Strona główna | Przegląd prasy | Wtorek, 16 lutego 2020

Wtorek, 16 lutego 2020

¨Sprzedajesz sto działek? Płać sto razy za interpretację¨
¨Wiatraki powstaną bliżej ludzkich zabudowań¨
¨Najpierw musi być projekt¨
¨Wniosku nie można modyfikować¨
¨67 mln zł na walkę o lepsze powietrze na Śląsku¨
¨Franków powoli ubywa¨
¨W magazynach ciągle gorąco¨
¨Jak przegrać w sądzie, żeby wygrać¨
¨Komisja przegrała, ale wygrała¨
¨Spóźnialscy muszą zmieniać dokumentację¨
¨Dostawa garaży z oznaczeniem GTU_10¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ we wtorkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Sprzedajesz sto działek? Płać sto razy za interpretację¨. Skarbówka mnoży opłaty za wyjaśnienia przepisów. Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł. Tak stanowi przepis ordynacji podatkowej. Ale fiskus chce za pomoc więcej. Czytelniczka, która ma ziemię na wsi, dzieli ją na małe działki, które chce sprzedać. Wyjdzie ich około stu. Zapytała fiskusa o VAT. Zapłaciła za interpretację, ale urzędnicy wymyślili, że każdą działkę trzeba policzyć osobno. Ponadto, ponieważ pyta o stan faktyczny i zdarzenie przyszłe, każdą opłatę mnożymy przez dwa. Wychodzi na to, ze zamiast 40 zł trzeba zapłacić 8 tys. Według doradców podatkowych jest to wbrew ordynacji podatkowej, z której wynika, że opłatę pobiera się od stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. A nie od poszczególnych pytań. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że liczba interpretacji indywidualnych od 2014 r. spada. Wtedy było ich prawie 38 tys. W 2020 r. skarbówka wydała już tylko 20 270. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.02.2021.).

¨Prawo co dnia¨ informuje też: ¨Wiatraki powstaną bliżej ludzkich zabudowań¨. Farmy wiatrowe mają powstawać bliżej domów. Liberalizację przepisów zapowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. W najbliższym czasie informacja o tym ma pojawić się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Chodzi o tzw. ustawę odległościową. Przewiduje ona, że farmy wiatrowe mogą powstawać tylko na podstawie miejscowego prawa zagospodarowania przestrzennego. Natomiast minimalna odległość wiatraków od zabudowań mieszkalnych to co najmniej dziesięciokrotność wysokości elektrowni mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu, wliczając elementy techniczne (także śmigła). Oznacza to, że za każdym razem odległość będzie inna i wyniesie na ogół ok. 1 do 2,5 km, co wywołuje wiele kontrowersji. Resort rozwoju chce to zmienić i zapowiada, że przepisy będą bardziej elastyczne. Więcej do powiedzenia będą miały gminy i mieszkańcy. O jaką dokładnie odległość wiatraków od domów chodzi?. Jeszcze dokładnie nie wiadomo. W 2020 r. resort rozwoju zapowiadał, że prawdopodobnie będzie to przynajmniej 500 metrów. Nowe przepisy mają też uelastycznić zasady budowy domów w sąsiedztwie istniejących farm wiatrowych, Resort rozwoju zapowiada też zmiany w procedurach przyjmowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Te związane z ustawą odległościową mają potrwać trzy tygodnie- czytamy na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.02.2021.).

¨Dobra Administracja¨ w ¨Rz¨ zamieszcza z kolei pierwszą z planowanego cyklu publikacji poświęconych zmianom w prawie budowlanym. W tekście ¨Najpierw musi być projekt¨ przypomniano: Inwestorzy, samorządy, deweloperzy i projektanci oraz zwykli Kowalscy szykują się już do nowego sezonu budowlanego. Zanim wykonawcy wyjdą na place budów warto przypomnieć sobie zmiany w prawie budowlanym, które weszły w życie pod koniec minionego roku. Ustawa z 13 lutego 2020 r. o zmianach w prawie budowlanym weszła w życie 19 września 2020 r. Celem ustawodawcy było uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno- budowlanego poprzez wprowadzenie m.in. podziału projektu budowlanego oraz uporządkowanie wykazu obiektów budowlanych oraz robót bez pozwolenia lub zgłoszenia- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.02.2021.).

