Czwartek, 16 lipca 2020

¨Frankowicz wygrał spór o PIT od umorzonego kredytu¨
¨Bank ustępuje nabitym we franki¨
„Przez wodomierz główny więcej zapłacą za śmieci¨
¨Bez frankowej ulgi kapitałowej¨
¨Po mikroinstalacjach czas na farmy¨
„Nie każdy ciężar jest kosztem przy zbyciu nieruchomości¨
¨W 2021 r. podatek od mieszkań, budynków i gruntów nieco w górę¨
¨Ulga termomodernizacyjna pozwala odjąć 53 tys. zł¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w czwartkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Frankowicz wygrał spór o PIT od umorzonego kredytu¨. Sprawiedliwość społeczna powinna być elementem oceny w sprawach o ulgi w spłacie zaległości. W środę NSA wydał precedensowy wyrok, który może stać się kamieniem milowym w sprawach przyznawania przez fiskusa tzw. ulg uznaniowych, czyli umarzania i odraczania zaległości podatkowych. Wynika z niego jasno: oceniając, czy ulga się należy, fiskus powinien baczyć na poczucie sprawiedliwości społecznej. Orzeczenie ma duże znaczenie także dlatego, że jest pokłosiem wywołujących duże emocje kredytów frankowych. Podatnik, którego sprawą zajmował się NSA, był jedną z tych ofiar. Gdy kurs waluty zaczął iść w górę, a raty dwóch kredytów hipotecznych rosnąć, wpadł w spiralę zadłużenia. Jedynym ratunkiem okazało się oddanie bankowi mieszkań za zwolnienie z reszty długu. Wydawało się, że porozumienie z bankiem z 2013 r. to koniec kłopotów. Mężczyzna nie przewidział jednak, że po umorzeniu kredytu o swoje upomni się skarbówka. Tak się stało, gdy w 2018 r. fiskus wystawił mu rachunek w PIT na prawie 100 tys. zł zaległości, plus ponad 30 tys. zł odsetek. Tak właśnie podatnik wpadł z deszczu pod rynnę. Tłumaczył, że nie był świadom skutków umorzenia kredytu. Co istotne, z inicjatywy Związku Banków Polskich od 2015 r. minister finansów korzysta z zaniechania poboru podatku od umorzonych kredytów. Ostatnie rozporządzenie podtrzymuje je do końca 2021 r. Ostatecznie fiskus umorzył odsetki, ale rezygnować z podstawowego długu nie zamierzał. WSA w Warszawie wytknął, że fiskus ma świadomość, w jakiej sytuacji są frankowicze. Skarżący także padł ofiarą kredytu we frankach. A skoro fiskus dopatrzył się podstaw do umorzenia mu odsetek, to czemu nie zaległości głównej? Do tej krytyki swoją cegiełkę dołożył NSA. Nie tylko zgodził się, że stanowisko fiskusa jest wewnętrznie sprzeczne ale uznał, iż przyznając lub odmawiając ulgi, fiskus musi sobie zadać pytanie, czy społecznie zostanie ona odebrana sprawiedliwie czy nie. Wyrok jest prawomocny. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.07.2020.).

