Strona główna | Przegląd prasy | Poniedziałek, 4 październik 2021

Poniedziałek, 4 październik 2021

¨Korzystne zasady jeszcze przez rok¨
¨Historyczne podwyżki i obniżki na ostatnią chwilę¨
¨Koniec z odliczaniem składki zdrowotnej¨
¨<> zalewa Polskę¨
¨Dolny Śląsk mocno stawia na poprawę jakości powietrza¨
¨Mieszkanie bez wkładu z kredytem na wykończenie¨
¨Podwyżka stóp wciąż nie jest pewna¨
¨Senat przemieli Polski Ład¨
¨Tworzymy warunki do szybkiego rozwoju¨
¨Umorzenie przy okazji. Jak działa nowy k.p.a.¨
¨Zamykają sprawę zwykłym pismem¨
¨Ważne będą szczegóły¨
¨TSUE wyjaśnił VAT od sprzedaży działek¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w poniedziałkowej ¨Rzeczpospolitej¨ całą kolumnę poświęca przyjętym przez Sejm zmianom podatkowym w ramach Polskiego Ładu. W tekście ¨Korzystne zasady jeszcze przez rok¨ odnotowano: Wynajmujący oraz przedsiębiorcy wykorzystujący lokale mieszkalne w biznesie będą mogli nadal rozliczać je w podatkowych kosztach. Do końca 2022 r. Sejm zaakceptował poprawki do Polskiego Ładu zgłoszone przez posłów PiS w komisji finansów publicznych. Ucieszą się z nich ci, którzy czerpią podatkowe zyski z mieszkań i domów. Zakaz rozliczania tych nieruchomości w kosztach został przesunięty o rok. Osoby zarabiające na wynajmie prywatnym teraz mają do wyboru dwie formy rozliczenia: ryczałt oraz skala PIT. Pierwsza to niższe stawki podatku, druga daje możliwość odliczania kosztów. A tych może być sporo- wynajmujący mogą rozliczyć, poprzez odpisy amortyzacyjne, wydatki na nabycie mieszkania. A także zakupy wyposażenia i remonty, czy nawet odsetki od kredytu. Dlatego tych, którzy ponoszą wysokie koszty wynajmu zdecydowanie nie ucieszyła pierwsza wersja Polskiego Ładu. Wynikało z niej, że wszyscy wynajmujący prywatnie muszą przejść w przyszłym roku na ryczałt. Czyli nie odliczą już żadnych wydatków. Dodatkowo podatek trzeba naliczyć od każdej złotówki, na ryczałcie nie ma bowiem kwoty wolnej. W czasie czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych zgłoszono poprawkę, z której wynika, że zarabiający na wynajmie w przyszłym roku mogą stosować zasady opodatkowania obowiązujące na 31 grudnia 2021 r. W piątek przyjął ją Sejm. Oznacza to, że jeszcze w przyszłym roku wynajmujący mogą rozliczać się na skali podatkowej. Z prawem do wszystkich kosztów. Kolejna dobra wiadomość dotyczy rozliczania wydatków na nabycie nieruchomości mieszkalnych. Pierwotnie Polski Ład przewidywał, że domów i mieszkań nie można amortyzować. Nie da się więc rozliczyć wydatków na ich zakup bądź wybudowanie w podatkowych kosztach. Miało to dotyczyć nie tylko wynajmujących, ale też przedsiębiorców wykorzystujących mieszkania i domy w biznesie. Komisja Finansów Publicznych zaproponowała, a Sejm przyjął poprawkę przesuwającą zakaz amortyzacji. Nowy przepis stanowi, że jeszcze w przyszłym roku będzie można zaliczać do podatkowych kosztów odpisy amortyzacyjne od domów i mieszkań pod warunkiem że zostały nabyte bądź wytworzone przed 1 stycznia 2022 r. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.10.2021.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Historyczne podwyżki i obniżki na ostatnią chwilę¨. Podatki wzrosną, ale nieco mniej, niż zakładał rząd. Tuż przed głosowaniem dorzucono ulgi dla pracujących emerytów i jednoosobowych firm. W piątek Sejm uchwalił obszerną nowelizację ustaw podatkowych, zwaną przez rządowych projektodawców Polskim Ładem. Posłowie przyjęli ulgę w PIT dla pracujących osób w wieku emerytalnym. Wolne od podatku mają być ich dochody do kwoty 85 528 zł rocznie. Seniorzy rozliczający się na zasadach ogólnych będą mieli do wykorzystania jeszcze kwotę wolną, która wyniesie 30 tys. zł. Z tej ulgi skorzystają tylko osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, ale emerytury nie pobierają. Uznanie Sejmu zyskało też rozszerzenie tzw. ulgi dla klasy średniej. Ma to być narzędzie łagodzące wzrost obciążeń fiskalnych dla osób osiągających przychody od 68 412 do 133 tys. zł. W pierwotnej wersji rządowego projektu ulga ta miała przysługiwać tylko osobom  zarabiającą na etacie. Teraz rozszerzono ją także na osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczające się według skali podatkowej. Podczas wcześniejszych prac legislacyjnych zlikwidowano dzisiejsze preferencyjne zasady rozliczenia samotnych rodziców z dziećmi. Dodano jednak odliczenie kwoty 1500 zł od należnego podatku. W piątkowym głosowaniu to odliczenie nieco zmodyfikowano: kwotę tę będzie można odliczać nie tylko od podatku, ale tez od zapłaconych składek ubezpieczeniowych i zdrowotnych. Pojawiło się też odliczenie dla rodzin mających co najmniej czworo dzieci- czytamy także na 10 stronie głównego wydania. Obok ¨Prawo co dnia¨ przypomina: ¨Koniec z odliczaniem składki zdrowotnej¨. Od 2022 r. nie będzie już można odliczyć od podatku daniny zdrowotnej. Jej wysokość będzie zaś różna zależnie od sposobu rozliczenia. Zatem po pierwsze, ani przedsiębiorcy, ani pracownicy nie będą już odliczyć tych składek od podatku. Po drugie, zmienią się zasady naliczania ich wysokości dla przedsiębiorców. Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą składki od rzeczywiście osiąganego dochodu. Jednak ich wysokość i podstawa będzie różna w zależności od wybranej formy opodatkowania. Więcej szczegółów- także na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.10.2021.).

