Czwartek, 15 kwietnia 2021

¨UOKiK wzywa banki do wyjaśnień¨
¨Sektor PV ma przed sobą słoneczne perspektywy¨
¨PiS szykuje rewolucję śmieciową¨
¨Śmieciowe przesilenie¨
¨Firmy górą także w NSA¨
¨Wyrok TK korzystny nie tylko dla indywidualnych przedsiębiorców¨
¨NSA: Wyrok trybunału ma zastosowanie również do osób prawnych¨
¨Dożywocie bije rekordy¨
¨Dożywocie jest w cenie¨
¨Dom na letnisku nie pozbawia preferencji¨
¨Nieruchomości pod elektroniczny młotek¨
¨Niechciane dziecko miasta?¨

Więcej poniżej.

Czwartkowa ?Rzeczpospolita? odnotowuje: ¨UOKiK wzywa banki do wyjaśnień¨. Urząd sprzeciwia się planom wprowadzenia ujemnego oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych. W piśmie do 23 banków prezes UOKiK przedstawił swoje krytyczne stanowisko, żądając odpowiedzi na pytanie, czy i jakie działania podejmują w tej sprawie. Jego zdaniem w efekcie wprowadzenia ujemnego oprocentowania depozytów klienci mogliby szukać alternatywnych i nie zawsze bezpiecznych sposobów lokowania pieniędzy. Skutkiem mógłby być np. dalszy wzrost cen nieruchomości czy rozwój ryzykownych inwestycji. Banki rozważają wprowadzenie ujemnych stawek depozytów, próbując bronić rentowności. Ta mocno spadła po cięciu niemal do zera stóp procentowych i wzroście rezerw na pandemię w 2020 r. (wcześniej wyraźnie obniżyła się po wprowadzeniu podatku bankowego)- czytamy na 21 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 15.04.2021.).

¨Rz¨ informuje w innym miejscu: ¨Sektor PV ma przed sobą słoneczne perspektywy¨. Rok 2020 był najlepszym w historii fotowoltaiki w Polsce. Specjaliści i firmy działające na rynku PV są przekonanie, że w tym roku przyrost mocy również będzie wyraźny. Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) szacuje, że w najbliższych latach dynamika rozwoju rynku fotowoltaicznego utrzyma się i co roku w Polsce będzie powstawać od 2 do 2,5 GW nowych mocy fotowoltaicznych. Według prognoz IEO moc samych farm słonecznych może wzrosnąć w 2023 r. o 830 MW, a przyrost nowych mocy w mikroinstalacjach PV może wynieść ok. 1,1 GW. Eksperci i firmy rynku PV tłumaczą, że dynamiczny wzrost zainteresowania instalacjami OZE napędza rosnąca świadomość społeczeństwa odnośnie szkodliwości niskiej emisji. Swoje robią także programy ¨Czyste powietrze¨, czy ¨Mój prąd 2021¨, gdzie planowane dofinansowania tym razem obejmą swoim zakresem nie tylko instalacje PV, ale i pompy ciepła oraz magazyny energii. To korzystna informacja dla producentów kompletnych technologii opartych na OZE. Więcej szczegółów- na 23 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 15.04.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zapowiada z kolei: ¨PiS szykuje rewolucję śmieciową¨. Rząd chce, by samorządy mogły dopłacać do systemu zagospodarowania śmieci. Ma to uchronić mieszkańców przed dalszymi podwyżkami. Lokalne władze odpowiadają, że i tak koszty poniosą obywatele. Wprowadzenie jednoznacznej zasady, że samorządy mogą dotować zbiórkę i przetwarzanie odpadów, oznacza zniesienie lub modyfikację art. 6r ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Rząd liczy, że dzięki temu przy ustalaniu stawek samorządy nie będą już mogły zasłonić się argumentem, że system musi się sam bilansować. Punktem zapalnym stała się Warszawa. W kwietniu wszedł w życie nowy mechanizm naliczania opłat za śmieci. Ich wysokość zależy od zużycia wody. W wielu przypadkach oznacza to nawet 100 proc. podwyżki. Stąd kolejny pomysł rządu: po zmianie przepisów gminy mogłyby dopłacać do gospodarki odpadami. Według samorządowców koszty zmian również poniosą mieszkańcy, bo dotacje będą oznaczać mniej pieniędzy np. na gminne inwestycje. Wskazują, że alternatywą są większe opłaty dla producentów opakowań, których nie można poddać recyklingowi- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨DGP¨ kontynuuje ten wątek w kolejnym tekście: ¨Śmieciowe przesilenie¨. Możliwość zniesienia samobilansowania się systemu poprzez dopuszczenie dopłat do gospodarki odpadami, to kolejny krok rządu podwyżkach w stolicy. Wcześniej resort klimatu i środowiska zapowiedział wprowadzenie górnych limitów opłat w przypadku naliczania stawek śmieciowych w zależności od zużycia wody. Wyjściowa propozycja zakłada maksymalną opłatę w wysokości 40 zł w przypadku zużycia na poziomie 3 m sześc. wody w gospodarstwie domowym. Przy zużyciu 3- 12 m sześc. maksymalna cena wyniosłaby 91 zł, a powyżej 12 m sześc.- 120 zł. Więcej szczegółów- na czwartej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 15.04.2021.).

