Czwartek, 11 maja 2023

¨Rekord upadłości konsumenckich¨
¨Rekord bankructw konsumentów¨
¨SN znów po stronie konsumentów¨
¨Słodko- gorzkie wyniki budowlanych liderów¨
¨Obniżki stóp coraz bliżej¨

Więcej poniżej.

Czwartkowa ¨Rzeczpospolita¨ odnotowuje ¨Rekord upadłości konsumenckich¨. W ciągu zaledwie trzech miesięcy 2023 r. bankructwo ogłosiły 5352 osoby. To jedna trzecia liczby upadłości konsumenckich w całym 2022 r.  i aż 55 proc. niż w I kw. ub.r.- wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. W samym marcu liczba bankructw konsumenckich przekroczyła 2000. COIG spodziewa się, że w całym 2023 r. może przekroczyć historyczne 20 tys. Eksperci nie mają wątpliwości- to żniwo kumulacji negatywnych wydarzeń z ostatnich lat. Wskazują na pandemię, wysoką inflację, większe koszty życia oraz zwyżkujące raty kredytów- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨Rz¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Rekord bankructw konsumentów¨– tym razem na 21 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.05.2023.).

¨Prawo co dnia¨ informuje natomiast: ¨SN znów po stronie konsumentów¨. Wypowiedzenie umowy kredytu nie wpływa na bieg terminu przedawnienia roszczeń o zapłatę, które wcześniej stały się wymagalne. To sedno środowej uchwały siedmiu sędziów SN, która dotyczy kredytów, w tym także frankowych. SN odpowiedział w ten sposób na pytanie rzecznika finansowego: czy bieg terminu przedawnienia roszczeń banku o zapłatę rat, których terminy płatności upłynęły przed wypowiedzeniem umowy, rozpoczyna się z chwilą wypowiedzenia czy z upływem odrębnego dla każdej raty umownego terminu płatności? SN podjął uchwałę, że wypowiedzenie umowy kredytu nie wpływa na bieg terminu przedawnienia roszczeń o zapłatę rat, które stały się wymagalne przed tym wypowiedzeniem. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.05.2023.).

¨Rz¨ przytacza w innym miejscu ¨Słodko- gorzkie wyniki budowlanych liderów¨. Najwięksi gracze w branży szukają sposobów na większą niezależność od mocno cyklicznego rynku zamówień budowlanych. Na celowniku są OZE, wymagające specjalizacji nisze czy drewniane moduły. W środę notowania Budimeksu świeciły na zielono, a kursy Erbudu i jego córki Onde były mocno pod kreską. Tak giełdowi inwestorzy zareagowali na sprawozdania finansowe za I kw.- bo te były diametralnie różne. Budimex, największa grupa budowlana w kraju, pochwalił się poprawą przychodów i marż, a wynik netto dodatkowo podbity został przed odsetki (54 mln zł) od posiadanych środków (bagatela, 3,4 mld zł). Z kolei Erbud i Onde w I kw. br. pokazały straty- na księgowanych w tym okresie kontraktach zaciążył wzrost kosztów. W tekście przypomniano, że wartość produkcji budowlanej ogółem w I kw. br. była wyższa o 3,5 proc. rok do roku. Więcej- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.05.2023.).

¨Rz¨ sygnalizuje również: ¨Obniżki stóp coraz bliżej¨. Ekonomicznych argumentów na rzecz poluzowania polityki pieniężnej już w tym roku raczej nie będzie, ale na rynku finansowym silne są oczekiwania, że RPP i tak zdecyduje się na taki ruch w okolicy wyborów parlamentarnych. Na majowym posiedzeniu zakończonym w środę Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian. To oznacza, że główna stopa NBP nadal wynosi 6,75 proc., tak jak od września 2022 r. Ekonomiści powszechnie zakładają, że kolejnym ruchem Rady będzie obniżka stóp procentowych, przedmiotem dyskusji jest termin takiej zmiany. Więcej szczegółów- na 20 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.05.2023.).

Zobacz również