Czwartek, 1 poniedziałek 2020

¨Przez pandemię więcej pustych sklepów w galeriach¨
¨Małe wzięcie ustawowych wakacji kredytowych¨
¨Krótkotrwały szok w biurach¨
¨Zagraniczni inwestorzy rozpychają się w Polsce¨
¨Wojewoda sprawdzi, czy starosta jest dobrym gospodarzem państwowego mienia¨
¨Mieszkania do wynajęcia wygrywają z akademikami¨
¨Musieli dopłacić, potem zniknęły domofony. Co się stało?¨

Więcej poniżej.

Czwartkowa ¨Rzeczpospolita¨ odnotowuje: ¨Przez pandemię więcej pustych sklepów w galeriach¨. Stopa pustostanów wzrosła do niemal 5 proc., co oznacza kilkadziesiąt tysięcy mkw. powierzchni opuszczonej przez najemców. Największy, kilkukrotny skok widać w Szczecinie. Z danych firmy doradczej CBRE wynika, że na koniec sierpnia odsetek pustych lokali w centrach handlowych w ośmiu aglomeracjach wynosił 4,8 proc. (na koniec 2019 r. było to 4,1 proc.). Wzrost widać na większości rynków, a spadki w Łodzi i Krakowie są pozorne. Wzrost liczby pustych lokali waha się między 2,5 pkt proc. a 0,8 pkt proc. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację związaną z epidemią koronawirusa są to nieznaczne zmiany. Warto jednak pamiętać, że sytuacja do końca roku może się zmienić. Nadal trwają negocjacje w sprawie warunków umów najmu i w sporej mierze od ich wyników zależy, czy wzrost poziomu pustostanów pozostanie na tak niewielkim poziomie jak aktualnie. Na razie najlepiej radzą sobie parki handlowe oraz centra typu convenience. Analitycy są jednak spokojni. Wskazują, że wzrost niewynajętej powierzchni w centrach handlowych utrzymuje się nadal na niewielkim poziomie. Nie zakładają też masowej ucieczki, bo centra nadal są i pozostają bardzo atrakcyjnym miejscem zakupów- czytamy na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.10.2020.).

Niżej ¨Rz¨ informuje: ¨Małe wzięcie ustawowych wakacji kredytowych¨. Liczba i wartość kredytów obsługiwanych przez klientów indywidualnych, które zostały objęte ustawowymi wakacjami kredytowymi, wynoszą niespełna 3,07 tys. i 342 mln zł- wynika z danych Biura Informacji Kredytowej dla ¨Rz¨. Nieco ponad miesiąc temu (stan z 24 sierpnia) umów objętych ustawowymi wakacjami było 1,85 tys. i kredyty te opiewały na 195 mln zł. Przyrost jest więc niewielki, szczególnie widać to po ostatnim tygodniu, gdy przybyło tylko 76 umów na 20 mln zł. Potwierdza to informacje płynące z banków, sugerujące znikome zainteresowanie ustawową możliwością zawieszenia płatności rat kapitałowych i odsetkowych na maksymalnie trzy miesiące. Więcej szczegółów- także na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Żródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.10.2020.).

¨Rz¨ zauważa też: ¨Krótkotrwały szok w biurach¨. Konsekwencją pandemii w najbliższych latach będzie spadek popytu- z powodu recesji, cięcia etatów, ale też przechodzenia na pracę zdalną. Jak będzie wyglądał rynek biurowy po pandemii? Eksperci firmy Cushman&Wakefield pokusili się o prognozy z prawdziwym rozmachem, szacując kilka wariantów scenariuszy dla pięciu regionów: Azji i Pacyfiku, Chin, Europy, USA oraz Kanady. W krótkim terminie globalny rynek biurowy mocno ucierpi w konsekwencji pandemii i recesji. Skutki będą nawet silniejsze niż te po kryzysie finansowym sprzed ponad dekady. Według ekspertów Cushman&Wakefield pozytywnym skutkiem pandemii może być odwrócenie- przynajmniej na jakiś czas- trendu zagęszczania pracowników w biurach. Wymuszone zachowaniem bezpieczeństwa zwiększanie dystansu  między użytkownikami biura może dodatkowo złagodzić skalę spadku popytu na powierzchnie. Na koniec czerwca 2020 r. w Polsce w budowie było 106 biurowców o  łącznej powierzchni 1,6 mln mkw. Szczegóły- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.10.2020.).