¨DGP¨ informuje również: ¨Firmy górą także w NSA¨. Samo posiadanie nieruchomości przez przedsiębiorcę (w tym osobę prawną) nie przekłada się  automatycznie na najwyższą stawkę podatku od nieruchomości- orzekł NSA To pierwszy wyrok po głośnym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 24 lutego br. Potwierdza ona także wnioski ¨DGP¨ zawarte w tekście ¨Wyrok TK korzystny nie tylko dla indywidualnych przedsiębiorców¨ ( ¨DGP¨ nr 62/2021). Redakcja już wtedy zwracała uwagę na sentencję orzeczenia TK, szerszą, niż początkowo mogło się wydawać. NSA to potwierdził, lecz także wyjaśnił, kiedy jest ¨związek¨ nieruchomości z prowadzeniem działalności gospodarczej, a kiedy go nie ma- odnotowano również na pierwszej stronie głównego wydania. ¨DGP¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨NSA: Wyrok trybunału ma zastosowanie również do osób prawnych¨. To pierwszy wyrok NSA, jaki zapadł po orzeczeniu TK. Sąd orzekł, że również osoby prawne mogą płacić podatek od nieruchomości według niższej stawki, gdy faktycznie nie wykorzystują nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

W ¨DGP¨ czytamy też: ¨Dożywocie bije rekordy¨. W 2020 r. zawarto ponad 13 tys. umów o dożywocie, czyli takich, w których jedna osoba przekazuje własność mieszkania w zamian za dożywotnią opiekę lub rentę. To rekord i aż dwa razy więcej przypadków niż w 2012 r. Szkopuł w tym, że dramatycznie rośnie liczba nieprawidłowości. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje właśnie nad regulacjami, które chronią starsze osoby przed wyłudzaniem od nich mieszkań. Popiera to część branży tzw. funduszy hipotecznych, która nie chce być utożsamiana z oszustami. Eksperci mówią zaś o potrzebie waloryzacji ustalonych kwot, bo umówione dziś 700 zł miesięcznie za 10- 15 lat może być przecież warte o wiele mniej- zauważa ¨DGP¨ także na pierwszej stronie głównego wydania. ¨DGP¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Dożywocie jest w cenie¨. Przy rekordowo dużej liczbie zawartych umów, w których ludzie przenieśli prawo do swej nieruchomości w zamian za opiekę, nadal nie ma przepisów, które wystarczająco chroniłyby dożywotników. Cytowany w tekście prezes funduszu hipotecznego ¨DOM¨ przyznaje, że w tej chwili większość umów o dożywocie opiera się na przepisach kodeksu cywilnego. Ale- jak twierdzi- rząd powinien stworzyć odrębne, przeznaczone tej konkretnej usłudze przepisy choćby dlatego, że te już istniejące były tworzone ponad pół wieku temu w zupełnie innym celu. Profesjonalny rynek hipoteki odwróconej oraz wszyscy seniorzy zasługują więc na specjalne przepisy, które będą gwarantować im większe bezpieczeństwo zarówno na etapie doradztwa, wyliczeń dotyczących wysokości renty dożywotniej, jak i samej umowy. Więcej- na piątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 15.04.2021.).