¨Prawo co dnia¨ informuje też: ¨Bank ustępuje nabitym we franki¨. Apelacja mBanku od niekorzystnego dla niego wyroku w pierwszym głośnym procesie zbiorowym frankowiczów trwającym, niestety, dziesięć lat, została wycofana przez sam mBank. Zgodnie z tym wyrokiem mBank ma zapłacić klientom odszkodowanie za stosowanie bezprawnej (zbyt ogólnikowej) klauzuli, na podstawie której mógł zmieniać stopę oprocentowania kredytu hipotecznego nominowanego we frankach. mBank- jak informuje jego rzecznik prasowy- uważa, że z treści wyroku łódzkiego Sądu Okręgowego, który się ostał i wiąże strony sporu oraz z jego uzasadnienia wynika stałe oprocentowanie umów kredytowych hipotecznych indeksowanych do waluty obcej na poziomie oprocentowania z dnia uruchomienia kredytu, co obecnie można potraktować jako kompromis. Przynajmniej na razie nie było jednak ze strony banku propozycji ugodowych. Prawnicy reprezentujący frankowiczów wyrazili przy tym żal, że potrzeba było aż siedmiu lat, by wrócić do rozstrzygnięcia pierwszej instancji- czytamy na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.07.2020.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Przez wodomierz główny więcej zapłacą za śmieci¨. Wspólnota musi zapłacić słony rachunek za wywóz odpadów, za które opłata zależy od wskazań wodomierza. Jej zdaniem doszło do wycieku wody w jednym z mieszkań, ale nie ma na to dowodów. NSA oddalił skargę małej wspólnoty mieszkaniowej, która kwestionowała wysokość rachunku za wywóz śmieci. W gminie wysokość opłaty zależy od zużycia wody. Wspólnota miała pretensje do wójta, który ustalił tę opłatę na 1458 zł. Przyznał, że kwota jest inna, aniżeli wynika ze wskazań wodomierzy indywidualnych. Wprawdzie wspólnota zgłaszała, że wodomierz główny działa nieprawidłowo wskazując zbyt duży pobór wody, ale przedsiębiorstwo wodociągowe przeprowadziło jego kontrolę i nie wykryło żadnych nieprawidłowości. W gminie nie było też żadnej awarii sieci wodociągowej. Wspólnota mieszkaniowa odwołała się do SKO w Szczecinie, jednak kolegium utrzymało w mocy decyzję wójta. Wówczas właściciele odwołali się do szczecińskiego WSA. Według wspólnoty wójt bezkrytycznie odniósł się do stanowiska przedstawionego przez spółkę wodociągową. Jednak WSA, powołując się na ekspertyzę uznał, że kontrolowany wodomierz działa prawidłowo. Wspólnota nie przedstawiła też dowodów, że w jednym z mieszkań doszło do awarii. Podobnego zdania był NSA. Więcej- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.07.2020.).

¨Rz¨ zapowiada w innym miejscu: ¨Bez frankowej ulgi kapitałowej¨. Wbrew nadziejom banków nie będzie na razie obniżenia wymogów kapitałowych na hipoteki walutowe. Zmaleją za to niektóre firmowe kredyty na nieruchomości. Komitet Stabilności Finansowej sprawujący nadzór makroostrożnościowy zarekomendował obniżenie ze 100 do 50 proc. wag ryzyka dla kredytów zabezpieczonych na nieruchomościach komercyjnych służących prowadzeniu przez kredytobiorcę własnej działalności gospodarczej i nieprzynoszących dochodu generowanego przez czynsz lub zyski z ich sprzedaży. Jeśli Ministerstwo Finansów przychyli się do rekomendacji KSF- M, będzie to korzystny dla banków ruch zmniejszający ich aktywa ważone ryzykiem, a więc i wymogi kapitałowe. W opinii KSF skutki pandemii  wymagają podjęcia działań wspierających zdolność banków do prowadzenia akcji kredytowych i utrzymania aktywności gospodarczej, a zalecone obniżenie wag ryzyka wraz z innymi działaniami nadzorczymi może pozytywnie wpłynąć na wzmocnienie funduszy własnych banków i przeciwdziałać ograniczeniu akcji kredytowej. Będzie to jednak działanie o znacznie mniejszym wpływie, niż gdyby obniżono wagę ryzyka hipotek walutowych ze 150 do 100 proc., która jest tak wyczekiwana przez banki frankowe, a szczególnie te znajdujące się w trudniejszej sytuacji. KSF kolejny raz nie przychylił się więc do wniosku przewodniczącego KNF, w sprawie zmniejszenia ryzyka na hipoteki walutowe. Więcej szczegółów- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.07.2020.).

