Strona główna | Przegląd prasy | Piątek, 2 kwietnia 2021

Piątek, 2 kwietnia 2021

¨Jeśli się nie wyspowiadasz, nie dostaniesz interpretacji¨
¨Wydajesz na wspólny majątek, zbieraj dowody¨
¨Rozstanie bez wpływu na termin ulgowej sprzedaży¨
¨Zamówienia publiczne: zakaz potrącania kar umownych¨
¨Szansa dla odważnego inwestora¨
¨Rośnie popyt na domy pod miastem¨
¨Za działki rekreacyjne chcą więcej i więcej¨
¨Wydatki na cudzą nieruchomość nie dają ulgi w PIT¨
¨Wokół składek od mieszkań jest wiele niewiadomych¨
¨Popyt na mieszkania w Polsce pozostaje mocny i zdrowy¨
¨Supernowoczesne biurowce wchodzą do mniejszych miast¨
¨PKO BP nie będzie oglądał się na innych w sprawie ugód¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ zauważa: ¨Jeśli się nie wyspowiadasz, nie dostaniesz interpretacji¨. Ponad 60 pytań zadali urzędnicy mężczyźnie, który chce sprzedać działkę i wystąpił o interpretację. Osoby, które proszą o wyjaśnienia przepisów, są dokładnie przepytywane przez skarbówkę. Doradcy podatkowi nie kryją zaskoczenia. Takie dopytywanie stało się w ostatnich miesiącach normą. Z danych o działalności Krajowej Informacji Skarbowej wynika, że liczba interpretacji indywidualnych od 2014 r. spada. Wtedy było ich prawie 38 tys. W 2020 r. wydano już tylko 20 270 interpretacji. Więcej szczegółów- na dziewiątej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 02.04.2021.).

¨Prawo co dnia¨ radzi też: ¨Wydajesz na wspólny majątek, zbieraj dowody¨. Małżonek domagający się zwrotu nakładów ma wykazać ich wysokość. Sąd rejonowy dokonał podziału majątku wspólnego byłych małżonków, ustalając m.in., że nakłady małżonki z majątku osobistego na majątek wspólny, czyli budowę domu, wynoszą 116 tys. zł i tę kwotę zasądził na rzecz jej byłego męża, który wystąpił o podział majątku dorobkowego. Więcej szczegółów dla przestrogi- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 02.04.2021.).

¨Prawo co dnia¨ informuje również: ¨Rozstanie bez wpływu na termin ulgowej sprzedaży¨. Od zbycia nieruchomości z majątku wspólnego nie płaci się PIT, gdy minęło pięć lat od jej nabycia, także po rozwodzie albo zniesieniu wspólności majątkowej. Więcej- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 02.04.2021.).

¨Rz¨ w dodatku ¨Biznes w czasie pandemii¨ zamieszcza z kolei obszerny tekst: ¨Zamówienia publiczne: zakaz potrącania kar umownych¨. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii wykonawcy mogą skorzystać z rozwiązań, które dają im szanse na zapewnienie płynności finansowej niezbędnej do dokończenia prowadzonych inwestycji- czytamy w ramach wstępu. Szczegóły- na pierwszej i drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 02.04.2021.).

¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ w ¨Rz¨ odnotowują z kolei: ¨Szansa dla odważnego inwestora¨. Na rynek trafiają lokale po upadłych restauracjach czy salonach fryzjerskich. Ale masowych przecen na razie nie widać. Nowy Świat w Warszawie. Pandemia zatopiła salon fryzjerski znanej sieci, który działał tu ¨od zawsze¨. Na wrocławskich Krzykach do kupienia jest 60- metrowy lokal gastronomiczny. Cena: 600 tys. zł. Na Targówku w stolicy na chętnego czeka 80- metrowy. W pełni wyposażony salon fryzjersko- kosmetyczny. Cena- 750 tys. zł. z analiz Morizona wynika, że oferta lokali użytkowych wzrosła znacząco. W lutym w bazie serwisu było ich więcej o 7- 10 proc. Właściciele lokali są przy tym skłonni do ustępstw. Proponują krótsze okresy wypowiedzenia umowy czy partycypację w kosztach remontu- czytamy. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 02.04.2021.).