¨Życie Regionów¨ w ¨Rz¨ zauważa z kolei: ¨<<Paczkomatoza>> zalewa Polskę¨. Niekontrolowana rozbudowa sieci maszyn do odbioru przesyłek to wielkie wyzwanie dla porządku przestrzeni miejskiej. Na rynku automatów pocztowych zapanowała wolna amerykanka- kolejne firmy zapowiadają rozwój sieci tego typu urządzeń, a wyścig konkurentów (i to już nie tylko firm kurierskich, ale również m.in. sklepów spożywczych, stacji paliw oraz platform e- commerce) coraz mocniej zaburza miejską przestrzeń. Nie wszystkim samorządom podoba się ów niekontrolowany zalew metalowych szaf. Tym bardziej że lokalne władze nie mają już narzędzi, aby powstrzymać ¨paczkomatozę¨, jak przyjęło się już powszechnie określać to zjawisko. Broń do walki z pojawiającymi się masowo w przestrzeni miejskiej automatami wytrąciła im ubiegłoroczna nowela prawa budowlanego. Mimo to w niektórych magistratach szukają sposobów na uporządkowanie narastającego problemu- czytamy w ramach wstępu. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.10.2021.).

¨Życie Regionów¨ informuje również w innym miejscu: ¨Dolny Śląsk mocno stawia na poprawę jakości powietrza¨. Na termomodernizację w regionie trafi 120 mln zł. Dzięki tym pieniądzom zniknie wiele szkodliwych kopciuchów, a przybędzie instalacji do produkcji energii z odnawialnych źródeł. Realizacja programów dotyczących gospodarki niskoemisyjnej jest dla regionu bardzo istotna, gdyż ponad połowa Dolnoślązaków wciąż oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Na wprowadzone przez samorząd województwa uchwały antysmogowe składają się trzy dokumenty dotyczące Wrocławia, uzdrowisk oraz pozostałej części województwa. Wprowadzają one ograniczenia w zakresie stosowania paliw stałych niskiej jakości oraz klasy instalacji wykorzystywanych do ogrzewania. Od początku października mieszkańcy Dolnego Śląska mogą również starać się o dofinansowanie na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe oraz termomodernizację. Pula przeznaczona na pilotaż dla regionu w ramach akcji uzupełniającej rządowy program ¨Czyste powietrze¨ to 20 mln zł. Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że dzięki dofinansowaniu efektywność energetyczna poprawi się w 50 wielorodzinnych budynkach mieszkalnych i 300 lokalach mieszkalnych. Dzięki temu zniknie łącznie przeszło 700 kopciuchów. Więcej szczegółów- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.10.2021.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Mieszkanie bez wkładu z kredytem na wykończenie¨. Zobowiązania z gwarancją nie będzie można zaciągać na czas krótszy niż 15 lat. W piątek Sejm przeprowadził trzecie czytanie ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłacie tego kredytu dokonywanym w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego. Ustawa wprowadza ułatwienia w uzyskaniu kredytu hipotecznego (poprzez gwarancję wpłaty kwoty odpowiadającej wysokości wkładu własnego). Osoby, które skorzystają z systemu gwarancji kredytowych, będą mogły liczyć na to, że budżet państwa pomoże im w spłacie długu. Dotyczy to osób, których rodzina się powiększy. Beneficjentami rozwiązań będą mogli być single, małżeństwa, rodziny i osoby samotnie wychowujące dzieci. Co do zasady z pomocy będzie można skorzystać, gdy nie ma się domu lub mieszkania. Warunek nieposiadania własnej nieruchomości nie dotyczy osób, które mają co najmniej dwójkę dzieci i mieszkają w za małej nieruchomości. Za taką uznawane jest np. w przypadku dwójki dzieci 50- metrowe mieszkanie, w przypadku trójki limit rośnie do 74 metrów, a przy czwórce jest to 90 metrów. Jeśli ktoś ma więcej dzieci, niezależnie od tego, jak duże ma mieszkanie lub dom, nie będzie to przeszkodą na drodze do skorzystania z gwarancji kredytowej- czytamy na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.10.2021.).

¨Rz¨ informuje w innym miejscu: ¨Podwyżka stóp wciąż nie jest pewna¨. Inflacja wkrótce zbliży się do 7 proc. Wbrew widocznym na rynkach finansowych oczekiwaniom, które umocniły złotego, podwyżka stóp procentowych w najbliższych miesiącach nie jest przesądzona. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł we wrześniu o 5,8 proc. rok do roku, najbardziej od połowy 2001 r.- oszacował wstępnie GUS. To zwiększa oczekiwania, że NBP dołączy do banków centralnych Czech i Węgier i zacznie jeszcze w tym roku zaostrzać politykę pieniężną. Ale niezależnie od tego, co i kiedy Rada Polityki Pieniężnej ostatecznie postanowi, inflacja najprawdopodobniej zostanie podwyższona. Część analityków uważa nawet, że w 2022 r. może być średnio wyższa niż w br. Przewidywana inflacja, która może osiągnąć nawet 6,7 proc. w styczniu 2022 r., podobnie jak w poprzednich miesiącach będzie konsekwencją przede wszystkim wzrostu cen żywności oraz nośników energii. Ekonomiści z Credit Agricole zakładają, że ze względu na coraz wyższe koszty uprawnień do emisji CO2 oraz silny wzrost cen węgla z początkiem roku prąd dla gospodarstw domowych podrożeje o kilkanaście procent. W tych okolicznościach RPP będzie mogła nadal argumentować, że inflację napędzają czynniki, na które krajowa polityka pieniężna nie ma wpływu. W rezultacie, jak przewidują analitycy, stopa referencyjna NBP pozostanie na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc. co najmniej do końca 2022 r. Więcej- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.10.2021.).

