Czwartek, 15 listopad 2018

Upadłość nie dotknie byłej żony, Rzeczpospolita
Sposób na niską daninę od najmu, Rzeczpospolita
E- przetargi publiczne nie tylko na duże zamówienia, Rzeczpospolita
Polacy mają już 73 mld zł złych długów, Rzeczpospolita
Ziobro przerzuca ryzyko na banki, Dziennik Gazeta Prawna
Służby mundurowe powinny sprawdzać, czym palimy, Dziennik Gazeta Prawna
Ustawa frankowa ministra Ziobry, Dziennik Gazeta Prawna

Więcej poniżej.

 

"Prawo co dnia" w czwartkowej "Rzeczpospolitej" odnotowuje: "Upadłość nie dotknie byłej żony". To, że były małżonek bankrutuje, nie wyklucza podziału majątku wspólnego. To sedno najnowszego i precedensowego orzeczenia Sądu Najwyższego. Ważnego, bo gdyby wspólny majątek wchodził do masy upadłości, dzieliłby go syndyk, były małżonek byłby traktowany jak inni wierzyciele, i dostawałby kilka lub kilkanaście procent ze swego majątku. Skoro nie wchodzi on do masy upadłości, to jego majątek jest chroniony w pełni- czytamy. Więcej szczegółów- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 15.11.2018.).

 

"Prawo co dnia" zauważa też: "Sposób na niską daninę od najmu". Zyski z najmu kilku pokoi można rozliczać kartą podatkową. Reklama w internecie nie jest tu przeszkodą. Prowadzący działalność turystyczną mogą wybrać proste rozliczenie, jeśli wynajmują 12 pokoi. Zaletą jest niski podatek. Skarbówka potwierdziła to w odpowiedzi na pytanie podatniczki, która sezonowo wynajmuje kwatery. Kobieta wynajmuje siedem pokoi i dwa apartamenty. Goście mogą korzystać z miejsc parkingowych oraz ogrodu. By pozyskać klientów reklamuje swoje kwatery na popularnych portalach. Zapytała, czy może się rozliczać w formie karty podatkowej. Więcej0 na 14 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 15.11.2018.).

 

"Prawo co dnia" przypomina również: "E- przetargi publiczne nie tylko na duże zamówienia". Zamawiający może prowadzić postępowania podprogowe w takiej samej formule i postaci jak dotychczas, aż do stycznia 2020 r. Jednak wybór formy elektronicznej może być o tyle korzystny, że pozwoli sprawdzić elektronizację zamówień publicznych na postępowaniach o mniejszej wartości. W całym zgiełku dotyczącym pełnej elektronizacji zamówień publicznych dla zamówień o dużej wartości (tzw. zamówienia powyżej progu unijnego), która weszła w życie 18 października 2018 r., pominięto rozważania dotyczące zamówień mniejszej wartości. Do nich również stosuje się przepisy znowelizowanej ustawy pzp. Co prawda ustawodawca odłożył w czasie uwzględnienie tych zamówień przy pełnej elektronizacji aż do 2020 r. Nie wyeliminowało to jednak problemów praktycznych związanych z ich udzielaniem po 18 października 2018 r., czytamy w ramach wstępu- na 16 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 15.11.2018.).

 

"Rz" informuje też: "Polacy mają już 73 mld zł złych długów". Ponad 2,7 mln konsumentów nie spłaca terminowo zobowiązań, a wśród nich ok. 400 ma zaległości powyżej miliona złotych. Wraz z rosnącymi dochodami Polaków paradoksalnie rośnie też wartość niespłacalnych długów. Na koniec III kwartału było już ich 73,4 mld zł- wynika z najnowszego raportu BIG Info Monitora "Info Dług: Indeks Zaległych Płatności Polaków- listopad 2018". To o 2,4 mld zł więcej niż kwartał wcześniej i ponad 10 mld zł więcej niż rok temu. Najszybciej rośnie wartość tzw. długów pozakredytowych, czyli niezapłaconych rachunków za telefon, media, czynsz, alimentów itp. To już prawie 40 mld zł (o 7,2 mld zł więcej niż rok temu). Szczegóły- na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 15.11.2018.).