¨Nieruchomości?¨ informują też: ¨Rośnie popyt na domy pod miastem¨. Zdalna praca może przyspieszyć trend, ale główna zasługa rosnącego od kilku lat popytu to coraz lepsza jakość domów. Czy pandemia zwiększyła apetyt na przeprowadzki do domów pod miastem? Zespół analityków nieruchomości PKO BP postanowił zbadać temat, biorąc  pod lupę wnioski kredytowe klientów banku obejmujące zakup lokali w pobliżu siedmiu aglomeracji. W objętym lockdownem II kwartale ubiegłego roku zauważalny był wzrost udziału wniosków dotyczących mieszkań w powiatach wokół aglomeracji, do 37 proc., ale w kolejnych kwartałach odsetek wrócił do stabilnego poziomu 31- 33 proc. Trend wzrostowy kupowania lokali pod miastem widać od lat: w 2016 r. udział sięgał 26 proc., a na poziomie 33 proc. utrzymuje się od dwóch lat. Zdaniem analityków PKO BP możliwość pracy zdalnej może być czynnikiem zachęcającym do zakupu lub budowy domu pod miastem, ale kluczową kwestia dla obserwowanego w ostatnich latach trendu wzrostowego jest prawdopodobnie poprawa jakości oferty. Więcej- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 02.04.2021.).

W ¨Nieruchomościach..¨ czytamy również: ¨Za działki rekreacyjne chcą więcej i więcej¨. Kto tylko może, szuka zielonego skrawka ziemi. Ceny najbardziej poszukiwanych działek rekreacyjnych podwoiły się. Klientów to nie odstrasza. Oferta działek rekreacyjnych jest bogata. Maja od 500 do 1,5 tys. mkw. Wokół Warszawy, w promieniu 50 km, trzeba się liczyć z kosztem 50- 60 tys. zł, dalej- ok. 40 tys. zł. Te na szlaku Wielkich Jezior potrafią kosztować 200 zł za mkw. Położone nieco gorzej- 50 do 60 zł za mkw. Na działkę w obrębie rodzinnych ogrodów działkowych trzeba wydać co najmniej 30 tys. zł. najdroższe to wydatek rzędu 140- 150 tys. zł. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 02.04.2021.).

¨Nieruchomości?¨ informują również: ¨Wydatki na cudzą nieruchomość nie dają ulgi w PIT¨. Zwolnienie przy opodatkowanej sprzedaży domu czy mieszkania zależy od realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych. Warunek ten nie jest spełniony, gdy zona swoje pieniądze wyda na dom, który jest własnością tylko męża. Więcej dla przestrogi o przypadku podatniczki, która niedawno przegrała spór o prawo do zwolnienia przed WSA- także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 02.04.2021.).

W ¨Nieruchomościach?¨ czytamy też w innym miejscu: ¨Wokół składek od mieszkań jest wiele niewiadomych¨. Na koncie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego będą się znajdować miliardy złotych. Co się z nimi stanie, jeśli do gremialnych upadłości deweloperów dochodzić jednak nie będzie?- pytał w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Grzegorz Kiełpisz, prezes Polskiego związku Firm Deweloperskich. Pełny zapis rozmowy odnośnie projektu nowelizacji zapisów ustawy deweloperskiej, zakładających powołanie DFG- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 02.04.2021.).

