Strona główna | Przegląd prasy | Czwartek, 8 listopad 2018

Czwartek, 8 listopad 2018

Farma obok domów nie może być za duża, Rzeczpospolita
Intercyza nie pomoże obniżyć podatku, Rzeczpospolita
Stopy procentowe nie pójdą w ślad inflacji, Rzeczpospolita
Kiedy najem lepszy od własności?, Gazeta Wyborcza

Więcej poniżej.

 

"Prawo co dnia" w czwartkowej "Rzeczpospolitej" odnotowuje: "Farma obok domów nie może być za duża". Radni mają prawo ograniczyć w miejscowym planie hodowlę świń, jeżeli wiążą się z nią poważne uciążliwości zapachowe. NSA nie uwzględnił skargi właścicieli dużej hodowli trzody chlewnej. Władze lokalne zablokowały im rozbudowę chlewni. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewidywał ograniczenia w budowie nowych budynków inwentarskich oraz rozbudowie starych. Wprowadziła je rada miasta na prośbę mieszkańców. W okolicy fermy unosił się przykry, duszący zapach. Dochodziło też do zanieczyszczenia gruntu. Najpierw właściciele hodowli odwołali się do WSA we Wrocławiu, który jednak oddalił skargę. Według sądu gospodarstwo hodowlane znajduje się w mieście, wśród zabudowy mieszkaniowej. Nie można w tej sytuacji kwestionować chęci władz miasta ograniczenia hodowli. Podobnego zdania był NSA. Rada miasta może więc wprowadzić w planie zagospodarowania zakazy i ograniczenia, dotyczące zwiększania produkcji hodowlanej po to, by ograniczyć nadmierną emisję odoru- czytamy na 14 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 08.11.2018.).

 

"Prawo co dnia" zauważa w innym miejscu: "Intercyza nie pomoże obniżyć podatku". Małżonkowie mają wspólny limit przychodów z najmu, nawet gdy nieruchomości należą do ich majątków odrębnych. Rozdzielność majątkowa niczego tu nie zmienia. Podpisanie umowy o rozdzielności majątkowej nie jest sposobem na płacenie niższego ryczałtu od najmu. Wynika tak z najnowszej interpretacji Krajowej Administracji Skarbowej. Fiskus uznał, że małżonkowie wspólnie obliczają limit przychodów opodatkowanych niższą stawką, niezależnie od obowiązującego między nimi ustroju majątkowego. Rozliczenie najmu nieruchomości stało się bardziej skomplikowane z początkiem 2018 r. od 1 stycznia obowiązują bowiem dwie stawki ryczałtu. Od przychodów poniżej 100 tys. zł płaci się 8,5 proc., a od nadwyżki ponad tę kwotę obowiązuje nowa stawka 12,5 proc. Dyrektor KIS wyjaśnił, jak wyliczyć limit dla małżonków. Więcej szczegółów- na 16 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 08.11.2018.).

 

"Rz" także krótko: IV kwartał wyraźnie pogorszył koniunkturę w budownictwie- zbadał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. Mierzący ją wskaźnik wyniósł minus 2 pkt, o 26 pkt mniej niż w kwartale III i 10 pkt mniej niż rok temu. Główną barierą, wskazywaną przez co drugie przedsiębiorstwo- 50,8 proc. zakładów budowlanych- są nadal wysokie ceny surowców i materiałów, a następnie nadmierne obciążenia podatkowe. 63 proc. zakładów często lub bardzo często boryka się z problemem znalezienia pracowników o wysokich kwalifikacjach, a 59 proc. zgłasza też trudności z rekrutacją mniej wykwalifikowanych.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 08.11.2018).

