Czwartek, 13 czerwca 2019

Śmieci dalej będą płonąć, Rzeczpospolita
Frankowicze na ostatniej prostej, Rzeczpospolita
Kraków, Warszawa i Wrocław kuszą dużych inwestorów, Rzeczpospolita
Obowiązkowy split payment. Wracają obawy o płynność, Dziennik Gazeta Prawna
Deweloperom łatwiej, ale tylko trochę, Dziennik Gazeta Prawna
Rząd pomoże w redukcji smogu, Dziennik Gazeta Prawna

 

"Prawo co dnia" w czwartkowej "Rzeczpospolitej" zauważa: "Śmieci dalej będą płonąć". Firmy zajmujące się odpadami biją na alarm. Zmiany w prawie uderzą przedsiębiorców po kieszeni. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej dla składujących i magazynujących odpady. Mają zapobiegać pożarom składowisk. Nowe rozwiązania opierają się na doświadczeniach straży pożarnej zdobytych podczas gaszenia pożarów. Eksperci ostrzegają. Za wprowadzenie w życie nowych pomysłów zapłacimy wszyscy. A mafia śmieciowa, jak wyrzucała nielegalnie śmieci i je paliła, tak będzie to robić. Chodzi o rozporządzenie w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jaką mają spełnić obiekty budowlane i ich części oraz miejsca przeznaczone do magazynowania. Nowe przepisy przewidują m.in. obowiązek gromadzenia odpadów w wyznaczonych strefach pożarowych, określając ich wielkość i odległość od budynków. Firmy zajmujące się zbieraniem i przetwarzaniem odpadów protestują wskazując, że projekt narzuca im nowe wymagania, które ograniczą swobodę prowadzenia działalności regionalnym zakładom przetwarzania odpadów. W tekście przypomniano, że zbieraniem odpadów w całej Polsce zajmuje się 7889 przedsiębiorstw. Mieszkańcy naszego kraju produkują natomiast średnio 12 mln t. odpadów komunalnych rocznie. Więcej szczegółów- na 15 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 13.06.2019.).

 

"Prawo co dnia" zauważa też: "Frankowicze na ostatniej prostej". Jest szansa, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE będzie zbieżny z opinią rzecznika generalnego. Da to kredytobiorcom silny oręż w walce z bankami. Pewne jest, że przedstawiona 14 maja 2019 r. opinia rzecznika generalnego TSUE w sprawie pytania prejudycjalnego, które w tzw. sprawie frankowej postawił Sąd Okręgowy w Warszawie, stanowi preludium do ugruntowania dobrej passy posiadaczy kredytów frankowych w sądowej walce z nieuczciwymi umowami. Kancelarie radców prawnych notują skok zainteresowania frankowiczów gotowych na proces z bankami, którzy do tej pory pozostawali bierni w dochodzeniu swoich praw. Istotny w kontekście sporów sądowych toczących się przed sądami polskimi jest fakt, że rzecznik Trybunału po raz kolejny wskazał, co należy zrobić w przypadku stwierdzenia abuzywnego charakteru klauzuli umownej. Opinia rzecznika generalnego TSUE umacnia też stanowisko, że po usunięciu abuzywnych klauzul indeksacyjnych, a zatem po "odfrankowieniu" umowy kredytu, nie ulegają zmianie pozostałe warunki. Dalej więc ma zastosowanie oprocentowanie według stawki LIBOR. Takie też stanowisko przyjął Sąd Najwyższy w wyrokach z 4 kwietnia 2019 r. i 9 maja 2019 r., wskazując, że umowy te powinny być traktowane jako złotowe z zastosowaniem oprocentowania LIBOR- czytamy na 18 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 13.06.2019.).

 

"Rz" informuje również: "Kraków, Warszawa i Wrocław kuszą dużych inwestorów". Chociaż przybywa firm, które chcą otwierać centra usług biznesowych w mniejszych miastach, najwięcej nowych inwestycji i nowych miejsc pracy przyciągają trzy czołowe ośrodki, na czele z Krakowem. Już w 50 miastach Polski można znaleźć pracę w nowoczesnych usługach dla biznesu, a na mapie inwestycji w centra usług można znaleźć m.in. Tarnów, Konin, Koszalin czy Zieloną Górę. Jednak nadal to trzy największe ośrodki tego sektora przyciągają najwięcej nowych inwestycji. Kraków, Warszawa i Wrocław nadal są zatem naturalnym motorem rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Ta trójka liderów ma wciąż niezagrożoną pozycję, chociaż w ciągu minionego roku wyraźnie przyspieszył rozwój centrów usług w miastach drugiego szeregu- w tym zwłaszcza w Katowicach i całej górnośląsko- zagłębiowskiej metropolii (GZM), w Trójmieście i w Łodzi. Liczba pracowników w sektorze BSS rosła tam w 12- 13 proc. tempie, podczas gdy w całej Polsce ten wzrost sięgał 10 proc. Szczegóły- na 21 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 13.06.2019.).

