Strona główna | Przegląd prasy | Środa, 8 czerwca 2022

Środa, 8 czerwca 2022

¨Inwestycja w wynajęty dom bez korzyści w CIT¨
¨Trzy kroki do końca cyklu podwyżek stóp¨
¨Mieszkaniowe tarcze i promocje na kurczącym się rynku¨
¨Liniowcy skorzystają podwójnie¨
¨Liniowcy podwójnie odliczą składkę zdrowotną¨
¨Rewolucja w odszkodowaniach za wywłaszczenia coraz bliżej¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Inwestycja w wynajęty dom bez korzyści w CIT¨. Amortyzacja własnych budynków mieszkalnych jest zakazana. Fiskus twierdzi, że dotyczy to też nakładów na obcą nieruchomość. Nie zaliczymy ich do kosztów. Skoro nie można rozliczać własnych, to tym bardziej wynajmowanych- mówi fiskus, odmawiając przedsiębiorcom amortyzacji inwestycji w obcych środkach trwałych. Spółka wynajmująca nieruchomości dzierżawi grunt z budynkiem mieszkalnym. Przeprowadziła w nim inwestycje, przebudowy, rozbudowy i nadbudowy. Po ich zakończeniu zaczęła wynajmować pomieszczenia. Poniesione wydatki uznała za inwestycję w obcym środku trwałym. Od 2019 r. ją amortyzuje, zaliczając odpisy od podatkowych kosztów. Czy może robić tak nadal? Polski Ład zakazuje amortyzacji nieruchomości mieszkalnych. Wyjątek to te nabyte/ wytworzone przed 1 stycznia 2022 r. Je można jeszcze w tym roku amortyzować. W 2023 r. już nie. Spółka twierdzi, że zakaz nie obejmuje inwestycji w obcych środkach trwałych. Fiskus miał jednak inne zdanie. Stwierdził, że zakaz amortyzacji dotyczy nie tylko przedsiębiorców, którzy są właścicielami budynku/ lokalu mieszkalnego, ale i tych, którzy inwestują w wynajmowaną/ dzierżawioną nieruchomość. Na to wskazuje wykładnia systemowa i funkcjonalna. Więcej szczegółów- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.06.2022.).

¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Trzy kroki do końca cyklu podwyżek stóp¨. Rada Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu podniesie stopę referencyjną NBP do 6 proc., zostawiając sobie miejsce na dwie lub trzy podwyżki w kolejnych miesiącach. Tego spodziewają się ekonomiści, ale RPP chętnie ich ostatnio zaskakuje. W comiesięcznej ankiecie ¨Parkietu¨ większość uczestników zakłada, że na środowym posiedzeniu RPP podniesie stopę referencyjną o 0,75 pkt proc., do 6 proc. Niezależnie od tego, jaką decyzję Rada podejmie w środę, jest niemal pewne, że nie zakończy ona cyklu podwyżek stóp procentowych. Prezes NBP zapowiadał miesiąc temu, że stopy  będą podnoszone dopóty, dopóki inflacja nie zacznie spadać. Ten warunek będzie spełniony najwcześniej we wrześniu lub w październiku. Większość ekonomistów zakłada, że do tego czasu RPP zdąży podwyższyć stopę referencyjną do ok. 7- 8 proc. i na tym poziomie utrzymać ją przez cały 2023 r. Więcej szczegółów- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.06.2022.).

¨Rz¨ zamieszcza również tekst: ¨Mieszkaniowe tarcze i promocje na kurczącym się rynku¨. Szeregi klientów kredytowych gwałtownie topnieją. Część budowniczych lokali z GPW uruchamia programy wsparcia popytu- ale raczej symboliczne. W środę prawdopodobnie stopy procentowe w Polsce jeszcze wzrosną, co pogłębi spadek zdolności kredytowej nabywców mieszkań. Skutki szybkiego wzrostu stóp z 0,1 proc. w październiku do 5,25 proc. obecnie widać w danych Biura Informacji Kredytowej. Dodajmy tylko, że na zalecenie KNF banki, badając zdolność, muszą sprawdzać, czy wnioskodawca wytrzymałby stopę o 5 pkt proc. wyższą od bieżącej (czyli obecnie 10,25 proc.). Według szacunków BIK w maju do banków wpłynęło 23,8 tys. wniosków o udzielenie kredytu na zakup lokum, o 50,6 proc. mniej rok do roku- kiedy to rynek mieszkaniowy był wyjątkowo rozgrzany. Niemniej liczba wnioskujących jest najniższa od stycznia 2007 r., odkąd BIK monitoruje rynek, a przyspieszenie trendu spadkowego widać od października ub. r. Wzrost stóp i regulacyjne sito wprost przekładają się na sprzedaż mieszkań. Według szacunków w maju w siedmiu największych miastach deweloperzy sprzedali 2,45 tys. lokali, o 49 proc. mniej rok do roku i 28 proc. mniej od średniego wyniku notowanego w okresie styczeń- kwiecień. Deweloperzy podkreślają, że ich klienci są mniej wrażliwi na wzrost stóp i cen, że kupują dużo za gotówkę, że spadek sprzedaży w ujęciu ilościowym wobec często rekordowego 2021 r. jest oczywisty, ale w ujęciu wartościowym źle nie będzie. Nie znaczy to jednak, że spółki nie podejmują żadnych działań stymulujących popyt, a przynajmniej w ramach krótkoterminowych promocji. Archicom wprowadził program ¨Rok bez czynszu¨. Kto kupi lokal do końca czerwca, może liczyć na wypłatę równowartości  nawet 17 miesięcznych czynszów, maksymalnie 11 tys. zł. Na perturbacje rynkowe zareagował również Atal. Do końca sierpnia okres obowiązywania umów rezerwacyjnych wydłuży się- bo dziś wyszukanie i uzyskanie kredytu o optymalnych parametrach wymaga więcej czasu. Firma w tym okresie gwarantuje, że cena mieszkania nie wzrośnie. Dom Development zaoferował natomiast ¨notarialną gwarancję stałej ceny¨. Teoretycznie cena ustalona w umowie deweloperskiej jest nie do ruszenia, ale nabywcy na rynku pierwotnym mogą obawiać się ¨propozycji¨ aneksowania- a jeszcze niedawno spekulowano, że spółki zaczną po prostu wpisywać do nowych umów deweloperskich klauzule indeksacyjne, przerzucając wzrost cen materiałów na konsumentów. Więcej- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 08.06.2022.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje z kolei: ¨Liniowcy skorzystają podwójnie¨. Przedsiębiorca płacący 19- proc. liniowy PIT będzie mógł od 1 lipca br. podwójnie odliczyć składkę zdrowotną. W sumie aż 17 400 zł. Nie takie było założenie Ministerstwa Finansów, ale tak wynika z uchwalonej już korekty Polskiego Ładu. Liniowiec zaliczy 8700 zł zapłaconej składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodu, a drugie tyle odliczy od dochodu. Przy czym z pełnego podwójnego odliczenia skorzystają przedsiębiorcy, których roczne dochody będą przynajmniej na poziomie około 370 tys. zł ? wyliczają eksperci. Potwierdzają natomiast, że w uchwalonej 12 maja br. przez Sejm korekcie Polskiego Ładu jest błąd. Przepisy zostały napisane dość niechlujnie i należy zgodzić się ze stanowiskiem, że zaproponowany w nich limit 8700 zł mógłby zostać zastosowany podwójnie- stwierdził cytowany w tekście ekspert. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie głównego wydania. ¨DGP¨ wraca do sprawy w obszernym tekście: ¨Liniowcy podwójnie odliczą składkę zdrowotną¨. Nie takie było założenie Ministerstwa Finansów, ale z korekty Polskiego Ładu wynika jasno: przedsiębiorca płacący PIT według liniowej stawki 19 proc. będzie mógł od lipca br. podwójnie odliczyć składkę zdrowotną, czyli w sumie aż 17 400 zł. Szczegóły- na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 08.06.2022.).

