Strona główna | Przegląd prasy | Poniedziałek, 9 listopada 2020

Poniedziałek, 9 listopada 2020

¨Biznes skorzysta z ulgi na ekologię¨
¨Hotele tracą płynność i redukują zatrudnienie¨
¨Czynsze jak gorący kartofel¨
¨Nie tylko hotele znowu stracą¨
¨Miasto nie może bogacić się na ruinach oddawanych lokalnym firmom¨
¨Zwrotna darowizna nieruchomości może nie być opodatkowana¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w poniedziałkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Biznes skorzysta z ulgi na ekologię¨. Osoba prowadząca działalność gospodarczą odliczy wydatki na docieplenie domu i wymianę pieca. Jest dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy są właścicielami domów jednorodzinnych. Jeśli zmodernizują nieruchomość, wprowadzając rozwiązania proekologiczne, jak np. wymiana pieca na gazowy czy montaż paneli fotowoltaicznych, skorzystają z ulgi termomodernizacyjnej. Ulgę można połączyć z dofinansowaniem do inwestycji. Właściciel domu odliczy tę część wydatków, którą dołożył z własnych środków. Eksperci nie  mają wątpliwości, że taka preferencja przysługuje wszystkim podatnikom PIT, także przedsiębiorcom. Więcej szczegółów- na 14 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.11.2020.).

¨Rz¨ informuje też: ¨Hotele tracą płynność i redukują zatrudnienie¨. Przez lockdown branża hotelowa może w ciągu miesiąca utracić nawet miliard złotych przychodów. Szanse na powrót zysków mają się pojawić najwcześniej w końcu 2021 r. Sytuacja branży hotelowej jest dramatyczna. 82 proc. hoteli ankietowanych przez  Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego deklaruje, że już ma lub zaraz będzie miało kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej. W ubiegłym miesiącu przeszło dwukrotnie wzrósł odsetek hoteli zwalniających pracowników- do 28 proc. A przed końcem roku zwolnienia planuje przeszło połowa. Szczegóły- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.11.2020.).

W ¨Rz¨ także czytamy: ¨Czynsze jak gorący kartofel¨. Od soboty zamknięta jest większość sklepów w galeriach handlowych, ale firmy nadal nie wiedzą, jak będą za ten czas naliczane czynsze. Rząd nie chce się w spór włączać. Podczas wiosennego lockdownu rząd w ramach tarczy antykryzysowej zwolnił sklepy z obowiązku płacenia czynszów za okres zamknięcia, ale warunkiem było zarówno wypracowanie porozumienia z centrami, jak i przedłużenie umów o ten okres. Dochodziło też do renegocjacji czynszów, choć negocjacje trwały długo i nie wszędzie udało się osiągnąć kompromis. Premier zapowiedzial ponowne pakiety pomocowe, jak świadczenia postojowe, dopłaty dla firm tracących przychody, zwolnienie z wielu ,swiadczeń, ale do czynszów się nie odniósł. Zdaniem urzędników resortu  rozwoju, pracy i technologii sprawa jest rozwiązana. Wskazują, że warunkiem ¨zwolnienia z czynszu¨ w okresie zakazu jest złożenie w terminie oferty przedłużenia umowy najmu. Wskazują na możliwość skorzystania z rozwiązania przewidzianego w art. 15 ustawy o przeciwdziałaniu Covid ? 19, gdzie może nastąpić więcej niż jeden raz w okresie epidemii czy stanu zagrożenia epidemicznego i aktualizuje się po każdym wprowadzeniu zakazu. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana dla branży- czytamy. Więcej- na 17 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.11.2020.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa z kolei: ¨Nie tylko hotele znowu stracą¨.Straty liczą mzaurskie, górskie i nadmorskie pensjonaty oraz prywatne kwatery. Czy mają szansę na odszkodowanie? W środę 4 listopada premier ogłosił: za kilka dni zamykamy hotele. Wlaściciele pensjonatów i prywatnych kwater liczyli, że, wobec słów premiera, ich lockdown nie dosięgnię. Na próżno. W rozporządzeniu, które ukazało się w piątek po południu, wyszło na jaw, że zamkną się wszelkie usługi turystyczne (na razie do 29 listopada). Jak weryfikować klientów hoteli? Co oznacza wyjazd służbowy? I kto ma zaświadczyć, że  klient jest ¨w pracy¨? Prawnicy potwierdzają: hotele w miastach mają szansę się utrzymać, te wypoczynkowe już nie. Czy mogą liczyć na coś więcej¨ Szczegóły- a 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 09.11.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa z kolei: ¨Ulga mieszkaniowa: Bexit skłania do pośpiechu¨. Kto sprzedał nieruchomość w Polsce przed upływem 5 lat od nabycia i chce kupić mieszkanie, działkę lub dom w Wielkiej Brytanii, może skorzystać z preferencji w PIT rylko do końca 2020 r.- potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Więcej dla zainteresowanych- na drugiej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 09.11.2020.).

¨DGP¨ odnotowuje też: ¨Miasto nie może bogacić się na ruinach oddawanych lokalnym firmom¨. Miasto powinno umorzyć podatek od nieruchomości, jeżeli wynajęło ją przedsiębiorcy w stanie nienadającym się do użytkowania- wynika z wyroku NSA. Chodziłó o przedsiębiorczynię, która wynajęła lokal użytkowy od miasta. Zamierzała prowadzić w nim galerię sztuki. Szybko okazało się jednak, że lokal ma liczne wady. Przedsiębiorczyni rozpoczęła więc, w porozumieniu z miastem, prace remontowe, a ponadto wezwała miasto jako wynajmującego do usunięcia wad lokalu. Remot trwał bardzo długo, w tym czasie kobieta nie mogła prowadzić w lokalu żadnej działalności i osiągać zysków, Nie zważając na to prezydent Łodzi kazał jej zapłacić za ten okres podatek od nieruchomości. Szczegóły- na trzeciej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 09.11.2020.).

¨DGP¨ zauważa w innym miejscu: ¨Zwrotna darowizna nieruchomości może nie być opodatkowana¨. Córka, która dostała od matki prawo użytkowania wieczystego gruntu z budynkami, a następnie je wydzierżawiła, działa jako podatnik VAT. Nie zapłaci natomiast podatku, gdy prawo to zwróci, ponieważ przy nabyciu nie mogła dokonać odliczenia- wyjaśił WSA w Szczecinie. Chodziło o kobietę, która dostała w darowiźnie od matki prawo użytkowania wieczystego działki wraz z budynkami: dwiema halami, warsztatem, magazynem, budynkiem administracyjno- biurowym i innymi. Po otrzymaniu darowizny wydzierżawiła te nieruchomości matce, która nadal, jak dotychczas, prowadzi działalność gospodarczą. Obie planowały, że docelowo córka odda otrzymane w darowiźnie nieruchomości, czyli de facro podaruje je z powrotem matce. Spór z fiskusem sprowadzał się do tego, czy taka transakcja będzie opodatkowana VAT. Więcej- na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 09.11.2020.).

x

Sprawdź również

Wtorek, 17 listopada 2020

¨Galerie liczą na kolejną pomoc¨¨Partnerstwo publiczno- prywatne to dobra odpowiedź na pandemiꨨPodział zamówienia zwiększa konkurencyjność¨¨Foldery ...