Strona główna | Przegląd prasy | Piątek, 11 czerwca 2021

Piątek, 11 czerwca 2021

¨Kredyt po rozstaniu bez podatku¨
¨Coraz droższe budowanie¨
¨Rynek biurowy w czasie przemian¨
¨Stawki za apartamenty jak w czasie Euro 2012¨
¨Budynki przyjazne środowisku¨
¨Jak powinny być opodatkowane REIT- y?¨
¨Deweloperska ofensywa. Rozwiązał się worek z mieszkaniami¨
¨Inwestycje w nieruchomości najpopularniejsze w pandemii¨
¨Roszczenie banku o opłatę za kapitał oddalone przez sąd¨
¨Ceny mieszkań w Szczecinie idą w górę. Czy jest szansa, że zaczną spadać?”

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Kredyt po rozstaniu bez podatku¨. Fiskus nie chce podatku od byłych narzeczonych, jeśli jedna osoba przejmuje wspólne mieszkanie i spłaty. Uznaje, że kredytobiorca zwolniony z długu przez byłą partnerkę nie ma przychodu. Wspólny kredyt na mieszkanie to już powszechne zjawisko. Problem powstaje, gdy kredytobiorcy chcą się rozstać i muszą podzielić się nie tylko nieruchomością, ale i zobowiązaniami. Na szczęście skarbówka wychodzi im naprzeciw, nie wymagając zapłaty podatku dochodowego. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.06.2021.).

¨Rz¨ w dodatku ¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ przypomina z kolei: ¨Coraz droższe budowanie¨. Łatwo nie jest, ale budżety i harmonogramy inwestycji nie są zagrożone- przekonują duzi deweloperzy. W ciągu czterech miesięcy br. średnie ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych wzrosły o 4,2 proc. Spośród 20 monitorowanych przez Grupę PSB Handel pozysji wzrost objął 18. O prawie 21 proc. podrożały płyty OSB, o 10 proc. izolacje termiczne, o przeszło 5 proc. cement i wapno. Drastycznie wzrosły ceny pozycji nienotowanych przez PSB: stali (w zależności od asortymentu o kilkadziesiąt czy ponad 100 proc.), drewna, materiałów ropopochodnych. Ceny to jedno- pojawiają się też problemy z dostępnością niektórych materiałów. Wszystko to powoduje presję na koszty wykonawstwa i ma przełożenie na ceny mieszkań. Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.06.2021.).

¨Nieruchomości…¨ w innym miejscu zamieszczają tekst pod hasłem: ¨Rynek biurowy w czasie przemian¨. Na ogłaszanie śmierci biur jest zdecydowanie za wcześnie, choć rynek będzie się zmieniać. Część planowanych projektów może mieć odmienne funkcje- mówił w programie #RzeczoNIERUCHOMOSCIACH Dominik Stojek, partner associate w zespole doradztwa nieruchomościowego w firmie Deloitte. Po roku od wybuchu pandemii nadal wiele osób pracuje zdalnie, słyszymy o spadku aktywności deweloperów, najemców, inwestorów, panuje stan zawiedzenia… Rozmówca ¨Rz¨ nie obawiałby się natomiast o przyszłość rynku biur. Jego zdaniem ogłaszanie ich śmierci jest przedwczesne, aczkolwiek nie da się ukryć, że pandemia wpłynęła na rynek, przyspieszając pewne trendy- choćby w kwestii pracy hybrydowej. Zapowiadają się ciekawe lata, bo mimo licznych badań nie wiadomo do końca, jak będzie wyglądał docelowy model pracy. Jeśli chodzi o inwestorów, popyt na biura na pewno wróci- choćby dlatego, że podaż bijących rekordy zainteresowania magazynów nie jest nieograniczona. Zresztą ceny magazynów wzrosły, zatem różnica między biurami a magazynami, jeśli chodzi o wyceny, będzie się kurczyć, co oznacza względną atrakcyjność inwestowania w biura- czytamy. Pełny tekst rozmowy- na drugiej stronie  dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.06.2021.).