¨Rz¨ także krótko: Marvipol Development wygrał przetarg na działkę o powierzchni ok. 5,4 tys. mkw. przy ul. Kosmonautów na osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu. Cena: 31,1 mln zł. Deweloper planuje wybudować tam ok. 250 mieszkań i lokale usługowe. Ekspansję na nowe rynki Marvipol rozpoczął w ub.r., kupując we Wrocławiu działkę o pow. prawie 6,5 tys. mkw. Firma szuka w tym mieście kolejnych terenów pod inwestycje. Do tej pory Marvipol wybudował w Warszawie 34 osiedla, oddając ponad 7,5 tys. mieszkań- czytamy na 17 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.10.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje natomiast: ¨Senat przemieli Polski Ład¨. O 17,5 mld zł rocznie mniejsze wpływy do sektora finansów publicznych to bilans Polskiego Ładu w podatkach. Na ostatniej prostej w piątek w Sejmie doszło do kilku znaczących korekt, w wyniku czego zwiększył się koszt całej reformy. To głównie efekt rozszerzenia ulgi dla klasy średniej, zerowego PIT dla seniorów i rodzin 4+ czy przesunięcie amortyzacji nieruchomości mieszkaniowych. Ustawa trafi teraz do Senatu, w którym większość ma opozycja- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨DGP¨ wraca do sprawy zamieszczając obszerną rozmowę z Janem Sarnowskim, wiceministrem finansów. W tekście ¨Tworzymy warunki do szybkiego rozwoju¨ rozmówca ¨DGP¨ przekonuje: Rekomendujemy Senatowi przyjęcie projektu w wersji zaakceptowanej przez Sejm. To rozwiązanie kompromisowe, efekt wielu miesięcy dialogu z biznesem. I dalej: Wszystkie zmiany są spójne i prowadzą w jednym kierunku. Polski Ład to zmiany w podatkach, które stworzą optymalne warunki do szybszego rozwoju gospodarczego. I to już w przyszłym roku, gdy nowe przepisy wejdą w życie. Całość rozmowy- na szóstej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 04.10.2021.).

¨DGP¨ zauważa też: ¨Umorzenie przy okazji. Jak działa nowy k.p.a.¨. Są pierwsze efekty wejścia w życie kontrowersyjnej nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego, która raz na zawsze ma zamknąć temat reprywatyzacji w Polsce. Obowiązujące od 16 września br. przepisy zakładają wygaszenie toczących się postępowań w tego typu sprawach, bez względu na stopień ich zaawansowania. Okazuje się jednak, że organy nie wydają formalnych decyzji o umorzeniu. Jak dowiedział się ¨DGP¨, w jednym z prowadzonych postępowań nadzorczych- chodziło o nacjonalizację przedsiębiorstwa ogłoszoną w 1948 r.- Ministerstwo Rozwoju i Technologii o umorzeniu poinformowało zwykłym pismem. Urzędnicy zrobili to niejako przy okazji, w odpowiedzi na ponaglenie wniesione do resortu przez prawnika. Jak zauważa radca prawny i zarazem pełnomocnik w opisywanej sprawie, nie jest to odosobniony przypadek. Nawet jeśli umorzenie postępowania w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej następuje z mocy prawa, to organ musi wydać decyzję o charakterze deklaracyjnym. Nie zwalnia go to z badania, czy przesłanki do umorzenia rzeczywiście nastąpiły- uważa prawnik. Dlaczego to tak ważne? Brak decyzji oznacza w praktyce, że strona nie ma się od czego odwołać- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨DGP¨ wraca do tematu w kolejnym tekście: ¨Zamykają sprawę zwykłym pismem¨. Resort rozwoju umorzył postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej. Ale nie wydał w tym przedmiocie decyzji, a stronę powiadomił w odpowiedzi na pismo w sprawie przewlekłości. W praktyce blokując odwołanie się. Lektura dla zainteresowanych- na siódmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 04.10.2021.).

