Czwartek, 10 marzec 2022
¨RPP będzie bezlitosna dla inflacji¨
¨Tarcza antyinflacyjna zostanie na lata¨
¨NBP jeszcze podwyższy stopy¨
¨Podwyżki stóp procentowych jeszcze się nie skończyły¨
¨Udostępnianie lokalu pod nielegalny hazard będzie karane grzywną¨
¨Będą ułatwienia w tworzeniu żłobków dla małych uchodźców¨
¨Premier każe, wójt słucha. Kazać może też wojewoda¨
Więcej poniżej.
Czwartkowa ¨Rzeczpospolita¨ odnotowuje: ¨RPP będzie bezlitosna dla inflacji¨. Koniunktura w polskiej gospodarce jest dobra, a jedynym problemem jest inflacja. RPP jest zdeterminowana, aby ją zdusić- mówił w środę prezes NBP. Wtorkowa podwyżka stopy referencyjnej NBP o 0,75 pkt proc., do 3,5 proc. nie kończy cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Jeszcze w kwietniu i maju RPP może docelowo zdecydować się na tak duże zmiany stóp, a docelowo mogą one znaleźć się powyżej 5 proc. To pierwsze reakcje ekonomistów po kolejnej podwyżce. Prezes NBP zadeklarował też, że bank centralny nadal będzie przeciwdziałał gwałtownym zmianom kursu złotego. Podkreślił jednak, że osłabienie polskiej waluty w ostatnich tygodniach było wyłącznie efektem paniki na rynkach finansowych w związku z wojną na Ukrainie i jako takie było niespójne z fundamentami naszej gospodarki. Cytowany w tekście ekonomista Santander Bank Polska spodziewa się dwóch podwyżek stóp o 0,75 proc. w kwietniu i maju. To, czy RPP zatrzyma się na poziomie 5 proc. zależy od sytuacji na Ukrainie, na rynkach surowców i walut oraz od zmian w oczekiwaniach dotyczących wzrostu gospodarczego. Z kolei analitycy banku Morgan Stanley sądzą, że stopa referencyjna NBP sięgnie 5,25 proc. Szczegóły- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 10.03.2022.).
¨Rz¨ zamieszcza również tekst pod hasłem: ¨Tarcza antyinflacyjna zostanie na lata¨. Czasowe obniżki VAT będą utrzymane do końca 2023 r.- uważa Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole BP. Nowe prognozy departamentu badań i analiz ekonomicznych NBP sugerują, że inflacja w 2022 r. wyniesie prawdopodobnie niemal 11 proc., a rok później będzie jeszcze w okolicy 9 proc. Większość ekonomistów spodziewa się inflacji sporo niższej. Na pytanie, kto ma rację, rozmówca ¨Rz¨ odpowiada: Projekty inflacyjne NBP tworzone są przy pewnych krytycznych założeniach. Projekcja uwzględniła więc wzrost cen surowców energetycznych i osłabienie złotego, co mocno podniosło ścieżkę inflacji. Nie uwzględnia natomiast prawdopodobnych i oczekiwanych przez nas zmian w polityce gospodarczej, które będą miały na celu ograniczanie inflacji. Chodzi o tarczę antyinflacyjną. Rozmówca ¨Rz¨ zakłada, że zostanie ona przedłużona do końca 2023r. Inflacja będzie więc prawdopodobnie niższa od projekcji- czytamy. Pełny tekst rozmowy- także na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 10.03.2022.).
¨Dziennik Gazeta Prawna¨ również odnotowuje: ¨NBP jeszcze podwyższy stopy¨. Wszystko wskazuje, że na najbliższych posiedzeniach nadal będziemy podnosić stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej jest nastawiona jastrzębio ? zapowiedział w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dzień wcześniej RPP podniosła główną stopę procentową o 0,75 pkt proc., do 3,5 proc. Glapiński deklarował determinację do ograniczenia inflacji- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨DGP¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Podwyżki stóp procentowych jeszcze się nie skończyły¨. Rada Polityki Pieniężnej podniosła we wtorek główną stopę procentową o 0,75 pkt proc., do 3,5 proc. Koszt pieniądza jest najwyższy od dziewięciu lat. Ekonomiści spodziewali się podwyżki o 0,5 pkt proc. Inwestorzy na rynku finansowym oczekiwali podniesienia stóp o 1 pkt proc. Ekonomistów zaskoczyła nie skala podwyżki stóp procentowych, ale towarzysząca decyzji RPP projekcja inflacji. Wskazuje ona, że ¨roczna dynamika cen znajdzie się z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale 9,3?12,2 proc. w 2022 r. (wobec 5,1?6,5 proc. w projekcji z listopada 2021 r.), 7,0?11,0 proc. w 2023 r. (wobec 2,7?4,6 proc.) oraz 2,8?5,7 proc. w 2024 r.¨. Projekcja mówi o tym, jak inflacja i inne wskaźniki makroekonomiczne zachowywałyby się bez zmian głównej stopy NBP. Uwzględnia już wpływ wojny w Ukrainie. Cel NBP to inflacja na poziomie 2,5 proc. w skali roku. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 10.03.2022.).