Niżej ¨Dobra Administracja¨ przypomina: ¨Wniosku nie można modyfikować¨. Decyzja o warunkach zabudowy musi odpowiadać wnioskowi inwestora. Organ załatwiający sprawę powinien dbać, by warunki zabudowy odpowiadały żądaniu w części tekstowej i graficznej decyzji administracyjnej. Lektura dla zainteresowanych- także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.02.2021.).

¨Dobra Administracja¨ informuje też: ¨67 mln zł na walkę o lepsze powietrze na Śląsku¨. Bielsko- Biała, Gliwice, Godów, Katowice, Knurów to tylko niektóre z jednostek samorządu, które mogą starać się o środki na wymianę lub modernizację indywidualnych źródeł ogrzewania. Od 25 lutego do 30 kwietnia zostanie przeprowadzony, kolejny już, nabór wniosków o dofinansowanie w ramach działania 4.6.1 ¨Czyste powietrze¨ regionalnego programu operacyjnego województwa śląskiego. To kolejna szansa dla gmin na dołożenie cegiełki do walki ze smogiem. Wsparcie przeznaczone jest na realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych, co oznacza, że w ramach działania 4.6.1 wymianie lub modernizacji podlegać mogą wyłącznie bezklasowe źródła ciepła na paliwa stałe oraz źródła ciepła  klasy nie wyższej niż trzecia według normy PN- EN- 303- 5: 2012. Szczegóły- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.02.2021.).

¨Rz¨ zauważa również: ¨Franków powoli ubywa¨. Dobra sytuacja na rynku pracy powoduje, że spłacalność hipotek we frankach jest niezła, pomimo kwestionowania tych umów w sądach. Na koniec 2020 r. Polacy mieli do spłaty niecałe 428 tys. mieszkaniowych kredytów we frankach szwajcarskich- wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Kredyty te ma ok. 745 tys. Polaków (to głównie małżeństwa), a ich wartość sięgnęła 101,8 mld zł. Liczba tych hipotek zmalała przez rok o 24 tys., czyli 5,4 proc., ale wartość wyrażona w złotych nie zmieniła się za sprawą wzrostu kursu CHF/PLN o 7,6 proc. (na koniec roku wyniósł 4,26 zł)- czytamy. Więcej- na 17 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.02.2021.).

