Czwartek, 14 lipiec 2020

¨Mandaty wystawione przez wójta uderzą po kieszeni¨
¨Mało czasu na wniosek o wakacje kredytowe¨
¨Nie da się przyspieszyć amortyzacji mieszkania¨
¨Kredytowa pauza z rządowym wsparciem¨
¨Przerwa w ratach kredytowych¨
¨Węgiel plus. Deputat dla każdego, kto ma piec¨
¨¨<<Ciepłe mieszkanie>> i jeszcze bardziej <<Czyste powietrze>>¨.
¨Najemca też może zamienić ryczałt na 12- proc. PIT¨
¨Inflacja uderzyła w rynek zamówień publicznych¨
¨Samorządy na plusie w 2021r, ale przyszłość niepewna¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w czwartkowej ¨Rzeczpospolitej¨ zapowiada: ¨Mandaty wystawione przez wójta uderzą po kieszeni¨. Minął termin złożenia informacji o tym, czym palimy w domach. Spóźnialskim grożą srogie kary. Obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków minął 30 czerwca. Jak mówią samorządowcy, za niewywiązanie się z niego kary na mieszkańców będą musieli nakładać nie rząd, ale wójtowie, burmistrzowie, prezydenci. I to niemałe, bo sięgające 5 tys. zł. Obowiązek zgłoszenia do CEEB, która ma pomóc rządowi w walce ze smogiem, był powszechny. Jak informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, wszyscy zainteresowani mieli rok na zgłoszenie źródeł ciepła i spalania paliw o mocy do 1 MW. GUNB zapewnia, że ci, którzy się zagapili, jeszcze mogą złożyć deklaracje przez internet, na stronie zone.gunb.gov.pl. Do tej pory do bazy CEEB zgłoszono ponad 7 mln źródeł ciepła- czytamy na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 14.07.2022.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa również: ¨Mało czasu na wniosek o wakacje kredytowe¨. Przerwa w spłacie zobowiązań złotówkowych tuż- tuż. Pojawiają się jednak pytania, od kiedy można składać wnioski o wakacje kredytowe. Prezydent podpisał w czwartek ustawę z 7 lipca o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, wprowadzającą wakacje kredytowe. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Gdyby więc została opublikowana w Dzienniku Ustaw tego samego dnia, czyli w czwartek 14 lipca, wnioski o wakacje kredytowe można by składać od 29 lipca (piątek). Pojawiły się w związku z tym pytania, czy konsumenci będą mieli tylko ten jeden dzień na złożenie wniosku o niepłacenie sierpniowej raty i ewentualnie weekend (30 i 31 lipca), czy też dłuższy, np. cały sierpień? Ustawa mówi, że z dniem doręczenia kredytodawcy (bankowi) wniosku o wakacje kredytowe spłata kredytu zostaje zawieszona na okres w nim wskazany. A wniosek o zawieszenie spłaty kredytu konsument składa  w postaci papierowej lub elektronicznej, albo za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. Być może pojawi się też stanowisko KNF w tej sprawie. Zawieszenie spłat przysługuje tylko dla jednej umowy kredytu zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy, z wyłączeniem jednak kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty obcej, np. do franka. Więcej szczegółów- także na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 14.07.2022.).

¨Prawo co dnia¨ informuje również: ¨Nie da się przyspieszyć amortyzacji mieszkania¨. Przedsiębiorcy mogą jeszcze w tym roku rozliczać w firmie nieruchomości mieszkalne. Fiskus nie zgadza się jednak na wsteczne zwiększenie kosztów. Zgodnie z Polskim Ładem od 2023 r. nie będzie już można amortyzować mieszkań i domów. Przedsiębiorcy szukają więc sposobów, żeby zdążyć z rozliczeniem podatkowych kosztów. Chcą zwiększać stawki amortyzacji, także wstecznie, za poprzednie lata. Fiskus się jednak nie zgadza. Przedsiębiorca, który wystąpił o interpretację podatkową, ma w firmowej ewidencji środków trwałych wpisane dom i mieszkanie. Amortyzuje je od kilku lat, zaliczając odpisy do podatkowych kosztów. Do obu nieruchomości stosuje metodę liniową i roczną stawkę 1,5 proc. Przedsiębiorca chce zrobić korektę rozliczeń za poprzednie lata. Uważa, że może zastosować indywidualną stawkę amortyzacji, czyli 10 proc. rocznie. Nieruchomości były bowiem używane przed ich nabyciem przez inny podmiot przynajmniej przez 60 miesięcy. Jest więc spełniony warunek z art. 22j. Ust. 3 ustawy o PIT. Prawo do korekty daje mu art. 81 ordynacji podatkowej. Nic z tego- odpowiedziała skarbówka, podkreślając, że przedsiębiorca musi wybrać jedną z metod amortyzacji jeszcze przed jej rozpoczęciem. I nie może jej zmieniać w trakcie trwania procesu. Więcej szczegółów- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 14.07.2022.).

