Czwartek, 11 październik 2018
Składanie ofert także on line, Rzeczpospolita
Marszałkowie zajmą się hałasem, Rzeczpospolita
Co oznacza spadek sprzedaży mieszkań, Rzeczpospolita
Walka ze smogiem nabiera tempa, Rzeczpospolita
Skarbówka rzadziej spyta rzeczoznawcę o wartość domu, Dziennik Gazeta Prawna
Konserwacja bez odwróconego VAT, Dziennik Gazeta Prawna
Przygotowania do e- przetargów, Dziennik Gazeta Prawna
Mieszkanie w spadku bez podatku, Gazeta Wyborcza
Więcej poniżej.
"Prawo co dnia" w czwartkowej "Rzeczpospolitej" odnotowuje: "Składanie ofert także on line". Pełną parą rusza miniPortal, dzięki któremu w przetargach będzie można uczestniczyć przez internet. Urząd Zamówień Publicznych uruchamia internetowy portal, który ma ułatwić życie zamawiającym i wykonawcom. Rusza teraz nieprzypadkowo: 18 października 2018 r. wchodzi w życie obowiązek stosowania środków elektronicznych w zamówieniach publicznych. Miniportal ma działać okresowo do czasu pełnego uruchomienia platformy e- Zamówienia, co nastąpi prawdopodobnie 1 stycznia 2020 r. (pierwszy moduł będzie gotowy na wiosnę, drugi na jesieni przyszłego roku, a całość 1 stycznia 2020 r.). Miniportal ma być bezpłatny. Będzie się na nim przeprowadzało w formie elektronicznej postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Posłuży też do bezpłatnej komunikacji między zamawiającym a wykonawcą. Więcej szczegółów- na 15 stronie głównego wydania.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 11.10.2018.).
"Prawo co dnia" informuje również: "Marszałkowie zajmą się hałasem". Prezydenci dużych aglomeracji nie będą już sporządzać map akustycznych. Nadzór budowlany ma ścigać właścicieli zakładów produkcyjnych za przekraczanie norm. Ministerstwo Środowiska chce poprawić przepisy o hałasie. Chodzi konkretnie o nowelizację prawa ochrony środowiska. Okazało się bowiem, że Polska źle implementowała dyrektywy unijne dotyczące hałasu. Do usunięcia uchybień wezwała nas Komisja Europejska. Nowe przepisy mają wejść w życie już od 2019 r. Proponuje się, by programy ochrony środowiska przed hałasem sporządzać także dla obszarów cichych i dla terenów, na których nie doszło do przekroczeń dozwolonych poziomów. Dziś przygotowuje się je tylko dla tych, na których hałas jest powyżej dopuszczalnych poziomów. Istnieją również spore problemy ze sporządzeniem map akustycznych i przekazywaniem danych i informacji UE. Obecnie obowiązek ten ciąży na wielu podmiotach, w tym na prezydentach miast. Jakość tych map jest różna. Ministerstwo proponuje, by dane UE przekazywał główny inspektor ochrony środowiska (GIOŚ). Prezydentów aglomeracji (powyżej 100 tys.) zobowiązano natomiast do przekazania GIOŚ informacji niezbędnych do sporządzenia tego rodzaju map. Sami już nie będą ich sporządzać. Programami ochrony środowiska przed hałasem zajmą się marszałkowie województw. Dzięki temu będzie ich 16- o jednolitym charakterze. Szczegóły- także na 15 stronie głównego wydania.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 11.10.2018.).