¨Rz¨ informuje też: ¨W magazynach ciągle gorąco¨. Hale okazały się bardziej pożądaną klasa aktywów niż biura i obiekty handlowe. W 2020 r. zainwestowano w magazyny 2,61 mld euro. Popyt nakręca e- handel. Na wyjątkową siłę sektora magazynowego, który jako jedyny nie dał się zainfekować pandemii, wskazuje najnowszy raport PKO BP. Banko podaje, że wartość transakcji na rynku obiektów przemysłowo- logistycznych w III kw. 2020 r. wzrosła aż o 420 proc. (r./r.). W całym roku wzrost wyniósł 81 proc. i był wyższy o 48 proc. od rekordowego 2018 r. Dla porównania- transakcje na rynku biur w III kw. Spadły o 80 proc., w nieruchomościach handlowych- o 78 proc. Więcej szczegółów- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.02.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa natomiast: ¨Jak przegrać w sądzie, żeby wygrać¨. Komisja weryfikacyjna nie odwołała się od, teoretycznie niekorzystnych, wyroków w sprawie kilku stołecznych nieruchomości. Uznała, że w praktyce osiągnęła swój cel. Chodzi o trzy nieruchomości zlokalizowane przy ulicach Hożej, Skorupki i Twardej. Zwłaszcza ten ostatni adres budził emocje, stając się symbolem reprywatyzacyjnej patologii. Prawidłowość decyzji zwrotowych prezydent miasta zakwestionowała komisja weryfikacyjna, jednak jej rozstrzygnięcia podważył pod koniec ub.r. WSA w Warszawie. Po lekturze uzasadnień wyroków organ postanowił nie odwoływać się. WSA, wytykając komisji błędy, przyznał bowiem, że decyzje wydane przez prezydenta Warszawy były bezzasadne. Sąd podzielił ustalenia komisji, jednak zakwestionował jej sposób ujęcia rozstrzygnięcia. ¨DGP¨ poznał treść uzasadnień. Szczególnie ciekawe jest to dotyczące działek przy ul. Twardej, gdzie sąd dopatrzył się rażącego naruszenia dekretu warszawskiego- odnotowano na pierwszej stronie głównego wydania. Poszczególne wątki sprawy ¨DGP¨ analizuje w kolejnym tekście: ¨Komisja przegrała, ale wygrała¨. Specorgan reprywatyzacyjny teoretycznie poległ w sądzie. W praktyce jednak jego działalność doprowadziła do stwierdzenia nieważności decyzji wydanych przez prezydenta Warszawy- czytamy na szóstej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 16.02.2021.).

¨DGP¨ informuje również: ¨Spóźnialscy muszą zmieniać dokumentację¨. Zamawiający, którzy myśleli, że przesłanie ogłoszeń przed końcem roku pozwala im prowadzić przetargi na starych zasadach, przeliczyli się. Konieczne jest stosowanie nowych przepisów. Problem może dotyczyć nawet kilkuset dużych przetargów. Wraz z początkiem roku weszły w życie nowe przepisy o zamówieniach publicznych. Wielu zamawiających, bojąc się problemów z ich stosowaniem, próbowało ogłosić postępowania przed końcem roku, aby prowadzić je na dotychczasowych zasadach. Wielu wydawało się, że wystarczy przesłać je do 31 grudnia 2020 r. Piątkowy wyrok Krajowej Izby Odwoławczej pokazuje, że się mylą. Decyduje bowiem data publikacji. A wiele ogłoszeń przesyłanych pod koniec minionego roku zostało opublikowanych już w nowym roku. Powinny więc toczyć się na podstawie nowej ustawy- Prawo zamówień publicznych. To zaś oznacza konieczność jeśli nie pisania na nowo całej dokumentacji, to przynajmniej wprowadzenia w niej bardzo istotnych zmian. Przetargi ogłoszone już w 2021 r. nie mogą bowiem toczyć się na podstawie starych przepisów. Więcej- na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 16.02.2021.).

W ¨DGP¨ czytamy też: ¨Dostawa garaży z oznaczeniem GTU_10¨. Firma deweloperska, która sprzedaje klientom wyodrębnione samodzielne lokale mieszkalne i użytkowe, np. garaże, powinna oznaczać transakcje w JPK_V7 symbolem GTU_10- wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Deweloper uważał inaczej. Wskazywał, że zgodnie z par. 10 ust. 3 pkt 1 lit. j rozporządzenia ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 15 października 2019 r. GTU_10 dotyczy wyłącznie dostawy budynków, budowli i gruntów. Lokale mieszkalne i użytkowe nie należą do żadnej z tych kategorii, są co najwyżej częścią budynków. Nie zgodził się z tym dyrektor KIS, odwołując do art. 3 ust. 2 prawa budowlanego, który definiuje budynek jako posiadający fundamenty i dach ¨obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni i za pomocą przegród budowlanych¨. Garaże spełniają tę definicję- czytamy na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 16.02.2021.).

x

Sprawdź również

Poniedziałek, 1 marzec 2021

¨Ostatni dzwonek na PIT- 28: zeznania roczne ryczałtowców¨¨Co da się zdemontować, nie daje korzyści w ...