Czwartek, 11 lutego 2021

¨Raiffeisen Bank zażądał od państwa Dziubaków zwrotu nie tylko nadpłaty kapitału ponad spłacone raty, ale też kosztów korzystania z niego¨
¨Próbne otwarcie hoteli może być za drogie¨
¨Szykuje się kolejny gorący rok w magazynach¨
¨Rośnie apetyt banków na kredyty mieszkaniowe¨
¨Inwestorzy pod ścianą?¨
¨UODO ma zastrzeżenia do e- licytacji¨

Więcej poniżej.

Czwartkowa ¨Rzeczpospolita¨ odnotowuje: ¨Raiffeisen Bank zażądał od państwa Dziubaków zwrotu nie tylko nadpłaty kapitału ponad spłacone raty, ale też kosztów korzystania z niego¨. Chodzi o ponad 700 tys. zł. To precedens w sprawach frankowych i dotyczy fundamentalnych dla nich kwestii, na co zresztą zwróciła uwagę w sześciu pytaniach prawnych pierwsza prezes SN. Sąd Okręgowy w Warszawie odmówił wydania zabezpieczenia roszczeń banku w postaci hipoteki na nieruchomości kredytowanej. Uznał, że żądanie zapłaty za korzystanie z kredytu nie jest dostatecznie uprawdopodobnione. Kwestia zabezpieczenia oczywiście nie przesądza o wyniku sprawy. Pełnomocnik Dziubaków argumentuje, że bankom nie powinno przysługiwać wynagrodzenie za korzystanie z ich kapitału po unieważnieniu umowy, ale bardzo możliwe, że kwestia ta zostanie wyjaśniona 25 marca, kiedy Izba Cywilna SN zajmie się pytaniami I prezes- czytamy w ¨Rz¨.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.02.2021.).

¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Próbne otwarcie hoteli może być za drogie¨. Od piątku hotele mogą przyjmować gości, ale nie wszystkie podejmą ryzyko otwarcia się na próbę. Ten rok dla hoteli powinien być jednak lepszy niż poprzedni. Popyt zacznie się odradzać. Można planować inwestycje. Regent Warsaw Hotel (dawniej Hyatt), pięciogwiazdkowy obiekt u zbiegu ul. Belwederskiej i Spacerowej w Warszawie, został właśnie przejęty przez PHN Property Management, spółkę Polskiego Holdingu Nieruchomości i Polskiego Holdingu Hotelowego. Firma wygrała licytację. Dotychczasowy właściciel hotelu ogłosił upadłość na początku pandemii. Nowi właściciele zapowiadają, że hotel stanie się jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w stolicy. W całej Polsce na sprzedaż wystawionych jest kilkaset obiektów hotelowych- głównie nieduże hotele i pensjonaty w mniejszych miejscowościach. Tymczasem branża może szykować się do ponownego otwarcia. Hotele będą przyjmować gości od 12 lutego. Jednak nie wszyscy zamierzają je otwierać, biorąc pod uwagę dwutygodniowy ¨okres próby¨. Z analiz Hotel Professionals wynika, że jednym z segmentów najbardziej odpornych na pandemię kazały się apartamenty serwisowane, w tym te przeznaczone na najem długoterminowy. Czołowe sieci hotelowe wchodzą też na rynek mieszkań i domów oferowanych na doby- czytamy.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.02.2021.).

