Strona główna | Przegląd prasy | Czwartek, 1 grudzień 2022

Czwartek, 1 grudzień 2022

¨Najem: skarbówka może wziąć podatek od opłat za media¨
¨Sąsiad zaopiekuje się sąsiadem¨
¨Notariusze w drodze do odciążenia sądów¨
¨Nowe narzędzia przeciw przemocy domowej¨
¨Zmiany w czołówce pod względem sprzedaży hipotek¨
¨Podcinanie eksportowej meblarskiej gałęzi¨
¨W hotelach będzie coraz drożej¨
¨Inflacja zaskoczyła. Tym razem pozytywnie¨
¨Budowa domów na zgłoszenia budzi wątpliwości¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w czwartkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Najem: skarbówka może wziąć podatek od opłat za media¨. Właściciel musi przerzucić koszty utrzymania mieszkania na lokatora, inaczej zapłaci więcej fiskusowi. Od stycznia 2023 r. wszyscy zarabiający na prywatnym wynajmie mieszkań, którzy są teraz na skali PIT, będą musieli przejść na ryczałt. Tak wynika z Polskiego Ładu. Eksperci radzą: sprawdźcie umowy i dostosujcie je do zasad ryczałtowego rozliczenia, żeby skarbówka nie wzięła dodatkowego podatku. Z umowy powinno wyraźnie wynikać, że opłaty za media obciążają najemcę. Wtedy nie są przychodem właściciela. Jeśli w umowie nie jest zapisane, że do uiszczania opłat zobowiązany jest lokator, fiskus uzna całą przekazaną przez niego kwotę za przychód właściciela. Na ryczałcie oznacza to konieczność zapłaty wyższego podatku. Odpowiednie zapisy w umowie i wyraźne rozgraniczenie czynszu od opłat za media powinny zabezpieczyć wynajmującego- czytamy na dziewiątej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.12.2022.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Sąsiad zaopiekuje się sąsiadem¨. Gmina znajdzie opiekuna, który pomoże osobie starszej lub niepełnosprawnej. Ustali też zasady współpracy. W ramach pomocy sąsiedzkiej będą świadczone usługi opiekuńcze. Opiekunem będzie mogła zostać pełnoletnia osoba spoza rodziny, jeśli przejdzie kurs pierwszej pomocy i zostanie zaakceptowana przez podopiecznego. Szczegółowe kryteria przyznania takich usług sąsiedzkich, ich zakres oraz sposób kontroli ich rozliczania ustali rada gminy. Taką zmianę przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.12.2022.).

¨Prawo co dnia¨ informuje również: ¨Notariusze w drodze do odciążenia sądów¨. Przepisy o upoważnieniu rejentów do wydawania nakazów zapłaty coraz bliżej uchwalenia. Na wniosek zainteresowanego notariusze będą mogli dokonywać niektórych wpisów w księgach wieczystych, np. hipoteki. Mają też uzyskać uprawnienia do wydawania, obok sądów, nakazów zapłaty, gdy kwota roszczenia nie przekracza 75 tys. zł, a jest ono wykazane odpowiednimi dokumentami. W obu tych segmentach notariusze będą alternatywą dla sądów na wzór wprowadzonego kilka lat temu i sprawdzającego się stwierdzenia nabycia spadku- czytamy na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.12.2022.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Nowe narzędzia przeciw przemocy domowej¨. Procedura nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania ma być usprawniona. W środę po drugim czytaniu Sejm skierował do dalszych prac projekt noweli kodeksu postępowania karnego. Jej celem jest wzmocnienie ochrony doznających przemocy w rodzinie, w tym przez narzędzia prawa cywilnego, które mają uzupełnić rozwiązania wprowadzone ustawą z 30 kwietnia 2020 r. Podlegający tym rygorom mają uzyskać prawo do ubiegania się na etapie postępowania sądowego o zabranie ze wspólnie zajmowanego mieszkania przedmiotów osobistego użytku i niezbędnych do wykonywania pracy lub zwierząt domowych- odnotowano także na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.12.2022.).

¨Rz¨ zauważa również ¨Zmiany w czołówce pod względem sprzedaży hipotek¨. Cały sektor w III kw. br. borykał się z zapaścią popytu na kredyty mieszkaniowe, a klienci jeszcze uważniej przyglądają się szczegółom bankowych ofert- komentują eksperci. Sprzedaż kredytów hipotecznych w ING Banku Śląskim wyniosła ponad 1624 mln zł w III kw.- podaje bank w najnowszym raporcie. Tym samym ING BŚK wskoczył na pierwsze miejsce pod względem wartości nowo udzielonych hipotek wśród największych podmiotów sektora notowanych na giełdzie, wypierając dotychczasowego lidera- PKO BP. Ten zaś z  1537 mln zł nowej sprzedaży spadł na drugie miejsce. W porównaniu z III kw. ub.r. wartość nowo udzielonych kredytów spadła we wszystkich bankach, ze względu na załamanie się popytu Polaków na hipoteki. Ale dynamika tych spadków jest różna w różnych instytucjach. Wartość kredytów mieszkaniowych udzielonych w III kw. br. wyniosła ogółem 7 mld zł- o 70 proc. mniej niż rok temu. Szczegóły- na 14 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.12.2022.).