 

"Dziennik Gazeta Prawna" odnotowuje natomiast: "Ziobro przerzuca ryzyko na banki". Koncepcja "klucze za dług", sądowe przewalutowanie, czasowa obniżka spłat. W skrócie: duże odciążenie najgorzej radzących sobie kredytobiorców zakłada najnowszy projekt szefa resortu sprawiedliwości. Odpowiednie rozwiązania przewiduje nowelizacja prawa upadłościowego. Jedną z propozycji jest koncepcja "klucze za dług". Gdy kredytobiorca nie będzie w stanie spłacać rat, uwolni się od reszty kredytu, oddając mieszkanie. Dziś, nawet po pozbyciu się nieruchomości, do zapłaty zostają mu niekiedy setki tysięcy złotych. A to dlatego, że wartość lokalu nierzadko jest niższa od kwoty zadłużenia. To częste przy kredytach walutowych. Resort zarazem wyjaśnia, że "klucze za dług" będą dotyczyć tylko kredytów zaciągniętych po wejściu w życie nowych przepisów. Dla frankowiczów, których umowy już trwają, prezentem ma być układ konsumencki. W toku postępowania upadłościowego sąd będzie mógł zdecydować o czasowym (do pięciu lat) obniżeniu rat. Sędzia będzie też uprawniony do przewalutowania kredytu. Dziś bez zgody banku o obniżce rat ani przewalutowaniu nie ma mowy. Ministerstwo Sprawiedliwości liczy, że nowe przepisy zachęcą instytucje finansowe do negocjowania z kredytobiorcami- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 15.11.2018.).

 

"DGP" zauważa też "Służby mundurowe powinny sprawdzać, czym palimy". Skandynawowie namawiają nas do stosowania sprawdzonych u nich rozwiązań, tymczasem my mamy spore kłopoty z egzekwowaniem naszych własnych przepisów. Międzynarodowe badanie Nordic Green Scale, którego wyniki opublikowane zostały wczoraj w Warszawie, pokazuje, że wdrożenie sprawdzonych rozwiązań nordyckich w Polsce sprawiłoby, że mielibyśmy lepsze powietrze, a przy tym łatwiej byłoby nam wypełnić zobowiązania unijne. W badaniu przeanalizowano 10 skandynawskich rozwiązań klimatycznych, od energii z wiatru po pojazdy elektryczne i efektywność energetyczną budynków. Zastosowanie ich mogłoby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w Polsce o 71 mln ton w 2030 r. Roczna emisja CO2 przekracza dziś 300 mln ton. Tymczasem zakaz spalania śmieci obowiązuje w Polsce od 20 lat. Z danych Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że 80 proc. gmin nie ma sprawnie działającego mechanizmu kontroli. A średnia liczba mandatów w gminach wiejskich to? pół na rok. Stosunkowo najlepiej jest w gminach, w których działają straże miejskie (ok. 1100 kontroli rocznie, które prowadzą do ujawnienia 110 przypadków palenia śmieci i wystawienia 70 mandatów). W co piątej gminie wiejskiej nie prowadzi się żadnych kontroli, a w zdecydowanej większości, czyli tam, gdzie nie ma straży gminnych (80 proc. gmin w Polsce), nie ma żadnego systemu kontroli- odnotowano na piątej stronie głównego wydania.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 15.11.2018.).

 

"DGP" wraca do tematu numeru w kolejnym tekście: "Ustawa frankowa ministra Ziobry". Projektowana nowelizacja prawa upadłościowego będzie rewolucją dla rynku hipotecznego. Koszty dla sektora bankowego mogą iść w miliardy złotych. Eksperci- choć różnie oceniają ministerialną koncepcję- przyznają, że planowana ustawa, jeśli wejdzie w życie będzie najistotniejszą zmianą dla kredytobiorców przyjętą w obecnej kadencji Sejmu. Ustawa ma dotyczyć wszystkich kredytobiorców- także "złotowych". Rozwiązanie najdalej idące, a zarazem mające obowiązywać dopiero do kredytów zaciągniętych w przyszłości (po wejściu w życie ustawy), to realizacja koncepcji "klucze za dług". Czyli konsument ogłaszający upadłość, gdy odda mieszkanie, nie będzie musiał spłacać reszty kredytu hipotecznego. Więcej szczegółów- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 15.11.2018.).

 

Zobacz również