¨Rz¨ informuje również: ¨Szykuje się kolejny gorący rok w magazynach¨. Pandemia napędza popyt na magazyny. Rośnie rola handlu przez internet,  firmy zabezpieczają łańcuchy dostaw. Zdaniem ekspertów ten rok zapowiada się dla branży równie dobrze. Według szacunków analityków w 2020 r. wynajęto w Polsce ponad 5 mln mkw. magazynów, o 20- 25 proc. więcej niż rok wcześniej. Tym samym ustanowiony został nowy rekord. Wzięciem cieszyły się szczególnie magazyny ulokowane  w okolicach stolicy (1,2 mln mkw.) oraz na Górnym Śląsku (1,07 mln mkw.), gdzie popyt rok do roku zwiększył się o niemal 80 proc. Zawarto też rekordową pojedynczą transakcję wynajmu- 200 tys. mkw. Rośnie rola logistyki ostatniej mili oraz małych magazynów miejskich, obsługujących klientów sektora e- commerce. Deweloperzy starają się odpowiedzieć na wzmożone zapotrzebowanie. W 2020 r. firmy oddały do użytkowania ponad 2 mln mkw., dzięki czemu zasoby  zwiększyły się do niemal 21 mln mkw. Na koniec ub.r. w budowie było ponad 2 mln mkw. magazynów- odnotowano.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.02.2021.).

¨Rz¨ informuje również: ¨Rośnie apetyt banków na kredyty mieszkaniowe¨. Banki mniej boją się już pandemii, więc luzują kolejne wymogi kredytowe zmniejszając marże. Klientom zaś sprzyjają rekordowo niskie stopy procentowe. 735,5 tys. zł mogłaby pożyczyć na zakup mieszkania trzyosobowa rodzina, w której oboje rodzice pracują i każde z nich przynosi do domu po ¨średniej krajowej¨- wynika z najnowszego badania HRE Investments. Jest to najwyższy wynik w historii badania- o ponad 80 tys. zł wyższy niż rok temu- czytamy.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.02.2021.).

¨Rz¨ w innym miejscu zastanawia się: ¨Inwestorzy pod ścianą?¨. Oferta mieszkań na wynajem rośnie, ale o najemcę jest coraz trudniej. Czynsze w ciągu roku spadły od 3,1 proc. we Wrocławiu do 13 proc. w Gdyni- podaje portal Domiporta.pl. Niemal 222 tys. mieszkań oddano do użytku  w 2020 r. To rekordowy wynik w III RP i najlepszy od 1980 r.- twierdzą analitycy portalu. Tylko w IV kw. ub. roku na rynek trafiło 65 tys. mieszkań. Zgodnie z szacunkami NBP w ostatnich latach na rynku pierwotnym popyt inwestycyjny sukcesywnie rósł. Już od 2018 r. inwestorzy zaczęli wypierać z rynku kupujących mieszkania na własne potrzeby. Ekspert Domiporty mówi obecnie o rosnącym ¨nawisie¨ podaży. Portal odnotował w styczniu 2021 r.- zależnie od miasta od 13,7 aż do 73,9 proc. więcej ogłoszeń  wynajmu niż rok temu. Zdaniem analityków mieszkania wchodzące na rynek już teraz zwiększają presję cenową, a w przyszłości mogą skutecznie blokować wzrost cen. Spadające stawki oraz rosnąca liczba ogłoszeń pozwalają mówić o rynku najemcy- odnotowano.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.02.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ informuje natomiast: ¨UODO ma zastrzeżenia do e- licytacji¨. E- licytacja nieruchomości w ramach egzekucji sądowej ma przyspieszyć, usprawnić oraz uczynić komornicze przetargi bardziej bezpiecznymi. Dzięki temu, że cały proces odbywa się online, grupa potencjalnych licytantów może być nieporównanie większa w stosunku do grona osób, które mogą stawić się na licytację w budynku sądu. Eliminuje też ryzyko incydentów o charakterze czysto przestępczym w postaci zastraszania chętnych do nabycia oraz minimalizuje ryzyko ustawiania przetargów. Projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego , który rozszerza możliwość sprzedaży nieruchomości w formie e- licytacji, został już skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Projektowane rozwiązania budzą jednak wątpliwości Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zwraca on uwagę na to, że z projektu nie wynika, kto będzie ponosił odpowiedzialność administratora danych osobowych, nie wskazano, które dane będą przetwarzane w systemie do e- licytacji, ani nie określono zabezpieczeń z tym związanych- czytamy.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 11.02.2021.).

Zobacz również