¨DGP¨ informuje również w innym miejscu: ¨Udostępnianie lokalu pod nielegalny hazard będzie karane grzywną¨. Osoby, które udostępniają środki, a przede wszystkim powierzchnie różnych nieruchomości do urządzania lub prowadzenia nielegalnych gier hazardowych, będą podlegać sankcji w postaci grzywny w wysokości do 360 stawek dziennych ? proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. W przypadkach mniejszej wagi sprawcy zapłacą grzywnę za wykroczenie skarbowe. Rozwiązanie takie przewiduje, skierowany wczoraj do konsultacji, projekt nowelizacji kodeksu karnego skarbowego, który we wtorek ¨DGP¨ opisał jako pierwszy. Zakłada on wprowadzenie nowych przestępstw. Jak argumentuje resort, to potrzeby praktyki wskazują, że uzasadnione jest pociąganie do odpowiedzialności również osób, które udostępniają środki, a przede wszystkim lokale do urządzania lub prowadzenia nielegalnych gier hazardowych. Więcej szczegółów- na piątej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨-10.03.2022.).
¨DGP¨ odnotowuje też: ¨Będą ułatwienia w tworzeniu żłobków dla małych uchodźców¨. Gminy i podmioty prywatne będą mogły uruchamiać miejsca opieki przeznaczone dla ukraińskich dzieci w lokalach, które nie spełniają wymaganych przepisami standardów. Rządowa specustawa dotycząca wsparcia udzielanego obywatelom Ukrainy otwiera dla nich szeroko dostęp do rynku pracy. Jednak, aby pochodzące z tego kraju matki mogły podjąć zatrudnienie, potrzebne jest zapewnienie odpowiedniej opieki ich dzieciom, zwłaszcza tym małym. Mają w tym pomóc specjalne przepisy, które liberalizują część wymogów, jakie muszą obecnie spełniać żłobki i kluby dziecięce. W efekcie ma się zwiększyć liczba miejsc świadczących taką opiekę. Szczegóły- na siódmej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 10.03.2022.).
¨DGP¨ zauważa też: ¨Premier każe, wójt słucha. Kazać może też wojewoda¨. Strona samorządowa liczy na to, że Senat usunie z tzw. specustawy ukraińskiej (ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa) przepis mówiący, że w sytuacji kryzysowej premier może wydawać polecenia obowiązujące organy jednostek samorządu terytorialnego (np. radę gminy, wójta, prezydenta miasta). ? To wrzucona w ostatniej chwili niekonstytucyjna zmiana ustrojowa dużego kalibru, łamiąca zasadę niezależności samorządów ? komentuje Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). Podkreśla, że przepis nie był konsultowany ze stroną samorządową. Chodzi o dodanie nowych artykułów (7a?7c) do ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Zgodnie z nimi premier albo z własnej inicjatywy, albo na wniosek szefa KPRM w lub ministra kierującego działem administracji rządowej może wydawać polecenia obowiązujące organy JST (a także m.in. osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz przedsiębiorców). Polecenia mają dotyczyć właściwego funkcjonowania, ochrony, wzmocnienia lub odbudowy infrastruktury krytycznej, przejęcia kontroli nad sytuacją kryzysową, której wpływ na poziom bezpieczeństwa ludzi, mienia lub środowiska jest szczególnie negatywny, oraz usunięcia skutków sytuacji kryzysowej. Zadania nałożone na JST w tym trybie miałyby być realizowane jako zadania zlecone z zakresu administracji rządowej. Marek Wójcik zwraca uwagę, że przepis ten nie ma wymiaru czasowego, ograniczonego np. do okresu występowania epidemii czy trwania wojny na Ukrainie. Więcej szczegółów- na siódmej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 10.03.2022.).