Strona główna | Przegląd prasy | Środa, 30 listopad 2022

Środa, 30 listopad 2022

¨Finał dotacji energetycznych¨
¨Od 2023 r. nowe zasady zagospodarowania przestrzennego¨
¨Końca zapaści na rynku hipotek nie widać¨
¨Gorączka na rynku najmu zaczęła spadać¨
¨Kodeks Agenta PRO: instrukcja obsługi z wartością dodaną¨
¨Obowiązek podatkowy z tytułu wpłat na mieszkaniowy rachunek powierniczy¨
¨Jak budować, to tylko z komputerem¨
¨Spór o podatek sięgnął? dachów¨
¨Będzie więcej czasu na wypłatę dodatków węglowych¨
¨W miastach czynszowe długi wchodzą w kolejną odsłonę¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w ¨Rzeczpospolitej¨ przypomina: ¨Finał dotacji energetycznych¨. Do końca dnia można jeszcze składać wnioski o dodatki na węgiel i inne formy ogrzewania. Gminy przyjmują wnioski w urzędach, ośrodkach pomocy społecznej, niektóre przez ePUAP. Można dostać dodatek albo na węgiel, albo na ogrzewanie. Oba jednocześnie są wykluczone. Na węgiel to 3 tys. zł, inne źródła to 500 zł, w przypadku kotła gazowego i LPG, 1 tys. zł, gdy w piecu, kominku, kozie itp. używane jest paliwo stałe lub drewno, 2 tys. zł na kocioł olejowy, zaś 3 tys. zł na pellet lub biomasę. Po 30 listopada przyjmowanie wniosków będzie zamknięte. Gospodarstwa domowe ogrzewane energią elektryczną także składają wnioski o jednorazowe dodatki. Dofinansowanie wynosi od 500 do 3 tys. zł. Termin mija również w środę i tu także wysokość wsparcia zależy od źródła ciepła. Rząd przyjął też ustawę o maksymalnych cenach prądu w 2023 r.. Dziś kończy się przyjmowanie oświadczeń o prawie do tańszego prądu od samorządów i firm MŚP. Przy czym tu zamrożone stawki należą się tylko odbiorcom uprawnionym. To właściciele lokali. W innym przypadku wypada pomyśleć o przepisaniu liczników na najemców. Dla gospodarstw domowych cena prądu do 2 tys. MWh wyniesie 693 zł za MWh, dla samorządów i MŚP 785 zł za MWh. Więcej szczegółów- na 15 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.11.2022.).

¨Prawo co dnia¨ informuje również: ¨Od 2023 r. nowe zasady zagospodarowania przestrzennego¨. Nowela ustawy, która od nowa zorganizuje niejedną gminę, ma być przyjęta do końca roku- chce rząd. To jeden z kamieni milowych do KPO. Jeżeli Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptuje nową wersję ustawy, otworzy się droga do wysłania jej Sejmowi. To ważna informacja dla samorządów, ale i innych resortów. Z jej regulacjami będą musiały współgrać  np. przepisy o wiatrakach czy o gospodarowaniu nieruchomościami. Obie wylądowały w sejmowej zamrażarce. Jak wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju, niewłaściwe ustalenia w aktach planowania przestrzennego mogą przynieść nieodwracalne zmiany w przestrzeni i znaczne koszty społeczne. Dlatego regulacje konsultowano w nieskończoność. Jak wyjaśnia dalej resort, duże oczekiwania są kierowane w stronę zintegrowanego planu inwestycyjnego. Ten będzie umożliwiał zawarcie transparentnych umów między gminą a inwestorami. Co szczególnie ważne, ta forma planu miejscowego nie będzie ograniczona jedynie do zabudowy mieszkaniowej. Z kolei dla samorządów istotne jest wprowadzenie planu ogólnego i uchylenie przepisów w sprawie studium. Plan ogólny to akt prawa miejscowego o zamkniętym katalogu ustaleń, który będzie wiążący zarówno dla planów miejscowych, jak i decyzji o warunkach zabudowy. Oczekiwane przez gminy są także rozwiązania w sprawie wydawania decyzji o warunkach zabudowy oraz możliwość uzupełnienia obszaru zabudowy. Oprócz ujednolicenia i skrócenia procedur  zaproponowano też nowe rozwiązanie w postaci uproszczonej procedury. Oznacza to, że ustawa określi, kiedy będzie można dokonać szybkich zmian w aktach planowania przestrzennego (nawet w dwa miesiące). Zdecydowana większość przepisów ustawy wejdzie w życie  30 dni po ogłoszeniu. Według planu nastąpi to na przełomie 2022 i 2023 r. Proces legislacyjny musi zatem zakończyć się jeszcze w tym roku, a Sejm musi przyjąć ustawę w grudniu. Więcej szczegółów- także na 15 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.11.2022.).