¨DGP¨ informuje też: ¨Ważne będą szczegóły¨. Osoby, które zdecydują się na ugodę, mogą liczyć na zmniejszenie kwoty pozostającej do spłaty. Program ugód frankowych w największym polskim banku startuje dzień po drugiej rocznicy wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie państwa Dziubaków przeciwko bankowi Raiffeisen. To orzeczenie TSUE otworzyło drzwi do unieważniania umów kredytów walutowych. Odkąd zapadło, w sądach zaczęło przybywać rozstrzygnięć korzystnych dla kredytobiorców. Pod koniec ub.r. przewodniczący KNF wystąpił z propozycją, by banki przewalutowały kredyty frankowe na złote, traktując je, jakby od początku były należnościami w złotych i z oprocentowaniem odpowiadającym kredytom złotowym.  Taki właśnie model przyjmuje PKO BP. Osoby, które zdecydują się na zawarcie ugody z bankiem, mogą liczyć na znaczące zmniejszenie kwoty pozostałej do spłaty. Dziś podnosi ją deprecjacja złotego do franka. W ramach przewalutowania bank przeliczy wszystkie zapłacone przez klienta raty według zasady, że pieniądze najpierw idą na ratę odsetkową, a później na kapitałową. W ramach mediacji możliwe będzie skrócenie bądź wydłużenie okresu kredytowania (od niego zależy wysokość raty). Maksymalny czas spłaty nie może być dłuższy niż obecnie dopuszczalne przez bank 15 lat. Ugody nie dotyczą wszystkich kredytów frankowych. Muszą to być kredyty na własne cele mieszkaniowe (a nie np. na zakup lokali na wynajem) oraz bez wpisów w księgach wieczystych, które utrudniłyby procedurę. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 04.10.2021.).

¨DGP¨ informuje również: ¨TSUE wyjaśnił VAT od sprzedaży działek¨. Wyrok dotyczył przepisów francuskich, na zasadzie wyjątku innych niż polskie, ale dla Polaków znaczenie mają wskazówki unijnego trybunału dotyczące takich pojęć, jak ¨prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia¨ czy ¨nabycie w celu odsprzedaży¨. Sprawa dotyczyła francuskiej spółki, która prowadzi działalność deweloperską. Kupiła ona od osób niebędących podatnikami VAT nieuzbrojone grunty. Transakcje te nie podlegały więc VAT. Następnie spółka podzieliła działki na mniejsze, uzbroiła w media oraz doprowadziła drogę. Następnie sprzedała jako tereny budowlane. Nabywcami były osoby fizyczne, które zamierzały wybudować na działkach budynki mieszkalne. Spółka zapłaciła VAT od marży, ale później doszła do wniosku, że transakcje te w ogóle nie podlegały opodatkowaniu. Innego zdania były francuskie organy podatkowe. Uważały, że spółka prawidłowo opodatkowała sprzedaż według systemu VAT marża. Gdy sprawa ostatecznie trafiła do sądu kasacyjnego, ten nabrał wątpliwości i skierował pytanie prejudycjalne do TSUE. Sąd pytał, do jakich transakcji należy stosować system VAT marża: do sprzedaży nieruchomości, których nabycie podlegało VAT, ale podatnik nie miał prawa do odliczenia czy do sprzedaży nieruchomości, których nabycie było wyłączone lub zwolnione z VAT. Więcej szczegółów- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 04.10.2021.).

x

Sprawdź również

Czwartek, 25 listopad 2021

¨Szał na remonty, choć ceny materiałów drożeją¨¨Murapol odporny na droższy kredyt¨¨Zima za pasem. Tymczasem węgla ...