¨Nieruchomości…¨ zauważają też: ¨Stawki za apartamenty jak w czasie Euro 2012¨. Ponad 1 tys. zł za dobę w apartamencie? Tak było w długi czerwcowy weekend w najbardziej obleganych kurortach nad morzem. Ile zapłacimy w wakacje? Około 80- metrowy apartament w kamienicy z widokiem na Motławę od  2 do 7 czerwca wynajął się za ponad 4,9 tys. zł. Regularna cena w tym okresie to niespełna 1,9 tys. zł. Dwie doby w O ile lokalu o powierzchni 40 mkw. w centrum Gdańska kosztowały 1,7 tys. zł. Zwykła stawka- 520 zł. Jak będzie latem? O ile drożej niż w wakacje przed pandemią? Cytowany w tekście ekspert nie ma wątpliwości, że ceny wzrosną jeśli: ograniczenia w wynajmie pokoi hotelowych zostaną utrzymane, dopisze pogoda, będą utrudnienia w podróżach międzynarodowych, a łatwiej będzie podróżować do nas. Czy wakacje pozwolą właścicielom mieszkań wynajmowanych na doby wyjść na prostą?- o tym bardziej szczegółowo także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.06.2021.).

W ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy również tekst: ¨Budynki przyjazne środowisku¨. Dekarbonizacja budownictwa w Polsce do 2050 r. to ambitne zadanie, ale wykonalne- oceniają PLGBC i EBOR. Osiągnięcie neutralności klimatycznej przez polskie budynki i sektor budowlany w niecałe trzy dekady? Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) opracowały mapę drogową, która powinna umożliwić osiągnięcie tego ambitnego celu. Konieczna jest jednak współpraca wielu stron: deweloperów, inwestorów i właścicieli budynków, projektantów, producentów materiałów, generalnych wykonawców, zarządców nieruchomości, a także instytucji finansowych, organizacji pozarządowych, a wreszcie administracji na poziomie centralnym i samorządowym, bo nie obejdzie się bez zmian w legislacji- czytamy w ramach wstępu. Szczegóły- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.06.2021.).

Niżej ¨Nieruchomości…¨ zastanawiają się: ¨Jak powinny być opodatkowane REIT- y?¨. Kluczem jest zrównanie opodatkowania zysków z inwestycji w spółkę typu REIT z opodatkowaniem dochodów czerpanych z wynajmu prywatnych nieruchomości- wskazuje Konfederacja Lewiatan. Konsultacje w sprawie założeń funkcjonowania w polskim porządku prawnym REIT- ów, czyli spółek inwestujących w nieruchomości, są w toku- postulaty zgłaszają kolejne organizacje. Konfederacja Lewiatan podkreśla, że poza formą prawną, w jakiej mają działać REIT- y, oraz dostępem do aktywów, kluczowa kwestią jest opodatkowanie tych wehikułów inwestycyjnych. Zdaniem ekspertów, poza zwolnieniem REIT- ów z konieczności płacenia CIT- u, stawka podatku od dywidendy powinna być zdecydowanie niższa niż obecnie obowiązujący poziom 19 proc. Należy rozważyć stawkę 8,5 proc., która ma zastosowanie do przychodów z nieruchomości w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Pozwoli to zrównać poziom opodatkowania zysków z inwestycji w spółkę REIT z opodatkowaniem dochodów czerpanych z wynajmu prywatnych nieruchomości, np. mieszkania- czytamy także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.06.2021.).

¨Nieruchomości…¨ informują w innym miejscu: ¨Deweloperska ofensywa. Rozwiązał się worek z mieszkaniami¨. Apartamentowce z salami kinowymi i spa, mieszkania na wieloetapowych osiedlach. Deweloperzy budują na potęgę. Kupując ziemię, wchodzą na nowe rynki. Ostatnie tygodnie obfitowały w ogłoszenia nowych inwestycji deweloperskich. Firmy rozpoczynają kolejne budowy w całej Polsce. Do oferty trafiają i luksusowe apartamenty, i mieszkania z segmentu popularnego. Wspólny mianownik: liczne udogodnienia i rozwiązania ekologiczne. Więcej szczegółów- na czwartej stronie dodatku. Znajdziemy tu również rozmowę pod hasłem: ¨Polacy spragnieni bajecznych widoków na hiszpańskie plaże¨. Inwestorzy kupują drugie domy, a Hiszpania to atrakcyjny kierunek nie tylko dla Polaków, lecz także klientów z całego świata. Szczegóły- także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.06.2021.).