¨Rz¨ odnotowuje również: ¨Końca zapaści na rynku hipotek nie widać¨. W tym roku banki udzielą ok. 125 tys. kredytów hipotecznych, najmniej od 20 lat- szacują eksperci. W przyszłym roku ta liczba spadnie do 80- 85 tys. Pora na działania rządu- apelują. W okresie lipiec- wrzesień udzielono tylko 21,2 tys. kredytów mieszkaniowych, co potwierdza zapaść na tym rynku- wynika z najnowszego raportu AMRON- SAFRiN za III kw. br. Liczba nowych hipotek jest niemal dwa razy mniejsza niż kwartał wcześniej i ponad trzy razy mniejsza niż w III kw. 2021 r. W podobnie dramatycznym tempie spada wartość nowo udzielonych kredytów- w III kw. br. było to zaledwie 7 mld zł- o 48 proc. mniej niż kwartał wcześniej i o 70 proc. mniej niż rok temu. Spadła też średnia wartość nowych kredytów hipotecznych- do ok. 330 tys. zł. Przyczyna jest prosta- Polacy zaczęli pożyczać od banków mniejsze kwoty  niż dotychczas i przybyło kredytów, które pokrywają wartość nieruchomości tylko do 30 proc. (ubyło za to tych, pokrywających wartość zakupu mieszkania w 80 proc.). Więcej jest zatem osób, które ofertą bankową jedynie wspierają swoje zakupy gotówkowe (często warunkowane wcześniejszą sprzedażą innych nieruchomości). Załamanie się rynku hipotek to oczywiście efekt wzrostu oprocentowania i spadku zdolności kredytowej klientów. Na koniec III kw. średnia marża kredytu hipotecznego delikatnie spadła do 1,99 proc., ale przy rosnącym wskaźniku WIBOR, średnie oprocentowanie wzrosło do 9,2 pkt proc. (to 6,74 pkt proc. więcej niż rok wcześniej). Banki nieco poluzowały rygory udzielania kredytów, ale niewiele do pomogło. Oczekujemy aktywniejszego włączenia się rządu w poszukiwanie efektywnych rozwiązań problemu dostępności mieszkań- skomentował wyniki za III kw. Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich. Jak wskazuje, bardziej aktywna polityka rządu jest konieczna, biorąc pod uwagę, że eksperci szacują, iż 2022 r. zakończy się liczbą zaledwie 125 tys. udzielonych kredytów, co może być wynikiem najniższym od 20 lat, a w 2023 r. może to być jedynie 80- 85 tys. kredytów. Zapaść na rynku kredytowym przekłada się  na rynek mieszkaniowy- wynika też z raportu AMRON- SARFiN W III kw. liczba mieszkań, których budowę rozpoczęli deweloperzy, spadła o 44 proc. w porównaniu z II kw., a liczba mieszkań, na których budowę deweloperzy uzyskali pozwolenie , była niższa o 34 proc. Łącznie, od stycznia do października 2022 r. rozpoczęto budowę 178,3 tys. mieszkań, tj. o 25 proc. mniej niż przed rokiem- czytamy na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.11.2022.).

¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Gorączka na rynku najmu zaczęła spadać¨. Właściciele oferują lokale taniej niż w szczycie sezonu. Czynsze za wynajmowane mieszkania są niższe od raty kredytu hipotecznego  od ok. 300 zł w Częstochowie do ponad 1,3 tys. zł w Warszawie. Średnia rentowność najmu: 5,5 proc. netto. Po ponad pół roku dynamicznych wzrostów gorączka na rynku najmu spada. Z analiz wszystkich aktywnych w październiku ofert wynika, że w porównaniu z wrześniem, czyli szczytem sezonu, czynsze były niższe w 11 z 17 badanych przez Rentier.io miast. Średni spadek to 0,7 proc. Biorąc pod uwagę nowe, dodane w październiku oferty, średnie stawki były niższe niż we wrześniu o 0,5 proc. Największy spadek Rentier.io notuje także w Katowicach (8,9 proc.). W Gdyni stawki ¨nowych¨ ofert były niższe o 5,4, a w Gdańsku o 4,6 proc. Porównując październikowe stawki z tymi sprzed roku, we wszystkich 17 analizowanych miastach wciąż widać duże wzrosty. W Krakowie aż o 45 proc., we Wrocławiu o 35 proc., w stolicy o 33 proc. Jak dalej czytamy, ceny nieruchomości zaczęły się stabilizować, a w niektórych miejscach widać delikatne spadki. To w połączeniu z dotychczasowymi wzrostami stawek wynajmu sprawiło, że rentowność mieszkań na wynajem w ostatnim czasie znacząco wzrosła, wynosząc w październiku średnio 6,9 proc. brutto. Więcej szczegółów- na 20 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.11.2022.).

¨Rz¨ informuje również: ¨Kodeks Agenta PRO: instrukcja obsługi z wartością dodaną¨. Przygotowany pod egidą Otodom kodeks agenta PRO pokazuje agentom nieruchomości, jak wprowadzać w życie najlepsze praktyki z branży. Otodom obok działalności biznesowej prowadzi również działania na rzecz profesjonalizacji branży i budowy jej pozytywnego wizerunku. Temu służy m.in. Lider Nieruchomości Otodom. Agencje nieruchomości nagrodzone w ubiegłorocznej edycji konkursu zostały zaproszone do współtworzenia Kodeksu Agenta PRO, czyli kompendium wiedzy dla wszystkich agentów, którzy chcą zapewnić swoim klientom najwyższy poziom usług. Kodeks, przygotowany we współpracy z ekspertami z wielu dziedzin, to pierwsza tego typu kompleksowa publikacja z punktu widzenia agentów  obsługujących kupujących i sprzedających nieruchomości. Więcej szczegółów- także na 20 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.11.2022.).

Kolejny dodatek ¨Rz¨¨Rachunkowość¨ zamieszcza natomiast tekst: ¨Obowiązek podatkowy z tytułu wpłat na mieszkaniowy rachunek powierniczy¨. Regulacje dotyczące obowiązku korzystania przez deweloperów z rachunków powierniczych nie uwzględniają konsekwencji przyjętego rozwiązania w podatku od towarów i usług. Powstaje zatem pytanie, czy z chwilą wpłaty zaliczki na rachunek powierniczy powstaje obowiązek podatkowy w VAT? Więcej dla zainteresowanych- na ósmej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 30.11.2022.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje również: ¨Jak budować, to tylko z komputerem¨. Ekspresowa cyfryzacja procedur budowlanych skończy się katastrofą ? ostrzegają eksperci. Chodzi o procedowany projekt nowelizacji, który w założeniu ma ułatwić życie inwestorom i uprościć załatwianie formalności. Zakłada on, że od połowy przyszłego roku wszystkie pisma i wnioski trzeba będzie składać wyłącznie elektronicznie. W trakcie konsultacji projektu m.in. wojewoda mazowiecki zwrócił uwagę, że dziś ok. 20 proc. dokumentów wpływających do organów jest wypisanych odręcznie. Planowana reforma uderzy więc w osoby wykluczone cyfrowo, zwłaszcza starsze czy w złej sytuacji materialnej, których nie będzie stać na korzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨DGP¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Bez pełnomocnika ani rusz¨. Ekspresowa cyfryzacja procedur budowlanych skończy się katastrofą, a zmiany utrudnią życie przede wszystkim ludziom wznoszącym domy bez wsparcia fachowców- ostrzegają eksperci. Takich obaw nie mają projektodawcy. Chodzi o jeden z najnowszych procedowanych projektów nowelizacji prawa budowlanego oraz innych ustaw. Przewidziano w nim kolejne korekty przepisów, w założeniu mające ułatwić życie inwestorom i uprościć załatwianie formalności. Resort rozwoju oraz współpracujący przy nowelizacji Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) zaproponowały m.in., by już od połowy przyszłego roku wszystkie pisma i wnioski trzeba było składać wyłącznie elektronicznie. W praktyce to kolejny etap zmian forsowanych w tym obszarze, jednak do tej pory najczęściej dopuszczano model hybrydowy ? pozwalając inwestorom na samodzielny wybór, czy wolą składać dokumenty w postaci cyfrowej, czy jednak w tradycyjnej formie. Jak uzasadnia resort rozwoju, pełna cyfryzacja ma przede wszystkim przyczynić się do ¨usprawnienia procesu inwestycyjnego¨ i ograniczyć ilość powstającej w urzędach dokumentacji papierowej. Pierwotnie zmiany miały wejść w życie jeszcze szybciej, jednak po konsultacjach termin wydłużono o kilka miesięcy. Więcej- na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 30.11.2022.).