"Rz" zastanawia się w innym miejscu: "Co oznacza spadek sprzedaży mieszkań". Popyt na lokale wciąż się utrzymuje, ale kłopoty z wykonawstwem i administracją ograniczają podaż. Część firm zmniejszyła sprzedaż, część dalej rośnie- priorytetem są marże. Po trzech kwartałach 21 deweloperów związanych z rynkiem kapitałowym sprzedało blisko 20 tys. mieszkań, o 8,4 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego, rekordowego roku. Uwagę zwraca to, że wyniki poszczególnych spółek są mocno zróżnicowane. Część zanotowała mocne dwucyfrowe spadki, ale kilka firm zdołało znacząco poprawić wyniki rok do roku. Nie ma tez prawidłowości, jeśli chodzi o III kwartał- dla niektórych deweloperów był to najsłabszy okres tego roku, ale dla innych wręcz przeciwnie. Jednak po trzech kwartałach dynamika sprzedaży widocznie spadła, eksperci podkreślają natomiast, że baza jest rekordowy ubiegły rok. W ich ocenie spadek sprzedaży w ujęciu ilościowym to głównie efekt sytuacji po stronie podaży, w tym mocnego wyprzedania oferty. Głównymi czynnikami ryzyka dla deweloperów jest kondycja firm budowlanych i tempo pracy administracji samorządowej. Branży nie pomaga też duża konkurencja na rynku zakupu gruntów. Ograniczona dostępność działek wywindowała ceny do poziomów, które coraz częściej nie były akceptowane przez deweloperów. Wzrost kosztów pociąga za sobą zwyżkę cen lokali. Analitycy w najbliższym czasie spodziewają się dalszego wzrostu, choć dynamika powinna nieco wyhamować- czytamy na 20 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 11.10.2018.).
"Rz" zauważa też: "Walka ze smogiem nabiera tempa". W środę znów oddychaliśmy brudnym powietrzem. Tymczasem przy realizacji rządowego programu "Czyste powietrze jest jeszcze wiele do zrobienia". W środę rano w rankingu 12 najbardziej zanieczyszczonych miast świata według wskaźnika jakości powietrza znalazły się aż cztery polskie lokalizacje- Poznań, Wrocław, Kraków i Warszawa. To znak, że sezon grzewczy ruszył już w Polsce pełną parą. Choć program "Czyste powietrze"- kluczowe narzędzie w walce ze smogiem- został przyjęty przez rząd w kwietniu 2017 r., to przez wiele miesięcy prace nad jego realizacją szły bardzo opornie. Dopiero od września możemy mówić o realnym przyspieszeniu inicjatyw, które mają na celu wypełnienie 15 rekomendacji wymienionych w programie. Plan rządu na kolejne sześć miesięcy zakłada więc przede wszystkim wdrożenie regulacji wspierających walkę ze smogiem komunikacyjnym. W planach jest też uruchomienie systemu kontroli jakości węgla i budowa prototypu bazy inwentaryzacji kotłów na paliwo stałe. Wcześniej wprowadzono już wymagania dla kotłów, które mają wyeliminować z gospodarstw domowych urządzenia najgorszej jakości. Obecnie trwają prace nad nowelizacją przepisów, która pozwoli uszczelnić rynek obrotu urządzeniami grzewczymi- czytamy na 21 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 11.10.2018.).
"Dziennik Gazeta Prawna" informuje natomiast: "Skarbówka rzadziej spyta rzeczoznawcę o wartość domu". Fiskus będzie mógł samodzielnie określać wartość kupowanego lub darowanego majątku, a po opinię biegłego sięgnie tylko w wyjątkowych sytuacjach. Przepisy w ogóle nie będą już mówić o braniu pod uwagę wyceny podatnika, choć w razie sporu fiskus nie powinien jej ignorować. Takie będą skutki planowanego uchylenia przepisów dotyczących ustalania wartości majątku na potrzeby rozliczenia PCC lub podatku od spadków i darowizn. Zastąpią je ogólne zasady ustalania wartości rynkowej, zawarte w nowej ordynacji podatkowej. Stworzenie ogólnych zasad to uproszczenie, ale może mieć negatywne skutki. Istotne konsekwencje będą dotyczyć podatków majątkowych- PCC i podatku od spadków i darowizn. Zniknie zasada posługiwania się opinią biegłych, którzy w razie sporu z podatnikiem w rzeczowy sposób określają dziś wartość np. kupowanych czy darowanych nieruchomości. Fiskus skorzysta z fachowej wyceny tylko wtedy, jeśli uzna, że sprawa wymaga wiadomości specjalnych. Może to prowadzić do arbitralnych decyzji organu podatkowego- ostrzega Krajowa Rada Notarialna w uwagach do projektu. Część ekspertów podziela te wątpliwości. Więcej szczegółów- na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 11.10.2018.).