¨Rz¨ w kolejnym dodatku- ¨Biznes w czasie pandemii¨ przypomina: ¨Inwestycje w nieruchomości najpopularniejsze w pandemii¨. Na rozgrzanym do czerwoności rynku nieruchomości kredyty są najtańsze od kilku dekad. Banki otrzymują o 40 proc. więcej wniosków o kredyty hipoteczne. Spada podaż gruntów budowlanych, a ceny mieszkań, domów i gruntów galopują. Mieszkania sprzedają się jak ciepłe bułeczki, a grunty budowlane są rozchwytywane już nie tylko przez deweloperów. Do sprzedaży tafia coraz mniej nieruchomości gruntowych bez problemów prawnych. Znaczna ich część obarczona jest zawiłymi stanami prawnymi, których wyprostowanie może trwać latami, a koszty sięgać setek tysięcy złotych. Zatem jak bezpiecznie inwestować w nieruchomości?- szczegóły na pierwszej i drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.06.2021.).

¨Rz¨ informuje również: ¨Roszczenie banku o opłatę za kapitał oddalone przez sąd¨. Kolejny niekorzystny wyrok dla kredytodawców. Trwa oczekiwanie na jednoznaczne rozstrzygnięcie sprawy przez Izbę Cywilną Sądu Najwyższego. Sąd Okręgowy w Katowicach w sprawie przeciwko Santander Bank Polska unieważnił umowę kredytową, nakazując klientowi zwrot przez bank 176 tys. zł oraz odrzucił zarzut potrącenia banku o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Ocenił, że wprawdzie orzecznictwo TSUE nie wyklucza możliwości dochodzenia przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, ale TSUE wielokrotnie wskazywał na ratio legis unijnej dyrektywy 93/13 dotyczącej ochrony konsumentów. Chodzi o zniechęcający wpływ wywierany na przedsiębiorców, którzy powinni być odwodzeni od stosowania niedozwolonych warunków w umowach- czytamy w uzasadnieniu. Kwestia opłaty za korzystanie z kapitału jest największym obszarem sporów i niepewności w sprawach frankowych. Zajmuje się nią Izba Cywilna SN, która jednak przekłada termin wydania uchwały w tej sprawie. Opisywana sprawa jest jedną z pierwszych w Polsce, w których zapadł wyrok dotyczący roszczenia banku o zapłatę za korzystanie z kapitału w razie unieważnienia umowy- czytamy na 17 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.06.2021.).

¨Głos Szczecina¨ zamieszcza tekst pod hasłem: ¨Ceny mieszkań w Szczecinie idą w górę. Czy jest szansa, że zaczną spadać?¨. Popyt na mieszkania jest na bardzo wysokim poziomie. Potwierdza to m.in. ogromne zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Na niektórych rynkach (np. w Sosnowcu) obserwujemy wręcz symptomy przegrzania. Choć ceny rosną, to tempo zmian jest niższe od tego przed rokiem. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w porównaniu do ubiegłorocznego poziomu ceny są średnio o 7 proc. wyższe. W Szczecinie ceny porównywalne do ubiegłego roku są jeszcze wyższe i w kwietniu 2021 r. w porównaniu do kwietnia 2020 były wyższe aż o 9 proc. W tej chwili mediana cen za mkw. mieszkania w Szczecinie wynosi 7102 zł.  Tymczasem w marcu 2020 roczny wzrost cen wynosił aż 16 proc. Obecnie ceny rosną wolniej m.in. dzięki temu, że podaż mieszkań również jest bardzo wysoka. W ciągu 3 miesięcy odnotowano wzrost liczby ogłoszeń sprzedaży mieszkań (bez duplikatów) aż o 62 proc. na uwagę zasługuje również uchwalenie nowej ustawy deweloperskiej, której ewentualny wpływ na wzrost cen mieszkań będzie zdecydowanie mniejszy niż zakładano- czytamy na drugie stronie ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨/ ¨Głos Szczecina¨– 11.06.2021.).

x

Sprawdź również

Środa, 28 lipca 2021

¨Żegnamy użytkowanie. Uwłaszczenie także dla przedsiębiorcy¨¨Ład pełen sztuczek¨¨Cały najem na ryczałcie, bez korzystnych rozliczeń¨¨Decyzję nadzoru ...