¨DGP¨ zauważa też: ¨Spór o podatek sięgnął… dachów¨. Mimo że sądy administracyjne orzekają na korzyść wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, fiskus konsekwentnie twierdzi, że wynajem części dachu pod anteny nie jest gospodarką zasobami mieszkaniowymi. W konsekwencji żąda CIT od dochodów z takiego wynajmu. Spory o to dotyczą głównie wynajmu dachów, ale problem jest znacznie szerszy.  Dotyczy też np. elewacji Chodzi o art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT, który zwalnia z podatku dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w tej części, w jakiej zostały one przeznaczone na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. Przepis ten ustanawia dwa warunki, które muszą być spełnione łącznie. Po pierwsze, dochody muszą być faktycznie z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Po drugie, muszą być przeznaczone wyłącznie na utrzymanie tych zasobów. Ustawa o CIT nie definiuje jednak terminu ¨zasoby mieszkaniowe¨, ani¨gospodarka¨ tymi zasobami. Stąd spory z fiskusem. W dotychczasowych interpretacjach niekorzystnych dla podatników fiskus nie kwestionuje wprost, że dach jest zasobem mieszkaniowym. W ogóle nie odnosi się do tej kwestii. Uważa natomiast, że wynajem dachu firmie prowadzącej działalność gospodarczą nie stanowi gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Zdaniem sądów dyrektor KIS powinien w pierwszej kolejności ocenić, czy dach wchodzi do zasobów mieszkaniowych. One same nie mają co do tego wątpliwości. ? Trudno jest wskazać sensowną przesłankę, która pozwoliłaby uznać za zasób mieszkaniowy klatki schodowe strychy i piwnice budynku mieszkalnego, a wyłączyć z niego dach takiego budynku ? stwierdził WSA w Bydgoszczy. Nie zgadzają się też z poglądem, że zarządzanie zasobem mieszkaniowym nie może polegać na wynajmowaniu części tego zasobu podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą na potrzeby związane z tą działalnością. Wskazują, że przepisy ustawy o własności lokali nie określają, w jaki konkretny sposób ma być zarządzana nieruchomość wspólna związana z budynkiem, którą jest m.in. dach takiego budynku. Dlatego według sądów wynajem części nieruchomości wspólnej (np. dachu) pod działalność komercyjną jest sposobem zarządzania spółdzielczą lub wspólnotową nieruchomością. A dochody z wynajmu dachu, jeśli tylko zostaną przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, są wolne od podatku. Więcej szczegółów- na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 30.11.2022.).

¨DGP¨ informuje też: ¨Będzie więcej czasu na wypłatę dodatków węglowych¨. Gminy będą miały dwa miesiące na przyznanie świadczenia w przypadku wniosków złożonych w listopadzie. Część osób może więc otrzymać dodatek węglowy w 2023 r. Taki będzie efekt zmiany przepisów ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym, która została zaproponowana w  rządowym projekcie ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku paliw. Teraz zgodnie z art. 2 ust. 11 wspomnianej ustawy dodatek węglowy wypłaca się w terminie do dwóch miesięcy od złożenia wniosku, ale z zastrzeżeniem, że w odniesieniu do wniosków złożonych po 30 października br. czas na przekazanie pieniędzy upływa 30  grudnia. Natomiast nowe brzmienie tego przepisu zakłada usunięcie tego wyjątku, dzięki czemu gminy będą miały dwa miesiące na realizację wniosków złożonych również w listopadzie (dziś jest ostatni dzień na jego złożenie). Jednocześnie to oznacza, że niektóre osoby będą musiały dłużej poczekać na wypłatę świadczenia, bo będzie mogła ona nastąpić w styczniu 2023 r. W rządowym projekcie została uwzględniona też zmiana obejmująca ustawę z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z  sytuacją na rynku energii elektrycznej, w zakresie wypłaty dodatku elektrycznego. Wnioski o to świadczenie będzie można składać od 1 grudnia i będzie wypłacane w dwóch kwotach 1000 zł lub 1500 zł dla gospodarstw domowych, w  których zużycie prądu w 2021 r. przekroczyło 5 MWh. Problem w  tym, że przepisy nie określają, w jaki sposób potwierdzać spełnienie tego warunku, aby możliwe było uzyskanie wyższego wsparcia. Szczegóły- na ósmej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 30.11.2022.).