 

"Dziennik Gazeta Prawna" odnotowuje z kolei: "Obowiązkowy split payment. Wracają obawy o płynność". Podwykonawcy budowlani nie będą musieli po przejściu z odwrotnego obciążenia na podzieloną płatność nieustannie występować o zwroty VAT. Do ogólnych zasad rozliczeń wrócą też sprzedawcy elektroniki. Natomiast firmy paliwowe nie będą dłużej wpłacać kaucji gwarancyjnej. Dla każdej z tych branż: budowlanej, elektronicznej i paliwowej przejście z obecnego, specyficznego systemu rozliczeń VAT na obowiązkowy split payment oznacza nieco inne skutki. Ma to nastąpić już od 1 września br., z tym że rząd nie przyjął jeszcze i nie skierował do Sejmu projektu nowelizacji w tym zakresie. Niezależnie od branży zmiany oznaczają- zdaniem ekspertów- pogorszenie płynności finansowej, bo nie będzie można dowolnie dysponować pieniędzmi zgromadzonymi na odrębnym rachunku VAT. Choć- jak dodają doradcy- uciążliwość ta będzie mniejsza niż przy obecnym, dobrowolnym split paymencie. Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt przewiduje bowiem możliwość opłacania pieniędzmi z wyodrębnionego rachunku VAT różnych danin: VAT, PIT, CIT, cła i akcyzy. Dziś można nimi regulować tylko VAT. Obowiązkowy split payment to kolejna rewolucja dla podwykonawców z branży budowlanej. Projekt przewiduje, że wrócą oni do ogólnych zasad rozliczania, czyli będą wystawiać faktury z VAT, ale nabywcy (główni wykonawcy) będą płacić im należność w systemie podzielonej płatności. To dobra wiadomość dla podwykonawców, bo nie będą musieli, tak jak dziś, występować ciągle o zwroty VAT za zakupy materiałów budowlanych. Więcej szczegółów- na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 13.06.2019.).

 

"DGP" zauważa też: "Deweloperom łatwiej, ale tylko trochę". Deweloperzy realizujący inwestycje na podstawie specustawy mieszkaniowej nie będą musieli przedstawiać zaświadczeń o dostępie mieszkańców do przedszkoli, a jedynie do szkół podstawowych. W środę sejmowe komisje infrastruktury i samorządu terytorialnego rozpatrzyły poprawki senatorów do nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw. W ramach parlamentarnych prac nad projektem zaproponowano zmiany m.in. w ustawie o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych. Senatorowie zaproponowali, by utrzymać wymóg dostępu do szkół podstawowych i zwolnić deweloperów z obowiązku przedstawiania zaświadczenia potwierdzającego dostęp do przedszkola. W środę na takie rozwiązanie przystali posłowie obu komisji i teraz poprawki zostaną poddane głosowaniu całej izby. Posłowie komisji przyjęli także pozostałe poprawki senatorów do nowelizacji, m.in. zmianę w ustawie uwłaszczeniowej zapewniając możliwość skorzystania z najbardziej preferencyjnych bonifikat w opłacie jednorazowej bez względu na datę otrzymania zaświadczenia z gminy. Więcej szczegółów- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 13.06.2019.).

 

"DGP" informuje również: "Rząd pomoże w redukcji smogu". Dopłatę do termomodernizacji mieszkań dostaną te samorządy, które maja uchwałę antysmogową. A resort zdrowia chce obniżenia progów alarmowych. Rząd jest rozdarty między troską o zdrowe płuca Polaków i rosnącymi kosztami hospitalizacji z powodu chorób układu krążenia spowodowanych smogiem a organizacyjnym chaosem, który nastanie, gdy zgodnie z propozycjami aktywistów i resortu zdrowia zaczęlibyśmy ogłaszać alarmy smogowe dużo częściej niż dzisiaj. Nieoczekiwanie otworzył się też kolejny front tej międzyresortowej walki. Do działań na rzecz redukcji smogu aktywnie włączyło się Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które przygotowało pakiet zmian korzystnych dla samorządów planujących termomodernizację swoich mieszkań komunalnych. Chodzi o zabudowę wielorodzinną, która do tej pory nie mogła liczyć na tak obfite wsparcie jak domy jednorodzinne. Zmiany przewidziano w projekcie nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. W przepisach znalazło się zastrzeżenie, że z dodatkowego finansowania będą mogły skorzystać tylko te samorządy, które znajdują się na terenie, gdzie obowiązuje uchwała antysmogowa. Takie wyłączenie ma być celowe i stanowić zachętę do opracowywania podobnych uchwal- czytamy. Więcej- na siódmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 13.06.2019.).

 

Zobacz również