W ¨DGP¨ czytamy również: ¨Dom na letnisku nie pozbawia preferencji¨. Nie trzeba płacić PIT od dochodu ze zbycia mieszkania, gdy pieniądze przeznaczy się na budowę domu na działce letniskowej- potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. We wcześniejszej interpretacji przyznał, że właściciel domku letniskowego może korzystać również z innej ulgi- termomodernizacyjnej. W obu przypadkach zastrzegł jednak, ze ulga- czy to mieszkaniowa, czy termomodernizacyjna- obowiązuje tylko pod warunkiem, że podatnik faktycznie będzie realizował w budynku cele mieszkaniowe, a nie korzystał z niego jedynie dla rekreacji i wypoczynku. Więcej- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 15.04.2021.).

¨DGP¨ zauważa też: ¨Nieruchomości pod elektroniczny młotek¨. Nowa regulacja przyspieszy i zwiększy efektywność egzekucji z nieruchomości, zniweluje problem zmów między licytantami, pozwoli na uzyskanie najlepszej ceny i wpłynie na poprawę transparentności licytacji. Projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego wprowadzający możliwość sprzedaży nieruchomości w ramach egzekucji komorniczej przez internet jest już po drugim czytaniu w Sejmie. Projekt zakłada wprowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej. Jest to wzorowane na sprawdzonym już rozwiązaniu tzw. aukcji elektronicznej ruchomości. Regulacja przyspieszy i zwiększy efektywność egzekucji z nieruchomości. Zniweluje tez problem zmów między licytantami oraz innych nieprawidłowości. Nowe rozwiązanie pozwala na nieograniczony udział licytantów z dowolnego zakątka Polski, bez konieczności osobistej obecności w sądzie, gdzie dziś przeprowadzany jest przetarg. Dynamiczna szansa online stwarza szansę większej konkurencji- czytamy w tekście rozmowy z Anną Dalkowską, była wiceminister sprawiedliwości, która odpowiada za projekt zmian w procedurze cywilnej. Całość rozmowy- na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 15.04.2021.).

¨Kurier Szczeciński¨ zastanawia się: ¨Niechciane dziecko miasta?¨. -Tyle lat po wojnie, a my nadal nie możemy wygrzebać się z gruzów- mówią mieszkańcy ul. Kolumba 32 w Szczecinie. W pobliżu ich budynków mieszkalnych jest hala Domaru, kilka miesięcy temu jej część wydzierżawiła jedna z firm, która zrobiła remont i jak zaznaczają lokatorzy ¨pozostawiła po sobie straszny bałagan¨. Teren istotnie jest w opłakanym stanie, przypominając wysypisko śmieci i gruzów. Ponadto mieszkańcy skarżą się na bezdomnych nocujących na klatkach. Twierdzą też, że pracownicy okolicznych firm zrobili sobie w tym miejscu pijalnię alkoholu. Z relacji mieszkańców wynika, że obiecano im nowe podwórko i plac zabaw dla dzieci. Przypominają też o bałaganie, jaki pozostawiły po sobie firmy, które na zlecenie miasta wyburzały oficyny przy ul. Kolumba 32. Mieszkańcy podkreślają, że wysyłali wiele pism do ZBiLK z prośbą o domofony. Nie otrzymali odpowiedzi, a bezdomnych nocujących na klatkach przybywa. Czy mieszkańcy mogą liczyć na pomoc miasta? ¨Kurier¨ przypomniał, że tydzień temu wysłał pytania w tej sprawie do Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie. Do tej pory nie otrzymał odpowiedzi- czytamy na piątej stronie ¨Kuriera¨.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 15.04.2021.).

Zobacz również