¨Rz¨ informuje też: ¨Po mikroinstalacjach czas na farmy¨. Na początku lipca w krajowej sieci mieliśmy już zainstalowanych ponad 2 GW mocy w elektrowniach słonecznych. W kolejnych latach rynek będą napędzać nie tylko rządowe zachęty, ale też rosnące ceny energii elektrycznej. Z miesiąca na miesiąc przybywa instalacji fotowoltaicznych lokowanych m.in. na dachach polskich domów. Obecnie ich moc przekroczyła już 2,1 GW. To o 175 proc. więcej niż w lipcu 2019 r. i o 62 proc. więcej niż na początku 2020 r. Tempo rozwoju tego biznesu jest imponujące- obecnie to najszybciej rosnący sektor odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Instytut Energetyki Odnawialnej szacuje, że do końca roku możemy mieć 2,5 GW mocy w instalacjach słonecznych, a do 2025 r.- już 7,8 GW. Tak duży przyrost mocy możliwy jest m.in. dzięki zmianom w prawie, funduszom unijnym i uruchomieniu rządowego programu ¨Mój prąd¨ z budżetem sięgającym  mld zł. W ramach tego programu odbiorca indywidualny może dostać dofinansowanie do 50 proc. kosztów instalacji o mocy od 2 do 10 kW w maksymalnej wysokości 5 tys. zł. Chętnych nie brakuje. Do tej pory złożono już 100 tys. wniosków o dofinansowanie przydomowych instalacji. Więcej szczegółów- na 19 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.07.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa z kolei: ¨Nie każdy ciężar jest kosztem przy zbyciu nieruchomości¨. Przy sprzedaży mieszkania nie można odjąć od przychodu rat kredytowych i prowizji bankowej- wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Chodziło o kobietę, która w 2016 r. kupiła mieszkanie za 235 tys. zł. Wzięła na nie kredyt, za co musiała zapłacić bankowi prowizję (prawie 6 tys. zł). W 2019 r. sprzedała lokal z zyskiem za 425 tys. zł. Z uzyskanych pieniędzy spłaciła kredyt i kupiła lokal na własne cele mieszkaniowe. Od przychodu ze sprzedaży mieszkania chciała odjąć kwotę zapłaconej prowizji oraz spłacone raty kredytu. Spytała także, czy ewentualnie są one objęte ulgą mieszkaniową. Otrzymała niekorzystną interpretację. Dyrektor KIS wyjaśnił, że prowizja bankowa i spłacone raty kredytu nie są kosztem ani nie są objęte ulgą mieszkaniową. Więcej- na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 16.07.2020.).

¨DGP¨ informuje też: ¨W 2021 r. podatek od mieszkań, budynków i gruntów nieco w górę¨. Inflacja w I półroczu wyniosła 3,9 proc.- podał wczoraj prezes GUS. O tyle więc wzrosną stawki podatków i opłat lokalnych w przyszłym roku. Na podstawie tych danych widać, że w 2021 r. podwyżka podatków i opłat lokalnych będzie bardziej znacząca, zwłaszcza dla przedsiębiorców, niż w poprzednich latach. Ostatnia była w zasadzie symboliczna. W mniejszym stopniu przyszłoroczny wzrost podatków lokalnych odczują osoby fizyczne nieprowadzące biznesu. Dla nich będzie najwyżej kilkuzłotowa w skali roku. Szczegóły odnośnie nowych stawek- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 16.07.2020.).

¨DGP¨ odnotowuje również: ¨Ulga termomodernizacyjna pozwala odjąć 53 tys. zł¨.  Można odjąć nie tylko wydatki wskazane wprost w rozporządzeniu, lecz także te, które są z nimi związane- wynika z licznych interpretacji indywidualnych dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Zainteresowanie ulgą termomodernizacyjną rośnie szczególnie w okresie letnim, gdy wielu podatników remontuje i modernizuje swoje domy. Stąd liczne pytania o to, co można w ramach tej preferencji odliczyć. Zasadniczo chodzi o wydatki służące dociepleniu i modernizacji systemu grzewczego. Są one wymienione w załączniku do rozporządzenia ministra inwestycji i rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Ale- jak zaznaczył dyrektor KIS w interpretacji z 8 maja 2020 r.- załącznik nie zawiera szczegółowego wykazu konkretnych materiałów budowlanych. Wskazuje jedynie ogólnie na materiały budowlane wykorzystane do ściśle określonego w rozporządzeniu celu. Szczegóły- także na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 16.07.2020.).

Zobacz również