¨Rz¨ w dodatku ¨Moje pieniądze¨ wraca do wątku wakacji kredytowych w tekście: ¨Kredytowa pauza z rządowym wsparciem¨. Od sierpnia będzie można zawiesić spłatę hipoteki zaciągniętej w złotych. Kredytobiorca będzie mógł odłożyć spłatę czterech rat do końca tego roku. Osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotych polskich na własny cel mieszkaniowy już w sierpniu będą mogły skorzystać z tzw. wakacji kredytowych. Łącznie wolno im będzie przesunąć płatność ośmiu rat. Kredytobiorcy będą też mogli skorzystać ze zwiększonej puli środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. W tym roku na ten cel przewidziane zostaną 2 mld zł. Z możliwości zawieszenia w sumie ośmiu rat kredytu hipotecznego będą mogły skorzystać wszystkie osoby posiadające kredyty w złotych. Pierwsze dwie raty będzie można zawiesić już w sierpniu i we wrześniu tego roku, kolejne dwie w IV kw. br. W 2023 r. będzie można zawiesić jedną ratę w każdym kwartale- w sumie osiem rat. Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty. Co oznacza, że w wybranych terminach kredytobiorca nie będzie musiał spłacać należności bankowi. Jedyne opłaty w tym czasie to ubezpieczenia. Termin na spłatę zostanie przesunięty bez dodatkowych odsetek, a okres kredytowania wydłużony o liczbę zawieszonych rat. Ważne jest też, że konsument może zawiesić tylko jeden kredyt w jednym banku- czytamy na pierwszej stronie dodatku. ¨Moje pieniądze¨ kontynuują wątek w kolejnym tekście: ¨Przerwa w ratach kredytowych¨. Ustawowe wakacje kredytowe dotyczą wyłącznie złotowych kredytów hipotecznych. W bankach jednak znajdziemy możliwości odpoczynku od spłacania pożyczek innego rodzaju. Jest to jednak dosyć kosztowne- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 14.07.2022.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje z kolei: ¨Węgiel plus. Deputat dla każdego, kto ma piec¨. W tym roku może zabraknąć nawet 3- 4 mln t. surowca dla odbiorców indywidualnych. W najbliższych dniach premier Mateusz Morawiecki wyda polecenie spółkom w sprawie zakupu węgla. Istnieje obawa, że w zimie surowca zabraknie dla gospodarstw domowych i lokalnych ciepłowni. Planowane są większe zakupy węgla za granicą i większe wydobycie w Polsce. Źródła ¨DGP¨ przekonują, że jest rozważana dopłata dla każdego gospodarstwa domowego ogrzewanego tym surowcem. Miałaby ona działać obok systemu dopłat dla jego dostawców. Ten ruszy niebawem. Obok kwestii dopłat w przyszłym tygodniu rząd ma ogłosić program ¨Ciepłe mieszkanie¨, skierowany do właścicieli mieszkań w budynkach wielolokalowych. Od połowy lipca korekty czekają też inny rządowy program ? ¨Czyste powietrze¨- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨DGP¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨<<Ciepłe mieszkanie>> i jeszcze bardziej <<Czyste powietrze>>¨. W przyszłym tygodniu rząd ma ogłosić kolejny program dopłat, tym razem skierowany do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Rząd stara się ratować sytuację w związku z kryzysem energetycznym. Z  jednej strony to doraźne działania związane z nadchodzącym sezonem grzewczym, z drugiej ? rozwiązania bardziej systemowe, mające działać przez kolejne lata. Do tej drugiej grupy można zaliczyć pomysł na program ¨Ciepłe mieszkanie¨, który ma zostać ogłoszony w następnym tygodniu. Na jego realizację, jak ustaliliśmy, rząd ma przeznaczyć ponad 1 mld zł w ciągu czterech?pięciu lat. Ma to być uzupełnienie programu ¨Czyste powietrze¨, w ramach którego termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła obejmuje budynki jednorodzinne. Stąd pomysł, by analogiczne możliwości stworzyć dla budynków wielorodzinnych i ich lokatorów. Pierwszy nabór w ramach programu ¨Ciepłe mieszkanie¨ ma ruszyć jeszcze w lipcu. Będzie realizowany przez gminy. To one będą badać zapotrzebowanie np. na wymianę pieców, i przyjmować wnioski od mieszkańców. Dokumenty następnie miałyby trafić do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Od jutra w istotny sposób zmienia się program ¨Czyste powietrze¨. Wchodzą w życie przedpłaty, co zmniejszy obciążenie inwestorów w momencie rozpoczęcia inwestycji.  To zmiana istotna dla tych, którzy nie mają na wkład własny. Do tej pory jest tak, że najpierw trzeba sfinansować zakup, a  dopiero potem następuje refundacja ? czytamy. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨- 14.07.2022.).

