Czwartek, 18 lipca 2019

Mniej formalności w budowlance, Rzeczpospolita
Pośpiech z nowym systemem VAT, Rzeczpospolita
Wiatrak z wyższą daniną w zgodzie z prawem UE, Rzeczpospolita
Farmy wiatrowe znów przegrały, Dziennik Gazeta Prawna
Producenci mieszkań stawiają na ekspansję, Rzeczpospolita
Osiedle po forcie, Głos Szczeciński
Ceny mieszkań na wynajem wzrosły w ciągu ostatniego roku średnio o siedem procent, Głos Szczeciński

Więcej poniżej.

 

"Prawo co dnia" w "Rzeczpospolitej" odnotowuje: "Mniej formalności w budowlance". Inwestor będzie szybciej uzyskiwać decyzję środowiskową. Z przepisów znikną bowiem niektóre bariery biurokratyczne. Będą uproszczenia w formalnościach środowiskowych. W środę sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnych dokonała pierwszego czytania projektu w tej sprawie. Chodzi o rządowy projekt zmian do ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie oraz udziale społeczeństwa w ochronie środowiska. Projekt zmienia definicję obszaru, na który oddziałuje przedsięwzięcie. Wprowadza kryterium odległości, które wyniesie 100 m. Dzięki temu będzie dokładnie wiadomo, jaki obszar jest poddawany analizie przed wydaniem decyzji środowiskowej. Inwestor ubiegający się o przedłużenie terminu ważności decyzji środowiskowej nie będzie musiał wykazywać, że przedsięwzięcie realizuje w etapach. Do wniosku o wydanie decyzji nie trzeba już będzie dołączać wypisów z rejestru gruntów. Więcej szczegółów- na 14 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 18.07.2019.).

 

"Prawo co dnia" zauważa też: "Pośpiech z nowym systemem VAT". Na razie nie ma zgody posłów na odsunięcie w czasie wejścia w życie obowiązkowej podzielonej płatności. Mimo protestów organizacji gospodarczych, sejmowych prawników a nawet niektórych posłów PiS sejmowa Komisja Finansów Publicznych nie zgodziła się na przełożenie o pół roku, do 1 stycznia 2020 r. wejścia w życie obowiązku podzielonej płatności w VAT. Rządowy projekt przewiduje wejście w życie tego obowiązku w niektórych branżach już od 1 września 2019 r.- czytamy. Więcej- na 16 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 18.07.2019.).

 

"Prawo co dnia" informuje również: "Wiatrak z wyższą daniną w zgodzie z prawem UE". Unia Europejska przewiduje system preferencji dla producentów zielonej energii, ale to nie oznacza, że państwo członkowskie musi ich udzielać. Wydawało się, że w sprawie opodatkowania wiatraków w 2017 r. powiedziano już wszystko. Tymczasem spór doczekał się ostatniej unijnej odsłony. We wtorek NSA uznał, że nowelizacja, po której podatek od nieruchomości od farm wiatrowych na rok poszybował w górę, nie naruszała prawa unijnego. Szczegóły-także na 16 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 18.07.2019.).

 

Wyrok NSA odnotowuje także "Dziennik Gazeta Prawna" w tekście: "Farmy wiatrowe znów przegrały". Unijne przepisy nie obligują państw członkowskich do wspierania ekologicznych technologii, a niedozwolona pomoc publiczna powinna być oceniana w ramach poszczególnych sektorów, a nie całego rynku energii- orzekł NSA. Chodziło o podatek od elektrowni wiatrowych za 2017 r. NSA przesądził już wcześniej, że gminy miały prawo w 2017 r. żądać podatku od całego wiatraka, a więc zarówno od jego części budowlanych, jak i technicznych. Poszerzony skład sądu zajmował się wtedy jedynie zarzutami dotyczącymi naruszenia polskiego prawa. Teraz sprawa wiatraków wróciła na wokandę NSA w kontekście naruszenia przepisów europejskich- czytamy na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 18.07.2019.).