¨Nieruchomości?¨ publikują także kolejną rozmowę: ¨Popyt na mieszkania w Polsce pozostaje mocny i zdrowy¨. Pandemia spowolniła pracę urzędów i to ma przełożenie na ceny- mówi Jarosław Szanajca, prezes Dom Development. Według firmy JLL sprzedaż mieszkań w sześciu największych aglomeracjach skurczyła się w 2020 r. o prawie 19 proc., do 53 tys. I kw. ub.r. był najlepszy w historii, II kw. to zapaść spowodowana lockdownem, II i IV odbudowa rynku, ale do poziomów wyraźnie niższych niż w szczycie boomu. Jeśli popatrzeć na wyniki spółki, można odnieść wrażenie, że lockdown nie było. W całym 2020 r. dom Development zanotował 3- proc. wzrost sprzedaży do 3,78 tys. lokali. Na pytanie, skąd ta anomalia, rozmówca ¨Rz¨ odpowiada: Robiliśmy po prostu swoje, odpowiadając elastycznie na zapotrzebowanie. Na ogłoszony pod koniec marca lockdown zareagowaliśmy spokojnie, zachowując podstawowe funkcje, a więc sprzedaż mieszkań, obsługę klientów, budowy i przygotowanie nowych inwestycji. Zdaniem rozmówcy ¨Rz¨ skala rynku będzie determinowana podażą i w różnych miejscowościach może to inaczej wyglądać. Przy czym struktura popytu na mieszkania nie odbiega od normalnej. Wciąż większość lokali kupowana jest na własne potrzeby, z wykorzystaniem kredytu. Więcej pieniędzy płynie na rynek nieruchomości w ramach poszukiwania bezpiecznej formy ulokowania gotówki i ten trend się utrzyma, ale to nie jest jakiś niepokojący odsetek- czytamy na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 02.04.2021.).

¨Nieruchomości?¨ odnotowują też: ¨Supernowoczesne biurowce wchodzą do mniejszych miast¨. Powstające w mniejszych miastach biurowce nie odbiegają standardem od najlepszych wielkomiejskich inwestycji. Ma to odzwierciedlenie w stawkach najmu. Z analiz platformy REDD wynika, że w mniejszych miastach stawki najmu biur wcale nie są niskie. Pandemia i ogłaszane restrykcje wiązały się z powrotem wielu pracowników i studentów z większych ośrodków biznesowych w rodzinne strony, do mniejszych miejscowości. Dostrzegło to wiele firm, które nie posiadają w Polsce biur, decydując o prowadzeniu rekrutacji na szerszym niż dotychczas obszarze. Trudno ocenić trwałość tych zmian, ale impuls do rozwoju mniejszych miast jest wyraźny. Szczegóły- także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 02.04.2021.).

¨Rz¨ informuje również: ¨PKO BP nie będzie oglądał się na innych w sprawie ugód¨. Lider polskiego sektora bankowego zabezpieczył się i będzie gotowy na masowe porozumienia z frankowiczami i przewalutowanie kredytów bez wsparcia NBP- dowiedziała się ¨Rz¨. PKO BP jako jedyny bank mający duży portfel hipotek frankowych podjął decyzję o przystąpieniu do programu porozumień z frankowiczami. Zwołał na 23 kwietnia nadzwyczajne walne zgromadzenie, które ma wyrazić na to zgodę.  Bank proponuje utworzenie z kapitału zapasowego wartego 6,7 mld zł funduszu specjalnego, który miałby pokryć straty powstałe wskutek ugód z frankowiczami (koszt brutto konwersji wszystkich jego umów szacowany jest na 8,5 mld zł). Instytucja ta ma ok. 20 mld zł nadwyżki kapitału poza obecne wymogi KNF i bez trudu uniosłaby koszt porozumień z frankowiczami. Więcej szczegółów- na 15 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 02.04.2021.).

x

Sprawdź również

Czwartek, 6 maja 2021

¨Krótsza kadencja i mniej tajemnic¨¨Interesy nie muszą ze sobą kolidowa樨Banki otwierają się na ryzyko¨Jak zwiększyć ...