¨DGP¨ zauważa w innym miejscu: ¨Najemca też może zamienić ryczałt na 12- proc. PIT¨. Na opodatkowanie według skali podatkowej mogą wrócić w 2022 r. nie tylko przedsiębiorcy lecz także osoby osiągające przychody z prywatnego najmu ? przypomniało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Taka możliwość wynika z nowelizacji z 9 czerwca 2022 r. ustawy o PIT oraz niektórych innych ustaw zwanej potocznie korektą Polskiego Ładu. Weszła ona w życie 1 lipca br. Zgodnie z nią ryczałtowcy oraz przedsiębiorcy płacący liniowy PIT mogą zmienić wybraną na 2022 r. formę opodatkowania, z tym że tylko na rozliczenie według skali podatkowej (12 proc. i 32 proc.). Możliwość zmiany opodatkowania w 2022 r. dotyczy też rozliczających najem prywatny ? przypomniało MF, ale tu zmiana decyzji może dotyczyć tylko całego 2022 r. Wystarczy, że po zakończeniu roku podatnik zawiadomi o tym naczelnika urzędu skarbowego w zeznaniu PIT-36 (do 2 maja 2023 r.) ? wyjaśnił resort. Więcej- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨- 14.07.2022.).

¨DGP¨ odnotowuje również: ¨Inflacja uderzyła w rynek zamówień publicznych¨. Przygotowywana przez rząd specustawa nie pomoże sprawnie waloryzować cen w zamówieniach publicznych- uważają przedsiębiorcy. Potrzebne są proste i szybkie mechanizmy. Postępująca inflacja powoduje, że realizując zamówienia publiczne po cenach szacowanych kilka miesięcy czy nawet lat temu, firmy muszą dokładać do interesu. Problem jest gigantyczny. Jak szacuje Fed#racja Przedsiębiorców Polskich, w samej branży czystości (m.in. sprzątanie szpitali czy biur) już złożono ok. 10 tys. wniosków o waloryzację umów. Niestety, o ile na rynku prywatnym kontrahenci dostrzegają konieczność zmiany warunków i godzą się na waloryzację, o tyle na rynku zamówień publicznych, poza największymi zamawiającymi, mało jest takich przykładów. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało przygotowanie pilnej specustawy, która ma poprawić tę sytuację. Umożliwi ona zmianę umów, w których nie było klauzul waloryzacyjnych, a w tych, gdzie je przewidziano ? podwyższenie limitów. Warunkiem będzie jednak wykazanie przez wykonawców realnego wzrostu kosztów. Zasadą przy tym ma być zachowanie rozkładu ryzyka po 50 proc. na każdą ze stron. FPP próbowało przekonać rząd do wprowadzenia automatycznej waloryzacji opartej na najprostszym z możliwych wskaźników ? inflacji. Wedle tych założeń wynagrodzenie byłoby po prostu zwiększane o co najmniej 50 proc. wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Rząd nie przystał na te propozycje. Teraz organizacja zabiega, by dano wykonawcom wybór ? jeśli chcą dochodzić wzrostu rzeczywistych wzrostów kosztów, to mogliby to robić zgodnie z założeniami MRiT. Jeśli zaś uznaliby tę metodę za wymagającą zbyt dużych nakładów, to mieliby do wyboru prostszą, mniej dokładną, ale najszybszą i przede wszystkim automatyczną ? opartą na wskaźniku inflacji. Na razie nie wiadomo, jak na tę propozycję zareaguje rząd. Więcej szczegółów- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨- 14.07.2022.).

¨DGP¨ informuje również: ¨Samorządy na plusie w 2021r, ale przyszłość niepewna¨. Zeszły rok JST zamknęły nadwyżką w wysokości 17,4 mld zł. Kwota robi wrażenie, ale samorządowcy z niepokojem patrzą na tegoroczne budżety uszczuplane kolejnymi wersjami Polskiego Ładu. ¨Sprawozdanie z działalności regionalnych izb obrachunkowych i wykonania budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego w 2021 r.¨ opublikowane przez Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych potwierdza wcześniejsze doniesienia Ministerstwa Finansów o nadwyżce budżetowej samorządów w 2021 r. Na plusie były wszystkie rodzaje jednostek samorządu  terytorialnego (JST) ? gminy, miasta na prawach powiatu, powiaty i województwa, a także Warszawa, której wynik został ujęty oddzielnie. O tym, czy dobrze już było- więcej na ósmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨- 14.07.2022.).

Zobacz również