¨DGP¨ zapowiada też: ¨Rewolucja w odszkodowaniach za wywłaszczenia coraz bliżej¨. Rezygnacja z tzw. zasady korzyści przy obliczaniu odszkodowania za wywłaszczenie oraz powiązanie wysokości świadczenia z wartością rynkową danej nieruchomości. To najważniejsze założenia budzącej kontrowersje nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, którą wczoraj przyjął rząd. Zasadniczo jest ona wprowadzana przy okazji wywłaszczeń pod Centralny Port Komunikacyjny, jednak zakres jej zastosowania będzie o wiele szerszy i obejmie cały system. Większość rozwiązań ma wejść w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia przepisów w Dzienniku Ustaw. Jak zaznaczają projektodawcy nowelizacji, obowiązujący od 1997 r. system przyznawania odszkodowań za nieruchomości prowadzi do absurdów i jest niesprawiedliwy. Chodzi przede wszystkim o różnicę między wypłacanym świadczeniem za budynek zamieszkały a nieruchomości niezabudowane. W pierwszym przypadku wysokość odszkodowania jest zależna od wartości rynkowej domu. Zdarza się, że otrzymana rekompensata nie wystarcza wówczas na przeprowadzenie się do nowego lokum, zwłaszcza gdy przejmowany przez państwo budynek jest w złym stanie technicznym. W drugim przypadku zastosowanie obecnie obowiązującej zasady korzyści prowadzi, zdaniem projektodawców, do niesprawiedliwego wzbogacania się na gruntach, bo odszkodowania są wielokrotnie wyższe niż ich faktyczna wartość. Co się zmieni? Rezygnacja z zasady korzyści oznacza, że od wprowadzenia nowelizacji wartość odszkodowania za wywłaszczenie będzie zależna od wartości rynkowej nieruchomości, w każdym przypadku. Dodatkowo właściciele mają otrzymywać finansowy bonus, pozwalający na pokrycie np. kosztów przeprowadzki (10 proc. lub 20 proc. wartości nieruchomości). Wywłaszczonym mają dodatkowo przysługiwać także dwa roszczenia do sądu cywilnego: za ewentualne poniesienie wyjątkowo wysokich szkód, których odszkodowanie nie zrekompensowało, oraz w sytuacji, gdy wysokość świadczenia za zamieszkałą nieruchomość byłaby niższa niż ustalone ustawowo wskaźniki. Propozycja nowelizacji od początku spotkała się jednak z krytyką prawników i ekspertów. Zdaniem wielu z nich rezygnacja z zasady korzyści może doprowadzić do większych absurdów i niesprawiedliwości, ponieważ do tej pory miała ona przede wszystkim na celu rekompensowanie właścicielom tego, że muszą przymusowo zbyć nieruchomość, nawet jeśli sytuacja rynkowa jest akurat wyjątkowo niekorzystna. Nierzadko pojawiał się argument, że głównym celem nowych przepisów jest po prostu ograniczanie odpowiedzialności Skarbu Państwa. Co ciekawe, zgodnie z ustaleniami DGP, do propozycji sceptycznie podchodzi nawet część ministerstw. Więcej szczegółów- na piątej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 08.06.2022.).

x

Sprawdź również

Wtorek, 26 lipiec 2022

¨Jak przygotować się do zmian dla najmu¨¨Wynajmujący też mogą zaoszczędzi樨Prąd jest potrzebny w biznesie, fiskus ...