głównie na gruntach samorządowych i spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Wstrzymały się one ze sprzedażą terenów prywatnym inwestorom. Do tego doszedł m.in. rekordowy popyt na nowe mieszkania, który zaostrzył walkę o działki- czytamy na siódmej stronie głównego wydania.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 19.10.2017.).

 

"Gazeta Wyborcza" na szczecińskiej stronie odnotowuje: "Klucze dla rzetelnych najemców". Kolejne dwa budynki na osiedlu Nad Płonią w Szczecinie oddane do użytku. W środę po południu 24 szczęśliwe rodziny mogły odebrać klucze do swoich nowych mieszkań. Osiedle Nad Płonią to inwestycja TBS Prawobrzeże. Co je wyróżnia? Najemcy płacą tam za czynsz tyle, ile w zwykłych mieszkaniach komunalnych. W środę przed budynkiem przy ul. Koszarowej 25 w Dąbiu zebrali się przedstawiciele miasta, TBS Prawobrzeże, firm budowlanych i przyszli mieszkańcy. Przekazanie najemcom mieszkań w kolejnych dwóch blokach oznaczało zakończenie trzeciego etapu inwestycji. Oba mają po 1250 mkw., podzielonych na 12 mieszkań jedno-, dwu- i trzypokojowych. Poszczególne mieszkania mają od 32 do 65 mkw. powierzchni i są wykończone "pod klucz". W ramach zakończonego etapu budowy osiedla zagospodarowano też przestrzeń wokół budynków. Koszt- 4 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków miasta (97 proc.) i TBS Prawobrzeże (3 proc.). Na budowę mieszkań Szczecin otrzymał 40 proc. dofinansowania z BGK- czytamy.

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 19.10.2017.).

 

"Głos Szczeciński" odnotowuje także: "Nowe mieszkania dla rzetelnych szczecinian". Na osiedlu Nad Płonią wybudowano kolejne mieszkania socjalne (?). Mogą w nich zamieszkać 24 rodziny. Dwie wczoraj otrzymały klucze. W nowych lokalach mogą zamieszkać tylko rzetelni szczecinianie, czyli tacy, którzy regularnie płacą czynsz, odpowiednio dbają o zajmowany lokal i cieszą się dobrą opinią wśród sąsiadów. Do 2020 r. przy ul. Koszarowej ma powstać 120 takich mieszkań. Inwestycję w porozumieniu z gminą realizuje TBS Prawobrzeże- czytamy na czwartej stronie "Głosu".

(Źródło: "Głos Szczeciński"- 19.10.2017.).

 

Zobacz również