Niżej w ¨Rz¨ czytamy: ¨Zagraniczni inwestorzy rozpychają się w Polsce¨. Pandemia nie sparaliżowała deweloperów. Ogłaszają kolejne wielkie inwestycje. Budują nie tylko nowoczesne obiekty, ale i rewitalizują historyczne nieruchomości. Wieloetapową inwestycję na terenie o powierzchni 5,5 ha w centrum Poznania planują belgijscy deweloperzy. Powstanie tu ok. 1 tys. mieszkań, a zabytkowe budynki dawnych koszar zostaną przekształcone w powierzchnię komercyjną- czytamy. Więcej- także na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.10.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje natomiast: ¨Wojewoda sprawdzi, czy starosta jest dobrym gospodarzem państwowego mienia¨. Ministerstwo Rozwoju uważa, że obecnie nadzór administracji rządowej nad nieruchomościami należącymi do zasobów Skarbu Państwa nie jest wystarczający. Resort przygotował projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, który ten problem ma rozwiązać. Krytykują go samorządowcy. Ich zdaniem zaproponowany projekt wpisuje się w nurt kolejnych regulacji mających na celu podporządkowanie organów  samorządowych administracji rządowej. Co się zmieni? Obecnie wojewoda nie może zobowiązać starosty, by postąpił z daną nieruchomością należącą do Skarbu Państwa według jego zamiaru. Nawet wtedy, gdy starosta nie wywiąże się należycie ze swoich obowiązków. Po zmianach wojewoda będzie mógł w drodze zarządzenia określić warunki nabywania, zbywania i obciążania tych nieruchomości, ich wydzierżawiania, wynajmowania na czas dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony. W dodatku starosta będzie musiał podjąć decyzję zgodną z żądaniem wojewody, który wskaże cel przeznaczenia nieruchomości. Jeśli użytkownik wieczysty nie wywiązuje się z umowy, wojewoda będzie mógł zobowiązać starostę do jej rozwiązania. Więcej- na siódmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 01.10.2020.).

W ¨DGP¨ w dodatku ¨Na studia¨ czytamy: ¨Mieszkania do wynajęcia wygrywają z akademikami¨. Tylko 14 proc. młodych ludzi studiujących daleko od miejsca zamieszkania decyduje się na pokój w uczelnianych domach studenckich. Rozpoczyna się nowy rok akademicki, a większość polskich uczelni wprowadziła mieszany tryb nauczania. Z tego powodu ceny najmu spadły, wzrosła natomiast konkurencyjność ofert. Koszty miesięcznego wynajmu jednoosobowego pokoju w gdańskich domach studenckich są przy tym niewiele niższe w porównaniu z tymi w mieszkaniach prywatnych, wahając się w okolicach tysiąca złotych. Studenci częściej wybierają więc mieszkania prywatnych właścicieli, szukając wyższego standardu. Więcej szczegółów- na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 01.10.2020.).   

¨Głos Szczeciński¨ zastanawia się: ¨Musieli dopłacić, potem zniknęły domofony. Co się stało?¨. Mieszkańcy nowych TBS- owskich bloków w Dąbiu otrzymali zawiadomienie w sprawie wzrostu ostatecznego kosztu budowy osiedla. Pytają, dlaczego niespodziewanie muszą dopłacić do inwestycji miejskiej spółki. Chodzi o bloki wybudowane przez TBS ¨Prawobrzeże¨- ¨Dąbie- Pokładowa Etap I¨ na osiedlu Dąbie w Szczecinie. Pod koniec sierpnia mieszkańcy jednego z budynków otrzymali zawiadomienie w sprawie wzrostu ostatecznego kosztu budowy osiedla, który wynikał z nieprzewidzianych, dodatkowych robót. Zaskoczeni zaczęli wypytywać TBS o szczegóły. Jak wynika z wypowiedzi Krzysztofa Soski, wiceprezydenta, dopłata nie jest niczym wyjątkowym, bowiem we wszystkich umowach partycypacyjnych z TBS ¨Prawobrzeże¨ określony został przewidywany koszt budowy każdego z lokali, a rozliczenie miało nastąpić w oparciu o faktycznie poniesione koszty. Większość mieszkańców partycypujących w inwestycji musiało dopłacić kwoty w przedziale 1000- 2000 zł, ok. 25 proc. najemców kilkaset złotych powyżej 2000 zł. Za co płacili¨ M.in. za prace dodatkowe, takie jak roboty drogowe w ul. Oficerskiej, przebudowę odcinka kanalizacji. Natomiast wideodomofony nie zostały zdemontowane przez TBS, tylko skradzione w ilości 12 sztuk i dotyczy to wszystkich klatek w 6 nowo wybudowanych budynkach- wyjaśnił wiceprezydent. Więcej szczegółów- na czwartej stronie ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 01.10.2020.).

Zobacz również