Kolejny dodatek ¨DGP¨¨Samorząd i Administracja¨ zamieszcza obszerny tekst: ¨W miastach czynszowe długi wchodzą w kolejną odsłonę¨. Tak jak do niedawna COVID- 19, tak teraz inflacja może spowodować dalszy wzrost zadłużenia najemców mieszkań komunalnych. Czynsze idą bowiem w górę, co sprzyja wzrostowi zaległości. Dodatkowe koszty dla miast generują też wznowione eksmisje. Są potrzebne, ale drogie. Krótko mówiąc: mamy błędne koło. Według ekspertów miasta powinny robić wszystko, by nie dopuścić do narastania zadłużenia. Tymczasem, jak wynika z  sondy przeprowadzonej przez ¨DGP¨, wiele z nich przyznaje, że z powodu wysokiej inflacji, a także z powodu wzrostu wartości odtworzeniowej budynku, już podniosły lub podnoszą czynsze. W Lublinie już wprowadzona podwyżka stawki bazowej czynszu będzie obowiązywać od 1 grudnia b.r. W lokalach komunalnych czynsz wzrósł z 6,35 zł za mkw. do 6,99 zł za mkw., a w socjalnych z 1,25 zł za mkw. do 1,38 zł za mkw. Także w Krakowie wiadomo już, że od 1 stycznia 2023 r. będzie drożej. Czynsz za najem socjalny wyniesie 2,98 zł/mkw. (poprzednio 2,45 zł/mkw.). Po podwyżce w mieszkaniowym zasobie gminy stawki czynszowe będą wynosić od 5,96 zł/mkw. do 15,22 zł/mkw. (poprzednio od 4,90 zł/mkw. do 12,52 zł/mkw.). Do końca roku zmiana powinna nastąpić też w Warszawie. Czynszów nie podnoszą np. Gdynia czy Wrocław, bo tam stosunkowo niedawno podwyżki już były. Decyzje samorządów są oczywiście w pełni uzasadnione i trudno się takim ruchom dziwić, ale jak wszyscy wiemy, oddłużeniu czynszówek absolutnie nie pomagają. Straszakiem stały się za to ponownie eksmisje. W Szczecinie po zniesieniu wprowadzonego z powodu COVID-19 zakazu eksmisji, tj. od 15 kwietnia 2022 r., zostało zrealizowanych 107 wyroków, w tym 31 w drodze eksmisji komorniczych. ? Wysłano ponad 1100 pism wzywających do wydania lokali i spłaty zaległości. Dzięki temu posunięciu zauważyliśmy większą aktywność dłużników, którzy dotychczas nie płacili i znajdowali się w grupie z zaległościami powyżej 12 miesięcy ? mówi Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta Szczecin. Jak dodaje, w niektórych przypadkach doszło nawet do całkowitej spłaty zaległości. Przyrost wpłat własnych na poczet spłaty zaległości w stosunku do wpłat odnotowanych we wrześniu 2021 r. wyniósł ponad 10 proc. Zapowiada, że działania na pewno będą prowadzone. Także Warszawa korzysta już z możliwości eksmisji. Marlena Salwowska z Urzędu m.st. Warszawy przypomina, że postępowania w sprawie eksmisji nie są związane z porą roku. Od 1 listopada do 31 marca komornik nie może jedynie zrealizować tytułu wykonawczego nakazującego opróżnienie lokalu. W tym okresie mogą być przeprowadzane eksmisje, gdy dłużnik dobrowolnie przyjmuje zaproponowany lokal w ramach najmu socjalnego. Obecnie eksmisje następują do lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 30.11.2022.).

x

Sprawdź również

Wtorek, 31 styczeń 2023

¨Rachunek za gaz w domu jak za firmꨨPróby naciągania na energetyczny audyt¨¨Cyfrowy dziennik budowy już ...