Czwartek, 15 październik 2020

¨Ocieplanie budynków pomoże klimatowi¨
¨Covidowy apetyt na opuszczone poligony¨
¨Mieszkaniowi oszuści na łowach¨
¨Resort chce uszczelnić system, ale pisze ustawę na kolanie¨
¨Przedsiębiorca powinien dokładnie czytać, co publikuje zamawiający¨
¨Szersze zwolnienie z podatku od spadków i darowizn¨
¨Nowe propozycje opłat za odpady w Warszawie¨
¨Rynkowi PV grozi rzeź niewiniątek¨

Więcej poniżej.

Czwartkowa ¨Rzeczpospolita¨ odnotowuje: ¨Ocieplanie budynków pomoże klimatowi¨. Unia Europejska chce zwiększyć efektywność energetyczną 35 mln budynków do 2030 r. Ma to pomóc w walce ze zmianą klimatyczną. Komisja Europejska opublikowała w środę strategię na rzecz fali renowacji, której celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Obecnie tylko 1 proc. budynków corocznie podlega takiemu procesowi. Komisja chciałaby w ciągu dekady zwiększenia tego wskaźnika do 2 proc., a do 2013 r. planuje ocieplenie 35 mln budynków. Ponieważ budynki odpowiadają za ok. 40 proc. zużycia energii i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych, to automatycznie poprawa ich efektywności energetycznej odegra istotną rolę w walce ze zmianą klimatu. Strategia ma się skupiać na trzech obszarach: obniżeniu emisyjności ogrzewania i chłodzenia, rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego i budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej oraz renowacji budynków publicznych, takich jak szkoły, szpitale i budynki administracyjne. Mają temu służyć bardziej rygorystyczne przepisy, w tym stopniowe wprowadzanie obowiązkowych minimalnych norm charakterystyki energetycznej dla istniejących budynków. Ale jednocześnie pojawiłaby się marchewka, czyli finansowanie ze źródeł unijnych. Komisja zapowiada także pomoc techniczną dla władz krajowych i lokalnych, nowe zasady zachęcające do używania bardziej zielonych materiałów budowlanych, a także do ich recyklingu. Istotnym elementem strategii ma też być nowy europejski Bauhaus. To nawiązanie do szkoły, kierunku architektonicznego, powstałego w 1919 r. w Niemczech, gdzie nastąpiła fuzja architektury z użytecznością, sztuki z rzemiosłem. A powstałe wtedy budynki imponują do dziś swoim stylem i funkcjonalnością. Więcej szczegółów- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 15.10.2020.).

¨Rz¨ zauważa też: ¨Covidowy apetyt na opuszczone poligony¨. W Agencji Mienia Wojskowego żniwa. Nawet wysłużone poarmijne kwatery i działki w zapomnianych leśnych garnizonach sprzedają się w pandemii jak świeże bułeczki. Covidowy kryzys przebudził i zmobilizował inwestorów: jedni w przekazane do cywila nieruchomości lokują gotówkowe rezerwy, ale nie brak też chętnych do ukrycia się na własnym skrawku ziemi. Nawet omijane dotąd przez kadrę stare bloki w garnizonie Leźnica Wielka pod łodzią, w niepewnym czasie znalazły w tym roku amatorów. A już zainteresowanie działkami rekreacyjnymi wykrojonymi z powojskowych terenów w nadbałtyckim Dziwnowie, przekazywanymi przez AMW w bezterminową dzierżawę, przeszło najśmielsze oczekiwania. Odnotowano po kilkanaście wpłat wadiów na każda pozycję, a stawki czynszów uzyskane na licytacji wystrzeliły nawet do 4500 proc. stawki wywoławczej. Praktycznie we wszystkich terenowych oddziałach agencji zapanowała przetargowa gorączka. Zaledwie trzy godziny wystarczyły do wyłonienia nabywców kompleksu działek o łącznej powierzchni ponad 5 ha przy ul. Stefczyka w Krakowie. W przetargu ostro rywalizowało aż 18 kupców. Uzyskano 8,3 mln zł. Pod koniec sierpnia agencja sprzedała też miastu Wrocław za 5,5 mln zł, plus podatek 11 działek zlokalizowanych m.in. na Kępie Mieszczańskiej. Więcej szczegółów- na 17 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 15.10.2020.).

¨Rz¨ informuje też: ¨Mieszkaniowi oszuści na łowach¨. Kilkaset złotych na ¨zarezerwowanie¨ lokalu i skan dowodu osobistego- do ¨sporządzenia umowy¨. Grasujący na rynku najmu przestępcy wyłudzają i pieniądze, i dane osobowe. Oszuści zarzucają sieci głównie w miastach akademickich. W Poznaniu od początku roku doszło do 30 przestępstw na rynku najmu. Tyle przynajmniej zgłoszono. Szczegóły- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 15.10.2020.).

¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Resort chce uszczelnić system, ale pisze ustawę na kolanie¨. Projekt zmian w CIT obejmujących rynek nieruchomości musi zostać pilnie poprawiony- uważają eksperci. I krytykują koncepcje forsowane przez resort finansów. Największe kontrowersje budzi obowiązek podatkowy, który już od początku 2021 r. ma zostać wprowadzony na spółkę nieruchomościowa, która zostanie kupiona lub sprzedana przez podmiot zagraniczny. To spółka ma być bowiem płatnikiem. Wprowadzenie do ustaw podatkowych definicji spółki nieruchomościowej i nałożenie na nią obowiązków płatnika od własnej sprzedaży to zmiany nie tyle rewolucyjne, ile wręcz niemożliwe do prawidłowego wykonania- komentują eksperci. Wskazują, że na spółki nieruchomościowe zostały nałożone zobowiązania, które trudno spełnić. Mają one opodatkować dochód własnych udziałowców, którego wysokości nie znają. Mało tego, przed terminem zapłaty podatku mogą nawet nie zdążyć się dowiedzieć, że doszło do sprzedaży ich udziałów. Ustawodawca nie wyposażył spółek nieruchomościowych w instrumenty pozwalające uzyskać stosowne informacje, za to obarczył je odpowiedzialnością za ten proces. Więcej szczegółów- także na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 15.10.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ przypomina z kolei: ¨Przedsiębiorca powinien dokładnie czytać, co publikuje zamawiający¨. Nawet jeśli zamawiający zeskanował dwa odwołania do jednego pliku i w tej formie zamieścił je na platformie zakupowej, to przedsiębiorcy powinni się z nimi zapoznać i podjąć decyzję o ewentualnym przystąpieniu do postępowania- uznała Krajowa Izba Odwoławcza. W omawianej sprawie KIO przyznała, że zamawiający nie zmienił specyfikacji z żądaniami z pierwszego odwołania. Nie oznacza to jednak, że drugie powinno być automatycznie uwzględnione. Zdaniem KIO w nowym postępowaniu odwoławczym wykonawca nie udowodnił, by wzór umowy narzucony przez zamawiającego naruszał prawo. Więcej dla zainteresowanych- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 15.10.2020.).

¨DGP¨ informuje też: ¨Szersze zwolnienie z podatku od spadków i darowizn¨. Wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka nie będą płacić podatku od spadków i darowizny otrzymanej od opiekuna na tych samych zasadach jak pozostałe dzieci, z pełnych rodzin oraz adoptowane i przysposobione. Opublikowana została już nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn, która to zakłada. Wejdzie ona w życie 27 października br. Więcej szczegółów- na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 15.10.2020.).

¨DGP¨ zauważa również: ¨Nowe propozycje opłat za odpady w Warszawie¨. Stołeczni radni zdecydują dziś w sprawie zmiany metody obliczania wysokości opłaty śmieciowej. Obecnie warszawiacy są rozliczani od gospodarstwa domowego, miesięczna stawka wynosi 94 zł w domkach jednorodzinnych, 64 zł w zabudowie wielolokalowej. Jeśli Rada Warszawy zaakceptuje zmiany, od 1 grudnia opłata śmieciowa będzie naliczana od metrów sześciennych zużytej wody (12,73 zł za m. sześc.). Szczegóły- na ósmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 15.10.2020.).

W innym miejscu ¨DGP¨ podkreśla: ¨Rynkowi PV grozi rzeź niewiniątek¨. Zakończenie dotacji z ¨Mojego prądu¨ wycięłoby z rynku co najmniej połowę instalatorów paneli, zniknęłyby tysiące miejsc pracy- alarmuje branża. 18 grudnia kończy się drugi nabór wniosków do programu ¨Mój prąd¨, który- wszystko na to wskazuje- wyczerpie pulę 1 mld zł na dotacje do mikroinstalacji PV. Program walnie przyczynił się do boomu fotowoltaicznego w Polsce- powstały setki firm instalujących panele, branża obawia się jednak o to, co dalej. Resort klimatu poinformował ¨DGP¨, że decyzja odnośnie tej kwestii zapadnie ¨w ciągu kilku tygodni¨. Branża przypomina: program kosztuje państwo około miliarda złotych rocznie, drugi miliard kosztuje ulga podatkowa dla prosumentów, tymczasem łączne nakłady inwestycyjne na instalacje PV w tym roku oszacowano na ok. 6 mld zł. Dzięki temu zainstalowane moce fotowoltaiczne wzrosły z 0,5 GW w 2018 r. do blisko 2,7 GW obecnie- czytamy. Więcej- na dziewiątej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨- 15.10.2020.).

Zobacz również