 

"Rz" informuje też: "Stopy procentowe nie pójdą w ślad inflacji". NBP spodziewa się wyraźnego przyspieszenia inflacji. Będzie to jednak zjawisko przejściowe. RPP nie dostrzega więc potrzeby podniesienia stóp procentowych. Zarys prognoz Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP znalazł się w komunikacie po zakończonym w środę posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Gremium to, zgodnie z jednomyślnymi oczekiwaniami ekonomistów, utrzymało stopy procentowe na niezmienionym poziomie od marca 2015 r. Stopa referencyjna NBP wynosi więc nadal 1,5 proc. Więcej szczegółów- na 26 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 08.11.2018.).

 

"Gazeta Wyborcza" zamieszcza z kolei tekst: "Kiedy najem lepszy od własności?". "Ciasne, ale własne". Tego powiedzenia trzymają się Polacy. Według danych Eurostatu aż 83 proc. Polaków ma mieszkanie na własność. To znacznie powyżej unijnej średniej, która wynosi nieco ponad 69 proc. Tym samym Polska plasuje się w czołówce krajów, których mieszkańcy posiadają własne M. Z ostatnich dostępnych danych Eurostatu wynika, że siedem na dziesięć osób w UE posiada mieszkanie na własność (69,4 proc.), tylko 19,7 proc. wynajmuje mieszkania, a 10,9 proc. korzysta z zakwaterowania o obniżonym czynszu lub nie ponosi w ogóle związanych z tym kosztów. Tymczasem własnym mieszkaniem dysponuje aż 83 proc. Polaków. To daje nam szóste miejsce w UE. W Polsce, odwrotnie niż np. w Niemczech, najem cieszy się nikłym zainteresowaniem. Jest to marginalne zjawisko, widoczne jedynie w największych miastach. Być może większe inwestycje w budynki pod wynajem bądź program "Mieszkanie plus" zmienią to podejście, ale za wcześnie, by wyrokować na ten temat. Choć kwoty najmu komercyjnego ( w Warszawie cena najmu mkw. wynosi 54,63 zł, a w Gdańsku 48,36 zł) działają na wyobraźnię, to jeszcze bardziej ja pobudzają ceny kupna nieruchomości. W Warszawie za mkw. średnio trzeba zapłacić nawet 8 tys. zł. Koszt 50- metrowego mieszkania to aż 400 tys. zł. Drugi pod względem cen jest Wrocław, gdzie mkw. kosztuje 6,5 tys. zł, czyli za dwupokojowe mieszkanie trzeba zapłacić 325 tys. zł. Kupno takiego mieszkania za gotówkę jest nieosiągalne dla miliona Polaków. Według danych portalu Domiporta.pl siła nabywcza Polaków na rynku mieszkaniowym nie zmieniła się, mimo wzrostu wynagrodzeń o 16 proc. w ostatnich trzech latach. Dziś za miesięczna pensję można kupić ledwie pół metra kwadratowego. Jedynym rozwiązaniem jest więc kredyt. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że w 2016 r. kredyt mieszkaniowy posiadało 2,05 mln Polaków. Ta liczba stale rośnie. W pierwszym kwartale tego roku padł prawdziwy rekord w liczbie nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych. Banki przyznały ich ponad 55 tys. na kwotę blisko 13 mld zł. ZBP podaje, że najczęściej zaciągane są kredyty do 300 tys. zł. Za tę kwotę Polacy kupują mieszkania o powierzchni do 62 mkw. Z jaką rata trzeba się liczyć? Średnio, zadłużając się na 25 lat i 200 tys. zł, musimy liczyć się z rata na poziomie 1120 zł. przy kredycie na 300 tys. zł rata skacze do 1680 zł miesięcznie, a przy kredycie na 400 tys. zł rata powinna wynieść ok. 2240 zł miesięcznie. Więcej szczegółów- na 16 i 17 stronie "Gazety".

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 08.11.2018.).

 

x

Sprawdź również

Czwartek, 11 lipca 2019

  Chcesz płacić niski podatek, unikaj portali, Rzeczpospolita Dodatku mieszkaniowego nie można było przyznać, Rzeczpospolita ...