Czwartek, 16 listopad 2017
Podatkowa ruletka z prywatnym najmem, Rzeczpospolita
Płacisz ryczałt, ryzykujesz spór z fiskusem, Rzeczpospolita
Warunki zabudowy idą pod nóż, Rzeczpospolita
Z lokali służb mundurowych nie wyrzucą już na bruk, Rzeczpospolita
Ochrona przed eksmisją na bruk z lokalu służbowego, Dziennik Gazeta Prawna
Afera SK Banku. Prezesi banku i dewelopera z zarzutami, Gazeta Wyborcza
Więcej poniżej.
"Prawo co dnia" w czwartkowej "Rzeczpospolitej" odnotowuje: "Podatkowa ruletka z prywatnym najmem". Brak jasnych kryteriów powoduje, że wynajmowanie wielu mieszkań raz jest biznesem, innym razem- już nie. Podatkowe przedsięwzięcie wynajmu lokalu jest w naszym kraju prawdziwą ruletką. Z jednej strony ustawodawca dał wynajmującym marchewkę w postaci możliwości wyboru korzystnego opodatkowania najmu 8,5- proc. ryczałtem. Z drugiej zastawił pułapkę nieprecyzyjną i pojemną definicją działalności gospodarczej w PIT. Dziś trudno bowiem sprecyzować, kiedy prywatny najem staje się biznesem. O skali problemu świadczy wokanda NSA, do którego trafia coraz więcej sporów o kwalifikację najmu. W środę szala zwycięstwa przechyliła się na korzyść fiskusa. NSA uznał, że wynajem 11 mieszkań to już firma- czytamy na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 16.11.2017.).
Niżej "Prawo co dnia" zauważa: "Płacisz ryczałt, ryzykujesz spór z fiskusem". Skarbówka zakwestionuje uproszczony podatek, gdy uzna najem nieruchomości za biznes. Nowe prawo nie usuwa wątpliwości. Już od 1 stycznia 2018 r. zmienią się zasady rozliczenia najmu nieruchomości. Brakuje jednak odpowiedzi na pytanie, ile lokali można opodatkować ryczałtem, by fiskus nie uznał tego za działalność gospodarczą. Nowelizacja ustaw o PIT, CIT i ryczałcie nie wprowadza zmian w kwalifikowaniu przychodów z najmu do właściwego źródła. Zakłada za to, że od 2018 r. wchodzi w życie nowa stawka podatku, wynosząca 12,5 proc. Tyle wynajmujący zapłacą od nadwyżki ponad 100 tys. zł. Od przychodów poniżej tego progu nadal 8,5 proc. Wprowadzane zmiany nie uzależniają rozliczenia od liczby wynajmowanych nieruchomości ani od wysokości osiąganych przychodów- brzmi odpowiedź MF. Więcej- także na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 16.11.2017.).
"Prawo co dnia" informuje też: "Warunki zabudowy idą pod nóż". Właściciel i użytkownik dostaną decyzję lokalizacyjną, ale nie tylko dla uzbrojonej działki. Będzie ważna trzy lata. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zmienia zasady wydawania warunków zabudowy. Przy okazji wycofuje się z wielu rozwiązań upraszczających formalności budowlane. Chodzi o budowę domów jednorodzinnych na zgłoszenie oraz uchwały krajobrazowej. Pierwotnie projekt przewidywał, że warunki zabudowy (WZ) będą wydawane tylko na dwa lata. Miał je otrzymać jedynie właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości, pod warunkiem że jego inwestycja nawiązuje do zabudowy na działkach przylegających do jego nieruchomości. Obecnie WZ może otrzymać bezterminowo każdy. Inwestycja może nawiązywać do zabudowy w dalszym sąsiedztwie, a nie tylko do tej na najbliższych nieruchomościach. Resort planuje jednak wydłużyć m.in. ważność warunków zabudowy oraz wprowadzić wytyczne dla gmin do ich wydawania. Projekt przewiduje też, że urzędnik nie wyda warunków zabudowy, jeżeli działka nie będzie uzbrojona i nie ma dostępu do drogi. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 16.11.2017.).
"Prawo co dnia" informuje również: "Z lokali służb mundurowych nie wyrzucą już na bruk". Lokatorka mieszkania policyjnego nie zostanie z rodziną eksmitowana bez zapewnienia lokalu zastępczego. Zawdzięcza to wyrokowi TK. W środę Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył skargę Katarzyny M. na przepisy o eksmisji z mieszkania policyjnego. TK uznał, że skarżącej przysługuje ochrona przed eksmisją na bruk z art. 144 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Dzięki temu wyrokowi polskie prawo zapewnia minimalny standard ochrony osób zajmujących bez tytułu prawnego mieszkania służbowe. Tym samym zrealizował też postulaty ze skargi, tj. zapewnienie ochrony przed eksmisją donikąd. Gwarancja ta obejmuje także skarżącą. Liczy się data publikacji wyroku: 20 października 2017 r.- czytamy na trzeciej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 16.11.2017.).
"Dziennik Gazeta Prawna"zauważa też: "Ochrona przed eksmisją na bruk z lokalu służbowego". TK uznał wczoraj, że choć ustawa o policji nie przewiduje obowiązku wskazania osobie eksmitowanej z policyjnego lokalu służbowego innego lokum, to jest zgodna z konstytucją. Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji zapewnia jej bowiem ochronę przed eksmisją na bruk. Trybunał podkreślił, że odpowiednim miejscem do zagwarantowania ochrony osobom zajmującym lokal służbowy bez tytułu prawnego są przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, a dokładniej art. 144. Więcej szczegółów- na ósmej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 16.11.2017.).
"Gazeta Wyborcza" odnotowuje: "Afera SK Banku. Prezesi banku i dewelopera z zarzutami". Zatrzymanym w poniedziałek prezesom SK Banku i firmy deweloperskiej Dolcan prokuratura postawiła już po kilkadziesiąt zarzutów. Śledczy ujawniają, że Jan B. i Sławomir D. byli szefami zorganizowanej grupy przestępczej, która wyprowadziła z SK Banku w Wołominie ponad 1,6 mld zł. Od poniedziałku CBA na wniosek warszawskiej prokuratury regionalnej zatrzymała 77 osób zamieszanych w największą aferę gospodarczą ostatnich lat. Postawiono im łącznie ponad tysiąc zarzutów dotyczących głównego wątku afery SK Banku. Chodzi o udzielenie przez SK Bank co najmniej 70 kredytów dla 50 podmiotów gospodarczych związanych z firmą deweloperską Dolcan. Żaden z tych kredytów nie został spłacony i- jak wynika z ustaleń śledczych- od początku nie było podstaw, aby ich w ogóle udzielić- czytamy na 14 stronie "Gazety".
(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 16.11.2017.).