"DGP" przypomina również: "Konserwacja bez odwróconego VAT". Właściciel budynku ma prawo odliczać VAT od usług konserwatorskich, nawet jeśli ich koszty przerzuca na najemców- wynika z wyroków WSA w Warszawie. Chodziło o prace budowlane wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, w tym m.in.: remont posadzek, naprawę elewacji, wymianę okien i balustrad. Wniosek o interpretację złożyła spółka będąca właścicielem kompleksu budynków biurowych, usługowych i mieszkalnych. Podkreślała, że musi zapewniać odpowiedni standard i funkcjonalność lokali. Ustaliła z najemcami, że będą płacić jej czynsz najmu (obliczany według stawki wynajmu za mkw. powierzchni) oraz opłatę eksploatacyjną ( w ramach której kalkulowane były prace konserwatorskie i inne wydatki). Była przekonana, że usługi konserwatorskie nie są objęte odwrotnym obciążeniem, i w związku z tym wolno jej odliczać podatek naliczony. Tym razem jednak interpretacja dyrektora KIS była niekorzystna. Stwierdził on, że zlecającym prace konserwatorskie jest najemca, wykonawcą- spółka, a podwykonawcą- usługodawca. W związku z tym prace te powinny być objęte odwrotnym obciążeniem. Spółka nie zgadzała się z taka interpretacją. WSA w Warszawie przyznał jej rację. Więcej- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 11.10.2018.).
"DGP" informuje też: "Przygotowania do e- przetargów". Firmy, które będą składać oferty przez internet, nie powinny czekać na ostatnią chwilę. Zawieść może nie tylko ePUAP, ale też elektroniczny podpis. Już za tydzień przedsiębiorcy chcący ubiegać się o zamówienia publiczne powyżej progów unijnych będą musieli składać oferty przez internet. To organizator przetargu zdecyduje, czy będą to robić za pośrednictwem którejś z platform komercyjnych, czy też przygotowanego przez Urząd Zamówień Publicznych miniPortalu. Można się spodziewać, że większość instytucji skorzysta z tego ostatniego narzędzia, bo jest ono darmowe. Jako rozwiązanie tymczasowe (do chwili oddania systemu e- Zamówienia) nie jest zbytnio rozbudowane i ogranicza się do szyfrowania ofert, ich składania i prowadzenia korespondencji. Część odpowiedzialnych za zamówienia uważa to jednak za atut. Jak przekonywali na zorganizowanej wczoraj przez UZP prezentacji miniPortalu, dzięki temu jest on intuicyjnie prosty w użytkowaniu. Szczegóły- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 11.10.2018.).
"Gazeta Wyborcza" zauważa również: "Mieszkanie w spadku bez podatku". Najkrócej mówiąc, będzie łatwiej uniknąć PIT od sprzedawanego mieszkania, działki czy domu. Właściciele nieruchomości mogą zaoszczędzić na tym sporo pieniędzy. W Sejmie i Senacie znajdują się obecnie cztery projekty ustaw podatkowych, monumentalna zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od osób prawnych oraz ordynacji podatkowej licząca 788 stron w części pierwszej (w tym uzasadnienie) i 291 stron w części drugiej. Udogodnienia dla podatników fiskus szykuje w dziale nieruchomości- tu zmiany dotkną grupę ponad 100 tys. osób. Będzie zatem łatwiej uniknąć obowiązku zapłacenia PIT od sprzedawanego mieszkania, działki, czy domu otrzymanego w spadku. Od 1 stycznia 2019 r. ciągle zwolniona z podatku będzie sprzedaż nieruchomości po upływie pięciu lat od nabycia spadku, ale te pięć lat liczone będzie od daty nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego przez spadkodawcę. To zaś oznacza, że w większości przypadków podatku nie będzie- czytamy na 13 stronie "Gazety".
(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 11.10.2018.).