 

"Rzeczpospolita" zauważa natomiast: "Producenci mieszkań stawiają na ekspansję". Robyg wszedł do Poznania. Budimex Nieruchomości niedawno ruszył z pierwszym projektem we Wrocławiu. Dziś dobrej jakości, zróżnicowany bank ziemi pozwala firmom korzystać z popytu na mieszkania. Wiodące spółki deweloperskie kontynuują ekspansję na nowe rynki. Notowany na Catalyst Robyg, który na początku roku wprowadził do oferty pierwsze lokale we Wrocławiu, kupił właśnie 10- ha działkę w Poznaniu pod docelowo 1,4 tys. mieszkań. Będzie to czwarty rynek dla tego dewelopera. W II kwartale firma uzyskała pozwolenie na budowę ponad 1,5 tys. mieszkań, w II półroczu oczekuje natomiast zielonego światła dla inwestycji na ok. 2 tys. lokali. Wiosną ze sprzedażą pierwszych mieszkań na nowym, wrocławskim rynku, ruszył Budimex Nieruchomości. Tym samym firma działa już w pięciu miastach. Owoce systematycznej ekspansji zbiera Atal, budujący już w siedmiu aglomeracjach. Na spadkowym rynku deweloper zanotował skokowy, 26- proc. wzrost sprzedaży. Część deweloperów ma bogate banki ziemi, które jednak ze względu na brak zgód administracyjnych nie mogły być wykorzystywane w celach inwestycyjnych, a co za tym idzie sprzedaży mieszkań. Dane GUS za kwiecień i maj mówią o skokowym wzroście pozwoleń na budowę, można więc przyjąć, że problemy tego typu są już za nami. Więcej szczegółów- na 21 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 18.07.2019.).

 

"Głos Szczeciński" odnotował: "Osiedle po forcie". Wczoraj mieszkańcy otrzymali klucze do mieszkań w Szczecinie, na nowym osiedlu przy ul. Sowińskiego. W sumie jest tam 95 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej ponad 5 tys. mkw. Średni metraż mieszkania to 53 mkw. na działce o powierzchni ok. 7 tys. mkw. powstały trzy budynki, trzy- i czteropiętrowe. Mieszkania są oddane w standardzie "pod klucz". Wszystkie lokale są już zajęte. Wykonawca prac jest Przedsiębiorstwo Budowlane Ciroko ze Szczecina. Koszt prac to ok. 29 mln zł. Budowa była finansowana z BGK, wpłat partycypantów i budżetu Szczecina. Samo miejsce ma wartość historyczną, o czym świadczą istniejące narożne budynki ceglane poddano kompleksowej renowacji i zaadaptowane na trzy lokale użytkowe ( o łącznej powierzchni ok. 190 mkw.). Czyja to inwestycja, przez kogo prowadzona- oprócz miasta i wykonawcy? Nie dowiemy się tego na trzeciej stronie "Głosu"?

(Źródło: "Głos Szczeciński"- 18.07.2019.).

 

"Głos" zauważa w innym miejscu: "Ceny mieszkań na wynajem wzrosły w ciągu ostatniego roku średnio o siedem procent". Koniec lipca i sierpień to okres wzmożonego poszukiwania mieszkań na wynajem. Od zeszłego roku koszty najmu mieszkań wzrosły przeciętnie o 7 proc. w porównaniu do poziomu sprzed roku. Tymczasem z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w niektórych miastach koszty najmu lokali są blisko dwukrotnie wyższe niż rata kredytu płacona za podobnej wielkości mieszkanie. Tak jest w Częstochowie i Katowicach. W Szczecinie ta różnica dotyczy małych mieszkań i przeciętnie wynosi ok. 36 proc. Na szczecińskim rynku najmu mieszkanie o powierzchni ok. 35 mkw., można wynająć w średniej cenie 45 zł za mkw. Przeciętnie za taki lokal trzeba więc zapłacić 1350 zł. Mieszkanie do 60 mkw. to koszt wynajmu 36 zł za mkw., to oznacza opłatę w wysokości prawie 1800 zł. Z kolei mieszkanie powyżej 60 mkw. można wynająć po 30 zł za mkw., czyli przeciętnie ok. 2100 zł. jednocześnie rata kredytu za mieszkanie małe- ok. 30- metrowe- przy 10- proc. wkładzie własnym wynosi 991 zł. Jak widać różnica miedzy ceną wynajmu a wysokością raty kredytu za małe mieszkanie, to aż 357 zł. Więcej szczegółów- na 10 stronie "Głosu".

(Źródło: "Głos Szczeciński"- 18.07.2019.).

 

Zobacz również