Obok w ¨Rz¨ czytamy: ¨Podcinanie eksportowej meblarskiej gałęzi¨. Spektakularna zapaść grozi polskim producentom płyt meblowych. Ceny drewna poszybowały, ciosem dla branży będą też zabójcze koszty energii. Szykuje się meblowa katastrofa. Ceny drewna z Lasów Państwowych biją rekordy, a przemysł tartaczny- ważny poddostawca polskich meblarzy- skarży się, że leśnicy nie wywiązują się z obietnic gwarantowanych dostaw do przerobu, na które czekają fabryki mebli. Buczyna czy dębina stały się nieosiągalne w ofercie na 2023 r. nawet dla stałych odbiorców, takich jak Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego. Prawdziwy dramat czeka jednak producentów płyt drewnopochodnych, które są podstawą produkcji domowych sprzętów. Nie dość, że poszybowały ceny surowca, to płytowe firmy dobija zapowiedź  fali 300- czy 400- proc. podwyżek opłat za prąd- odnotowano. Więcej- także na 14 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.12.2022.).

¨Rz¨ informuje w innym miejscu: ¨W hotelach będzie coraz drożej¨. Rentowność branży hotelarskiej w Polsce obniża się. Inflacja powoduje, że koszty utrzymania hoteli rosną znacznie szybciej niż ceny oferowanych gościom usług. Wśród hotelarzy przeważa uczucie ogromnej niepewności jutra. Nie zwalnia karuzela cen za usługi hotelowe. Już w połowie tego roku GUS szacował ich wzrost na ok. 16 proc., a zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego tempo podnoszenia stawek branży hotelarskiej w Polsce należy do najwyższych w UE. Szczegóły- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.12.2022.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje z kolei: ¨Inflacja zaskoczyła. Tym razem pozytywnie¨. Spadek tempa wzrostu cen odnotowano w Polsce i strefie euro. Jednak szczyt jest jeszcze przed nami. Z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w listopadzie ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wzrosły o 17,4 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, a w ujęciu miesięcznym o 0,7 proc. To dobra wiadomość, bowiem miesiąc wcześniej inflacja wyniosła 17,9 proc. i była najwyższa od grudnia 1996 r., a  w  ujęciu miesięcznym zwiększyła się o 1,8 proc. Ekonomiści spodziewali się gorszych danych. Średnia z prognoz to 18 proc. w ujęciu rocznym i 1,1 proc. w porównaniu z październikiem. W ocenie Jakuba Rybackiego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego grudzień przyniesie małe zmiany, jednak na początku nowego roku ceny konsumpcyjne (CPI) ponownie wzrosną. Jego zdaniem szczyt inflacji wypadnie w lutym, gdy wzrost cen przekroczy 20 proc. Więcej szczegółów- na ósmej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 01.12.2022.).

¨DGP¨ zauważa w innym miejscu: ¨Budowa domów na zgłoszenia budzi wątpliwości¨. Nowelizacja prawa budowlanego i wprowadzenie uproszczeń w procedurze budowy domów jednorodzinnych mogą doprowadzić do chaosu prawnego i kompetencyjnego, a także spowodować nieodwracalne szkody w ładzie przestrzennym. Tak projekt przygotowany przez resort rozwoju ocenia Naczelna Rada Adwokacka. Adwokaci krytykują przede wszystkim propozycję likwidacji dualizmu prawnego i wprowadzenie uproszczonej procedury nie tylko dla domów jednorodzinnych poniżej 70 mkw., lecz także dla większych metraży. Wciąż aktualny miałby być wymóg, by nieruchomość była przeznaczona na cele mieszkaniowe samego inwestora. Dodatkowe wątpliwości budzi również wyłączenie możliwości zgłoszenia sprzeciwu przez organ architektoniczno-budowlany na początkowym etapie całej procedury. NRA zaznacza, że problem tkwi przede wszystkim w tym, że po uzyskaniu pozwolenia na budowę inwestor ma pewność, że będzie ona zgodna z prawem i innymi wymogami. Ponadto chronieni są również jego sąsiedzi, bo w momencie nadmiernej ingerencji w ład przestrzenny organy mają prawo interweniować. Dlatego, jak podkreślają adwokaci, kluczowa jest możliwość przeprowadzenia dwuinstancyjnej kontroli, której nie umożliwia uproszczona procedura budowy domu. Więcej szczegółów- na piątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 01.12.2022.).

x

Sprawdź również

Wtorek, 31 styczeń 2023

¨Rachunek za gaz w domu jak za firmꨨPróby naciągania na energetyczny audyt¨¨Cyfrowy dziennik budowy już ...